Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 1020: Mlhovina v OrionuXKCD česky.
Jaderné noviny – 16. 2. 2012: Když hardware není vaším kamarádemAktuální verze jádra: 3.3-rc3. Citáty týdne: Andrew Morton, Hugh Dickins. O schopnostech Btrfs (;login:). Uvolněn zdrojový kód ovladače Lima pro GPU Mali. Když se hardwaru důvěřuje až příliš.
FileZilla – multiplatformní svobodný FTP klientPokud potřebujeme pracovat se soubory na vzdáleném serveru pomocí protokolu FTP či SFTP, hodí se nějaký FTP klient. Pro Linux jich existuje hodně, pokud nemáte ještě vybráno, zkuste FileZillu.
Asus Eee Note EA-800V současné době jsme svědky boomu elektronických čteček knih, tabletů a různých mobilních multimediálních zařízení vlastně včetně telefonů. Jejich společným jmenovatelem je hlavně to, že se hodí především ke konzumaci, nikoliv však tvorbě obsahu. Výjimkou budiž například tablet Indamixx nebo v tomto článku recenzovaný "kreslící" tablet Asus Eee Note EA-800. Je smutnou skutečností, že těmto bílým vránám poněkud chybí zdravá konkurence. Bohužel právě Asus Eee Note je toho ukázkovým příkladem...
Komiks xkcd 1004: BatmanXKCD česky.
HW novinky: dnes hlavně o SSDKromě toho, že si představíme jeden moc sympatický pasivně chlazený Radeon od Sapphire a to, jak hodlá Western Digital vyřešit své dilema s Evropskou komisí, se hlavně zaměříme na novinky kolem SSD s řadičem SandForce SF-2281, asi současným nejnasazovanějším řešením.
Wine se potýká s nedostatkem překladatelů. Lokalizace tohoto programu je kompletní pro pouhých 12 jazyků — čeština je hotová z 23 %, slovenština ze 7 %, kompletní stav je k dispozici na webu. Pokud máte znalosti angličtiny, čas a chuť pomoci, můžete situaci vylepšit. Na Wine wiki je k nalezení návod, který by vám měl pomoci. Pro překlad se používají PO soubory.
Pavel Tišnovský pokračuje na Fedora.cz v seriálu naučných článků o vývojovém prostředí Eclipse. Třetí díl se jmenuje Eclipse a programovací jazyk Java: poloautomatické opravy chyb a refaktoring zdrojových kódů.
Máte rádi svobodný software a chtěli byste taky něčím přispět? Nevadí že nejste programátor nebo pokročilý správce. Nedávno obnovená česká překladatelská skupina GNU.org hledá dobrovolníky, kteří pomohou s překladem článků do našeho jazyka. Zapojit se můžete i jako korektor nebo pomoci s konverzí již přeložených textů (z HTML do .PO formátu). Zájemci jsou vítáni v e-mailové diskusní skupině.
Tech Drive-in upozorňuje na zajímavé výsledky neoficiálního průzkumu provedeného na reddit.com/r/Linux uživatelem TyIzaeL. Téměř pět tisíc odpovědí ukazuje na Ubuntu jako nejoblíbenější neserverovou distribuci (30 % hlasů), následují Arch Linux (23 %) a Debian (8 %). Na serverech zvítězil Debian (22 %) následován Ubuntu (18 %) a CentOS (10 %).
Mezi desktopovými prostředími se nejlépe umístilo GNOME 2 (a deriváty), druhé místo patří GNOME 3 a třetí KDE 4. Zajímavý je také výsledek ankety o nejnenáviděnějším prostředí, kde zvítězilo Unity, které s druhým GNOME 3 získalo 44 % hlasů. Pro další otázky a podrobnější odpovědi navštivte stránku s výsledky, kde jsou k dispozici i grafy.Federální odvolací soud v USA rozhodl, že obžalovaný nesmí být nucen k rozšifrování dat na disku, jelikož to odporuje pátému dodatku Ústavy (konkrétně právu nevypovídat). Stalo se tak v případě muže z Floridy, který byl kvůli odmítnutí dešifrovat disk uvězněn za pohrdání soudem. Podobný případ se řeší v současnosti v Coloradu, kde byla žena taktéž obviněna z pohrdání soudem kvůli odmítnutí dešifrovat disk. V jejím případě však bylo odvolání překvapivě zamítnuto.
Před pár dny vyšel Apache 2.4.1 - opravná verze nové stabilní řady 2.4. Opravuje např. CVE-2012-0053. Nová stabilní řada 2.4 slibuje větší výkon (rychlejší, užití méně RAM), asynchronní I/O a jiné.
Již tento víkend proběhne na Strahově konference InstallFest. Uvidíte 3D tiskárnu a spoustu zajímavých přednášek o hardwaru a programování. Můžete se těšit na zajímavé workshopy a turnaj v OpenAréně. Všechny přednášky budou v dny konference streamované. Více na webu.
Mozilla informuje o společném projektu s Telefónicou, jež směřuje k uvedení mobilních zařízení založených na projektu Boot to Gecko, platformě využívající HTML 5 a webová API. S tím souvisí i spuštění tržiště s otevřenými webovými aplikacemi.
Ve středu 7. 3. od 18:00 proběhne v místnosti A107 na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně březnové setkání Czech JBoss User Group. Jelikož muselo být únorové setkání z důvodu neúčasti hlavního přednášejícího zrušeno, bylo únorové téma přesunuté na březen. Tématem tedy bude vytváření Java EE aplikací s JBoss AS. Přednášející Tomáš Remeš předvede, jak vytvořit základní Java EE aplikaci během několika minut, ukáže integraci Forge s JBoss AS 7 a JBoss Developer Studio a mnoho dalšího. Více informací na wiki stránce akce.
Eclipse Foundation vydala druhé údržbové vydání vývojářského prostředí Eclipse "Indigo" 3.7. Verze 3.7.2, která vyšla zhruba 5 měsíců po vydání 3.7.1, přináší 89 oprav v samotném Eclipse a rovnou stovku v platformě Web Tools. Nadcházející Eclipse "Juno" 4.2 by podle plánu mělo vyjít koncem června.
Vyšla první beta verze GNOME 3.4. Obsažen je vylepšený NetworkManager se základní podporou pro VLAN a Network Bonding a již dříve představené aplikace GNOME Boxes (nový nástroj pro tvorbu a správu virtuálních počítačů) a GNOME Web Application (přepracovaný prohlížeč webových stránek). GNOME Shell a spořič obrazovky navíc nově získávají informace o aktivitě uživatelů skrze systemd namísto ConsoleKitu.
Podle v pořadí již třetího Coverity Scan Open Source Reportu je svobodný software kvalitnější než ten placený. Společnost Coverity k testování použila svou vlastní platformu, která ve zdrojových kódech programu hledá například chybné ukazatele, zbytečné proměnné nebo poškození dat v paměti. Vedle licencovaného softwaru bylo posuzováno 41 open source projektů u nichž průměr chybovosti dosáhl 0.45 chyby na 1000 řádků kódu (0.62 u Linuxu 2.6), přičemž za "Vysoce kvalitní software" je označen ten projekt, jehož průměr chybovosti je nižší než 1 chyba na 1000 řádků kódu.
Pro ty, kdo zatím neumí PHP, ale rádi by s ním začali, vydává společnost Squelle na pokračování Úvod do PHP pro Drupal. Od jiných PHP tutoriálů se liší hlavně tím, že výklad staví na praktických příkladech přímo z Drupalu (v daném případě D7). Najdete zde také (velmi lehký) úvod do Drupal API. Tutoriál je zdarma k dispozici na webu Squelle.com.
Migrácia počítačových systémov mesta Skalica sa stala jednou z referencií spoločnosti Canonical na nasadenie Ubuntu a Landscape systems management v štátnej správe.
Vyšel Linux 3.2.8. Obsahuje jedinou opravu týkající se zacházení s plovoucí desetinnou čárkou na nových x86 procesorech operujících v 32bitovém módu. Tato oprava však řeší i jisté x86_64 specifické problémy, takže se uživatelům doporučuje aktualizovat.
CZ.NIC dnes vydal novou verzi multiplatformního klienta pro datové schránky – Datovka. Tato verze přináší celou řadu vylepšení zejména v podpoře více datových schránek a kompatibilitě s novinkami systému DS. Plný seznam změn je k dispozici zde. Další informace a balíčky najdou zájemci na stránkách projektu.
Datovka podporuje veškerou funkcionalitu online rozhraní DS včetně všech používaných metod autentizace. S pomocí této aplikace je možné číst a odesílat zprávy, kontrolovat integritu zpráv, exportovat dodejky i celé zprávy nebo exportovat přehled korespondence za určité časové období. Uživatelské rozhraní Datovky se velice podobá běžným poštovním klientům.Správci novozélandské domény nejvyšší úrovně zavedli v polovině loňského prosince DNSSEC, publikovali správný klíč a poslali ho do kořenové zóny. Objevily se ale problémy spojené s principem robustnosti, který říká: Buď liberální v tom, co přijímáš, ale buď striktní v tom, co vysíláš.
Celou kauzu rozebírá a vysvětluje na blogu CZ.NIC Ondřej Surý, vedoucí jeho výzkumného a vývojového centra, který v článku mimo jiné píše: „Správci novozélandské domény samozřejmě nasazení DNSSEC klíče pečlivě otestovali a vše fungovalo správně. Nakonec se ale bohužel ukázalo, že na scéně se skrývala implementace rekurzivního resolveru od firmy Nominum, která je při dekódování exponentu velmi striktní a po přijetí klíče novozélandské domény selhala při DNSSEC validaci. Toto nakonec vedlo k tomu, že bylo zapotřebí klíč novozélandské domény opravit a do kořenové zóny poslat klíč ve správném kódování.“Vyšla opravná verze 1.7.1. aplikace Piwik, svobodné alternativy k Google Analytics. Kromě oprav byla přidána i možnost ve všech reportech nastavit počet položek k zobrazení.
Dnes byl vydán SUSE Linux Enterprise 11 Service Pack 2. Ač se jedná o Service Pack, zákazníci se mohou těšit i na několik novinek. Mezi ně patří například nový kernel 3.0 přinášející podporu moderních zařízení, nebo s novým kernelem související podpora filesystému btrfs a cgroups (linux containers). Podpora btrfs přichází navíc s nástrojem Snapper pro snadnou správu snapshotů a podpora snapshotů je integrována i do YaSTu.
Rozšíření HTTPS Everywhere, které má za úkol přesměrovat uživatele na https spojení u všech webů, kde to je možné, se dočkalo stabilní verze 2.0 obsahující vylepšení, opravy a množství nových pravidel. Dále byla poprvé vydána i betaverze pro prohlížeč Google Chrome/Chromium.
Vyšla alfaverze Fedory 17. Oznámení a poznámky k vydání zmiňují GNOME 3.4, KDE 4.8, software pro cloudy, vylepšení ve virtualizaci, sjednocení /usr, firewalld, nástroje pro vývojáře. Testujícím se důrazně doporučuje přečíst si předem o již známých chybách. Obrazy ke stažení.
Brněnské vydavatelství Zoner Press nabízí knihu "Linux PROFESIONÁLNĚ – programování aplikací" za zajímavou cenu 189 Kč (včetně poštovného!). Knihu je možné objednat na emailu knihy@zoner.cz nebo prostřednictvím jednoduchého webového formuláře na serveru Interval.cz (zde současně naleznete i popis a detailní informace o této zajímavé knize).
Výjimečný den si zaslouží oznámení výjimečné události. Právě dnes vydalo sdružení CZ.NIC první ostrou verzi vlastního DNS serveru Knot DNS. Stalo se tak necelé čtyři měsíce po jeho představení, ke kterému došlo v rámci listopadového setkání organizace RIPE ve Vídni.
Hlavními výhodami tohoto řešení, za nimž stojí pracovníci výzkumného a vývojového centra CZ.NIC, jsou výkon, škálovatelnost, rychlost a možnost přidávat a odebírat zóny za běhu bez výpadku v provozu serveru. Více informací najdou zájemci na stránkách projektu nebo v rozhovoru s jeho autory. Na začátku příštího týdne vyjde na blogu CZ.NIC text shrnující vývoj řešení, současný stav a plány do budoucna.Ve středu 4.4. se opět otevřou veřejnosti kanceláře brněnské pobočky Red Hatu. Návštěvníci si budou moci prohlédnout kanceláře a laby a poslechnout si prezentace jednotlivých týmů, které v brněnské pobočce působí. Dále budou připraveny doprovodné akce jako soutěže (např. Bash master) nebo Fedora 17 Test Day, který bude zaměřený na power management (ti, kteří si donesou notebooky si můžou otestovat, jak dobře fungují s nadcházející verzí Fedory). Akce probíhá od 13:00 do 20:00. Více informací naleznete na stránce akce.
Onyx Neon dali k dispozici ke stažení nejnovější verzi své knihy Modern Perl, pokrývající Perl až do verze 5.14. Kniha je ke stažení zde.
Vyšlo PHP 5.4.0, tj. první stabilní verze řady 5.4.x. Nová řada je dle oznámení výrazně výkonnější, má nižší paměťové nároky a opravuje přes 100 chyb. Mezi novinkami lze najít tzv. traits nebo vlastní webový server. Více v kompletním seznamu změn nebo v rozdílech mezi 5.3.x a 5.4.x.
Včera došlo k cílenému útoku na osm klientů hostingové společnosti Linode.com. Útočníci odcizili množství citlivých dat a také cca. 45.000 bitcoinů (zhruba 4,5 mil. Kč). O případu informuje portál bitcoinmedia.com. K případu se již vyjádřil také Linode.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Problémy s HDD | 18 | 28.2. 11:07 |
Grafická karta - doporučení | 19 | 28.2. 09:16 |
Odporucte firmu na obnovu dat z poskodeneho hdd | 5 | 27.2. 16:46 |
Ovladace na tiskarna Canon pixma iP4850 | 6 | 28.2. 07:08 |
smartgate gammu | 6 | 29.2. 20:33 |
Co rikate poprasku kolem Raspberry Pi? | 1 | 1.3. 08:34 |
Jaký ventilátor? | 9 | včera 14:11 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
výpis hledání ve více tabulkách | 1 | 1.3. 13:47 |
Mysql problem s cizim klicem | 11 | včera 09:57 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Vsetky mozne kombinacie | 1 | 25.2. 11:03 |
PHP prieniky rozsahov hodnot | 13 | 26.2. 20:27 |
C++ nalezeni vsech podretezcu | 2 | 26.2. 14:26 |
PHP zlúčenie polí | 2 | 27.2. 10:35 |
Pristup do virtualnej pamate | 1 | 1.3. 08:55 |
Kompilace GLUT do Windowsovskeho EXE | 2 | včera 17:01 |
C++ zjistit počet znaků ve stringu (UTF8) | 7 | 29.2. 16:02 |
"Jednoduchý Firefox" pre jedinú stránku (niečo ako Mozilla Prism) | 4 | 29.2. 21:16 |
Stejné časy pro zpracování - realita odlišná | 16 | 1.3. 12:08 |
Heslo v htpasswd | 1 | 29.2. 09:57 |
LDAP v php | 3 | 1.3. 07:29 |
Správné označení tohoto úkonu | 9 | 1.3. 17:39 |
update souboru v /etc pres php | 7 | včera 19:12 |
Jak získat údaje z url | 3 | 1.3. 15:34 |
Problém s myslq v php | 5 | 1.3. 20:16 |
Název proměnné pro adresář | 5 | včera 15:02 |
Kontrola sql dotazu v php | 15 | včera 22:32 |
Převod UTF-8 do UNICODE v C | 9 | včera 21:34 |
Poradna skupiny Portál | Reakcí | Poslední |
https://abclinuxu | 19 | 27.2. 23:55 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Správné udržování aktualního FreeBSD | 4 | 28.2. 15:40 |
Gentoo - Sope - bug? | 0 | včera 22:37 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: