Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 1121: IdentitaXKCD česky.
Jaderné noviny – 1. 11. 2012: Poškozování dat v ext4Aktuální verze jádra: 3.7-rc3. Citáty týdne: Linus Torvalds, Andrew Morton, bugzilla@kernel.org. Kroah-Hartman: hledá se výpomoc. Airlie: ovladače pro Rapsberry Pi jsou k ničemu. Zamyšlení nad panikou kolem ext4.
Začínáme s ThunderbirdemThunderbird je multiplatformní e-mailový klient pro příjem i odesílání pošty se samozřejmou podporou IMAP. Umožňuje nakonfigurovat více e-mailových účtů, podporuje složky a pomocí rozšíření v něm lze jednoduše synchronizovat kalendář i úkoly. Zvládá i velké množství e-mailů, které můžete označovat, třídit do zmíněných složek i v nich snadno vyhledávat s pomocí rychle nastavitelných filtrů.
Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFSV tomto seriálu si předvedeme bootování ze sítě v různých variacích. V prvním dílu si vysvětlíme, oč jde a předvedeme si pxelinux v kombinaci s kořenem souborového systému na NFS.
Komiks xkcd 912: Manuální ovládáníXKCD česky.
HW novinky: budou všechna SSD s 19nm čipy špatná?Protože se nám pomalu, ale jistě, dere na světlo nová generace SSD, která se sice od té předchozí neliší nijak v řadiči, zato používá místo 25nm nové 19/20nm NAND flash čipy, je nejvyšší čas se podívat, jak to také může dopadnout. Dnes si tedy blíže popovídáme o SSD Kingston řady V300 a porovnáme si ji s předchozí V+200. Kromě toho samozřejmě dojde i na jiná témata…
Zdá se, že vývojářům Gentoo došla trpělivost s chováním stávajícího vývojového teamu udev/systemd a zvažují jeho fork. Více informací lze nalézt ve vlákně zde.
V pátek 23. listopadu od 14:00 se místnosti S5 v malostranské budově Matematicko-fyzikální fakulty UK uskuteční přednášková akce zástupců Red Hatu. Akce je určená nejen pro studenty, ale i pro příznivce Linuxu a open source obecně. Posluchači se dozví, na jakých open source projektech Red Hat momentálně pracuje a jak se můžou případně zapojit. Dále bude přednášet Lukáš Czerner o souborových systémech v linuxovém jádře, Michal Fojtík o projektu DeltaCloud a Pavel Tišnovský o tom, co obnáší testování OpenJDK.
Na TechRadaru vyšel další rozhovor s Linusem Torvaldsem. Vedle klasických témat jako linuxový desktop, ochranné známky apod. obsahuje také pasáž o tom, jak probíhá spolupráce mezi vývojáři Linuxu a Androidu.
Slashdot upozorňuje na port Linuxu na grafickou kalkulačku TI-Nspire CX. Na kalkulačce lze spustit dokonce X server a tedy i kalkulačku xcalc (calcception). Ukázkové video s "links -g" na YouTube.
Máš tak rád(a) programování, že usínáš s hlavou na klávesnici?
Dovedeš si představit volný čas bez kódu? Ne? Pojď spojit příjemné s užitečným! Chceš okolnímu světu ukázat, jak mohou být moderní technologie společensky prospěšné? Máš šanci! Přijď na další RHoK, kde budeš mít možnost podílet se na realizaci projektů z programu ReStart Česko. Sejdeme se v pátek, 23. listopadu 2012 v 18:00 v kancelářích Google (Stroupežnického 3191/17, Praha 5-Smíchov - http://g.co/maps/vnc8g) Od 18:00 proběhne Úvod do verzování v GITu. Od 19:00 se pak představí projekty, které budete moci během víkendu realizovat. Samotný víkend nad kódem (24. – 25. 11.) se pak bude konat v pražském HUBu, Drtinova 10. Pokud máš čas a chuť se zúčastnit, přihlaš se zde (účast je zdarma): https://sites.google.com/a/gug.cz/www2/rhok-vol-2 Budeme se těšit na setkání, Radek (GUG.cz) a Anna (Sdružení VIA)Hacktivisté ze skupiny Anonymous se postavili proti úmyslu Izraelské vlády odříznout veškeré telekomunikační spojení Pásma Gazy se zbytkem světa. Podařilo se jim odstavit či přímo upravit přibližně 660 izraelských webů. V rámci akce #OpIsrael se kolektiv Anounymous snaží také informovat a poučit Palestince z Gazy o tom, jak obejít omezení internetu a jak znovu obnovit komunikaci se světem. Tiskovou zprávu skupiny můžete najít zde.
Konferencia bola zrušená, pretože všetci vybraný prednášajúci boli bieli. Organizátori boli obvinení z diskriminácie, čím prišli o sponzorov.
Steam Beta pro Linux pokračuje, pozvánku do bety postupně dostávají další zájemci. O zařazení svých her do Steamu mezitím projevila zájem firma Egosoft, která stojí za hrami jako X3: Reunion a X2: The Threat.
Vyšly ovladače AMD Catalyst 12.11 Beta 8. Hlavní novinkou je vyšší výkon ve hře Left for Dead 2. Podobně jako u ovladačů NVIDIA, i zde byly ovladače doladěny tak, aby zejména (ale nejen) v této hře fungovaly lépe.
Dnes v 17:24 hodin se v registru české národní domény .CZ objevilo doménové jméno s pořadovým číslem 1 000 000. V rámci domén nejvyššího řádu členských států EU se tak doména .CZ stala 12. „milionářem“; zároveň patří k těm, které vykazují nejvyšší růst. Měsíční přírůstek nových domén je více než 10 000. Této hodnoty pomohlo dosáhnout především zavedení registračního systému FRED, který letos v říjnu oslavil 5. narozeniny a který přispěl k výraznému zrychlení a zlevnění registračního procesu. Více v tiskové zprávě.
Vyšla nová verze Mind Map Architecta s číslem 0.4.0. Mezi hlavní novinky patří: export do png, možnost tisku myšlenkové mapy a úvodní tab, ze kterého je snadný přístup pro nahlášení chyb nebo otevření jednoho z nedávno otevřených souborů.
Došlo také na práci s lokalizací, to umožní vytvoření jiných než českých překladů. Uživatele systémů z rodiny Win32 potěší přítomnost překladů z GTK+, tedy částečná lokalizace do všech jazyků stejně jako na Linuxových distribucích. Zdrojové soubory (Vala i předkompilované C) a některé binární je možné stáhnout z http://sf.net/p/mmarchitect. Odkazy a screenshoty najdete na stránkách projektu http://mmarchitect.zeropage.cz.Kolik je na světě domén? je název dnešního blogpostu Jiřího Průši z CZ.NIC, kterým jeho autor reaguje na včerejší překročení hranice milionu domén .CZ. Jiří Průša v textu mimo jiné píše: "největší podíl ze všech na světě zaregistrovaných domén zaujímá se 103,7 mil. registrací doména .com. To je pro představu přibližně stejně (100,3 mil), jako mají všechny ccTLD dohromady. Národní doménou s nejvyšším počtem registrací je s přibližně 15 mil. .de našeho západního souseda, druhé místo pak zaujímá .tk (Tokelau), která se rozhodla pro trošku jiný obchodní model než většina ccTLD. Doména tohoto ostrova v jižním Pacifiku poskytuje bezplatnou registrací a příjmy získává z dodatečných služeb. Mezi další nejvýznamnější domény (řazeno dle počtu registrací) pak podle zmíněného reportu patří .uk (Spojené království), .nl (Nizozemí), .ru (Rusko), .cn (Čína), .eu (Evropská unie), .br (Brazílie), .au (Austrálie) a ar. patřící Argentině." Více informací včetně zdrojů najdou zájemci v dnešním blogpostu.
Před týdnem byl do diskusního listu Full Disclosure zaslán email informující o objeveném linuxovém rootkitu, který ve spolupráci s webovým serverem nginx zobrazoval uživatelům podezřelé webové stránky. Do HTTP odpovědí byly vkládány HTML značky IFRAME. K emailu byl přiložen také vlastní rootkit ve formě binárního jaderného modulu. Po týdnu byla na stránkách CrowdStrike a Kaspersky zveřejněna analýza tohoto linuxového rootkitu.
James Bottomley zveřejnil v říjnu na svém blogu plán Linux Foundation na řešení problému UEFI Secure Boot. Jejich Microsoftem podepsaný předzavaděč bude dostupný všem linuxovým distribucím. V dnešním příspěvku se věnuje problémům, které musel na cestě za podepsaným předzavaděčem zatím překonat. Zaplatit 99 USD Verisignu je nejmenší problém. Větším problémem je vytvoření účtu na Microsoft sysdev, podepsání papírových smluv, uložení předzavaděče ve formátu Microsoft Cabinet, Silverlight, Moonlight, KVM, Windows 7. Potvrzení, že podepisovaný binární kód není pod licencí GPLv3. Dlouhé čekání na email od Microsoftu. Dotaz, zda se jedná o Win32 aplikaci. Po odpovědi, že se jedná o 64bitový UEFI binární soubor opět čekání. Po získání podepsaného souboru email od Microsoftu, že soubor je podepsán nesprávně...
Pavel Šimerda na fedora.cz píše o problémech s funkcí getaddrinfo(). Implementace podle RFC by způsobila nefunkčnost localhostu v případě, že počítač není připojen do sítě.
Byl vydán nový Linux Mint. Dle DistroWatch nejoblíbenější linuxová distribuce. Verze 14 jménem Nadia přináší MATE 1.4 a Cinnamon 1.6. MDM podporuje témata z GDM 2. Vrátil se Gedit 2.30. Aktuální seznam balíčků. Více informací v přehledu novinek a poznámkách k vydání.
Byly uvolněny nové verze produktů Firefox (17.0), Thunderbird (17.0) a SeaMonkey (2.14). Firefox 17 například nově podporuje Social API. Uživatelé Facebooku mohou vyzkoušet Facebook Messenger pro Firefox. Firefox 17 je nová ESR (Extended Support Release) verze, tj. verze s prodlouženou podporou. Dle plánu by poslední Firefox 10 měl vyjít společně s verzemi 18 a 17.0.1. Ve všech třech produktech jsou řešeny bezpečnostní problémy (Firefox, Thunderbird, SeaMonkey). Další informace v poznámkách k vydání (Firefox, Thunderbird, SeaMonkey).
Jolla (firma, která má v plánu pokračovat v linii mobilní platformy MeeGo/Harmattan od Nokie) představila uživatelské rozhraní systému Sailfish, na němž pracuje. Krom jiného na něm má běžet virtuální stroj Alien Dalvik, jenž umožňuje spouštění aplikací pro Android. První zařízení s tímto systémem by se měla objevit během příštího roku.
Po zrušení fallback režimu v GNOME 3 přichází dobrá zpráva pro milovníky prostředí ve stylu GNOME 2. GNOME Shell totiž bude podporovat klasický režim, který se bude snažit napodobovat právě GNOME 2.
Už zítra se uskuteční 5. ročník konference Internet a Technologie (12). Pro zájemce, kteří se nestihli přihlásit, bude připravený na stránkách www.nic.cz/it12 online přenos. Program akce začíná v 9:20 a jeho součástí budou například přednášky věnované nedávné registraci milionté domény .CZ, konci IPv4 v Evropě, GRIDovým službám a IPv6 nebo BIND 10. Mediálním partnerem akce jsou i servery AbcLinuxu.cz a ITbiz.cz.
Evropský parlament schválil rezoluci, ve které se staví proti tomu, aby Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) získala vládu nad Internetem, a vyzývá členské státy k tomu, aby se dle rezoluce zařídily. ITU si chce svou vládu nad Internetem odhlasovat na svém vlastním jednání.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Dell latitude D610 a HP laser Jer 6P | 0 | 18.11. 18:31 |
Jak rozlišit špatnou desku či procesor ? | 26 | 21.11. 11:23 |
ipsectunel mikrotik-planet | 9 | 21.11. 17:41 |
Jakou grafickou kartu do 6000,-? | 14 | včera 15:03 |
Ovladače NB Asus X55U | 10 | včera 21:24 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Whiptail - problém s obsahem souboru | 8 | 20.11. 02:20 |
Jak načíst do promnné 1 znak v shelu? | 7 | 19.11. 13:30 |
jak vložit do case položky vytvořené scriptem. | 5 | 18.11. 10:29 |
Problem s mkfifo v C | 52 | včera 11:04 |
jak na vlastní přepinače ve funkcích v bash | 2 | 19.11. 17:42 |
kontrolování klávesnice během výpisu v C | 7 | 20.11. 18:32 |
JAVA - dokonalá čísla | 20 | 22.11. 13:07 |
Hledám vlákno cca 14 dnů ohledně převodu čísel v bash | 1 | 21.11. 00:34 |
c++ mocnina na n | 19 | včera 11:12 |
Dialog - upřesnění manuálu | 6 | včera 16:36 |
Shellovy script na ping | 2 | včera 13:23 |
Dialog - náhrada za progressbox | 1 | včera 19:52 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: