Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 927: StandardyXKCD česky.
Jaderné noviny – 4. 8. 2011: Řešení poškození dat v kódu NFSAktuální verze jádra: stále 3.0. Citáty týdne: třikrát Linus Torvalds. Začleňovací okno jádra 3.1, část druhá. Sledování života SKB fragmentů.
Zenwalk – předkonfigurovaný SlackwareKdyž jsem před nějakým časem psal článek o distribuci SalixOS, nepřímo jsem Salix přirovnal k Ubuntu. Pokud bych se měl řídit svým vlastním příkladem v případě Zenwalku, byl by nejlepší volbou pravděpodobně Debian. I toto přirovnání však není zcela ideální. A to hlavně proto, že výchozí instalace Debianu je ve srovnání se Zenwalkem zbytečně oplácaná softwarem.
OpenAFS – cesta v AFS stromuJak už víme, základním kamenem v AFS je volume. Jejich vzájemným propojováním vytváříme adresářový strom vlastní buňky. K dispozici máme různé typy volumů, což umožňuje vytvářet cesty se zajímavými vlastnostmi.
Komiks xkcd 939: ŠípXKCD česky.
Letní soutěž ve vysokém rozlišeníVe spolupráci s magazínem HDmag.cz a Blu-ray edice.cz jsme pro vás připravili letní soutěž o několik kusů Blu-ray filmů.
HW novinky: jednotný standard pro 3D brýleAč je pořád značně okurková sezóna, stále je o čem si povídat. Tento týden to bude nejnižší varianta chystaných procesorů AMD „Bulldozer“, dvě zajímavé grafiky GeForce, u nichž ani tak nejde o 3D výkon, jako spíše o počet připojitelných monitorů, dále pár novinek kolem SoC Tegra 3 „Kal-El“, architektury Nvidia „Kepler“ a konečně také chytaném standardu pro 3D aktivní brýle.
Včera byla vydána verze 0.5.4 webového poštovního klienta Roundcube. Bohužel obsahuje kritickou chybu, která zabraňuje v odhlášení uživatele. Chyba byla ohlášena a na opravě se již pracuje.
Greg Kroah-Hartman se vyjádřil k možným změnám ohledně jader s dlouhodobou podporou. Tato jádra nyní vychází vstříct zejména podnikovým distribucím, jež mají mnohaleté vývojové cykly. Ukazuje se však, že jsou i jiní uživatelé, kterým by vyhovoval častější přechod na nové verze jader. Greg by chtěl vybírat nová jádra s dlouhodobou podporou jednou ročně a udržovat je po následující dva roky.
Nová verze standardu programovacího jazyka C++, označovaná C++11 (resp. dříve C++0x), byla jednohlasně schválena, jak píše Herb Sutter.
Byla vydána nová stabilní verze KDE nástroje pro správu financí KMyMoney 4.6.0. Ta přidává např. podporu importu CSV souborů, srbský dinár jako standardní měnu a tři desetinná místa pro úroky z úvěrů. Namísto již nefunkční OFX služby Microsoftu je nyní jako zdroj informací o bankách použito ofxhome. Vývojáři slibují také vyšší výkon aplikace.
Po ročním vývoji vyšla první RC verze distribuovaného replikačního souborového systému XtreemFS 1.3.0. Jako největší novinku přináší cross-site replikaci souborů. Důležitou změnou je i nová licence. Původní GNU GPLv2 byla vyměněna za „New BSD License“.
Percona, společnost nabízející poradenství a podporu v MySQL, oznámila, že v Santa Claře se bude 10–12. dubna 2012 odehrávat Konference Percona Live MySQL. Někteří bývalí zaměstnanci Sunu tento krok Percony ocenili, protože léta bojkotovali Oracle a odmítají sponzorovat předešlou konferenci O'Reilly. Mnozí ale Perconu naopak kritizují. Ačkoli nebylo vůbec jasné, zda se O'Reilly konference bude konat, Monty Widenius na ní prý s O'Reilly pracoval a tento krok Percony ho velmi zklamal.
Google kupuje firmu Motorola Mobility za 12,5 miliardy dolarů. Získá tím patentové portfolio na obranu Androidu (více na oficiálním blogu Google).
Rumunská vláda vydala úplný zákaz open source softwaru jako jeden z požadavků při tendru na informační systém rumunských trestních rejstříků Rocris, jehož rozpočet se pohybuje těsně pod hranicí 3 milionů eur. Jako zdůvodnění tohoto zákazu uvedlo rumunské ministerstvo vnitra své vnitřní předpisy, které kladou vysoké nároky a na bezpečnost a interoperabilitu a zakazují možnost změny zdrojového kódu.
Google požádal americký patentový úřad USPTO (US Patent and Trademark Office) o přezkoumání platnosti dvou patentů společnosti Lodsys. Ta používá patenty 7,222,078 a 7,620,565 proti vývojářům aplikací jak pro iOS, tak Android. Ačkoli si Google i Apple za licence zaplatili, Lodsys požaduje poplatky i od jednotlivých vývojářů. Patent 7,222,078 popisuje techniku sběru dat o tom, jak je aplikace používána a jak jsou tyto informace předávány do centrálního místa. Druhý patent 7,620,565 popisuje sběr těchto informací na centrálním místě a sběr informací o provádění koupě skrze aplikaci.
Minulou středu 10. srpna padlo konečné rozhodnutí o vystřídání výchozího e-mailového klienta v Ubuntu. Po dokončení integrace do Unity global menu, Launcheru a Messaging menu bude výchozím mail klientem přece jen Thunderbird. Nenaplnil se tak "plán B" o navrácení se k Evolution.
Mozilla vydala RC verzi své copyleftové Mozilla Public Licence (MPL) 2.0. MPL 2.0 RC obsahuje vylepšené definice, jednodušší jazyk a explicitní kompatibilitu s licencemi z rodiny GNU. Dostupné je i MPL FAQ vysvětlující obecné otázky o MPL 2.0 a jejích rozdílech vůči MPL 1.1.
Vyšla nová vanilla linuxová jádra 3.0.2, 2.6.33.18 a 2.6.32.45. Důležitou změnou je nahrazení algoritmu md4 algoritmem md5 při generování pořadových čísel segmentů a fragmentů (net: Compute protocol sequence numbers and fragment IDs using MD5). Cílem je předejít možným útokům na TCP/IP (RFC 1958). Více například v přednášce Black Ops of TCP/IP 2011 Dana Kaminského.
V rámci letošního GSoC probíhá práce umožňující využít v GIMPu OpenCL akceleraci přes GEGL. Díky tomu lze pro výpočet některých úloh použít grafickou kartu, jejíž ovladače OpenCL podporují. Současný stav implementace již výpočty akceleruje, zůstává však ještě místo pro optimalizace.
Čína pochválila britského premiéra za jeho postoj k cenzuře Internetu. Jsou rádi, že i Západ uvažuje nad hranicemi svobody projevu.
Vyšel Linux Mint 11 LXDE. Přináší řadu změn v grafickém prostředí, nové možnosti nastavení fortun terminálu, vyšší výkon správce aktualizací, úpravy ve správci softwaru a nový ArtWork. Více v oficiálním oznámení o vydání.
Steve Kondik, zakládající vývojář komunitní předělávky Androidu CyanogenMod, bude na Google Android nově pracovat jako softwarový inženýr u společnosti Samsung. Na vývoji CyanogenModu se však chce prý nadále podílet.
Soud v Düsseldorfu částečně odvolal předběžné opatření, které zakazovalo prodej tabletu Samsung Galaxy Tab 10.1 v Evropské unii. Objevilo se také podezření, že Apple v podkladech pro soud upravil obrázky konkurenčního tabletu tak, aby se více podobal iPadu. Za dnešní změnou rozhodnutí soudu však stojí spíše pochybnosti ohledně jeho pravomocí v rámci EU. Zákaz prodeje tedy nadále platí pouze pro Německo.
Ondřej Mikle z Laboratoří CZ.NIC připravil pro .blog zajímavý článek s jednoduchým názvem Bitsquatting. Jestli vám toto slovo nic neříká, tady je stručné přiblížení. „Bitsquatting je založený na predpoklade, že v počítačoch pripojených k internetu dochádza občas vplyvom tepla, elektromagnetického žiarenia apod. k chybe, ktorá prehodí v pamäti niektorý bit. Takáto bitová chyba nastáva veľmi zriedkavo, preto na ‚zmysluplné‘ využitie sa musí jednať o mimoriadne často dotazovanú doménu,“ píše v blogpostu Ondřej Mikle. Jestli se chcete dozvědět více, pokračujte na blogu CZ.NIC.
Ve věku nedožitých 98 let zemřel dne 9.8.2011 Roberto Busa SJ , katolický kněz, jezuita, průkopník počítačové lingvistiky. Jako první přišel s myšlenkou digitalizace textů a využitím informačních technologií k jejich zkoumání. Kromě toho přinesl světu informatiky mnoho dnes zažitých pojmů, například pojem hyperlink. Bližší informace na radiovaticana.cz a stránkách IBM
Byla oznámena dostupnost „Continuous Release“ repozitáře pro CentOS 5.6. Repozitář obsahuje balíčky s opravami chyb a bezpečnostními záplatami. Lze ho aktivovat instalací tzv. release RPM (i386, amd64). Současně bylo oznámeno, že CentOS 5.7 by měl být dostupný během 7 až 10 dnů.
Bylo vydáno nové vanilla linuxové jádro 3.0.3. Řešen je například bezpečnostní problém CVE-2011-2905 (Linux Kernel "perf" Privilege Escalation Weakness).
Rod Beckstrom včera oznámil, že se už nebude ucházet o funkci ředitele organizace ICANN. Jeho rozhodnutí je do určité míry spojené s nástupem nového předsedy představenstva ICANNu Steva Crockera. Ondřej Filip z CZ.NIC k tomu na blogu sdružení mimo jiné píše: "Bylo v podstatě veřejným tajemstvím, že mezi těmito dvěma muži nepanuje absolutní harmonie. A jak už jsem jednou naznačoval, Rod nebyl v komunitě přijat jednoznačně kladně, a proto se tento krok dal očekávat." Více v článku s názvem Ředitel ICANNu ohlásil svůj odchod.
Společnost Hewlett-Packard oznámila dostupnost tabletu TouchPad s podporou 4G. Nový TouchPad se oblékl do bílého plastu, dvoujádrový procesor byl zrychlen na 1,5 GHz a paměť nyní činí 64 GiB. Dostupný bude ve Francii během dvou týdnů za 599€. Prodej začíná v souvislosti s uvedením HP Pre 3 na západoevropský trh za £299.
Byla vydána nová verze PHP 5.3.7. Opraveno je více než 90 chyb, z nichž je několik bezpečnostních. Viz úplný seznam změn.
Letecký simulátor FlightGear po roce a půl přichází s novou verzí 2.4.0, která přináší úctyhodné množství novinek. Přibyly nové modely letadel, pilotní systémy TCAS a EICAS a do nastavení nový nástroj pro stahování leteckých scenerií. Vývojáři kompletně přepracovali modul počasí, to je nyní proměnlivé v závislosti na výšce a interakci se zemským povrchem. Vylepšeno je i renderování vodní hladiny a odrazů slunce.
Jak upozornil server diit.cz, na fóru Arch Linuxu byl oznámen vznik forku GNOME 2.x. Jeho autor Perberos ho pojmenoval MATE Desktop Environment a mluví o něm jako o „neintuitivním a neatraktivním desktopu pro uživatele preferující tradiční desktop“. Více na diit.cz.
Nezisková organizace „Geeks Without Frontiers“ vydala OSS software pro tvorbu Mesh WiFi sítí. Ten staví na chystaném standardu 802.11s a umožňuje linuxovým strojům vytvořit vlastní vysoce zabezpečenou WiFi síť dostupnou pouze autentizovaným autorizovaným uživatelům. Výsledky projektu jsou průběžně začleňovány do Linuxu od verze 2.6.26.
HP nebude pokračovat ve vývoji telefonů a tabletů s webOS, který získal v rámci převzetí společnosti Palm. Více např. na blogu Engadget.
Po necelém roce vyšlo aktualizované liveCD projektu Arch Hurd. Přináší zejména aktualizované balíčky, odstraňuje TCP wrappery a vylepšuje instalátor a inicializační skripty.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
cisco upgrade IOSu | 1 | 14.8. 23:21 |
Wireless Router VS Access Point | 8 | 15.8. 00:09 |
UPS na cca 2 minutový provoz (50 W, 230 V) | 6 | 15.8. 11:19 |
kompatibilita základové desky GA-965GM-DS2 s procesorem IC2D E7500 | 1 | 16.8. 08:04 |
Notebook + monitor nefunguje DVI | 1 | 16.8. 12:24 |
Problem s deskou nebo diskem? | 16 | 18.8. 17:32 |
Dual mITX case | 2 | 18.8. 14:42 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Mysql - zaručení vzájemné integrity mezi 2 tabulkami | 4 | 14.8. 21:29 |
Vyber DB s failover | 1 | včera 15:44 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
tkMessageBox v Pythonu | 2 | 16.8. 10:15 |
C tabulka | 3 | 16.8. 08:36 |
chyba ve vygenerovaném souboru ui_mainwindow.h | 0 | 16.8. 07:29 |
Nové řádky přes libxml2 | 2 | 16.8. 16:50 |
Nezdarena kompilace: error: implicit declaration of function... | 19 | 17.8. 21:08 |
PHP + SNMP = problem se switchem | 3 | 18.8. 11:18 |
Red Hat Brno zkusenosti | 7 | 18.8. 19:53 |
funkce pro zjištění dnů v týdnu. | 6 | 18.8. 22:42 |
Komunikace RS232 linux - Microchip PIC16F876 | 3 | včera 21:40 |
Poradna skupiny Apple hardware | Reakcí | Poslední |
itunes | 3 | včera 12:46 |
Poradna skupiny Portál | Reakcí | Poslední |
Nefunkční přihlášení z BSD (Bylo: OFF TOPIC k portálu ABCL) | 11 | včera 21:24 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: