Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Zpravodaj o Víně - 351PatchWatcher. Stav DIB enginu. Průvodce vývojem Wine. Summer of Code: Gal Topper, Owen Rudge, Piotr Cabanm, Adam Petaccia, Dylan Smith. Změny v databázi aplikací.
Hardwarové novinky 40/2008Další žaloba na NVIDII a také firmy Dell a HP. NVIDIA opět přeznačí vybrané grafiky. Vyrovnání AMD/ATI a NVIDIE za cenový kartel. Mobility Radeon HD 4000. Radeon HD 4350 a HD 4550. Pevné a „solidní“ disky: nové „zelené“ disky Western Digital - Transcend SSD se 136MB/s zápisem. Modrý laser: Blu-ray v podání Pioneeru, dvanáctirychlostní modrý laser od Sanyo.
IBM Enterprise X-Architecture 4. generaceServer roste společně s firmou a s tím, jak se zvyšují nároky na provozované aplikace. Server s architekturou eX4, jako jediný server s procesory Intel MP na trhu, umožňuje rozšířit systém až na 64 procesorů a kapacitu paměti na 1 TB.
Andy Hertzfeld (Programmers at Work)Andy Hertzfeld byl členem úzkého týmu, který ve společnosti Apple připravil operační systém pro přelomový počítač Macintosh. Z rozhovoru: „Kdy jste začal brát programování vážně?“ -- „V prváku na univerzitě, když jsem se začal specializovat na fyziku a matematiku, mi došlo: ‚Bože můj, musím se rozhodnout, co budu v životě dělat.‘ Nechtěl jsem nosit kabáty a kravaty a patřit do nějaké firemní struktury, takže nějakou dobu z toho bylo ‚Bože můj, já v životě nenajdu práci.‘“
Jaderné noviny - 33-37/20082.6.27-rc3, věci se skutečně zklidnily. Hierarchická struktura Tux3. Výkonnost 64bitových aplikací při vytváření vláken. AXFS, pokročilý souborový systém s vykonáním na místě. 2.6.27-rc4, "Náhodné záležitosti všude". 2.6.27-rc5, "Opravování regresí". Tux3 se chová jako souborový systém. 2.6.27-rc6, "Věci se zklidňují".
Balíčky pro Debian - 10 (speciální balíčky)Balíček pro jednoduchý program už umíme, dnes se podíváme na některé speciální balíčky, které budou potřebovat trochu zvláštní péče (knihovny, moduly pro Python, práce s databázemi).
Jaderné noviny - 20. 8. 2008Aktuální verze jádra: 2.6.27-rc3. Citáty týdne: Scott James Remnant, Andrew Morton, Linus Torvalds. Spouště: méně aktivní aktivní čekání. Regulace bezdrátových zařízení. Zapleteni do vláken.
Andy Hertzfeld - 2 (Programmers at Work)V dokončení rozhovoru mluví Andy Hertzfeld o svém znechucení z praktik, které ovládly firmu Apple po uvedení Macintoshe a vstupu na burzu. „Počítače jsou ještě v plenkách a každých pět let se všechno v podstatě vymýšlí znovu. Najednou máte pětkrát tolik paměti, ne-li desetkrát tolik, a pravidla se začnou měnit.“
K dispozici je betaverze Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex. Poznámky k vydání a download. Obsahuje Gnome 2.24, X.Org 7.4 a jádro 2.6.27.
Téměř po roce vyšla nová verze 0.13 editoru titulků Gaupol, vzápětí následována opravnou verzí 0.13.1. Obsahuje vylepšenou podporu pro přídavná pole v SSA a extended SubRip. Preview titulků nyní vždy používá UTF-8 – tuto vlastnost lze (naštěstí) vypnout. Dále přibylo ještě pár drobností a mnoho oprav. Vizte seznam změn.
Vyšlo Coreutils 7.0 (jde o beta verzi, i když tak není označená). Přináší nové programy timeout a truncate, zrychluje programy chgrp, chmod, chown, chcon, du a rm (používají alg. s lineární časovou složitostí) a přidává různé nové vlastnosti do základních utilit.
Linux včera oslavil své sedmnácté narozeniny. Alespoň pokud jako datum narození považujeme den, kdy Linus Torvalds zaslal zprávu na comp.os.minix, kde projekt představil.
Vyšlo Picasa 3 beta. Vylepšuje integraci s linuxovým desktopem: s Firefoxem, detekcí kamer v KDE a GNOME, správcem souborů apod. Dále nabízí vyšší výkon.
Po dlouhých dvou letech vyšla stabilní verze programu Hugin určeného ke skládání panoramatických fotografií. Byl rozšířen zejména o vylepšený fotometrický model, umožňující skládat rovnou HDR panoramata, jednoduchého průvodce a další vylepšení.
Vyšel Amarok 2.0 Beta 2. Výrazně zlepšuje stabilitu, přináší podporu LibriVox portovanou na QtScript a spoustu dalších nových vlastností, změn a oprav.
Vyšlo Mono 2.0. Nyní plně podporuje C# 3.0 a LINQ, dále přináší podporu pro nativní metody (pouze na Windows), 64-bitová indexovaná pole na 64-bitových systémech, DTrace (na MacOS a Solarisu), zlepšuje výkon ASP.NET a ADO.NET, Windows.Forms podporuje mezinárodní znaky přes XIM. Kompilátor C# je nyní duálně licencovaný pod MIT X11 a GPLv2.
Vyšla Aria2 0.16.0. Přináší podporu cookies Firefoxu 3, možnost zvolit nejrychlejší URI na základě rychlostí vysledovaných z předchozích stahování a možnost získat časovou značku přes HTTP/FTP a aplikovat ji na lokální soubor. Kromě toho se změnil formát souborů *.aria2 - nové verze programu budou umět pracovat se starým formátem, ale nepůjde to naopak.
DesktopLinux.com uvádí, že podle zástupce firmy MSI jsou netbooky s Linuxem vráceny čtyřikrát častěji než podobné modely s Windows. Situace je pravděpodobně taková, že se zákazník snaží ušetřit a jakmile uvidí neznámé prostředí, začne plašit.
Po čase používání systému se vám v něm může nahromadit nějaká ta cupanina, která dělá nepořádek, zabírá místo na disku a překáží. S tím si může poradit nástroj fslint, který je představován na Linux.com. Umí to se starými dočasnými soubory, chybnými symbolickými odkazy, kopiemi souborů apod.
LinuxWorld píše o spuštění Střediska pro open source prostředky pro vlády, za kterým stojí Africká nadace pro svobodný a open source software. Záměrem je centralizovat informace a oslovit tak více lidí, kteří mají na věci vliv, a podpořit tak výzkum a nasazování OSS nejen ve vládách.
Na linuxalt.cz byl zveřejněn seznam přednášek konference LinuxAlt se zaměřením na Linux. Časový harmonogram bude zveřejněn co nejdříve.
Společnost nVidia uvolnila novou verzi ovladačů pro své grafické karty: 177.80. Tentokrát je novinek mnohem víc než minule, mimo jiné několik vylepšení RENDERu a podpora nových karet.
Linuxové mobilní internetové zařízení (MID) značky Benq se dostalo do nabídky italského mobilního operátora TIM. Podle LinuxDevices na něm běží čínská distribuce Red Flag Midinux a po hardwarové stránce se jedná o procesor Intel Atom 800 MHz s displejem o úhlopříčce 4,8 palce. Na Internet se dostanete přes WiFi nebo HSDPA.
Na PolishLinux.org vyšel rozhovor s vývojáři KpackageKit, tedy programu, který se snaží o sjednocení používání balíčkovacích systémů. Během rozhovoru se dozvíte něco o podstatě PackageKitu a roli KpackageKitu, uvidíte nějaké screenshoty, poznáte záměry programátorů a jako obvykle naleznete prosbu, aby veřejnost pomáhala software testovat.
Vyšel Puppy Linux 4.1. I nadále pokračují práce na vnitřnostech distribuce, díky čemuž si můžete užívat rychlejšího spouštění nebo lepší detekce hardwaru. Novinkou jsou dále SIP telefon Psip, jádro 2.6.25.16 s podporou komprese LZMA, hudební přehrávač Pmusic a ještě více.
Aaron Seigo píše ve svém blogu o "vzrušujících" novinkách v plasmě, které přijdou v KDE 4.2: the exciting world of KDE 4.
Vyšla nová verze prohlížeče Opera 9.6. Oficiální poznámky k vydání ji popisují jako doporučenou bezpečnostní a stabilizační aktualizaci.
David Axmark, spoluzakladatel MySQL, opouští firmu Sun Microsystems. Podle LinuxWorld se zamyslel nad svou rolí ve firmě a usoudil, že je pro něj lepší, aby byl v nějaké menší firmě. Nesnáší všechna ta pravidla, která musí dodržovat, a nesnáší, když je porušuje. Raději by pracoval na MySQL a se Sunem na nějaké méně formální úrovni.
Zdaleka ne každý významný "ajťák" má svůj blog. To donedávna platilo i v případě Linuse Torvaldse, který před pár dny spustil blog na adrese torvalds-family.blogspot.com. Zatím jsou tam jen čtyři zápisky a navzdory adrese bloguje jen on sám. Jestli se objeví i něco osobního, na to a ještě více se jej zeptal NetworkWorld.
Na stránkách FSFE vyšel článek upozorňující na snahu francouzské vlády protlačit do EU filtrování Internetu a možnost odpojování koncových uživatelů bez nutnosti soudního rozhodnutí. Nejdříve se snažili přesvědčit Evropský parlament, ale ten jim nevyhověl a přijal dodatek, že soudní proces musí být vždy podmínkou. Poté se francouzský president Sarkozy obrátil na Evropskou komisi, aby odmítla dodatek EP, ale ta místo toho odmítla Sarkozyho žádost. Nyní se Sarkozy uchýlil k poslední možnosti - přesvědčit předsedy vlád jednotlivých členských států EU, aby v Evropské radě oponovaly tomuto dodatku EP.
Na mirrorech se pomalu začíná objevovat Mandriva 2009. Prozatím můžete stahovat např. z Francie: distrib-coffee.ipsl.jussieu.fr.
LinuxDevices se zaměřilo na Firefox a jeho postup v připravenosti pro mobilní zařízení. Jeho mobilní bratr nazvaný Fennec se dostal do fáze Milestone 8 a konečná verze je otázkou několika týdnů. Druhou zajímavostí je rozšíření Geode, které umožňuje webovým stránkám předávat informace o vaší poloze.
Web Boycott Novell uvolnil specifikaci OOXML na svém webu, je tedy možné si ji volně prohlížet. Není to ovšem jen tak, za něco takového hrozí žaloba za porušování autorských práv, takže je třeba stahovat ze zrcadel dobrovolníků. Čtěte LinuxProMagazine.
Jednou z užitečných funkcí, které se objevily v posledních verzích ovladačů AMD Catalyst, je AMD MultiView. To umožňuje nasazení více GPU za účelem používání více monitorů. Na všech funguje OpenGL a teoreticky můžete mít monitorů až 32. Na zub se této funkci podíval Phoronix.
Mono 2.0 se na světě ještě moc neohřálo a už je tu rozhovor s Miguelem de Icazou. Ten se týká nejen Mono, ale také GNOME, řeší se zde vztah mezi Mono a .NET, nové funkce, Moonlight a další věci.
Vyšel Linux 2.6.27. Mezi novinky patří podpora MMioTrace, bezzámková cache stránek, zpožděná alokace v ext4, souborové systémy UBIFS a OMFS, sledovací framework ftrace, lepší podpora webkamer (ovladač gspca) a mnoho dalšího.
Wikimedia Foundation sjednotilo volbu systémů na serverech pro Wikipedii. Všech 400 serverů nyní běží na Ubuntu. Než byla v roce 2006 zahájena transformace, na serverech byly Red Hat a Fedora. Detaily navíc má ComputerWorld.
Vyšel GIMP 2.6.1. Opravuje celkem deset chyb, mezi které patří padání, chyby kompilace nebo selhání při otevírání obrázku. Dále bylo aktualizováno nebo opraveno jedenáct překladů, čeština mezi nimi není.
V Hamburku dnes končí Linux-Kongress, kterého se účastnil i James Bottomley, jenž je vývojářem SCSI pro Linux a je předsedou technického výboru v Linux Foundation. Ve svém projevu podle Linux Magazine popisoval přednosti Linuxu a otevřeného vývoje a přidal srovnání s jinými OS. Uživatelé OS X se prý v podstatě nacházejí v luxusním vězení, kde přes plasmové televize ani nevidí mříže. Uživatelé Windows jsou pak v cele se špinavými záchody.
Phoronix informuje o novém experimentálním ALSA ovladači zvukových karet Creative X-Fi. Jde o ovladač sbxfi portovaný z OSS na ALSA vývojářem SUSE (Takashi Iwai), který tuto kartu ani nemá, takže není testovaný, nicméně to se časem zlepší.
Vyšla nová verze přehrávače multimédií VLC. Verze 0.9.4 opravuje nějaké chyby a také přináší do verze pro Windows změny známé z verze 0.9.3. Zároveň s tím shání projekt vývojáře pro Windows.
Linux Game Publishing se vrhne na portování další hry na Linux. Je jí Jet'n'Guns, které bylo pro Windows vydané v roce 2004 a pro Mac OS X v roce 2006. Jde o 2D (skrolovací) arkádovou střílečku. Cena se bude pohybovat okolo 25 dolarů.
Vyšlo Wine 1.1.6. Má začátky implementace schannel přes GnuTLS, opravy díky nástrojům pro analýzu zdrojového kódu, opravu pro tabulky v regeditu, podporu pro pracovní prostor plochy X11 a další drobnosti.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: