Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
K účelům sejmutí screenshotu nám postačí pouze Android SDK, konkrétně jeho část Dalvik Debug Monitor (DDMS). Stáhněte tedy verzi pro příslušnou platformu, v tomto případě Linux (i386), archiv se staženým SDK přesuňte na vámi požadované místo a rozbalte jej.
Udev nepovolí přístup k telefonu, proto je potřeba nastavit výjimku/pravidlo. Takovéto pravidlo je třeba zapsat do souboru: /etc/udev/rules.d/51-android.rules
K tomuto úkonu jsou potřeba práva roota. Podle preferencí zvolte editor, například gedit, a vložte do tohoto souboru řádek:
SUBSYSTEMS=="usb", ATTRS{idVendor}=="18d1", ATTRS{idProduct}=="4e12", MODE="0666"
Takto by vypadala konfigurace pro chytrý telefon Google Nexus One, pro jiné telefony se budou měnit hodnoty idVendor a idProduct. Poměrně podrobný seznam naleznete na linux-usb.org/usb.ids. Po nalezení a nahrazení správnými id soubor uložte a zavřete. Nakonec je nutné udev restartovat:
sudo service udev restart
Ještě před samotným snímáním screenshotu je potřeba v telefonu povolit debug mód. K tomuto nastavení se dostanete přes Settings > Applications > Development > USB debugging. Popřípadě analogicky v českém jazyce.
Nyní už jen připojit telefon originálním kabelem a spustit DDMS. DDMS je k nalezení v SDK: android-sdk-linux_86/tools/ddms
. Stačí označit telefon ze seznamu a vyvolat okno pro screenshot. Pro vyvolání okna lze použít klávesová zkratka Ctrl-s, popřípadě nabídka Device | Screen capture…
Okno se screenshotem už asi není třeba popisovat.
Fotografovat displej není zrovna nejčistší způsob pro získání screenshotu. Snad bude návod užitečný, byl testován na Ubuntu 9.10 s telefonem Google Nexus One. Pokud máte zkušenosti s jinými telefony a distribucemi, podělte se o ně v diskuzi pod článkem.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
tmp/android-sdk_r06-windows/android-sdk-windows/SDK Setup.exe: PE32 executable for MS Windows (console) Intel 80386 32-bit
Blahoželám, vyhrávaš cenu za najhoršiu analógiu tohoto roku
"... jak udělat screenshot bez práv roota"
"K tomuto úkonu jsou potřeba práva roota."tak jak? :D z nadpisu bych cekal, ze si udelam screenshot bez nutnosti vlastnit heslo na roota :)