Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 15. 11. 2012: Účast procesů na řešení nedostatku pamětiAktuální verze jádra: 3.7-rc5. Citáty týdne: Jon Masters, Russell King, Andrew Morton. Příchod RedPatch. Masters: atomické operace na ARM. Řada 3.5.x bude mít rozšířenou podporu. vmpressure_fd().
Linuxové herní novinky – listopad 2012Souhrn dění ve světě linuxového hraní za měsíc listopad. Z událostí nelze nezmínit Humble Bundle pro Android a Steam pro Linux v beta verzi, nové verze vydalo Wine, Heroes of Newerth, Battle for Westnoth, OpenTTD, MegaGlest, Minecraft, Urban Terror a OpenMW, na Linux byl portován Airline Tycoon Deluxe a dvě hry, CoreBreach a Mystic Mine, byly vydány pod svobodnou licencí.
XBMC se představujePod označením XBMC se skrývá svobodná platforma pro užívání multimediálního obsahu jako videa, hudby nebo fotografií. Podle toho je také zařízeno vlastní grafické prostředí, které vyniká svou jednoduchostí a přizpůsobením ke svému použití. Výhodou je také to, že projekt se nezaměřuje pouze na HTPC běžící pod Linuxem, ale také na stále populárnější mobilní operační systém Android i desktopový a komerční operační systém Windows.
Komiks xkcd 1088: Pět letXKCD česky.
HW novinky: pustí se Intel do výroby ARMů pro Apple?Spekulace jsou leckdy ošemetná věc, ale jednou za čas se objeví nějaká, která sice na první pohled vypadá šíleně, ale ryze pragmaticky dává dokonalý smysl. Je spojení Intelu s Applem natolik silné, aby ustálo i „znásilnění“ Intelových x86 továren ARMádou SoC jiné architektury?
Protože se po vydání GNOME 3 vývojáři potýkají s neustálou kritikou provedených změn, rozhodli se opět vyslyšet hlasy uživatelů a i letos uspořádat anketu o sedmnácti otázkách, týkající se právě těchto připomínek. Anketu hostovanou servisem Phoronix je možno vyplnit do středy 5. prosince a výsledky by měly být známy do konce roku. Můžete také nahlédnout do výsledků minulé ankety.
Matthew Garrett (mjg59) představuje na svém blogu Microsoftem podepsanou verzi předzavaděče shim a dává ji volně k dispozici. Kdokoli tak může zavést nebo nainstalovat (nejenom) Linux na počítačích se zapnutým UEFI Secure Boot (Slashdot).
Vyšla Ekiga 4.0. Mezi novinky patří nové uživatelské rozhraní, dodatečné kodeky, automatický příjem hovorů nebo lepší podpora protokolu SIP.
Laboratoře CZ.NIC dnes vydaly aplikaci Datovka určenou pro uživatele zařízení s operačním systémem Android verze 2.2 a vyšší. Aplikaci pro práci s datovými schránkami si mohou zájemci stáhnout na stránkách výzkumného a vývojového centra CZ.NIC nebo ze služby Google Play. Datovka pro Android využívá několik svobodných knihoven, například JAVA_ISDS, a je vydávána pod licencí GPL. Zdrojové kódy aplikace jsou dostupné na stránce projektu.
Datovka poskytuje přístup k datovým schránkám ISDS; umožňuje stahování příchozích a odeslaných zpráv a práci s jejich přílohami. Vytváření a odesílání zpráv není podporováno. Tato aplikace navazuje na klienta pro operační systém iOS iDatovka. Také ta vznikla v Laboratořích CZ.NIC, vývojovém a výzkumném centru sdružení CZ.NIC.Populární freeware hra Enemy Territory nadále žije pod projektem Enemy Territory: Legacy. Zdrojové kódy původní hry byly uvolněny v srpnu 2010 a z nich se vyvinulo několik open source pokračovatelů. Jediné ET: Legacy je ale nadále kompatibilní s původní hrou. Probíhají hlavně práce na portování vylepšení z ioquake3 a odstraňování balastu ze zdrojového kódu. Perličkou je to, že v čele projektu stojí Čech - Jan Šimek.
Petr Černohouz z Laboratoří CZ.NIC představil na konferenci Internet a Technologie 12 nové statistiky, které vznikají v rámci výzkumného a vývojového centra sdružení. Přednáška k tomuto projektu je k dispozici na stránkách akce; tu nyní vhodně doplňuje aktuální blogpost Bedřicha Košaty, který mimo jiné píše: "Nové statistiky obsahují úvodní grafickou stránku, kde si může návštěvník udělat rychlý přehled o aktuálním stavu nejdůležitějších statistik. V druhé části jsou pak k dispozici všechny aktuální statistické výstupy CZ.NIC roztříděné do kategorií. Všechny statistiky mají stejné uživatelské rozhraní, které umožňuje interaktivně měnit parametry zobrazení statistik, např. časové období či způsob zobrazení dat. U grafů, které obsahují větší množství sérií, je možné si ručně vybrat některé z nich a udělat si tak například přehled o vývoji počtu domén u vybraných registrátorů." Aplikace je nyní k dispozici v Beta provozu na stránkách Laboratoří CZ.NIC.
Po RISC OS byl pro Raspberry Pi vydán také operační systém Plan 9. Oznámení o vydání, obraz disku a návod k instalaci na stránkách Bendyworks. Plan 9 je dnes již svobodný distribuovaný operační systém. Původně byl vyvíjen v Bellových laboratořích jako nástupce Unixu. Poslední oficiální stabilní verze Plan 9 vyšla v roce 2002. Vývoj Plan 9 ale neskončil. Důkazem mohou být zdrojové kódy nebo diskusní listy (The H).
Vyšlo NetBSD 5.2. Obsahuje opravy a drobná vylepšení pro ty, co ještě nechtějí přejít na NetBSD 6.0.
Správce souborů pro Xfce Thunar se v nově vydané verzi 1.6.0 kromě řady oprav a drobných vylepšení dočkal konečně po dlouhých letech také podpory tabů.
Nadace pro svobodný software (FSF) zveřejnila tipy na (nejen) vánoční dárky (2012 Holiday Giving Guide). Dárky by měly být především svobodné. Raději Trisquel GNU/Linux než Windows 8. Raději 3D tiskárnu Lulzbot AO-100 než Makerbot Replicator 2. Raději FSF Membership Card než iTunes Card. Raději ThinkPenguin GNU/Linux Notebook než Macbook Pro. Raději knihu z Projektu Gutenberg než z Amazonu.
ITU schválilo dokument Y.2770 týkající se Deep Packet Inspection, přesněji standardizace postupů ve "šmírování" obsahu dat přenášených uživateli. Nepříjemné je to, že některé země (Rusko, řada arabských států) chtějí, aby síťový hardware musel tyto požadavky splňovat.
Vyšlo QEMU 1.3.0. Hlavními novinkami jsou podpora VFIO (přiřazování PCI zařízení virtuálnímu stroji), lepší podpora USB 3.0, podpora nových instrukcí procesorů Intel x86 (SMAP) a MIPS (ASE DSP a Longsoon Multimedia) a vylepšení kolem migrace za běhu systému.
Hostem pořadu Hyde Park na ČT 24 bude dnes Ondřej Filip z CZ.NIC. Tématem dnešního vysílání bude svoboda Internetu. O ní se tento a příští týden radí v Dubaji zástupci 193 států sdružených v Mezinárodní telekomunikační unii. Hyde Park začíná na ČT 24 ve 20:05.
Vyšlo druhé číslo anglicky psaného časopisu GIMP Magazine. Časopis si klade za cíl podporovat GIMP a související open-source software. Stáhnout jej lze ve formátu pdf (65 MB), nebo přečíst online na Issuu. Koupit lze také tištěnou verzi na MagCloud. Představení časopisu na YouTube.
Ubuntu.cz jedná se společností Mobility s.r.o (www.asus.as) o možnosti objednat si jakýkoliv počítač či notebook značky Asus bez operačního systému.
Firma již v součastné době nabízí některé modely s předinstalovaným Ubuntu, členové komunity byl ale rádi domluvili možnost objednat si bez operačního systému jakýkoliv model z jejich nabídky. Pokud by se vše podařilo, objednání daného výrobku by sice asi trvalo pár týdnů – ale cena by byla částečně ponížena o cenu původního OS. Zatím ovšem není jisté, jak celá záležitost dopadne. Pomozte zjistit, zda má toto snažení smysl a jestli by nabídka levnějšího pořízení hardware zaujala více uživatelů a hlasujte v anketě na serveru Ubuntu.cz.Součástí soudního rozhodnutí o blokování The Pirate Bay ve Spojeném Království bylo i blokování The Promo Bay, platformy pro propagaci nezávislých autorů hudby. Po vlně protestů BPI (britská obdoba RIAA) laskavě dovolila ISP zpřístupnit lidem tento web.
Na stránkách britského Computer Worldu vyšla analýza odchodu města Freiburg od open source zpět k softwaru Microsoftu. Autor neskrývá svůj dojem, že je celá věc podezřelá, protože navzdory možným překážkám vycházel open source lépe než návrat k proprietárnímu software.
Na světě je MariaMole, pokročilejší IDE pro vývoj programů pro Arduino. Standardní IDE je sice velmi jednoduché používat, pokročilejším programátorům ale nenabízí dostatek možnost a flexibility.
Vyšlo KDE SC 4.9.4. Ze seznamu 71 uzavřených bugů jsou vyzdvihována vylepšení v Dolphinu a Kontactu.
V pondělí 3. prosince udělovala společnost Siemens již patnácté Ceny Siemens českým vědcům pracujícím převážně v technických oborech. Mezi oceněné patří také několik prací z oblasti kvantového zpracování informace, tedy z vědní disciplíny na pomezí fyziky a informatiky snažící se zefektivnit nástroje pro zpracování informace využitím zákonů kvantové mechaniky. Tato oblast lidského bádání již dala vniknout dnes užívané kvantové kryptografii a v budoucnu snad také kvantovým počítačům.
Zprávička pro milovníky nezávislých (indie) počítačových her. Po Desuře (Wikipedia) a Steamu od Valve (Wikipedia) se pracuje také na IndieCity pro Linux. Tým IndieCity to potvrdil na svém blogu.
Do neveřejného betatestu herní platformy Steam bylo vpuštěno velké množství zájemců. Důležitou věcí je, že vpouští i uživatele jiných distribucí než Ubuntu.
Creative Commons slaví 10 let. Můžete věnovat dárek. Creative Commons nabízí škálu různých licenčních schémat, která držitelům autorských práv umožňují nabídnout některá práva na užívání díla veřejnosti, zatímco jiná práva jim stále zůstávají. U zrodu Creative Commons stál Lawrence Lessig. Pod licencí Creative Commons jsou dostupné například texty na Wikipedii. V roce 2009 byly přelicencovány z GNU FDL.
Videozáznamy letošního LinuxAltu jsou zveřejněny. Více v oznámení na webu konference.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Ake nove komponenty na programovanie? | 30 | 6.12. 00:39 |
Juniper, JunOS a licence | 2 | 3.12. 14:40 |
Odmeria zásuvkový wattmeter spínaný zdroj? | 11 | 6.12. 20:03 |
Mageia 2 a graficka karta nVidia 6150 na desce | 6 | 5.12. 05:22 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
mysql tuning | 19 | včera 22:18 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Qt - začátečník | 11 | 2.12. 12:39 |
Zkrácený zápis podmínek | 12 | 3.12. 22:10 |
Nerozumím C makru | 1 | 3.12. 13:43 |
Vysvětlení kodu | 2 | 3.12. 16:45 |
Parametr C++ | 5 | 4.12. 16:29 |
Qt a licence | 4 | 4.12. 17:46 |
Pomoc s úpravou python kódu | 3 | 5.12. 00:39 |
Prblém s voláním funkce | 3 | 5.12. 02:26 |
Kompilace programu | 2 | 5.12. 19:30 |
SHELL - Nahrazezí řetězce v souboru | 2 | včera 08:02 |
Jak v bashi znát kdykoliv šířku terminálu (sloupců) | 4 | včera 15:02 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: