Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 18. 4. 2013: Úspora energie vypínáním pamětíAktuální verze jádra: 3.9-rc7. Citáty týdne: Rusty Russell, Dave Chinner. vm_iomap_memory(). Správa výkonu paměti v roce 2013.
Konference IT 13: 3D tisk, panelové diskuse o „kyberzákoně“ nebo IPv6Na konci měsíce (20. a 21. května) se v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích uskuteční již šestý ročník konference o aktuálních internetových tématech – Internet a Technologie (13). Akci pořádá sdružení CZ.NIC, správce české národní domény. Na programu jsou i tentokrát vystoupení jak odborníků z praxe, tak zástupců komerční a nekomerční sféry nebo představitelů státní správy. Setkání zároveň přinese ohlédnutí za patnáctiletou existencí sdružení.
Linuxové herní novinky – duben 2013Dell nabízí svůj herní počítač Alienware X51 s Ubuntu, objevilo se nové herní prosředí simulující chování konzole Super Nintendo s názvem beagleSNES, byly vydány nové hry Surgeon Simulator 2013, Cubemen 2, Game Dev Tycoon, Stealth Bastard Deluxe, Jack Lumber, vyšly nové verze OpenTTD 1.3.0, Unknown Horizons 2013.2, 0 A.D. Alpha 13 MagadhaTowns v13 a Spiral Knights dostalo nové UI. Jsou tu čtvrté letošní linuxové herní novinky.
HW novinky: Intel uvede Haswell 4. června (na Computexu)Čtvrtého června začíná v Tchaj-peji tradiční supermonstr IT akce Computex a přesně v tento den uvede Intel na trh novou generaci CPU Haswell, resp. celou platformu. Je to oficiální. Vedle toho se ale podíváme ještě na další téma, grafiky Nvidie pro zbytek tohoto roku…
Komiks xkcd 1187: Poměr stranXKCD česky.
HW novinky: AMD teda jedeJelikož jsme minulý extra díl věnovali převážně Intelu a jeho architektuře „Haswell“, podíváme se dnes více do tábora konkurenčního malého Davídka, který už s Goliášem zas tolik nebojuje. Zato ale bojuje s jinými a to celkem statečně…
Vyšel Debian 7.0 Wheezy. Mezi novinky patří podpora multiarch, řešení (OpenStack, XCP) pro provoz cloudu (SaaS) nebo multimediálních kodeků přímo v projektu. Viz také poznámky k vydání.
Registrace na letošní ročník konference věnované databázi PostgreSQL byla otevřena, viz Registrace na P2D2 2013. Konference se koná již 30.5., takže není nač čekat. Program najdete na P2D2 - Program, krátké anotace jednotlivých přednášek jsou dostupné na P2D2 - Přednášky.
Byly vyhlášeny výsledky nového kola soutěže JavaScriptových dem, které se musí vejít do jednoho kilobytu - JS1k - Spring '13
Tým kvantových fyziků z Univerzity Palackého v Olomouci představil svůj nedávný výzkum v oblasti odposlechu kvantové kryptografie s využitím tzv. klonování. Tato technika je založena na možnosti provést přibližnou duplikaci kvantového stavu fotonů, které jsou využity pro distribuci šifrovacího klíče v kvantové kryptografii. Vědci ukázali, jak lze v šumu, který na reálné přenosové lince vždy vzniká, ukrýt klonovací přístroj a pomocí něj odposlouchávat kvantovou kryptografii. Řešením je tedy co nejnižší tolerovaná míra šumu, aby se v něm nemohlo ukrýt klonovací zařízení. Výsledky práce olomouckých vědců zveřejnil prestižní odborný časopis Physical Review Letters (pracovní verze článku je volně přístupná) a populárně o nich referuje rovněž New Scientist.
Byla spuštěna registrace na blížící se konferenci Cryptofest, na kterou se můžete těšit již 1.6.2013 na pražském Strahově.
Ve čtvrtek 23. května se v konferenčních prostorách Letiště Václava Havla uskuteční první česká konference věnovaná peeringu - CEE Peering Day Prague 2013. Akci pořádá sdružení NIX.CZ společně se svým rakouským protějškem VIX.at. Program konference, registrační formulář a další důležité informace jsou k dispozici na internetových stránkách. Organizátoři akce upozorňují zájemce, aby se přihlásili včas. Více informací je k dispozici na stránkách konference, nebo v dříve vydané tiskové zprávě.
Dna 9.5.2013 o 17:00 v miestnosti -1.58 v novej budove Fakulty informatiky a informacnych technologii (STU v Bratislave) sa uskutocni prednaska na temu ZFS z pohladu programatora. Prednaska ma za ciel oboznamit navstevnikov o vnutornostiach tohto next generation filesystemu. Prednasku vam tradicne prinasa projekt Howknow.
Cinnamon, fork GNOME Shellu, dospěl po sedmi měsících vývoje a 1075 revizích (commits) do verze 1.8. Nová verze přichází s řadou vylepšení. Novinkou je například podpora deskletů a vlastní spořič obrazovky. Vylepšen byl také správce souborů Nemo. Více v oznámení o vydání obsahujícím také náhledy vybraných nových vlastností.
Výukové centrum správce české národní domény – Akademie CZ.NIC, mohou nyní navštívit i ti, kteří to mají blíže do moravské metropole. První kurz o nastupujícím internetovém protokolu IPv6 se v Brně uskuteční 28. května. Zájemci o účast na tomto kurzu se mohou registrovat už nyní, a to na internetových stránkách www.nic.cz/akademie/. Speciální výukové centrum sdružení CZ.NIC nabízí možnost odborného vzdělávání v oblasti Internetu a internetových technologií, jimž se jiná centra nevěnují vůbec nebo jen okrajově. Více na stránkách Akademie CZ.NIC nebo v tiskové zprávě.
Na serveru net-security.org je shrnutí testů antivirových programů pro OS Android, které během jednoho roku probíhaly ve VŠ severní Ameriky. Pod článkem je v příloze i celá studie. Výsledky pro výrobce antivirů nejsou příliš příznivé.
Vyšla třetí menší aktualizace prostředí, aplikací aj. KDE řady 4.10. Verze 4.10.3 vedle obvyklé aktualizace překladů zahrnuje také opravy chyb především v KDE PIM a správci oken KWin, viz seznam změn v bugzille.
Canonical vyvíjí nový formát balíčků. Nový formát slibuje odstranění závislostí mezi aplikacemi. Balíčky budou instalovány do samostatných adresářů. Nebudou vyžadována administrátorská práva. POC (proof of concept) verze správce balíčků je naprogramovaná v Pythonu. Data jsou uložena v datovém formátu JSON. Nový formát by měl být určen především pro Ubuntu na telefonech a tabletech. [Slashdot]
Bezpečnostní firmy ESET a Sucuri odhalily koncem dubna na napadených serverech backdoor ve webovém serveru Apache. Backdoor byl pojmenován Linux/Cdorked.A. Při zkoumání dalších napadených serverů byl Linux/Cdorked.A objeven také ve webových serverech Lighttpd a nginx. Pro detekci Linux/Cdorked.A byl zveřejněn program dump_cdorked_config.c. [Slashdot]
Ve dnech 19.–21. května 2013 se na Štrbském Plese koná odborná konference pořádaná organizacemi Common ČR a Common SR. Kromě různých technologií IBM bude na programu mimo jiné i různý open-source software, jazyky Java 8 a C++ 11 a protokol IPv6. Novinkou oproti předchozím ročníkům je nedělní workshop pro ty, kdo začínají s Linuxem.
Konference Internet a Technologie (13), kterou 20. a 21. května pořádá v Národní technické knihovně v Praze sdružení CZ.NIC, nabídne vedle programu v hlavním sále také čtyři zajímavé workshopy v přilehlých prostorách dejvické knihovny.
Petr Závodský, vedoucí týmu testerů CZ.NIC, začne speciálním workshopem nebo spíše soutěží, která bude spočívat v hledání vybraných zranitelností webů, a to podle pravidel OWASP Top 10 2013. Po této aktivitě, jež bude mít vyvrcholení až druhý den, se Ondřej Zajíček z Laboratoří CZ.NIC zaměří na routovacího démona BIRD. Během tohoto setkání seznámí návštěvníky mimo jiné se základy dynamického routování nebo s nasazením démona BIRD v počítačové síti. Velkou část bude přednášející věnovat routování v Internetu, tedy protokolu BGP. Účastníci workshopu by si měli přinést notebooky s nainstalovaným SSH klientem. Dopoledne druhého dne bude patřit DNS serveru Knot DNS. Návštěvníci se v jeho průběhu dočkají například porovnání „Knota“ se servery BIND a NSD, uvidí ukázku nastavení serveru a jeho ovládání za běhu. Chybět nebudou ani informace o transferech (AXFR, IXFR, TSIG), dynamických updatech a další zajímavosti. Vedoucí workshopu Jan Kadlec a Daniel Salzman doporučují, aby si aktivní účastníci přinesli vlastní notebook s nainstalovanou aktuální verzí Knot DNS, která je ke stažení na www.knot-dns.cz. Odpoledne potom Martin Strbačka představí OpenWRT včetně architektury této embedded distribuce a zmíní úskalí instalace na běžných SOHO routerech. Tento workshop bude rozdělen na dvě části. První bude věnována teoretickému pozadí a architektuře OpenWRT. V druhé části čeká na zájemce interaktivní přednáška s množstvím praktických ukázek. Kompletní program konference Internet a Technologie (13) včetně přihlašovacího formuláře najdou zájemci na stránkách www.nic.cz/it13. Registrace bude uzavřena v pondělí 13. května. Mediálními partnery konference jsou také servery AbcLinuxu.cz a ITBIZ.Zrušit softwarové patenty a dodržet přitom mezinárodní dohodu TRIPS (Dohoda o obchodních aspektech práv k duševnímu vlastnictví) plánují na Novém Zélandu. Článek 27 dohody říká, že patenty mohou být uděleny na jakékoli vynálezy. Novozélandská vláda schválila návrh novely jejich patentového zákona, jež jasně říká, že software není vynález. Když není vynález, nemůže být patent. Sněmovna reprezentantů bude novelu schvalovat v úterý 14. května. [Quartz]
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Router edimax - počítače na síti se navzájem nevidí | 8 | 5.5. 01:59 |
Dell Axim X5 | 3 | 7.5. 23:01 |
Makefile pro openWRT SDK | 6 | včera 16:58 |
usb modem | 4 | včera 02:24 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
inner join vs where | 12 | 8.5. 18:23 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Pojištění OSVČ | 7 | 6.5. 16:51 |
Jak získat celou adresu v PHP | 6 | 6.5. 10:51 |
zjisteni podpory webp v prohlizeci | 7 | 9.5. 10:11 |
Problém s NDebugger | 2 | 9.5. 19:30 |
Ulohy k procviceni | 18 | včera 21:16 |
PHP * Jak volat metody z pole | 19 | včera 16:39 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: