Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Školení Oracle OpenStorage 7000 a Solaris ZFSV tomto úzce zaměřeném kurzu se účastnící naučí spravovat datová úložiště řady Sun/Oracle OpenStorage 7000. Jádrem těchto řešení a zároveň hlavní výkonnou komponentou je revoluční souborový systém ZFS. V kurzu se budeme zabývat principy tohoto souborového systému, jeho administrací a využití všech pokročilých featur poslední verze v aktuálním operačním systému Oracle Solaris 11.1. Nabyté znalosti poté aplikujeme na praktické využití ZFS v diskových úložištích OpenStorage 7000.
Jaderné noviny – 8. 11. 2012: Dohady kvůli UEFI secure bootAktuální verze jádra: 3.7-rc4. Citáty týdne: Mel Gorman, David Miller. Omezení jádra pod UEFI secure boot.
Kinect pro Xbox 360 a GNU/Linux – Processing a SimpleOpenNIPátý díl seriálu věnovanému snímacímu zařízení Kinect pro Xbox 360 a jeho využití v operačním systému GNU/Linux. V minulém dílu byl představen projekt OpenNI a knihovna stejného jména. V dnešním dílu to bude programovací jazyk a prostředí Processing a knihovna SimpleOpenNI přizpůsobující rozhraní knihovny OpenNI rozhraní Processingu.
Komiks xkcd 945: Je mi to lítoXKCD česky.
Recenze Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal: Ve znamení integrace webových služeb18. října vyšla finální verze nového vydání Ubuntu 12.10 známého jako Quantal Quetzal. Oproti verzi LTS verzi 12.04 z letošního dubna přináší zejména vyšší integraci webových služeb, správu účtů na jednom místě zlepšenou cloudovou službu Ubuntu One. Změny se však dotkly také uživatelského prostředí. V recenzi si představíme základní změny a ukážeme, komu se vyplatí přejít.
HW novinky: první SSD s řadičem Indilinx Barefoot 3 jsou tuOCZ uvádí na trh vůbec první SSD se svým vlastním řadičem připraveným plně ve firemní režii (resp. v režii Indilinxu, kterého OCZ před časem koupila). Vedle nich se podíváme na jeden hodně rychlý monitor od Asusu, další přírůstek do rodiny Radeonů HD 7000 a nakonec i na jednu zajímavou klávesnici…
Mnichov úspěšně pokračuje v projektu LiMux. Díky Linuxu město ušetřilo více než 10 miliónů eur. Dle oficiálních dokumentů by použití Windows s Microsoft Office vyšlo na 34 miliónů eur a Windows s Open Office na 30 miliónů eur. LiMux vyšel na méně než 23 miliónu eur (The H, Slashdot).
Německo pokračuje v rozšiřování zodpovědnosti za data přenášená síti. V Německu je za přenášená data zodpovědný nejen provozovatel otevřené Wi-Fi sítě, ale i provozovatel exit nodu v komunikační síti. V tomto případě nešlo o exit node sítě Tor, nýbrž P2P sítě RetroShare.
Na konferenci Kiwicon věnované počítačové bezpečnosti se na pódiu objevila také Yamaha TRX850. Denis Andzakovic ve své přednášce Ghost Riders in your WLAN představil svou "vytuněnou" Yamahu určenou také k vyhledávání bezdrátových sítí (Wardriving) a penetračnímu testování (SC Magazine, Slashdot, YouTube).
Německé ministerstvo vnitra se negativně vyjádřilo k technologiím jako „Secure Boot“ nebo „Trusted Computing“, které jsou potenciálně zneužitelné k omezení nakládání vlastníka se svým zařízením (viz Blížící se válka o univerzální počítače). Odkaz a analýza na webu FSF Europe, původní zpráva (v PDF). Nutno podotknout, že prohlášení nemá právní váhu.
Pokud jste neměli možnost zúčastnit se víkendové konference Internet a Technologie 12 nebo jste ji nestihli sledovat online, tak na stránkách www.nic.cz/it12 najdete ode dneška všechny prezentace (PDF). Videozáznamy z akce by potom měly být k dispozici do konce tohoto roku.
Konference Internet a Technologie 12 byla tentokrát věnována především tématům spojeným s akademickým prostředím. V historickém refektáři budovy Matematicko-fyzikální fakulty na Malé straně v Praze vystoupili v sobotu zástupci CESNETu, MFF UK, brněnského FITu, Laboratoří CZ.NIC ale i Red Hatu nebo ACTIVE 24. Akci uspořádali sdružení CZ.NIC a CESNET, oficiálním partnerem konference byla Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy. Mediálními partnery byly také servery AbcLinuxu.cz a ITbiz.cz.NVIDIA začala zveřejňovat kód pro SoC NVIDIA Tegra 2 a 3. Zatím jde o podporu 2D akcelerace a tento kód postavený nad linuxovým DRM by se mohl dostat do jádra 3.8. Co se GeForce týče, tam se nic nemění, přesto ale NVIDIA překvapuje vzhledem k tomu, že u SoC je "standardem" dodávat pouze uzavřené ovladače.
Zdrojový kód hry Doom 3 BFG Edition byl zveřejněn pod licencí GNU GPLv3. Samotná hra nebyla vydána pro Linux, proto se nyní otevírá cesta portování.
V Evropské komisi se plánuje to, že by firmy musely povinně hlásit bezpečnostní incidenty, ke kterým na jejich systémech došlo. Dotknout by se to mělo jen ISP a provozovatelů datových center ("cloudy"). Smyslem je (mimo jiné) to, aby se úniky dat nemohly zametat pod koberec.
Ve středu 12. prosince od 19:00 se v místnosti D2 v prostorách Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně koná pravidelné setkání Czech JBoss User Group. Přednášejícím bude tentokrát Max Rydahl Andersen, vedoucí týmu JBoss Tools v Red Hatu, který se bude věnovat PaaS OpenShift a tomu, jak v něm nasazovat JavaEE aplikace a používat jej z Eclipse (nasazování JavaEE aplikací, ladění lokálně a vzdáleně na OpenShiftu, monitorování aplikace, nahrávání dat do SQL databáze,...). Více informací na wiki stránce akce.
Nejen v USA, ale už i v EU jsou dle libovůle policie zabavována doménová jména druhé úrovně. Na zabavených doménách je vždy zobrazen banner ne nepodobný tomu, který používá americká FBI. Více informací je v tiskové zprávě, kde se uvádí, že mezi ohrožené domény patří minimálně .eu, .be, .dk, .fr, .ro a .uk.
Dnes, 28. 10. 2012 okolo 18. hodiny SEČ dojde v decentralizované peněžní měně Bitcoin k plánovanému snížení odměny minérům z 50 na 25 BTC. Odměna se podle protokolu snižuje na polovinu každé 4 roky. Její snižování má za cíl postupně zcela odbourat inflaci (vydávání nových peněz) a naopak větší tlak na vyžadování poplatků za transakce. Síť existuje od roku 2009, nyní se jedná o první snížení v historii měny. Bude zajímavé sledovat, jaký bude mít zmenšení přílivu nových peněz vliv na hodnotu měny a na fungování měny jako takové.
Minéři svojí činností decentralizovaně zabezpečují nevratnost transakcí - jde o způsob, jak v digitálním světě, kde lze informace kopírovat triviálně a neomezeně, zabránit vícenásobnému utracení stejných peněz, a to vše bez centrální autority.V rámci OpSyria se hacktivistům z Anonymous podařilo získat asi gigabyte interních emailů syrského Ministerstva zahraničí. V mailech se můžeme dočíst například o syrské spolupráci s Ruskem, o obchodech s Ukrajinou nebo si třeba prohlédnout naskenovaný pas ministra zahraničí. Dokumenty si můžete stáhnout zde.
Vědci z amerického Caltechu ustavili nový rekord v přenosu dat po síti na velkou vzdálenost, když na nedávné konferenci SuperComputing 2012 přenášeli data rychlostí 339 gigabitů za sekundu. Podle nich by se mohla magická hranice 1 terabit za sekundu pokořit na podzim příštího roku. Z takto vysokých datových toků budou těžit hlavně urychlovače částic, astrofyzika, genomika nebo meteorologie. Na Oslu uvažují, k jakým jiným účelům by se daly takové rychlosti využít.
Pokud jste přemýšleli, odkud vítr vane, když jste slyšeli o open source grafických ovladačích pro NVIDIA Tegra, tak vězte, že z Německa (takže Linusův prostředníček je v tom nevinně). Ovladač není snahou NVIDIA, nýbrž jejich německého partnera Avionic Design. Ten má na dobré podpoře Linuxu na těchto SoC velký zájem.
Na třetím aDev Meetupu bude naším hostem (přes Hangout) software engineering manager z Googlu Francesco Nerieri, který nám poví něco o Google Cloud Messaging pro Android. Francesco ve 25 minutách představí službu a pak bude prostor pro dotazy z publika.
Druhým hostem bude Petr Nálevka z Urbandroid, který bude mluvit o kladech a záporech Android API.
Termín konání je 10.12.2012 od 18:00 na obvyklém místě v budově FIT ČVUT, Thákurova 9, Praha 6, místnost 107 v přízemí.
Vstup je zdarma, registrace nutná zde goo.gl/y7lmk
Můžete se také přihlásit na Google+ údálost.
Těšíme se na vás,
GDG ČVUT
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Umírající server | 28 | včera 22:06 |
Aku distribuciu na storage server s RAID1 + DLNA + iPAD pristup? | 2 | 27.11. 20:51 |
Zprovozneni modemu Huawei v Linuxu | 3 | 26.11. 15:45 |
Využití pro starší vyřazené PC sestavy | 3 | 27.11. 20:45 |
Harddisk - Linux a otřesy | 8 | 29.11. 23:55 |
Výběr wifi routeru s funkcí "bezdrátový opakovač s NAT mezi WiFi WAN rozhraním a Wifi LAN rozhraním" | 16 | včera 01:34 |
Externi disk pres LAN | 3 | včera 09:39 |
IDE pro Bash | 20 | včera 15:24 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Postgres - UPDATE id u duplicit | 0 | včera 11:40 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
OpenCL, nVidia a OUT_OF_HOST_MEMORY | 26 | 25.11. 13:02 |
Bash - odstranění poslední položky v poli. | 2 | 25.11. 00:20 |
Script pro počítání odeslaných a přijatých dat | 9 | 27.11. 21:10 |
Cteni dat z mapovaneho souboru v C | 26 | 29.11. 13:33 |
Problém - patrně s result ve funkci | 4 | 28.11. 02:36 |
uloha v C++ | 6 | 28.11. 21:52 |
Zkratky v programování | 8 | včera 15:28 |
Jak spustit prikaz se spozdenim v bash | 5 | včera 20:21 |
Testování programu TAR | 11 | včera 22:24 |
Hledám funkci pro shell | 34 | včera 18:27 |
Jak zobrazit výsledek ve tvaru 15:42:62 | 6 | včera 20:26 |
Jak opravit rozhozený dialog | 0 | včera 23:45 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Kdenlive - Efekty | 1 | 26.11. 23:12 |
FreeBSD - kompilace SOAP pro PHP | 2 | 28.11. 17:49 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: