Portál AbcLinuxu, 21. července 2025 13:44
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Featherstitch: Zabij fsync() něžněStehování [Featherstitch] je zobecnění systému závislostí zápisů a zpětného přehrání [rollback] dat měkkých aktualizací. Výsledný systém je dostatečně obecný na to, aby nad jeho rozhraním mohla být implementována většina (možná všechny) strategií zajišťujících konzistenci souborového systému (např. žurnálování).
Tor – jak být anonymní na InternetuV článku se seznámíme s tím, co je to Tor a jak pracuje. Naučíme se nainstalovat klienta, nastavit tzv. node, exit point a zkonfigurovat skrytou službu (hidden service).
Konzolové programy v Qt 4 – 4 (UDP server a klient)V tomto díle si ukážeme, jak napsat jednoduchý UDP server a klient. UDP je zkratka angl. User Datagram Protocol a je to základní internetový protokol. Hodí se spíš tam, kde se počítá se ztrátami paketů, přičemž není žádoucí odesílat je znova (hry, VoIP, internetová rádia).
DJBDNS – bezpečný DNS server – 1 (DNScache)Když se řekne DNS, většině lidí se okamžitě vybaví BIND. Kolekce programů djbdns od D. J. Bernsteina tak známá není, přestože dokáže být BINDu velmi silnou konkurencí a v mnoha ohledech ho dokonce předčí. První část tutoriálu se zaměří na program DNScache.
Vyhlášení výherců 5. kola podzimní soutěže5. kolo velké podzimní soutěže, jejíž hlavní cenou bude mininotebook, probíhalo v prvním týdnu listopadu. Z účastníků, kteří správně odpověděli na všechny soutěžní otázky, jsme vylosovali pět výherců, kteří dostanou hezké ceny. Podívejte se, kdo vyhrál, a jaké byly správné odpovědi na otázky.
Mendelovo gymnázium v Opavě – jak využívá LinuxNejvětší střední škola na Opavsku má rozvinutou IT infrastrukturu postavenou na linuxových serverech. Kromě toho je Linux využíván pro veřejně přístupné kiosky a specializovaná zařízení. Správce sítě pan Marek Kočvara v rozhovoru mluví o výhodách takového řešení a podrobnostech nasazení.
Jaderné noviny – 14. 10. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.32-rc4. Citáty týdne (Speciál s Linusem). Stanse – statická analýza. Těšíme se na Kernel Summit. O životním cyklu ovladačů. Znaková zařízení pro síťová rozhraní. Oprava kmap_atomic(). Ptejte se jaderného vývojáře, část 2. Plánování s časovým limitem v Linuxu.
OpenSUSE 11.2 – screenshotová recenzePodzim je plný nových verzí linuxových distribucí. Nedávno jsme tu měli Ubuntu 9.10 a také Mandrivu 2010, za pár dní přijde Fedora 12. Dnes je pravý čas na OpenSUSE 11.2. (Instalace. Prostředí KDE 4.3. Compiz. Další programy. Instalace a aktualizace. GNOME. Další prostředí. Dojmy z používání.)
Hardwarové novinky – 45/2009Minulý týden přinesl pohled na chystané desktopové a mobilní platformy AMD pro příští a přespříští rok, nové procesory VIA Nano 3000, inovovanou verzi námi testovaného nettopu ASRock ION 330 a také jeden další zajímavý, vodou chlazený Radeon HD 5870. K úplnosti pak už chybí jen doplnit si podrobnosti o kombinované přídavné kartě s USB 3.0 a 6,0Gbps rozhraními SATA.
Stavíme poštovní server – 5 (doručování, vzdálený přístup)Poštovní server obvykle nejen odesílá zprávy někam jinam, nýbrž je také přijímá k doručení do schránek. Existuje řada způsobů, jak lze schránky a doručování do nich řešit. Schránky musí být také samozřejmě přístupné pro uživatele.
Zakladatel KDE Matthias Ettrich byl v Německu oceněn spolkovým křížem za zásluhy (Bundesverdienstkreuz). Ten si zasloužil právě za svou práci pro svobodný software, a tedy pro veřejné dobro.
Vývojář Novellu Will Stephenson představuje KNetworkManager pro KDE 4. Vysvětluje, že za značným zpožděním projektu stojí nedostatek dokumentace v původním NetworkManageru a nutnost přepsání většiny kódu z verze pro KDE 3. Dále popisuje předchozí neúspěšný pokus o napsání Plasma appletu a následné nutné zvrstvení v návrhu aplikace. Nyní je tedy dostupný klient do traye, který nabízí obdobnou funkcionalitu jako nm-applet v GNOME, akorát s větším zacílením na použitelnost. Modularita návrhu umožnila přilákat nové vývojáře. Aplet pro Plasmu bude nejspíše vydán až s KDE 4.4.
Server Novinky.cz informuje o odhlasování zákona (hlasování proběhlo večer z pátku na sobotu), který už jen za podezření ze stahování ilegálního obsahu umožňuje odstřižení od internetu. Zajímavostí článku je vyjádření soudního znalce Vladimíra Smejkala.
Ve spolupráci s komunitou OpenOffice.org byla vytvořena OpenOfficeMouse, myš určená speciálně pro tento kancelářský balík. Obsahuje 18 programovatelných tlačítek, analogový joystick a scrolovací kolečko. Podpora Linuxu je samozřejmostí, stejně jako Windows a Mac OS. Prodávat se bude za 74,99 dolarů.
Jak je možno si přečíst na www.gentoo.org , je KDE3 označeno jako zastaralé. Dalším krokem, který byl dnes kolem třetí odpolední učiněn, je kompletní zamaskování KDE3 balíků, vyjma těch, které jsou potřeba pro KOffice a další různé programy, které jsou populárnější ve svých verzích pro KDE3. Vývojáři gentoo-kde doporučují zájemcům o KDE3 připojit se k jeho údržbě v kde-sunset overlay.
Projekt OpenTTD oznamuje, že OpenGFX (originální GPL grafika pro tuto hru) je hotov z 98 %, zbývá 208 "sprites" . Pro dokončení OpenSFX (zvuky) zbývá 17 samplů. Samozřejmě každý, kdo je schopen a ochoten pomoct s dokončením, je vítán.
Stránky Abíčka na Facebooku již mají 1033 fanoušků. Děkujeme.
V Kanadě byl na trh uveden telefon LG Eve s Google Android. Podle LinuxDevices má 150 MB RAM, 3" displej o rozlišení 480×320, vysouvací hardwarovou klávesnici a 5 Mpx fotoaparát. Tento telefon prý míří i do Evropy. Stejně jako konkurenční modely je vybaven možností propojení se sociálními službami jako Facebook nebo Twitter.
Vyšlo MythTV 0.22. Přináší podporu VDPAU, DVB-S2 a Hauppage HDPVR a značně přepracovává své Qt rozhraní a knihovny. Zároveň byla ohlášena soutěž ve tvorbě grafických témat pro MythTV.
Náš hrdina se musí pořádně připravit. Spacák, vyšlápnuté turistické boty, termooblečení a hole na nordic walking. Chystá se totiž na dlouhou cestu, ale ne ledajakou... Více v komixu na ITBiz.
O možném odložení vydání Gnome 3.0 o šest měsíců se spekulovalo již minulý týden, ale až nyní bylo oficiálně oznámeno. V březnu tak vyjde Gnome 2.30 a přelomové verze se dočkáme pravděpodobně v září. Důvodem odložení je snaha vyvarovat se nekvalitního vydání.
Vývoj nové řady správce fotografií pro KDE 4, digiKam, pokračuje uvolněním šesté betaverze. Dochází k updatu interní knihovny libPGF a přidání nástroje pro úpravu kontrastu, který umožňuje simulovat HDR obrázky. Oproti předchozí verzi bylo opraveno na devadesát hlášených chyb. Pomozte testováním k dalšímu zlepšení aplikace.
Phoronix informuje, že je konečně dostupná nějaká (h264, vc1) HW akcelerace videa na některých (uvd2) ATI kartách. Nejedná se zatím o oficiální oznámení ATI, pouze byl zpřístupněn adresář s xvba-video, na který se například odkazovaly nedávné testy jednoho z vývojářů. Podle reakcí z diskuze se zdá, že to opravdu funguje..
Firma SourceForge Inc. byla přejmenována na Geeknet. Pod tuto firmu patří kromě SourceForge.net také známé weby jako Slashdot.org nebo Freshmeat.net. Ve výsledku slouží téměř 40 milionům geeků každý měsíc.
Khronos Group uvolnilo specifikaci OpenWF 1.0, což je mobilní API pro práci s okenními systémy. Má jít o API doplňující OpenES (3D grafika) nebo OpenVG (akcelerovaná vektorová grafika), aby bylo u aplikací možné se plně spolehnout na multiplatformní postupy. Za OpenWF stojí i firmy jako Nokia, Broadcom nebo ARM.
Nově zvolená německá vláda chce podporovat a orientovat se na open source a otevřené standardy. Právě skrze ně mají být rozšiřovány funkce elektronické komunikace s občany ("e-Government"), protože jinak by tyto systémy nebyly udržitelné. Především má být definovaný XML formát pro výměnu elektronických dokumentů. Podrobnosti na OSOR.eu.
Americký Nejvyšší soud rozhodoval o patentovatelnosti obchodních postupů, kde jedním argumentem firmy bylo, že by postup mohl být patentovatelný, pokud je implementován jako software. Soudu se však abstraktní postupy moc nelíbí a stojí si za tím, že patentovatelné by měly být spíše jen věci pracující s fyzickými předměty. Jeden ze soudců se vyslovil tak, že to už bychom mohli patentovat i tzv. "speed dating". Konečné rozhodnutí zatím nepadlo, nicméně případ ukazuje, jak se tento soud k problému abstraktních, a tedy i softwarových patentů staví. Více na The Wall Street Journal.
Phoronix informuje o vydání GRUB 1.97.1. Nová verze zavaděče OS přináší především opravu vážné bezpečnostní chyby: zaheslovaný zavaděč bylo možné obejít pouhým zadáním části hesla, i jednoho znaku. Kromě toho GRUB získal podporu pro GNU/Hurd.
Předevčírem vyšel KTorrent 3.3. Mezi novinky patří přehlednější uživatelské rozhraní a plugin pro vypnutí (uspání či hibernaci) PC po dokončení přenosu.
Oracle v dokumente Overview and FAQ oznámil budúce plány pre technológie firmy Sun. Týka sa to projektov ako GlassFish, NetBeans, MySQL a ďalších. Z oznámenia vyplýva, že Sun hardware, Solaris, SPARC, GlassFish a OpenOffice.org sa o svoju budúcnosť obávať nemusia, zatiaľčo budúcnosť NetBeans IDE ostáva zatiaľ neistá.
Nokia oficiálne oznámila začiatok dodávania prvých kusov linuxovej N900, ktorá sa na conversations.nokia.com údajne stala najdiskutovanejším mobilom. AbcLinuxu pripravuje seriál článkov o N900 a jej operačnom systéme Maemo, pripravovaný na dobu prvých dodávok N900 do ČR a SR (pravdepodobne najbližšie týždne).
Při včerejší schůzce na IRC usoudil tým pro release-engineering, že blokující chyby byly vyřešeny a Fedora 12 vyjde 17. listopadu. Zpřístupnění stromu balíčků "Everything" bude provedeno ještě před vydáním a co nevidět také začnou přicházet "Updates". Po vydání Fedory 12 bude učiněn první krok pro uskutečnění plánu pro nezmrazovaný Rawhide. Jeho konečná podoba bude ještě dolaďována, ale pravděpodobným výsledkem bude, že někdy během vývojového cyklu Fedory 13 bude spuštěna nová větev, u níž lze nalézt částečnou podobnost s větví Testing u Debianu.
Technický ředitel SAPu Vishal Sikka volá po vzniku nezávislé Java Foundation, která by zastřešovala další rozvoj jazyku Java a virtuálního stroje. SAP v roce 2001 přesunul svůj software do světa Javy a je tak na ní závislý. Vishal Sikka by zároveň chtěl, aby JVM bylo pod komerčně přátelštější licencí - pravděpodobně tím naráží na používání GNU GPL.
Google představil nový otevřený experimentální jazyk Go. Jedná se o systémový jazyk s podporou OOP, multiprocesingu, reflexe a uzávěrů (closures). Google slibuje takřka okamžitou kompilaci a rychlost běhu srovnatelnou s programy napsanými v jazyce C.
Je tomu již rok co vyšla poslední česká příručka k Ubuntu verzi 8.10. V současné době máme možnost si předobjednat publikaci k Ubuntu 9.10 Karmic Koala na stránkách Ubuntu.cz. Pokud tak učiníme do 14. listopadu, budeme mít příručku do konce listopadu ve schránce.
Bradley M. Kuhn ze SFLC ve svém blogu píše o nacházení porušování licence GNU GPL. Jde prý o tak častou věc, že se mu podaří v průměru najít jedno každý den. Ve článku shrnuje své zkušenosti a například uvádí, že je vždy lepší se nejprve snažit dohodnout, než začít všude rozkřikovat, že licenci porušují.
Vyšel VirtualBox 3.1.0 Beta 1. Přináší podporu "teleportace" (přesun VM z jednoho stroje na jiný za běhu VM), rozšiřuje možnosti snapshotů VM, podporuje 2D HW akceleraci na Windows guestech a přináší experimentální podporu EFI a rovněž experimentální je podpora USB na hostitelích s OpenSolarisem. Výrazné výkonnostní zlepšení zaznamenáte při provozování PAE a AMD64 guestů (pouze s VT-x a AMD-V). Nová je také podpora síťových zařízení VirtIO a spousta dalších věcí.
Dnes bola aktualizovaná včerajšia správa o výpadku servera jabber.sk. Server padol kvôli nedostatku fyzickej pamäte spôsobeného veľkým množstvom správ posielaných cez ICQ transport. Správa obsahuje detailný popis dôvodu pádu servera a výstupy z analýzy dump-u. Rovnako informuje o zavedení štatistík prenesených dát cez jednotlivé transporty ako aj o ďalších plánoch správcov servera.
Na začátku listopadu byla uvolněna verze 4.20 GUI pro Clam AV, která je běžně dostupná v repozitářích. A již se čeká na verzi 4.21 která je téměř dokončena a bude přidána do repozitářů Fedory. Změny jsou k přečtení na stránkách ClamAv.
Byly vydány opravné verze jader řady .31 a .27. Hlavně aktuální jádro přináší dlouhý seznam různých oprav týkajících se architektur, virtualizace, NFS... Obě jádra pak obsahují opravu nedávné chyby s null-pointerem, takže se uživatelům velmi důrazně doporučuje upgradovat.
IBM se pochlubila více než dvěma stovkami nových zákazníků, které přebrala společnostem Oracle a HP během posledního čtvrtletí, převážně se jednalo o serverové a úložné systémy. Za poslední tři roky IBM eviduje přes 2000 přebraných zákazníků.
Pri príležitosti vydania openSUSE 11.2 sa v budove MFF UK na Malostranskom náměstí plánuje 20.11.2009 od 14:00 do 19:00 Release Party. K dispozícii budú okrem inštalačných médií aj samotní vyvojári openSUSE, ktorí budú prezentovať nové vlastnosti a pomáhať s riešením problémov. Na Facebooku vznikla aj príslušná udalosť.
Na stav Kubuntu Netbook Edition se ve svém článku na linuxplanet.com podíval Bruce Byfield. Plasma Netbook Shell sice není k dispozici jako stabilní vydání, ale i tak se můžeme podívat na to, jak se vývojáři vypořádávají s omezenou velikostí displeje. Toto rozhraní najdete v Kubuntu 9.10 nebo si můžete stáhnout obraz live DVD. Hlavním problémem je podle autora článku nedostatek konfiguračních voleb – například chybí možnost konfigurovat panel, nastavit, v jak velkém okně se bude spouštět daná aplikace, a podobně.
Testovací větev Debianu (Squeeze) přešla na závislostní start. Služby se nyní startují pomocí závislostí procesů a celý boot by proto měl být výrazně rychlejší. Na nový způsob startování přejdete aktualizací balíčku sysv-rc.
Na Groklaw vyšel článek informující o patentu číslo 7617530, který patří společnosti Microsoft a týká se aplikací na bázi nám všem dobře známeho programu sudo – tedy systému umožňujícím uživateli získat vyšší práva. V článku se mimo jiné řeší, jak je možné, že United States Patent Office schválila takový patent, když už něco takového existuje a používá se přes 30 let.
Do 16. listopadu máte možnost navrhnout jméno pro Fedoru 13. Vítěz bude určen hlasováním a oznámen 5. prosince. Nové jméno musí mít nějakou spojitost s předchozím jménem (Constantine), přičemž tato spojitost nesmí být dříve použita. Mezi návrhy najdete například Botany (australský záliv), Celestine (papež), Mascara (alžírská provincie) nebo několik římských císařů: Cesar, Caligula, Commodus a další.
Tvorca známeho skriptovacieho jazyka PHP Rasmus Lerdorf opúsťa firmu Yahoo! Pre firmu pracoval viac než sedem rokov a podľa jeho vlastných slov potrebuje nové výzvy. Špekuluje sa, že za jeho odchodom stojí spolupráca Yahoo! s Microsoftom.
Dnes vyšla nová verze oblíbené distribuce openSUSE ve verzi 11.2. Obsahuje KDE 4.3.1, Gnome 2.28, Mozilla Firefox 3.5.4 a Novellí verzi OpenOffice.org 3.1.1. To vše nad jádrem 2.6.31.5. Z novinek přináší například ext4 jako výchozí filesystem, YaST portovaný do Qt4 a inovované grafické téma. Předchozí verze openSUSE (11.1) vyšla před 11 měsíci. Stahujte například z Karnevalu. Představení na oficiálních stránkách, poznámky k vydání.
Na stránkách openoffice.cz vyšlo info, že další dánská městská samospráva kompletně na všech 700 stolních počítačích opouští MS office a nahradí ho balíkem OpenOffice.org. Důvodem je snadnější tvorba elektronických dokumentů a úspora financí.
Vyšla verze FPC 2.4.0 RC. Free Pascal Compiler je kompilátor pro programovací jazyk Pascal. Jednou z novinek je například podpora cyklů For..In.
Výsledky letošní soutěže o cenu vydavatelství Packt Publishing pro nejlepší volně stažitelný redakční systém (Packt’s Open Source Content Management System Award) jsou na světě. Dvojité prvenství si odnáší Drupal (z obou kategorií, kde mohl být nominován), z dalších vítězství se radují příznivci systémů WordPress, ImpressCMS a Plone. Během otevřeného hlasování bylo započítáno přes 12 tisíc nominací a více než 23 tisíc hlasů. Kompletní výsledky najdete na adrese http://www.packtpub.com/award.
Dnes (13. listopadu 2009) v 19 hodin začíná linuxová soutěž Po drátě 4. Kompletní pravidla získáte odesláním e-mailu předmětem 0:zaciname na adresu soutez (zavináč) podrate.cz. O pravidla si můžete napsat ještě před začátkem soutěže. Hodně zdaru a příjemnou zábavu přeje tým podrate.cz.
Bola vydaná opravná verzia Wordpress 2.8.6. Táto verzia opravuje dve bezpečnostné chyby. Jedna bezpečnostná chyba sa týka užívateľov s právami vytvárať obsah, druhá bezpečnostná chyba sa týka uploadovania súborov. Podrobné informácie nájdete v oficiálnom oznámení.
Vyšla nová verzia ejabberd XMPP servera ejabberd 2.1.0. Prináša 213 nových funkcií a možností. Medzi najvýznamnejšie zmeny patrí: podpora zlib kompresie po STARTTLS, konfiguračná voľba include_config_file, podpora captcha (XEP-0158), podpora lokalizácií ako aj ďalšie.
Na serveru PreCentral.net byla zveřejněna recenze nového smartphone Palm Pixi. Zařízení disponuje 600 MHz procesorem, QWERTY klávesnicí, kapacitní dotykovou 320×400 obrazovkou, GPS a Bluetoothem. Váží 93 g a běží na platformě webOS. Kvůli zaměření na nižší cenový segment ($199 bez úpisu) neobsahuje telefon WiFi.
Vyšel Psi 0.14 RC1. Psi je multiplatformní IM komunikátor pro protokol Jabber. Jednou z novinek je například udání důvodu při vykopnutí nebo zabanování v skupinovém chatu.
Vyšla nová verze Sidux 2009-03 Linuxu s kódovým označením "Mamos". Je založen na Sid Debianu, obsahuje jádro 2.6.31.6, KDE 4.3.2, X.Org 7.4, podporu pro USB 3.0 a dalšího nového hardwaru.
Vydání nové verze jabber klienta Gajim se blíží, momentálně je ve verzi 0.13-rc5. Prozatím se opravují drobné chyby v programu - práce s neviditelnými kontakty, anonymní připojení a podobně.
Vyšlo Wine 1.1.33. Gecko se nyní instaluje při vytváření wineprefixu, byla zlepšena podpora certifikátů v crypt32 a podpora zvuku v mciwave, přibyly další funkce Direct3D 10, byl pročištěn kód a opravena spousta chyb.
nVIDIA vydala beta legacy ovladače 173.14.22 (pro GF 5) a 96.43.14 (pro GF 2 až 4) s podporou xorg-serveru 1.7 (z X.Org 1.5).
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.