Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Čím se nejraději inspirujete při nastavování jména počítače (hostname):
mytologií |
|
13% (93) |
sci-fi |
|
14% (101) |
jmény žen (bývalých, současných, vysněných) |
|
6% (40) |
druhy zvířat |
|
4% (28) |
něčím jiným |
|
64% (461) |
Celkem 723 hlasů
Vytvořeno: 15.5.2005 19:40
Tiskni
Sdílej:
ale jenom proti volbě sci-fi v této anketě, protože mi připadá moc úzkáno však taky nereaguju přímo na ten první příspěvek; jo, do ankety to je málo, ale říkat, že to není pro geeky ...?
Takhle, pokud z Čapka sci-fi námět vyhodíte a nahradíte ho jiným, podobným ale současným, budete to stále označovat jako sci-fi?no to by mě zajímalo, jak chceš třeba ze jmenovaného RUR vyhodit sci-fi námět
Když to udělám s Hvězdnýma válkama, tak to dle mého sci-fi stále zůstane.hoho, tak zrovna ty by šly přenést do jiného prostředí naprosto triviálně ... meče tam Jediové už používají
no to by mě zajímalo, jak chceš třeba ze jmenovaného RUR vyhodit sci-fi námětNějakou černou literární řezničinou
Verne se mi nelíbí vůbec, Čapka bych nebral moc jako sci-fi a Asimov… no, dejme tomu.neříkám, že se vše musí líbit každému, vybral jsem jen několik jmen pokrývající různá období; mohl jsem říct Bradburyho, Stevensona, Wellse, Orwella, Běhounka, Łema, Neffa, Clarka či kohokoliv ze současných autorů (tam mě ale nenapadá nicmoc "převratného") ... cílem bylo naznačit šíři záběru sci-fi (což se zřejmě povedlo, jestliže je u Čapka pochybnost, zda vůbec patří do sci-fi
Jasně, takový Tolkien se inspiroval mytologií hodně silněnic na tom; ostatně tuším, že ani nebyl první, kdo tak učinil (?), jenom z toho jeho úspěchu mám takový pocit, že prakticky každé fantasy dílo lze nějakým způsobem srovnat s Tolkienovou tvorbou ...Ale co na tom?
Třeba, že člověk dočte knížku a zjistí, že si vlastně přečetl teprve úvod do první trilogieno to je imho jedno z těch "pevných pravidel", Tolkien-neTolkien ... nevybavuje se mi fantasy příběh, který by byl zcela uzavřený (s jasně definovaným koncem ano, ale ne tak, aby neumožňoval recyklaci rekvizit) ... ve sci-fi najdu příklad okamžitě, třeba povídka "Živý jste byl lepší, pane"
lion
, unicorn
, walrus
a carpenter
, počítá se to taky jako fantasy? :-)
$ host mrakoplas.phil.muni.cz mrakoplas.phil.muni.cz has address 147.251.96.5
Maximálně dát tomu jméno podle první věci na kterou se podívám.A proč máme my Indiáni takový divný jména?
ušounek
, bytost, se kterou komunikovala a viděla jen ona. (takže asi sci-fi)
Pak už to byly názvy dle účelu (v práci).
penuse
- tenhle mi vyděláv(á)(al) peňůze.
underwood
- tenhle používá sestra místo psacího stroje
sroubovak
- kladivko
je příliš hrubý nástroj
firewall
- ohnívá stěna
hej, moje loď se jmenuje Lothlórien
jméno jsem měl už dýl, oficiálně byla pokřtěna na Lužnici v létě 2001, no a na podzim pak přišlo Bratrstvo prstenu, což mě silně míchá, neb od té doby na nás pořád někdo pokřikuje ve stylu "Nazdar elfové!" a "Kolikrát jste viděli Pána prstenů?", i když s tím pitomým filmem to nemá prachnic společného
Ó Lórien, Lothlórien,
nádherná Lothlórien,
ó Lórien, Lothlórien,
děravá Lothlórien ...
Laptop by mohl být po nějakém meči, zkus GuthwineHigekiri, ci libo hizamaru (japonske mece - ale neni to scifi, nybrz opravdova historie...)
Moje počítače se jmenují např. jako Enterprise, Voyager, NX01, Defiant, Excelsior, Interpid.
Někteří volí jména jako Picard nebo Worf, ale to podle mně nejsou lodě ale lidé. I když slavní. Pojmenování počítače podle nějakého člověka mi příjde jako neosobní v tom smyslu, že by si těžko nějaký kapitán pojmenoval loď podle nějakého člověka Picard by přeci nemohl létat v lodi jménem Kirk.
Nevypadalo by to esteticky dobře
tiskárny:
mamut - jehličková, řve jako mamut na porážce
tryskáč - ingoustová
krabka - wifi připojení