Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 1098: Ohodnoceno hvězdičkamiXKCD česky.
Jaderné noviny – 20. 9. 2012: Postup v ověřování integrity systémuAktuální verze jádra: 3.6-rc3. Citáty týdne: Tejun Heo, Alan Cox, Andrew Moron. LSS: integrita adresářů a speciálních souborů.
Rozšíření pro Firefox: rozšíření pro sociální službyV minulých článcích jsme si představili vybrané doplňky doplňky pro blokování potencionálně nebezpečného nebo nechtěného obsahu a taktéž doplňky například pro stahování flash videí nebo obrázků. Tentokráte se zaměříme na rozšíření spojující webový prohlížeč s populárními sociálními službami. Zaměříme se hlavně na Facebook a Twitter.
Raspberry Pi: Instalujeme systém (Raspbian)minulém díle jsme si řekli neco o vzniku Raspberry Pi a o něm samotném, v dnešním díle se podíváme na instalaci systému. Pro Raspberry Pi je k dispozici několik různých linuxových distribucí a za nějaký čas bude k dispozici i Android 4.0.
Komiks xkcd 1084: Problém se serveremXKCD česky.
HW novinky: AMD×Intel – v kterémže segmentu rozdrtí David Goliáše?Vedle obligátního tématu procesorových válek mezi Intelem a AMD, kde to poslední dobou spíše vypadá na jasné vymezení pozic obou výrobců v různých segmentech, se podíváme na jeden moc hezký displej, jednu moc hezkou paměťovou kartu a jednu naprosto ohavnou až urážlivou grafickou kartu…
V diskusním listu LKML (Linux Kernel Mailing List) byl včera představen nový souborový systém speciálně navržený pro zařízení s NAND flash pamětí. Souborový systém F2FS (Flash-Friendly File System) byl vyvinut společností Samsung. Jaegeuk Kim poslal za společnost Samsung do LKML nejenom představení nového souborového systému, ale samozřejmě také dokumentaci a příslušné patche. Greg Kroah-Hartman pochválil F2FS na Google+. F2FS bude skvělý pro zařízení s Androidem. Diskuse také na serveru Slashdot.
Česká komunita Ubuntu srdečně zve všechny uživatele a příznivce Ubuntu na "release párty", tedy oslavu vydání nové verze Ubuntu, která se bude konat 10. listopadu v Praze. Na programu je několik kratších přednášek s tematikou blízkou Ubuntu, ale především volnější zábava a setkání lidí se stejným zájmem. K dispozici budou také CD s Ubuntu a chytří lidé, kteří vám budou moci pomoci s vašimi problémy s Ubuntu. Podrobné informace naleznete na stránkách akce.
Byla uvolněna první verze příručky CryptoParty Handbook. Příručka o 353 stranách byla napsána přibližně 20 lidmi v průběhu prvních třech říjnových dnů a jsou v ní mimo jiné představeny open-source nástroje jako Tor, GnuPG, KeePass nebo TrueCrypt.
Hra World of Warcraft byla hacknuta. Tentokrát se nejedná o neautorizovaný přístup k uživatelský účtům. Hacknuta byla vlastní hra. Útočníkovi (hráči) se úpravou paketů povedlo získat neomezenou moc. Zůstala po něm mrtvá města, desetitisíce koster (video, video, video). Blizzard problém potvrdil. Rychle vydaná oprava by jej měla řešit. Diskuse také na serveru Slashdot.
Při spuštění informativních stránek Aktuálně z bezpečnosti se na členy bezpečnostního týmu CSIRT.CZ obrátila řada zájemců, kteří volali po možnosti číst tyto zprávy přes RSS kanál. Nyní je tato možnost k dispozici, a to celkem pro tři zdroje - novinky na stránkách Aktuálně z bezpečnosti (RSS), a dále na www.nic.cz (RSS) a www.csirt.cz (RSS).
Do diskusního listu věnovanému vývoji nástroje Nmap byl koncem srpna zaslán email informující o příručce k Nmapu vydané časopisem Hakin9, dostupné ale jenom registrovaným a platícím čtenářům. Gordon "Fyodor" Lyon, autor Nmapu, narazil na příručku o měsíc později. Do diskusního listu poslal svou "recenzi". Autor nebo autoři si z Hakin9 vystřelili. První verze příručky byla pravděpodobně vygenerována některým z generátorů vědeckých článků (SCIgen). Příručku před vydáním nemohl nikdo rozumný číst. Už jenom název první kapitoly "Nmap: The Internet Considered Harmful - DARPA Inference Cheking Kludge Scanning" je podezřelý. Navíc se v textu "DARPA Inference Cheking Kludge Scanning" zkrátí na DICKS a zkratka se několikrát použije (to enable the DICKS plugin, DICKS will trigger a remote pool overflow, let’s see how DICKS operates against a live target). Fyodor zveřejnil první kapitolu příručky na stránkách Nmapu. Prý se souhlasem Hakin9. Hakin9 ale žádá její odstranění.
RFC-Ignorant.org ukončuje svůj provoz. Pokud na svém mailserveru tuto službu využíváte, měli byste ji odstranit do konce měsíce - už nyní nevrací užitečné odpovědi. Podle zakladatele služby už nejsou podobné blacklisty tak užitečné jako dříve a současně nejsou peníze na provoz, je tedy prý vhodný čas odejít.
Doppio je projekt, jehož cílem je implementace Javy v CoffeScriptu. S Javou tak lze pracovat ve webovém prohlížeči bez Java pluginu. Zdrojové kódy projektu jsou dostupné na serveru GitHub. K dispozici je demo s příkazy edit, javac, java, javap, ...
Samsung uvolnil zdrojové kódy využívané na telefonu Galaxy Note II (GT-N7100). Samsung tímto krokem usnadňuje práci lidem, kteří chtějí pro telefon vyvinout upravený software.
Vyšla Mesa 9.0. Jde o první verzi s podporou OpenGL 3.1 (ačkoliv jen v ovladači Intel); dále v této verzi najdeme nové ovladače NV30 a RadeonSI.
Byl zveřejněn Manifest KDE. Jeho účelem není něco měnit, jde o popis stávajících principů a hodnot, na kterých projekt staví.
Vyšla verze 15 linuxové distribuce Webconverger. Webconverger je specializovaná linuxová distribuce určená pro webové kiosky, tj. Mozilla Firefox s co nejméně zbytečnostmi. Novinkou verze 15 je aktualizace systémů pomocí GITu přímo ze serveru GitHub. Kořenový souborový systém je připojen pomocí git-fs. Diskuse na serveru Slashdot.
Byly uvolněny nové verze produktů Firefox (16.0), Thunderbird (16.0) a SeaMonkey (2.13). Firefox 16 přichází s novou lištou pro vývojáře, úvodní podporou pro instalaci webových aplikací, upraveným vzhledem adresního řádku nebo podporou VoiceOver na Mac OS X. Více na Mozilla.cz. Ve všech třech produktech jsou řešeny bezpečnostní problémy (Firefox, Thunderbird, SeaMonkey). Další informace v poznámkách k vydání (Firefox, Thunderbird, SeaMonkey).
Nejnovější verze Adobe Flash Player opravují hned 25 bezpečnostních problémů (APSB12-22, CVE-2012-5248 až CVE-2012-5272). Dle serveru The H byly téměř všechny problémy objeveny bezpečnostním týmem společnosti Google. Všem uživatelům se doporučuje aktualizace. Nainstalovanou a doporučenou verzi Adobe Flash Player pro konkrétní platformu, spolu s odkazem ke stažení, lze zjistit na stránce About Flash Player.
Expertní integrované systémy IBM PureSystems představují efektivní řešení IT infrastruktury. Díky třem klíčovým vlastnostem - standardizace komponent, předpřipravené varianty integrace HW a SW a flexibilní možnosti rozšířování - zkracují dobu potřebnou pro nasazení, eliminují skluzy vůči časovým plánům a snižují náklady.
IBM PureSystems podporuje platformy x86 a IBM Power a řadu operačních systémů včetně Linuxu. Konfigurace dosahují velikosti diskových úložišť až 48 TB, 608 procesorových jader a 9,7 TB RAM.
Po vzoru dřívějších Humble Indie Bundle byla spuštěna akce Humble eBook Bundle, zaměřená na svobodné elektronické knihy. Mezi autory nabízených knih patří Neil Gaiman, Cory Doctorow a další. Knihy jsou k dispozici ve formátech PDF, MOBI a ePub. Stejně jako u dřívějších akcí, i tady určuje peněžní částku zákazník, včetně možnosti nastavení poměru rozdělení mezi autory a charity.
Seznam knih:
Neil Gaiman, Dave McKean ‒ Signal to Noise (pouze při platbě vyšší než průměr)
John Scalzi ‒ Old Man’s War (pouze při platbě vyšší než průměr)
Cory Doctorow ‒ Pirate Cinema
Paolo Bacigalupi ‒ Pump Six
Lauren Beukes ‒ Zoo City
Mercedes Lackey ‒ Invasion
Kelly Link ‒ Stranger Things Happen
Kelly Link ‒ Magic for Beginners
Svobodný redakční systém Tiki Wiki 9. října oslavil na den přesně deset let od založení projektu. Tiki Wiki CMS si od té doby získal přes 200 000 uživatelů, více než 500 aktivních přispěvatelů a kolem jednoho milionu stažení samotného redakčního systému.
Martin Gräßlin, dlouholetý vývojář správce oken KWin, byl najat německou společností Blue Systems, kde bude nadále pokračovat ve své stávající práci. Tedy vývoji KWin. Stejná společnost se již dříve rozhodla pro sponzorování Kubuntu, přičemž přispěla i na vývoj distribucí NetRunner a Linux Mint.
RepRap spolu s Josefem Průšou, byl k vidění na Odborné konferenci o digitalním prototypování a 3D tisku konané pod záštitou Americké ambasády v Praze.
RepRap se ukázal v předsálí spolu s „profesionálními“ zařízeními dalších firem.
Po březnovém Pwnium proběhlo dnes v Kuala Lumpur na konferenci Hack In The Box Pwnium 2. Kdo nalezl bezpečností chybu v aktuálním stabilním Chrome a současně poskytl funkční exploit mohl získat až 60 000 USD. Soutěže se opět zúčastnil Pinkie Pie a i tentokrát si odnesl 60 000 USD. Nalezené chyby v implementaci SVG a IPC jsou opraveny v Chrome 22.0.1229.94.
Na openSUSE news byly zveřejněny první dva rozhovory s přednášejícími z blížící se openSUSE Konference. openSUSE Konference bude letos spojena s konferencí LinuxDays a s Gentoo miniconf.
A o čem jsou rozhovory? Agustin mluví o vztahu SUSE a openSUSE, o důležitosti open source a mimo jiné se i dozvíte, o čem bude keynote. Armijn zase hovoří o tom, jak brání svobodu software.
Pokud ještě nevíte, zda se dostavíte, můžete si projít program a pokud vás přesvědčí, tak se můžete i zaregistrovat.
Ve Firefoxu 16 byla objevena bezpečnostní chyba, jež umožňuje případným útočníkům zjistit, které webové stránky uživatel navštívil a získat přístup k jejich URL i s parametry. Více na blogu Mozilla Security. Ke stažení se uživatelům nabízí opět Firefox 15.0.1. Ten opravoval bezpečnostní problém s (ne)anonymním prohlížením ve Firefoxu 15. Na opravě se intenzivně pracuje. Firefox 16.0.1 by měl vyjít do několika hodin.
Evropské unii se nelíbí, jakým způsobem navrhuje ICANN povinné rozšíření schraňování osobních údajů o vlastnících domén. Mezi návrhy patří zaznamenávání IP adresy registrující osoby, pravidelné ověřování všech kontaktů, uchovávání čísla platební karty a tak podobně. Aktuálně uchovávané údaje (dostupné v whois) mají ryze provozně-technickou povahu. Není překvapením, že nápadem stojí státní orgány anglicky mluvících zemí (USA, Spojené království, Nový Zéland, Kanada, Austrálie).
GUG.cz uvádí aDev Meetups. Nový cyklus nepravidelných přednášek o Androidu, který začíná v pondělí 22.10. v 18:00 v budově FIT ČVUT v Praze.
Akce je především pro vývojáře Android aplikací, kteří již "Hello World" za sebou mají a chtěli by se dozvědět jak předejít některým problémům, jak správně navrhnout aplikaci a nebo něco o aktuálních novinkách v Android platformě a další zajímavé věci v Android komunitě.
Na první Meetupu bude přednášet David Vávra na téma "Jak zabít několik much jednou ranou přechodem na Fragmenty"
aDev Meetup je zdarma.
Registrace a více informací zde http://cvut.gug.cz/2012/10/adev-meetup-1.html
Údálost na G+ https://plus.google.com/events/c2d2k03k72edv4h3ji8f8136vn4
DMA-BUF umožňuje sdílení bufferů DMA mezi nezávislými ovladači zařízení. V případě NVIDIA Optimus by výkonná NVIDIA grafická karta mohla pomocí DMA-BUF zapisovat do bufferu integrované grafické karty Intel. Brání v tom ale licence. DMA-BUF může být využíváno pouze moduly licencovanými pod GPL. NVIDIA by to ráda změnila. Do diskusního listu dri-devel by zaslán patch, který nahrazuje funkce EXPORT_SYMBOL_GPL() funkcemi EXPORT_SYMBOL(). Stejný patch byl zaslán už v lednu. Alan Cox a další vývojáři s patchem nesouhlasí. Diskuse k zamítnutí také na serveru Slashdot. Řada diskutujících je zmatená. Zmatenost lze vyjádřit ve zprávičkách: Linus ukázal NVIDII vztyčený prostředníček, NVIDIA reaguje na kritiku od Linuse Torvaldse, NVIDIA konečně pracuje na podpoře Optimus a teď NVIDIA nemůže používat DMA-BUF.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Video grabber | 1 | 9.10. 22:38 |
Intel Xeon E5-2407 nebo E5-2430 | 3 | 8.10. 02:05 |
IP kamera s nocnim videnim | 0 | 10.10. 09:21 |
Notebook Lenovo a nVidia Optimus | 7 | 11.10. 16:45 |
Notebook lenovo ideapad b580g | 1 | 11.10. 15:07 |
Lenovo Y580 - podsvětlení klávesnice | 0 | 11.10. 18:23 |
Jaké AP pro transparent bridge | 4 | včera 15:41 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
MySQL ORDER BY RAND() a výkon | 8 | 11.10. 18:13 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
regexp v JS - má vyhovět vše mimo | 15 | 10.10. 00:34 |
Volani fci z dynamickych knihoven v C | 13 | 9.10. 21:39 |
c++: zmena tridy za behu | 14 | 11.10. 23:29 |
[C] ICMPv6 | 2 | 11.10. 17:55 |
Jak načíst do proměné obsah souboru in BASH | 5 | včera 19:49 |
BASH - Načtení stringu zleva po první podtržítko | 2 | 11.10. 18:59 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: