Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 830: Genetický rozborXKCD česky.
Jaderné noviny – 3. 11. 2011: Jak to bude s btrfsckAktuální verze jádra. Citát týdne: Peter Zijlstra. (Částečně) dospívající IIO. Novinky o btrfs z LinuxCon Europe. Začleňovací okno pro verzi 3.2, 1. část.
Profesionální školení Stickfish pro VMware vSphere 5 a vCenter v OstravěKoncepce profesionálních školení Stickfish postavená na základě učeben s virtuálními desktopy byla zásadně rozšířena. Jsme dodavatelem ucelených virtualizačních řešení pro Datart, Burzu cenných papírů, Akademii věd, Magistrát Prahy a mnoho dalších. Naši specialisté spravují rozsáhlé infrastruktury pro ČEPS, VŠB a SV Agency a virtualizaci serverů i desktopů ovládají nejen při pohledu na promítané prezentace. Dokáží problémy řešit a mohou pomoci i vašim řešením díky konzultacím v v rámci každého školení.
Knot DNS - nový autoritativní DNS serverCZ.NIC v rámci nedávné konferenci RIPE představil světu nový software pro autoritativní DNS server: Knot DNS. V tomto rozhovoru se dozvíte něco o projektu samotném a práci na něm.
F-Spot: nezklame, ani nenadchneV dnešním článku z volného seriálu věnovanému aplikacím pro správu a úpravu fotografií se budeme věnovat F-Spot, který patří do kategorie základních prohlížečů fotografií se základní funkcí pro správu fotografií ve vašem počítači. Vedle základního představení aplikace se zaměříme na jednoduchost jeho ovládání a porovnáme jej s dvojicí již recenzovaných prohlížečů.
Komiks xkcd 831: Meteorologický radarXKCD česky.
HW novinky: 28nm grafiky AMD vystrkují růžkyDo uvedení prvních 28nm grafik (bez ohledu na to, do jaké generace budou morálně spadat) nám ještě zbývá dost času, ale AMD si nenechala na vlastní akci Fusion 2011 ujít příležitost, aby nepotrápila konkurenční Nvidii. Má již k dispozici funkční čipy. Vedle toho se dnes podíváme na nejrychlejší Sandy Bridge, nové super-efektivní zdroje Seasonic, 3D brýle Nvidie druhé generace, jeden paměťový kit a také to, co Intel chystá pro notebooky z hlediska displeje.
Tak trochu jiná QASpolečnost GoodData poskytuje svým zákazníkům moderní a rychlou platformu pro business intelligence a to ve formě "software jako služba". Platforma má jedinou produkční instanci běžící na cloudové infrastruktuře Amazon Elastic Compute Cloud a za jejím přátelským a intuitivním uživatelským rozhraním se skrývá celá řada technologií a programovacích jazyků: od JavaScriptu přes Javu, Perl, Ruby, Python až po Erlang.
Vyšla nová verze distribuce IPfire 2.11. Jedná se o serverovou distribuci vykonávající funkci firewallu. Nová verze přináší nový způsob přidávání statických záznamů do routovací tabulky, podporu protokolu IKEv2 a možnost vytvořit skrze OpenVPN virtuální net-to-net síť.
Google ve svém stable channel vydal opravnou verzi prohlížeče Chrome 15. Opraveny byly zranitelnosti uvnitř V8 JavaScript engine a dekodérech Ogg Vorbis, Theora a VP8. Další opravy jsou obsaženy v aktualizovaném FlashPlayeru 11.1.
Phoronix upozorňuje na patche od Matthewa Garretta, které zlepšují přístup Linuxu k ASPM a řeší tak regresi zvyšující spotřebu, která se objevila v jádře 2.6.38. Zdá se, že korektnost vynucení vypnutí ASPM nezávisí pouze na tom, zda BIOS tvrdí, že ho nepodporuje, ale i na tom, zda BIOS předává OS právo ovládat PCIe. Matthew zároveň rozšířil „blacklist“ ovladačů, pro které se ASPM nemá zapínat. Začleňovací okno pro jádro 3.2 je již zavřené, takže se patche dostanou spíše až do jádra 3.3.
Mozilla se rozhodla připomenout uživatelům Firefoxu 3.6.x, že vývoj pokračuje a že by měli přejít na nejnovější stabilní Firefox 8.0. Od 17. listopadu se tedy uživatelům staršího Firefoxu začnou objevovat notifikace doporučují upgrade aplikace. Ten však bude možno odmítnout. Datum ukončení podpory Firefoxu 3.6.x Mozilla neoznámila.
Vyšla nová verze minimalistického tiled window manageru i3 s dlouho očekávanou podporou pro tray.
i3bar se nově nastavuje v konfiguračním souboru i3. Příkaz "assign" podporuje regulární výrazy. Přibyla podpora pro "startup notifications". i3-nagbar ohlásí zastaralou syntaxi konfiguračního souboru. . Kontejner lze přesouvat na zadaný výstup (move output). Přibylo mnoho nových vlastností a funkcí (workspace back_and_forth, move workspace next, move workspace prev, move output, new_float, ... ) Rozšíření se dočkalo i IPC rozhraní (GET_MARKS, --get-socketpath, ...). Bylo opraveno mnoho chyb a doplněné jsou jak automatické testovací skripty tak i dokumentace. Oficiální oznámení o vydání. Upravené konfigurační soubory pro inspiraci.Na The Linux Mint Blog bylo oznámeno vydání Release Candidate verze očekávaného Linuxu Mint 12. "Lisa" přináší nový motiv Mint-Z, pracovní prostředí GNOME 3 s doplňky MSGE a na DVD verzi i fork GNOME 2.3X zvaný MATE (na CD verzi přítomno nebude, avšak bude možno ho doinstalovat).
Dle dnešních informací tisku chce nezávislá společnost Integram vybírat poplatky za poslouchání rádia ve služebních autech. První formuláře již začala posílat firmám. Dle Právnické fakulty Univerzity Karlovy se za veřejnost pokládá každý, kdo není vlastníkem onoho rádia. (V tomto případě by měl Integram vybírat poplatky i za produkci v panelákových bytech, kde jde slyšet každé slovo.)
Strobe, společnost založená autorem otevřeného javascriptového frameworku SproutCore, byla odkoupena Facebookem. Strobe se zabývá vývojem na SproutCore založené platformy pro poskytování HTML5 obsahu mobilním zařízením.
Fuduntu, distribuce nabízející střední cestu mezi Fedorou a Ubuntu, vyšla v nové verzi 14.12. Fuduntu bylo původně založené na Fedoře, nyní je však podle oznámení Andrew Wyatta nezávislé. Nová verze přináší kernel 3.0.7, Xorg 1.11.1 a Flash Player 11.
Vyšla nová verze distribuce určené pro editaci diskových oddílů, Parted Magic 11.11.11. Nová verze přináší nové číslování (předchozí verze nesla označení 6.7), kernel 3.1, Gparted 0.10.0, Firefox 8.0, GPT fdisk 0.8.1 a ClamAV 0.97.3. Odstraněny byly reiser4progs kvůli nekompatibilitě s kernelem 3.1.
Navzdory sýčkování byl zveřejněn zdrojový kód pro Android 4.0. Do repozitáře se dostává historie vývoje včetně Androidu 3.0, jehož kód také nebyl zveřejněn. Google ale považoval a považuje větev 3.x za nedokonalou (a hlavně nekompletní).
Barnes & Noble zveřejnil represivní patentovou taktiku používanou Microsoftem proti výrobcům zařízení s Androidem, kterou Microsoft úzkostlivě tajil. Patentová licence Microsoftu se týká triviálních, zastaralých a neplatných patentů, přičemž požaduje extrémně vysoké poplatky (stejné nebo dokonce vyšší než je cena licence Windows Phone 7) a ukládá výrobci spoustu šokujících nesouvisejících omezení (výrobce se musí zavázat, že bude dodržovat designová, hardwarová a softwarová omezení specifikovaná Microsoftem, která s patenty nijak nesouvisí). Více viz rozsáhlá analýza na Groklaw.
Vyšla nová stabilní verze populárního ruského webového serveru nginx - 1.0.10. Oproti předchozí verzi přináší několik oprav chyb, vizte seznam změn.
GEMA, německá obdoba OSA vyžaduje 200 Euro za osmihodinový festival svobodné hudby pod licencemi Creative Commons. Přestože na festivalu pravděpodobně nezazněla jediná skladba autorů zastupovaných GEMA, důkazní břemeno (doložit původ skladeb hraných umělci pod pseudonymy) je podle německých zákonů na straně pořadatele.
Applidium na svém blogu zveřejnilo popis protokolu Siri získaný reverzním inženýrstvím. Siri je osobní asistent komunikující hlasem, který byl původně vyvíjen i pro Android. Apple však koupil firmu vyvíjející Siri a vývoj pro Android zatrhl (kromě toho také smazal z App Store verzi Siri pro starší modely než iPhone 4S). Nyní již nic nebrání vývoji alternativních Siri klientů pro jiné platformy (dokud Apple nezmění protokol).
Vyšla arkádová závodní hra SuperTuxKart ve verzi 0.7.3. Mezi novinky patří vedle oprav chyb mj. také čtyři nové tratě, nová motokára a několik zlepšení hratelnosti.
Na Muktware.com naleznete recenzi nedávno vydané Fedory 16 psanou z pohledu uživatele Ubuntu. Autor se dotýká témat jako jsou podpora hardwaru nebo repozitáře a jejich obsah, zmiňuje drobné rozdíly mezi Fedorou a Ubuntu (například fonty) a věnuje se také přímému porovnání posledních verzí těchto distribucí včetně srovnání rozhraní GNOME Shell a Unity. Fedora 16 autora příjemně překvapila, a tak z této recenze vychází poměrně dobře.
Hudební přehrávač Tomahawk, který se zaměřuje na schopnost přehrát hudbu, ať už ji máte kdekoliv, vyšel ve verzi 0.3. Mezi nové vlastnosti patří panel pro globální vyhledávání ve všech zdrojích, možnost poslouchat hudbu z Last.fm, iTunes a dalších služeb (u některých stačí na okno přehrávače přetáhnout odkaz), zjednodušené přidávání nových zdrojů, automatická aktualizace XSPF playlistů a další. Podrobnosti naleznete v oznámení vydání.
V návaznosti na vydání Fedory 16 byl spuštěn projekt Ask Fedora. Jedná se o webové rozhraní Askbotu poskytující fórum pro řešení problémů a sdílení znalostí a zkušeností s Fedorou.
Po pětileté odmlce se vrací IOCCC — soutěž o co nejvíce obfuskovaný kód v jazyce C. V roce 2006 proběhl 19. ročník, výsledky však byly vyhlášeny až letos. Své soutěžní příspěvky můžete zasílat do 12. ledna. Další informace naleznete v pravidlech a pokynech.
Dnes vyšla nová verze distribuce openSUSE. Jedná se o verzi 12.1 s kódovým označením Asparagus. Mezi novinky patří nejen aktualizace balíčků, ale i např. integrace systemd, nebo snapperu (nástroj pro správu filesystem snapshotů). Podrobnější informace se můžete dozvědět na plánované Launch Party, která se bude konat 2. 12. v pražské pobočce SUSE.
Blogový zápisek o Akonadi a uživatelských datech odpovídá na často kladenou otázku: „Kde jsou má data?“ Akonadi slouží jako „cache“ pro PIM data, tedy i když se v jeho databázi uživatelská data nachází, není jejich primárním úložištěm, obsahuje pouze jejich kopii pro snazší přístup. Vlastní data jsou pak buď v souborech na disku, nebo na serverech, podle konkrétního uživatelského nastavení. Dále se zápisek zabývá použitelnými databázemi pro Akonadi. Výchozí je MySQL, která však trpí několika známými problémy, proto je snaha používat něco jiného, v tom případě se nedoporučuje SqLite a lze zkusit PostgreSQL, ač to nemusí být zcela uživatelsky přívětivé.
Po prvním díle vydalo Openmobility další část reportáže z konferencí LinuxCon Europe a Embedded Linux Conference Europe. Na programu byly mimo keynotes opět přednášky na nejrůznější témata související s Linuxem a embedded Linuxem, počínaje hardware, přes jádro až po případové studie nasazení Linuxu a Open Source. Pomyslnou třešničkou programu byl PandaBoard workshop. Videa z ELCE přednášek jsou již k dispozici.
Tým Community Architecture vypsal další ročník stipendijního programu pro studenty, kteří přispívají do Fedory. Týká se studentů, kteří buď dokončují střední školu, nebo ji dokončili v posledních dvou letech, a v následujícím školním roce budou mít status vysokoškolského studenta. Vybraný student bude dostávat 2000 dolarů ročně po dobu následujících čtyřech let. Více informací naleznete na fedora.cz.
Vyšla nová verze irské distribuce Tails, neboli The Amnesic Incognito Live System. Tails je na Debianu založená distribuce, jejímž cílem je naprostá anonymita uživatelů na Internetu. Nová verze přináší opravy řady chyb, kernel 3.0.0-6, Tor 0.2.2.34, FireGPG 0.8-1, Iceweasel to 3.5.16-11, WhisperBack 1.5~rc1 a TrueCrypt 7.1.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
router s servisnim procesorem | 5 | 14.11. 12:27 |
jde kliknout na touchapadu na myši ne | 4 | 15.11. 18:42 |
Mininotebook EEE 1015BX | 0 | 15.11. 21:09 |
Rada / zkušenosti s poskytovatelem připojení k internetu | 2 | 16.11. 01:11 |
zkušenosti s kamerou Vivotek IP7330 | 0 | včera 12:45 |
Propojeni dvou FPGA | 1 | včera 14:48 |
nahrávání na stb csk 3800tw z tv a ukládání na extení disk | 0 | včera 23:28 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
SW na procházení databáze a exporty | 6 | 14.11. 18:47 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Skript | 34 | 14.11. 14:07 |
problém s incializací hudby v Allegru | 0 | 13.11. 11:58 |
GIT a synchronizace s cizím CVS | 1 | 14.11. 22:35 |
jak v perlu na plugin system | 4 | 14.11. 14:20 |
Režie spojené s voláním funkce versus inline expression | 28 | 17.11. 15:05 |
Git describe v PHP | 0 | 16.11. 13:27 |
jQuery tabs - zobrazeni "chybovych stranek" | 1 | 17.11. 20:52 |
long long int - jak ho deklarovat? | 4 | včera 12:19 |
parse man page python | 0 | včera 15:18 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Hloupý MP3 přehrávač a špatné řazení písniček | 3 | 14.11. 11:45 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: