Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Používáte klávesnici s českým/slovenským potiskem kláves?
většinou ano |
|
78% (1524) |
většinou ne |
|
12% (230) |
nemám ani cz/sk lokalizaci |
|
6% (126) |
na co jsou hacky a carky? |
|
13% (254) |
Celkem 1955 hlasů
Vytvořeno: 13.6.2008 01:31
Tiskni
Sdílej:
Potisk je tak akorát pro lidi, co (třeba výjimečně) píšou jednou rukou ;). Trochu rozumní lidé se naučí psát všema deseti bez koukání. Jinak potisk nepotisk, psaním bez diakritiky dobrovolně češtinu neprzním.
Používáte klávesnici s českým/slovenským potiskem kláves?
"německá klávesnice"velmi smysluplné
A nebylo by jednodušší naučit se psát nabodeníčka na klasické české QWERTZ klávesnici a RALT používat pro speciální znaky? Osobně to takto dělám už léta a nemám s tím nejmenší problém.
Výhodou tohoto řešení je, že funguje všude (tedy všude, kde je k dispozici česká QWERTZ klávesová mapa, což bude řádově větší množství počítačů než těch s UCW).
Tak tak česká klávesnice QWERTZ vždy a všude (v zahraničí to jistíA nebylo by jednodušší naučit se psát nabodeníčka na klasické české QWERTZ klávesnici a RALT používat pro speciální znaky? Osobně to takto dělám už léta a nemám s tím nejmenší problém.
Výhodou tohoto řešení je, že funguje všude (tedy všude, kde je k dispozici česká QWERTZ klávesová mapa, což bude řádově větší množství počítačů než těch s UCW).
setxkbmap cz
, mám-li to štěstí pracovat na Linuxu). V práci jsem asi jediný programátor, co zuřivě nepřepíná mezi CZ QWERTZ a EN QWERTY.
Kdysi jsem se učil podle návodu od Yuhů.
háčky by mi tolik nevadily, ale absence všech těch speciálních znaků z anglické mne zabíjela.Ve výchozím nastavení češtiny v x.orgu chybí který znaky?
Upravit konfigurák XKB snad není takový problém, ne? Můžeš se mrknout třeba na můj zápisek v blogu, kde jsem obdobnou věc popisoval.
... a nejiteligetnejsi system maji polaciale Poláci nemají nic jako "é" a "ě", "ů" a "ú", mají u každého písmenema jen jediný znak.
To je pravda, jediné co mají je ż ź a to první je na z a to druhé na x.Kamaráde nebýt tebe, mladá by mi tohle snad nikdy neřekla a já bych dál žil v domění, že ta čárka je jen varianta tečky
... a nejiteligetnejsi system maji polaci, protoze pisou na anglicke klavesnici a pouzivaji pravy Alt.Co Vám brání dělat totéž s českou QWERTZ?
Poláci používají ęążźśćłóś, 4e3tina ěščřžýáíéúů. V polštině není extra málo speciálních znaků oproti češtině, nicméně to píší přes pravý alt a v pohodě si na to lze zvyknout a nezdržuje to toliko, jak by se mohlo bez zkušenosti zdát...
Budu se opakovat: ten, kdo nemá potřebu provozovat jakoukoli jinou klávesnici (ať už je to maďar nebo japonec) nemůže mít problém, protože napíše všechno co potřebuje a nic víc ho netrápí, mě to ***censored***.
A konkrétně které znaky ti chybí?
Každopádně není problém napsat si mapu dle libosti. Zápisky z mého blogu může použít jako návod pro přípravu vlastní mapy pro Linux a pro Windows.
Jak jsi napsal, '
(AltGr+!
), \
(AltGr+Q
), {}
(AltGr+B, AltGr+N
) a []
(AltGr+F, AltGr+G
) se z české QWERTZ mapy napsat dají.
Mít extra čudl na všecko by bylo super. Počet kláves takové klávesnice by už ale tak super nebyl.
Na něco podobné jsem se ptal loni.
Jakou klávesnici používáte?
________________
| | |
| |
| |
|________|_____|
Nestacily by tri? Jen ten pomer cena/pocet klaves je takovej ... divnej ;)
A jak řešíš situaci, kdy opravdu potřebuješ něco napsat česky, ne cesky? (Nějaký oficiální dopis, práci do školy apod.)
T\v{r}eba takto?
No mně se neptejte. Já používám českou QWERTZ. Tohle byla jen ukázka toho, jak se dá psát česky pomocí LaTeXu v ASCII.
A že to tak funguje i v plainu znamená, že v LaTeXu se to použít nedá?
Opakuju, tohle byla pouze reakce na někoho, kdo se zeptal „A jak mu v tom pomůže, když klávesnicí nezadá české znaky?“, když někdo jiný navrhnul použít LaTeX. Jen ukázka použití. Jestli to je nebo není reálně použitelné, to nechám na zvážení lidem píšícím cesky na anglické klávesové mapě.
Opakuju, tohle byla pouze reakce na někoho, kdo se zeptal „A jak mu v tom pomůže, když klávesnicí nezadá české znaky?“a vzápětí dodal, že je to pohodlné/efektivní asi jako psát HTML entity místo českých písmenek. Vím, že tu je možnost psát v LaTeXu (TeXu) diakritiku bez diakritiky, ale právě proto jsem se ptal - protože takhle hloupě by texty nikdo nepsal. To si rovnou můžu otevřít HEX editor a zapisovat tam ty háčky a čárky (klidně rovnou v UTF-8)
Vyjimky co potvrzuji pravidlo..To je velmi odvážné tvrzení. Víte o nějakém výzkumu, který by porovnával výskyt dysgrafie/dyslexie s inteligencí?