OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Adobe opravilo závažnou díru ve FlashiSpolečnost Adobe Systems začala distribuovat aktualizaci pro nejnovější díru ve Flashi, kterou útočníci zneužívali pomocí podvodných reklam.
HW novinky: Raspberry Pi 2 je tuVedle nového onboard počítače od Raspberry Pi se podíváme na překvapivé novinky u Intelu, co chystá Nvidia se svými čipy Tegra a nemineme ani nové CPU a GPU architektury samotného ARMu a také jeden velmi sofistikovaný svářecí přístroj.
Avast varuje před nebezpečnými aplikacemi v Google PlayBezpečnostní společnost Avast oznámila, že několik oblíbených aplikací dostupných v e-shopu Google Play obsahuje skrytý kód, díky kterému se uživatelům zobrazují nebezpečné reklamy.
První smartphone s Ubuntu přichází na trhSpolečnost Canonical oznámila, že na evropský trh konečně přichází chytrý mobilní telefon s operačním systémem Ubuntu Linux s názvem Aquaris E4.5 Ubuntu Edition.
Linuxové herní novinky - leden 2015Představujeme Enigma development environment, vyšly nové verze svobodných her Xonotic 0.8 a MegaGlest 3.11.0, pro Linux vyšly hry Dying Light, Raven's Cry, 4089: Ghost Within, Braveland Wizard, Always Sometimes Monsters a spousta dalších. První linuxové herní novinky roku 2015 jdou tu!
Po necelých čtyřech měsících vývoje od vydání verze 0.8.0 (zprávička) vyšla verze 0.9.0 desktopového prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment). Nejnovější verze přináší nové grafické téma Frost, ruší podporu Qt 4 a požaduje minimálně Qt 5.3. LXQt je nově závislé na KDE Frameworks, KWindowSystem a KGuiAddons. Podrobný přehled změn v oznámení o vydání. V případě překladu ze zdrojových kódů několik doporučení.
Philip Newborough na diskusním fóru linuxové distribuce CrunchBang oznámil, že končí s jejím dalším vývojem. CrunchBang Linux, zkráceně #!, je založen na Debianu a liší se především předkonfigurovaným správcem oken Openbox (Wikipedia). Poslední verze 11 vyšla v květnu 2013. [DistroWatch Weekly]
Společnost Squelle uvolnila zdarma ke stažení výukové materiály k Drupalu 7, které byly původně určené jako podpora pro školení. Tutoriály byly od začátku zamýšleny tak, aby byly použitelné i pro samostudium. Jednotlivé znalosti si osvojíte na konkrétních příkladech, které na sebe navazují a dohromady tvoří „recept“ na tvorbu jednoduchého webu. Díla jsou licencována pod CC BY-SA.
První telefon s operačním systémem Ubuntu se brzy dostane na evropský trh. Jmenuje se BQ Aquaris E4.5 Ubuntu Edition a bude dostupný v následujících týdnech. Počet kusů má být omezený. Cena je stanovená na 169,90 euro. Začátek objednávek bude oznámen přes Twitter výrobce BQ. Více na The Verge.
Vyšel Linux 3.19 (LWN.net). Přináší celou řadu novinek a vylepšení. Zmínit lze například podporu technologie Intel MPX (Memory Protection Extensions), podporu procesoru Altera Nios II nebo možnost připojit programy eBPF k soketům. Podrobnosti v Jaderných novinách a postupně také na Kernel Newbies.
Vyšel ownCloud 8. Nejnovější verze tohoto open-source systému umožňujícího provoz vlastního cloudového úložiště přináší spoustu nových vlastností. Jejich představení na YouTube. Pro vyzkoušení je k dispozici demo.
Byl vydán Postfix 3.0.0. Nejnovější stabilní verze tohoto programu pro doručování elektronické pošty (Mail Transfer Agent, MTA) přináší například podporu SMTPUTF8 umožňující použití UTF-8 v emailových adresách. Současně s verzí 3.0.0 vyšel také Postfix ve verzích 2.11.4, 2.10.6, 2.9.12 a 2.8.20. S vydáním Postfixu 3.0 končí upstream podpora Postfixu 2.8.
Po třech měsících vývoje byla vydána verze 1.13 knihoven EFL (Enlightenment Foundation Libraries) a knihoven Elementary, Emotion Generic Players a Evas Generic Loaders. Současně byla vydána verze 1.13 také Python-EFL, tj. rozšíření knihoven EFL a Elementary pro Python. Ze statistik EFL: počet commitů 704 a počet autorů 68. Ze statistik Elementary: počet commitů 377 a počet autorů 48.
Vyšly roccat-tools 3.0, sada open-source nástrojů pro konfiguraci periferií Roccat v prostředí GNU/Linuxu. Nejnovější verze by měla usnadnit práci distributorům a zahazuje skriptování v Pythonu ve prospěch jazyka Lua (oznámení). Podporovány jsou všechny současné klávesnice a myši Roccat s interní pamětí, a to až po mnohotlačítkovou myš Tyon (od verze 2.4). Stefan Achatz (autor) aktuálně pracuje na přidání tenkeyless verze klávesnice Ryos Pro.
Nová větev vývoje lehkého panelu Tint2 (a Tint2-svn s launcherem) používá C++, od čehož si vývojáři slibují lepší stabilitu a odolnost proti chybám. Tint3 se tak může stát vedle jiných lehkých panelů zajímavou alternativou. Launcher však doposud nepodporuje.
V X.Org byla nalezena bezpečnostní chyba CVE-2015-0255. Chyba byla do X.Org zanesena již v březnu 1996. Opravena je v právě vydaných verzích X.Org serveru 1.16.4 a 1.17.1.
GNU Emacs lze díky GUD (Grand Unified Debugger) použít také k debuggování. Jedná se o univerzální nadstavbu nad několik různých debuggerů. Do diskusního listu emacs-devel byl zaslán patch přidávající do GUD základní podporu debuggeru LLDB. Otázka, zda je možné patch do Emacsu začlenit a jaký je na to názor Richarda Stallmana spustila vášnivou diskusi. Řada vývojářů s patchem problém nemá. Richard Stallman ale mluví o systematickém úsilí utočit na projekt GNU. Problém vidí jak v licenci, tak kvalitě LLDB. Nejedná se o svobodný copyleftovaný software a vývojáři by mohli časem ztratit motivaci používat a rozvíjet GDB (GNU Project Debugger). Do diskuse se zapojil také Eric S. Raymond, původní autor GUD. Ten se začleněním patche problém nemá. Naopak, dle Raymonda nelze s clang/LLVM bojovat. Nelze udržet dominanci GCC. Odmítnutím patche se pouze Emacs stane méně atraktivním pro uživatele clang/LLVM. [Phoronix 1, 2]
Hlavní vývojář (mawww) textového editoru Kakoune (aka „kak“) prohlásil aktuální stav za dostatečně stabilní a žádá o nové podněty. Kak se snaží být efektivnější než (Neo)Vim a jednodušší (na naučení a používání). Podporuje mj. multi-selection (vlastnost chybějící (Neo)Vimu) a je napsaný v čistém C++ se server-client architekturou, tedy UI agnosticky. Aktuálně existuje pouze ncurses UI, které je však povedené a Clippit (aka „sponka“) zahřeje u srdce nejednoho pamětníka. Ncurses jsou jedinou závislostí editoru.
Spolek OpenAlt zve na dvě akce (2v1) konané v pátek 20. února v Brně. Od 17:00 se střílí v taktické aréně Laser Game Brno (Hybešova 46). Rezervace na Doodle. Od 18:00 proběhne klasický sraz v restauraci hotelu Sharingham (Vídeňská 1).
Prednáška Šimona Zámečníka z ui42 o tom, ako sa nestratiť v JavaScripte od malých až po veľké weby, ako ľahšie prepoužívať kód a ako si zamilovať modulárny JavaScript.
Ak chceš prísť k osvieteniu, používať JavaScript lepšie než tvoja babička, dozvedieť sa o AMD (nevadí, ak si teraz myslíš, že je to výrobca procesorov :)), require.js a ako ich aplikovať na staré aj nové weby, príď 26.2. do Spotu na ďalšiu prednášku zo série Confused Coder. Okrem prednášky sa môžeš tešiť aj na príjemnú spoločnosť, občerstvenie, a dobrú zábavu. Prihlás sa na prednášku cez facebook event alebo cez meetup.com Tešíme sa na Tvoju účasť!Byl vydán Docker 1.5. Nejnovější verze tohoto open-source nástroje, jenž umožňuje běh aplikací v softwarových kontejnerech (Wikipedia), přináší podporu IPv6, kontejnery určené pouze pro čtení, statistiky nebo možnost určení vlastního souboru místo standardního Dockerfile při spouštění docker build. Vydána byla také verze 1.0.0 Docker Image Specification.
Bylo uvolněno třetí číslo časopisu Linux Voice z loňského června. K dispozici je jak jedno velké PDF o 116 stranách (69 MB), PDF jednotlivých článků, ePub ve vysokém (82MB) a nízkém rozlišení (24MB).
Mozilla na svém blogu věnovanému doplňkům oznámila, že bude digitálně podepisovat rozšíření Firefoxu. Po přechodném období nebude možné ve stabilní a beta verzi oficiálního Firefoxu nepodepsaná rozšíření instalovat.
V únoru 2014 SUSE představilo kGraft (zprávička), řešení pro patchování jádra za běhu systému, jež se na rozdíl od Ksplice (Wikipedia) mělo dostat do upstreamu. O měsíc později představil Red Hat konkurenční kpatch (zprávička). Po roce byla do upstreamu začleněna společná infrastruktura pojmenovaná Live Patching.
Po téměř roce vývoje od vydání verze 5.0 (zprávička) vyšlo PulseAudio 6.0. Nová verze tohoto zvukového serveru přináší kromě řady oprav například podporu BlueZ 5 HSP (headset), BlueZ 5 HFP (hands-free) přes oFono, podporu socketové aktivace (systemd) nebo lepší podporu vícekanálových systémů.
Před několika dny vyšel Linux 3.19 (zprávička) a bylo otevřeno začleňovací okno pro další verzi. Bude to 3.20 nebo 4.0? Linus Torvalds spustil na Google+ hlasování.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Aky vybrat vhodny usb DVB-T tuner | 10 | 10.2. 22:45 |
All-in-one PC a grafiky na linuxe | 1 | 9.2. 10:47 |
Velká kancelářská myš | 19 | včera 13:47 |
problém s grafikou | 12 | včera 17:34 |
Lenovo Edge E145 wifi | 4 | 12.2. 13:59 |
Konfigurace řadiče JMS567 (USB 3.0 - SATA) | 3 | včera 14:41 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
select duplicit s vypisem 10ti polozek od kazdeho | 7 | 10.2. 10:36 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
store | 25 | včera 15:33 |
Bash: Po spuštění aplikace se neprovede další kód | 6 | 10.2. 08:17 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: