Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
5.8.2006 00:01 | Redakce
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Přečteno: 662x | Komentářů: 0
7.8.2006 00:01 | Robert Krátký
Aktuální verze jádra: 2.6.17.7. Citát týdne: Hans Reiser. Nový pohled na síťové kanály. revoke() a frevoke(). Souborové systémy, politika a jádro. Linus o Extensible Firmware Interface.
Přečteno: 2197x | Komentářů: 91
8.8.2006 00:01 | Lukáš Jelínek
Organizace času, komunikace s lidmi, psaní poznámek, podpora týmové práce - sloučením toho všeho získáme program, kterému se říká Personal Information Manager (správce osobních informací). V GNU/Linuxu jich máme v současné době na výběr hned několik.
Přečteno: 2061x | Komentářů: 38
9.8.2006 00:01 | Jaromír Hradílek
Dnes si stručně ukážeme, co to jsou regulární výrazy, a jak je v Ruby
použít.
Přečteno: 928x | Komentářů: 3
10.8.2006 00:01 | Vítězslav Šmíd
Dnes začneme kreslit plochý řez napříč kiwi, ze kterého
později vytvoříme plně trojrozměrný obrázek.
Přečteno: 1559x | Komentářů: 4
10.8.2006 13:20 | Redakce
Chcete se přivydělat, aniž byste museli vytáhnout paty
z pokoje? Stickfish hledá brigádníky.
Přečteno: 729x | Komentářů: 0
11.8.2006 00:01 | Matej 'Yin' Gagyi
V minulej časti sme si vytvorili jednoduchý textový editor priamo na
stránke. Dnes ho rozšírime o funkcie formátovania textu a editor samotný
zaradíme do formuláru na stránke. Tiež sa oboznámime s niekoľkými
nedostatkami editora Midas, ktoré nie je jednoduché riešiť.
Přečteno: 919x | Komentářů: 5
7.8.2006 00:32 | Luboš Doležel
Zajímá vás, co je to initrd (initial RAM disk), jaký má význam a jak funguje? Článek od IBM vám vše detailně vysvětlí, a to včetně jeho používání.
Komentářů: 0 | Zobrazit
7.8.2006 00:35 | Luboš Doležel
Linux Mint popisuje základy síťování na Linuxu. Ve čtyřech článcích se naučíte používat statické i dynamické IP adresy, filtrování MAC adres a ukládání nastavení do konfiguračních souborů.
Komentářů: 5 | Zobrazit
7.8.2006 00:44 | Luboš Doležel
Po dřívějších protichůdných zprávách o (ne)podpoře Linuxu ze strany Lenovo, výrobce notebooků ThinkPad, dala tato společnost definitivně najevo, jaká bude skutečnost. Lenovo bude na svých noteboocích nabízet možnost předinstalace SUSE Linux Enterprise Desktop 10.
Komentářů: 8 | Zobrazit
7.8.2006 16:16 | Radek Vokál
Venku je druhá testovací verze distribuce Fedora Core 6. Stahujte z torrent.fedoraproject.org. Novinkou je fungující Java applet pro Firefox přímo v instalaci a nové fonty DejaVu.
Komentářů: 15 | Zobrazit
7.8.2006 17:49 | Jiří "Geo" Lužnický
Na serveru Freesoftwaremagazine.com vyšel článek od Terryho Hancocka o stále více se rozevírajících nůžkách mezi programátory a uživateli. V open source vidí možnost, jak tuto díru zmenšit, protože umožňuje uživateli účastnit se vývoje.
Komentářů: 0 | Zobrazit
7.8.2006 17:51 | Jiří "Geo" Lužnický
Zajímáte-li se o Google, pak možná víte, že jejich stroje (údajně jich je 450 000) běží na Red Hat Linuxu se staršími jádry (2.0, 2.2). Pokud se chcete dozvědět něco více, pak si můžete prostudovat slidy od Tobyho DiPasquala ze setkání filadelfské LUG.
Komentářů: 1 | Zobrazit
7.8.2006 18:02 | Jiří "Geo" Lužnický
Zdá se vám, že používat Chkrootkit, je příliš málo na zabezpečení vašeho domácího stroje proti rootkitům a jinému malwaru? Článek na serveru Linux.com představuje OSSEC-HIDS, což je open source řešení pro IDS („detekci narušení systému“) .
Komentářů: 0 | Zobrazit
8.8.2006 12:35 | Robert Krátký
Tom's Hardware přináší rozsáhlý článek o "linuxizaci" notebooků. Chcete-li sebe nebo kamarády přesvědčit o tom, že Linux si bude s notebookem rozumět, začtěte se. Srovnávány jsou distribuce Fedora Core 5 a openSUSE 10.1.
Komentářů: 3 | Zobrazit
8.8.2006 14:56 | Luboš Doležel
Na webu developerWorks provozovaném IBM se srovnávají vlastnosti modelů vláken NPTL a LinuxThreads, tedy jejich přednosti a omezení. Dozvíte, jak se liší jejich podpora mezi některými předními distribucemi.
Komentářů: 1 | Zobrazit
8.8.2006 15:00 | Luboš Doležel
Pokud vlastníte fotoaparát s možností ukládání do formátu RAW, možná vás zaujme článek o podpoře této skupiny formátů na Linuxu. Dočtete se, jaké různé RAW formáty existují a čím je můžete zpracovávat.
Komentářů: 1 | Zobrazit
8.8.2006 15:03 | Luboš Doležel
Pokud chcete vytvořit webový banner, ale vystačíte si s jednoduchým vzhledem, mohli byste zkusit nějaký udělat i bez použití grafického rozhraní. Článek od Linux.com vám poradí jak na to.
Komentářů: 0 | Zobrazit
8.8.2006 19:26 | Jiří "Geo" Lužnický
Zapomínáte často různá výročí, schůzky a jiné podobné věci. Článek na Linux.com vám poradí, jak se toho vyvarovat pomocí programu Remind. Je popsáno nejen jak program ovládat pomocí různých grafických frontedů, ale seznámí vás i s jeho ovládáním pomocí příkazové řádky (přímou editací souborů).
Komentářů: 0 | Zobrazit
8.8.2006 19:34 | Jiří "Geo" Lužnický
Jelikož se blíží vydání aplikací Sunbird a Lightning (kalendáře), vyzývá Mozilla uživatele k jejich testování. Žádné předchozí zkušenosti s testováním nejsou vyžadovány. Jak na to, si můžete přečíst na stránkách wiki.mozilla.org.
Komentářů: 0 | Zobrazit
8.8.2006 19:45 | Jiří "Geo" Lužnický
OpenZaurus je alternativní OS pro Zaurus. Verze 3.5.4.2-rc0 obsahuje jádro řady 2.6. Nově jsou podporovány modely sl-5600 (poodle) a sl-6000 (tosa). Další přibudou brzy v rc1. Více se dozvíte v poznámkách k vydání.
Komentářů: 6 | Zobrazit
9.8.2006 09:47 | Robert Krátký
Fedora Core 4 byla (po vydání Fedora Core 6 Test 2) přesunuta do správy projektu Fedora Legacy, který bude od této chvíle zodpovědný za vydávání bezpečnostních oprav a opravných aktualizací. Zároveň byl oznámen definitivní konec podpory distribucí Fedora Core 1 a 2.
Komentářů: 19 | Zobrazit
9.8.2006 11:39 | White Raven
O tom, aké problémy spôsobili v automatizovaných garážach v New Jersey komerčné licencie a bomby v softvéri - článok na Wired News.
Komentářů: 0 | Zobrazit
9.8.2006 12:50 | Tomáš Hála
Nejen lidé bývají obětmi dopravních nehod. V americkém Texasu při havárii nákladního automobilu patřícího zoologické zahradě přišli o život čtyři tučňáci a pátý má zlomené křídlo, píše idnes.
Komentářů: 32 | Zobrazit
9.8.2006 14:47 | Luboš Doležel
Na serveru LinuxGames vyzpovídali Timothee "TTimo" Besseta, linuxového experta z ID Software. Baví se o editoru GtkRadiant, rychlosti vydávání linuxových klientů her, zdrojových kódech nebo také ovladačích.
Komentářů: 0 | Zobrazit
9.8.2006 15:03 | Luboš Doležel
Pokud chcete, aby si i vaše ratolesti oblíbily nějaký ten svobodný software, určitě nepřehlédněnte článek, který se tématem her a jiných programů pro malé zabývá. Zmiňuje se o programech pro prostředí KDE i GNOME.
Komentářů: 0 | Zobrazit
9.8.2006 16:00 | Luboš Doležel
VMware, stejně jako Xen, má v plánu poskytovat virtualizaci založenou na principu hypervizoru. Bohužel, oba dva vyžadují spolupráci ze strany kernelu, ale každý to chce řešit po svém. O celém konfliktu si můžete přečíst na serveru InfoWorld.
Komentářů: 0 | Zobrazit
9.8.2006 16:37 | Libor Daněk
Dne 7. srpna 2006 vyšla finální verze distribuce Freespire 1.0, která slibuje legální podporu pro MP3, DVD, Windows Media a mnoho dalších formátů. Stahovat je možné přes BitTorrent nebo z odkazů na stránkách projektu. Zájemci mohou stahovat i čistě OSS variantu bez proprietarních programů.
Komentářů: 3 | Zobrazit
9.8.2006 18:14 | honya
Vyšla finální verze BitTorrent programu pro KDE KTorrent 2.0. Nová verze přináší mimo jiné podporu DHT a šifrovaného přenosu.
Komentářů: 10 | Zobrazit
9.8.2006 19:28 | Jiří "Geo" Lužnický
Podle fotky bilboardu, která byla pořízena u jedné z dálnic v Kalifornii, to vypadá, že někdo uspořádal pro Ubuntu reklamní kampaň. Vzhledem k tomu, že je znám autor fotky, tak by se nemuselo jednat o podvrh.
Komentářů: 2 | Zobrazit
9.8.2006 19:38 | Jiří "Geo" Lužnický
Program Nmap (nejen) pro skenování portů nejspíše znáte. Možná, že víte i o existenci frontendu Nmapfe. Ten se ale už někomu může zdát ošklivý a starý. Nový frontend Umit (používající Python a GTK) přináší zajímavé možnosti, jako například tvorbu profilů pro skenování a podobně.
Komentářů: 1 | Zobrazit
9.8.2006 20:13 | Jiří "Geo" Lužnický
Často se tvrdí, že aplikace napsané v Javě spotřebovávají více systémových prostředků, než by bylo vhodné. Pokud potřebujete zjistit, jak konkrétně na tom je vaše aplikace, můžete zkusit použít NetBeans Profiler. Můžete inspirovat návodem z Netbeans.org.
Komentářů: 4 | Zobrazit
9.8.2006 21:49 | pzad
Intel vydal open source 2D Xorg a DRI 3D driver pre svoju novú integrovanú grafiku v 965 Express chipsete. Viac podrobností na IntelLinuxGraphics.org.
Komentářů: 19 | Zobrazit
10.8.2006 11:36 | Peter Kotrcka
Ubuntu 6.06.1 (ISO) je link na opravnú verziu Ubuntu s vyše 300 opravami. Ťahajte, ak plánujete inštalovať práve teraz.
Komentářů: 9 | Zobrazit
10.8.2006 12:12 | Daniel Kvasnička ml.
Apple překvapil open-source svět: otevřel zdrojové kódy jádra pro procesory od Intelu i PPC, dále otevřel iCal server, Bonjour a Launchd a spustil komunitní portál věnovaný těmto aktivitám. Více v Apple Mailing Lists.
Komentářů: 0 | Zobrazit
10.8.2006 12:43 | Daniel Kvasnička ml.
Free software je často obviňován z inklinace ke komunismu či socialismu. Terry Hancock se rozhodl postavit se k tomuto nařčení jiným způsobem: připustil, že je na něm něco pravdy. Více na Free Software Magazine.
Komentářů: 7 | Zobrazit
10.8.2006 12:50 | Luboš Doležel
Zajímavým způsobem ochrany systému proti útočníkům je port knocking. Díky službě knockd můžete tuto techniku na svém serveru používat i bez složitých skriptů, stačí jen nastavit parametry.
Komentářů: 2 | Zobrazit
10.8.2006 15:21 | Luboš Doležel
Světem open source stále hýbou debaty o licenci GPL v3, obzvláště po nedávném vydání druhého návrhu. Pravděpodobně nejspornější částí licence je boj proti DRM. Pokud vás zajímá, proč by GPL mělo problém DRM řešit, přečtěte si některé důvody.
Komentářů: 1 | Zobrazit
10.8.2006 17:49 | Luboš Doležel
Novell se rozhodl přejmenovat SUSE Linux. Ten už bude označován pouze názvem openSUSE a bude tak odrážet jméno projektu openSUSE.org. Enterprise varianta SUSE Linux Enterprise zůstane pod původním názvem.
Komentářů: 2 | Zobrazit
10.8.2006 18:26 | Jiří "Geo" Lužnický
Vyšlo LiveCD Gparted 0.2.5-4. Přináší několik změn k pohodlnějšímu používání. První z nich je automatická detekce grafické karty. Dále přibyla možnost nahrát celé CD do paměti počítače, a uvolnit tím CD mechaniku. Celý seznam změn. Stahovat můžete ze sourceforge.net (ISO).
Komentářů: 0 | Zobrazit
10.8.2006 18:42 | Jiří "Geo" Lužnický
Vlastníte-li PDA s prostředím OPIE, pak vás jistě potěší nová verze programu FBReader. Ve verzi 0.7.4h byly vyřešeny problémy s rotací displeje a nástrojovou lištou. Varianta pro stolní počítače stále zůstává v experimentálním stádiu.
Komentářů: 0 | Zobrazit
10.8.2006 18:54 | David Watzke
Vyšlo Wine 0.9.19. Přináší vylepšení IDL kompilátoru, lepší podporu pro FreeBSD a opravuje spoustu chyb.
Komentářů: 9 | Zobrazit
10.8.2006 18:57 | Jiří "Geo" Lužnický
Server Linuxformat se podíval na zoubek distribuci Freespire 1.0 [zprávička]. Zamýšlí se například nad tím, jestli právě podpora médií tak, jak ji předvádí Freespire, může této distribuci zaručit vysoké umístění mezi ostatními distribucemi.
Komentářů: 0 | Zobrazit
11.8.2006 01:00 | Luboš Doležel
Coverity, komerční software pro hledání chyb ve zdrojovém kódu, je po Linuxu, MySQL a X.org bezplatně použit i na hledání chyb ve Firefoxu. Tentokrát poprvé je však tento nástroj svěřen přímo do rukou vývojářů. Od 6. března bylo nalezeno 327 chyb.
Komentářů: 0 | Zobrazit
11.8.2006 01:07 | Luboš Doležel
PhpMyAdmin je pravděpodobně jedním z nejpoužívanějších open source nástrojů psaných v PHP, používá se ke správě MySQL databází. Pokud nejste dosud obeznámeni s instalací a používáním tohoto software, dvoustránkový návod může být dobrým odrazovým můstkem.
Komentářů: 0 | Zobrazit
11.8.2006 01:16 | Luboš Doležel
LinuxDevices píše o přenosném handheldu Sony Mylo s podporou WiFi, který se bude trochu podobat Nokii 770. Toto zařízení bude poháněno Linuxem a grafické rozhraní bude založeno na Qtopia. Jeho cena se bude pohybovat okolo 350 dolarů.
Komentářů: 0 | Zobrazit
11.8.2006 07:51 | Jiří Větvička
Uplynul rok od vzniku projektu openSUSE, což je celosvětový komunitní program sponzorovaný firmou Novell. Za cíl si klade poskytnout jednoduchý a bezplatný přístup k distribuci SUSE Linux a nabízí linuxovým vývojářům a nadšencům vše, co potřebují pro práci s Linuxem. Více informací se dozvíte na www.suseportal.cz.
Komentářů: 7 | Zobrazit
11.8.2006 10:48 | White Raven
Na InfoWorlde sa objavil článok o ďalšom postupe AMD po akvizícii ATI. Plný klasických poznámkach o posilnení voči konkurencii apod. Zaujímavý je však posledný odstavec. AMD uvažuje o vydaní driverov pre ATI grafické karty ako opensource!
Komentářů: 14 | Zobrazit
11.8.2006 13:46 | Robert Krátký
Ruby on Rails má velký bezpečnostní problém. Tvůrci okamžitě vydali opravnou verzi 1.1.5, kterou označují jako "povinný upgrade". Chyba je prý tak závažná, že nezveřejnili žádné podrobnosti.
Komentářů: 6 | Zobrazit
11.8.2006 18:04 | Jiří "Geo" Lužnický
Zak B. Elep potřeboval jednoho dne nainstalovat do svého Ubuntu podporu pro čtení a zápis NTFS. Za nejfunkčnější řešení vybral ntfs-3g. Jak už to tak bývá, instalace ze zdrojových kódů do binární distribuce je občas velmi „veselá“. Co všechno ho potkalo si můžete přečíst v jeho blogu. Důležité je, že pro nás ostatní vytvořil balíčky pro Ubuntu, abychom měli instalaci snazší.
Komentářů: 0 | Zobrazit
11.8.2006 18:09 | Jiří "Geo" Lužnický
Používáte Ubuntu Edgy a chtěli jste vyzkoušet nové ovladače grafiky od Intelu [zprávička], ale nechtělo se vám je kompilovat? Nyní nemusíte. Dnes se nově objevili v oficiálních repozitářích.
Komentářů: 1 | Zobrazit
11.8.2006 18:36 | Jiří "Geo" Lužnický
Říkali jste si někdy, jak zábavné musí být přednášet na akcích jako Install Fest, Open Weekend a podobných. Kevin Shockey si řekl totéž o OSCONu. V jeho článku na OnLamp.com se dozvíte nejen o některých stinných stránek takového rozhodnutí, ale dostanete také několik dobrých rad.
Komentářů: 0 | Zobrazit
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.praceabc.cz.
Technical Team Leader - Unix
Region: Jihomoravský, Kategorie: IT - konzultace/management, IT, Linux
Junior SAP specialista (zaškolení!)
Region: Jihomoravský, Kategorie: IT - správa systémů, IT
Account Manager - firewally a IDP Juniper/Symantec
Region: Hlavní město Praha, Kategorie: Obchod a marketing, IT, Linux
Account Manager pro řešení tenkých klientů
Region: Hlavní město Praha, Kategorie: Obchod a marketing, IT, Linux
Account Manager pro Sun Microsystems SW
Region: Hlavní město Praha, Kategorie: Obchod a marketing, IT, Linux
Account Manager pro Sun Microsystems
Region: Hlavní město Praha, Kategorie: Obchod a marketing, IT, Linux
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: