Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 909: Nakupování pro nejhorší případXKCD česky.
Warzone 2100 – postapokalyptická RTSV tomto článku bych rád představil jednu z vynikajících real-time strategií pro Linux. Děj se odehrává ve světě po jaderné válce a vaším úkolem bude postupně získat území a technologickou převahu.
HW novinky: 1 TB do notebookuTento týden se podíváme, co pro nás na příští rok chystá společnost AMD v oblasti desktopu, jaká bude Nvidia Tegra 4 a následný GPGPU/HPC projekt Denver a doplníme si informace o několika zajímavých nových HDD (6,0Gbps Velociraptory, 1TB notebookový disk od Toshiby). Třešničkou na dortu bude, dá se říci neodolatelný, 4×USB 3.0 řadič od firmy Highpoint.
Java Native Interface: vytváříme virtuální strojOdskočíme od „nudných“ témat a vytvoříme si svůj vlastní javovský virtuální stroj. Také si ukážeme, jak se dá v systému najít instalace Javy.
Komiks xkcd 910: NapořádXKCD česky.
Jaderné noviny – 28. 7. 2011: Co bude v Linuxu 3.1Aktuální verze jádra: 3.0. Citáty týdne: Harald Welte, Dave Jones, David Miller. Další dobrodružství s bootováním u EFI. Začleňovací okno jádra 3.1, část první.
Profesionální školení Stickfish 2011 včetně vSphereKoncepce profesionálních školení Stickfish postavená na základě učeben s virtuálními desktopy byla zásadně rozšířena. Jsme dodavatelem ucelených virtualizačních řešení pro Datart, Burzu cenných papírů, Akademii věd, Magistrát Prahy a mnoho dalších.
HW novinky: SSD s rychlostí 2,8 GB/sAni pro dnešní díl nebyla nouze o zajímavá témata. Začneme výhledem na procesory Intel až do roku 2018 následovaný hodně výkonnou grafickou kartou od Asusteku, která nenese ventilátor, novými SSD od OCZ s kapacitou až 3,2 TB, abychom si od obvyklých témat odskočili k chystanému Android 3.0 tabletu HTC a novému foťáku firmy Olympus.
Vyšel Knoppix 6.7.0. Knoppix je německá Live distribuce Linuxu založená na Debianu. Nová verze přináší kernel 2.6.39.3, Chromium 12.0.742.112, LibreOffice 3.3.3, prostředí LXDE a ADRIANE. ADRIANE, neboli Audio Desktop Reference Implementation and Networking Environment, je mluvící prostředí s podporou Braillova písma, které je určeno pro uživatele s částečnou nebo úplnou ztrátou zraku.
HTTPS Everywhere, doplněk prohlížeče Mozilla Firefox, se dočkal verze 1.0. Jedná se o rozšíření, které uživatele automaticky přesměrovává a udržuje na zabezpečené verze jednotlivých webových stránek. Jak HTTPS Everywhere funguje, zde již dříve popsal Cohen na svém blogu. Verze 1.0 nyní podporuje více než 1 000 webových stránek, včetně vyhledávání Google, Wikipedia, Twitter, Facebook, Wordpress.com, PayPal, EFF a Tor, které stojí za vznikem tohoto rozšíření.
Společnost Mashery oznámila vydání svého Mashery I/O Docs jako open source. Mashery I/O Docs je dokumentační systém pro tvorbu interaktivních informací o práci webových API.
Vývojář Arch Linuxu Allan McRae popisuje na svém blogu stav implementace podepisování balíčků v chystaném pacmanu 4.0.0 a přidružených nástrojích. Pro podepisování bylo zvoleno PGP s 2048bitovými RSA klíči. Úpravy nástroje makepkg
se starají o podepsání vytvořeného balíčku. Nástroj repoadd
pak ověřuje podpis balíčku, přidává podpis do popisu balíčku pro pozdější zpracování pacmanem a podepisuje databázi balíčků repozitáře.
Aaron Seigo přiblížil na svém blogu chystaný KDE Framework 5.0. Ten bude vycházet z Qt 5 a přinese především vnitřní změny v organizaci knihoven, přesuny kódu mezi Qt a KDE knihovnami nebo náhradu KWallet. Vývoj čtyřkové řady KDE SC tímto však nekončí, půlroční vydání budou pokračovat minimálně do doby, než bude nový framework hotov. Pak teprve nastane přechod aplikací na nové knihovny. Ten by však neměl vyžadovat mnoho portování.
Josef Bacik oznamuje, že výchozím souborovým systémem pro Fedoru 16 nakonec zůstane ext4 a plánovaný přechod na btrfs se odkládá. Důvodem je nesplnění předsevzatých kritérií v termínu pro vydání Alpha, především co se týká fungujícího fsck. Z Josefovy zprávy je zjevné, jak ho otravují nejapné narážky, které lidé připisují do bugreportů o btrfs.
Německý internetový portál Heise Online informuje, že Google a Microsoft zpřístupnily data evropských uživatelů vládním institucím USA. Úkon byl učiněn na základě zákonů jako je Patriot Act.
Byla zpřístupněna "živá" edice Gentoo Linuxu 11.2. LiveDVD o velikosti 2.6 GB nabízí volbu mezi GNOME 3.0.0, KDE 4.7.0, Xfce 4.8, Enlightenmentem 1.0.8 a Openboxem 3.5.0. Dále obsahuje kernel 3.0.0 s Gentoo patchi, LibreOffice 3.3.3, Firefox 5.0, Chromium 13.0, Thunderbird 5.0, Pidgin 2.9.0, Amarok 2.4.3, KDevelop 4.2.3. GCC 4.5.2. a mnoho dalšího.
Byla vydána nová verze minimalistické distribuce Tiny Core Linux 3.8. Ta přináší aktualizované AppsAudit, rychlejší vypínání díky odebrání sleep z rc.shutdown, BusyBox 1.18.5, kernel 2.6.33.3 a další novinky.
První místo mezi regiony obsadila tentokrát Evropa. Ta se s více než sedmi milióny adresami postarala o téměř tři čtvrtiny světové spotřeby. Celková spotřeba adres dosáhla v červenci téměř 10 miliónů. Z tohoto pohledu byla druha Latinská Amerika. Aktivita ostatních tří regionů byla v minulém měsíci téměř nevýznamná. Více informací včetně tradičních grafů přináší příspěvek Ondřeje Filipa na blogu CZ.NIC.
HTC spustilo nový portál pro vývojáře HTCdev a přesunulo na něj i své zdrojové kódy a binární soubory. Bylo tak plně nahrazeno původní Developer center developer.htc.com, které je již přesměrováno na nový portál. Právě z HTCdev vzejde i chystaný nástroj pro odemknutí bootloaderu.
Twitter plánuje vydat systém Storm jako open source. Jedná se o "stream processing framework", který Twitter získal nedávnou akvizicí BackType. Framework Storm v reálném čase zprostředkovává distribuované výpočty do souvislých datových proudů.
Mozilla představila experimentální rozšíření pro emailového klienta Thunderbird. EDS Contacts Integration, jak se rozšíření nazývá, umožňuje importovat a editovat kontakty z GNOME Evolution v Thunderbirdu.
Redakční systém TYPO3 vyšel hned v několika opravných verzích. TYPO3 4.3.12, 4.4.9 a 4.5.4 opravuje chyby autentizace, úniky informací a XSS. Administrátorům používajícím tento redakční systém je doporučeno aktualizovat co nejdříve.
Existuju práce na RetroBSD, ktorý je založený na 2.11BSD Unix vhodný pre embedded aplikácie. Momentálnym cieľom je portácia na Microchip PIC32 microcontroller s 128 kB RAM a 512 kB pamäti FLASH. PIC32 processor je postavený na MIPS architektúre. Viz stránky projektu.
Vyšla Samba 3.6.0. Přináší například bezpečnější výchozí nastavení, podporu SMB2, zásadní přepracování podpory tisku nebo upravené a zjednodušené mapování ID. Více viz podrobné oznámení nové verze.
Joe Brockmeier představuje glark. Jde o nástroj podobný grepu, který však obsahuje několik vlastností navíc. Zejména jde o komplexní výrazy, regulární výrazy kompatibilní s perlem nebo vynechávání binárních souborů.
Nejnovější verze Adobe Flash Player 10.3.183.5 (Windows, Macintosh, Linux a Solaris) a 10.3.186.3 (Android) řeší hned několik bezpečnostních problémů APSB11-21 (třináct CVE). V nejnovější verzi Google Chrome 13.0.782.112 jsou zranitelnosti opraveny. Nainstalovanou a aktuální verzi Adobe Flash Player lze zjistit například na stránce About.
Stanfordská univerzita otevře online třídu nabízející úvod do umělé inteligence. Kurz je zdarma, výuka bude probíhat formou videopřednášek s následnými zkouškami po internetu. Na konci kurzu obdrží studenti certifikát oznamující jak si vedli. Zájemci se mohou přihlásit na stránkách www.ai-class.com.
Omlouváme se za výpadek webu způsobený doposud nevysvětleným poškozením ext3 za běhu na databázovém serveru.
Open source emulátor QEMU se dočkal verze 0.15. Ta přináší řadu oprav týkajících se KVM a architektury SPARC, přídává podporu architektur Lattice Mico32 a UniCore32, nové závislosti, plnou podporu XEN a mnoho dalšího.
Spisovatel a publicista Marcel Gagné, známý mimo jiné svým sloupečkem "Cooking with Linux" v Linux Journalu, se na svém blogu, kde vyjadřoval své názory na KDE4 a GNOME3, zmínil, že autor a správce linuxového jádra Linus Torvalds na svém osobním počítači používá Linux Mint 11.
Společnosti Cisco a Twitter se staly novými členy Open Invention Network. Společně s Ciscem a Twitterem se k OIN ve druhém čtvrtletí tohoto roku připojilo celkem 35 společností. V prvním čtvrtletí to bylo dokonce 70. OIN má tak nyní více než 360 členů.
Britský ministerský předseda David Cameron se chce po nepokojích ve své zemi inspirovat Egyptem a chce dle potřeby vypínat sociální sítě. Důvodem je to, že svobodný tok informací prý může být používán ke špatným účelům.
Na techdrivein.com vyšel článek stručně popisující aktuální stav na poli CAD programů pro Linux. V seznamu jsou Bricscad, QCad, FreeCAD, VariCAD, Open CASCADE, CYCAS, CityEngine, BRL-CAD, Draftsight, LibreCAD a ARES Commander.
Red Hat do své PaaS (platforma jako služba) OpenShift zahrnul podporu Java Enterprise Edition 6. OpenShift podporuje množství programovacích jazyků, frameworků a databází včetně Ruby, Pythonu, Perlu, PHP, Java EE, Spring, MySQL, SQLite, MongoDB, Membase a Memcache. Ačkoli Red Hat slíbil vydání OpenShift jako open source, stále se tak nestalo a nebyl stanoven ani časový plán tohoto vydání.
Na oficiálním FTP Mozilly se objevila pokusná sestavení budoucího Firefoxu 8 obsahující Joystick API. To může být použito k ovládání videa, nebo ve spojení s grafickým frameworkem paper.js k pohybování bodu po obrazovce. Z hardwaru je však zatím podporován jen ovladač k XBOX 360.
Nokia N9 s MeeGo oficiálně nebude v USA. Více viz utestme a Slahgear.
Na Phoronixu vyšel linuxový test CPU části AMD Llano A8. Ve většině testů odpovídal výkon AMD A8 3850 výkonu Intel Core i3 2100. Větší odchylky zaznamenaly pouze testy šifrování: V testu John the Ripper vedlo AMD, v OpenSSL vedl Intel.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Nefunkční wifi DELL E6400 (Intel Wifi link 5300) | 9 | 7.8. 12:05 |
RAID, HDD a IntelliPower | 1 | 7.8. 17:42 |
Je Lenovo ideapad S205 vhodný pro linux? | 4 | 7.8. 22:48 |
IP kamera (dealextreme?) | 0 | 8.8. 10:18 |
Audigy 2 ZS - 24bit ? | 0 | 8.8. 19:02 |
Doporucte mi DVB-T USB DONGLE pro Debian Squeeze | 5 | 10.8. 21:42 |
Serverove vs. PC komponenty | 32 | 11.8. 12:18 |
Rozklad zateze v siti pres redundantni spoje | 6 | včera 21:57 |
Notebook 17" | 11 | 10.8. 20:11 |
Malá embedded deska x86 | 6 | včera 19:23 |
VPN server Cisco | 3 | včera 16:08 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Jak zjisti na jakou tabulku odkazuje cizi klic? | 5 | 7.8. 11:06 |
Mysql - dotaz pro výběr prioritních řádků | 5 | 7.8. 14:42 |
Jak v hstore najít klíče odpovídající reg. výrazu | 2 | 11.8. 12:15 |
Oracle a UTF-8 | 1 | včera 23:00 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
int vs unsigned int, c vs c++ -> vraci jine hodnoty | 8 | 6.8. 12:50 |
Návrh na ušetření výkonu | 15 | 7.8. 20:51 |
java - propojení instancí tříd | 9 | 11.8. 13:44 |
Mysql a vnořené while | 2 | 7.8. 09:15 |
Python + Gtk + sleep | 8 | 7.8. 21:10 |
Konstruovani SQL dotazu. | 5 | 8.8. 08:21 |
Mazani prazdnych podadresaru | 3 | 9.8. 13:48 |
Apache, RoR aplikace chyba v renderovani | 0 | 9.8. 14:12 |
chyba při otevírání souboru "file.open(QIODevice::ReadOnly | QIODevice::Text)" | 1 | 9.8. 22:14 |
python gtk STOCK_SAVE podľa zvoleného jazyka | 7 | 10.8. 17:40 |
python - pristupové práva pre aplikáciu | 2 | 10.8. 14:09 |
vyhladavanie | 0 | 10.8. 20:21 |
Programátorský oříšek | 9 | včera 12:02 |
python args kwargs jineho typu | 5 | 11.8. 23:20 |
inno pascal iss | 2 | včera 20:07 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
OpenIndiana dev-151 - editace grubu | 7 | 9.8. 13:16 |
ZFS - backup - velikost disku | 3 | 8.8. 16:44 |
Solaris -> CIFS -> Windows: permissions | 0 | 8.8. 16:04 |
OpenBSD update Portov | 8 | včera 12:21 |
RaidZ2 - jak vymenit mrtvy disk | 0 | včera 15:17 |
Solaris - pevne disky | 0 | včera 19:59 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: