Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Který prohlížeč webu používáte nejčastěji?
SeaMonkey |
|
3% (70) |
Firefox |
|
60% (1355) |
Konqueror |
|
8% (190) |
Opera |
|
22% (501) |
Internet Explorer |
|
3% (69) |
jiný |
|
3% (74) |
Celkem 2259 hlasů
Vytvořeno: 15.7.2007 20:02
Tiskni
Sdílej:
Dokud jsem nezjistil, že se mi hodí TabExtension ve Firefixu (2.04), tak jsem používal Seamonkey, pro nějž jsem ho nezprovoznil. Takhle mam session managera ve FF a pohoda.
Fedora, většina instalací Gentoo, Mandriva, Debian ... nejsou linuxNe nejsou, neboť to co jsi vyjmenoval jsou distribuce GNU/Linuxu.
To, jak to používá většina není určující pro to, jak to je. Spousta lidí cpe do jazyka chybné stupňování (nejvíc dobrý) a chybné koncovky (zelenej) adjektiv, změny rodu (auta jely) a další sračky.
No právě. "Helééé, nech tohóóó, voléééé... jóóó, helééé?" Humus. V tom případě je chachar spisovné slovo. A cip jak by smet.
Ty jsi neslyšel o tom, že to má být součástí hovorové formy spisovného jazyka českého?
A cip jak by smet.hm, asi používáme jinou češtinu, neb já bych teda napsal "A cyp jakbysmet."
Ty jsi neslyšel o tom, že to má být součástí hovorové formy spisovného jazyka českého?hovorové-spisovného? šibe ti z hladu nebo soutěžíš o nejlepší oxymoron?
Brněnsky neumím, nemohu soudit, Ve středních Čechách je správně "kyknos psal", neboť slovo kyknos je rodu mužského.A teď mi vysvětli, proč je podle tebe auta jely v pořádku, kdežto kyknos psala špatně. Jedná se o úplně stejnou chybu, tedy použití slovesa v ženském rodě pro rod jiný. Není to narážka na středočeštinu. Já neprožívám ani brněnský hantec, přestože používám výraz šalina. Navíc hantýrka s pravopisnými chybami nesouvisí.
Přestože se různé formy moravštiny od spisovné češtiny obvykle liší podstatně více než středočeština. Někdy až na hranici srozumitelnosti.No jo, promiň, nasmál jsem se, když se mi v IM objevil dotaz: „Prosím tě, Martina mi psala, že se tomu strašně chlámeš. Co to znamená, že se chlámeš? Víš, já nejsem z Brna…“. A také spousta Čechů nezná výraz borec.
I v češtině tato opozice oficiálního standardu a dialektů existuje, ale větší důležitost, nikoliv však centrální, má jen na Moravě. Naproti tomu i do jisté míry na Moravě, ale především v Čechách, tj. v západní části teritoria, je primární jiná opozice, tj. oficiální standard versus obecná čeština. Obecná čeština vznikla jako primárně mluvená varieta, která má v Čechách naddialektovou povahu, tj. je vnímána jako varieta stejně přijatelná a užívaná bez ohledu na jednotlivé dialekty, jejichž role výrazně stále slábne. Přestože solidní výzkum k dispozici není, lze rozumně z hlediska geografického odhadovat, že obecnou češtinou se mluví na dvou třetinách území České republiky, že však v různé míře proniká postupně i do zbytku, tj. oblasti původních moravských dialektů. Konstituuje se tak do opozice proti oficiálnímu standardu spisovné češtiny, k němuž se vrátím za chvíli.Připadne mi ale zvláštní jedna věc. Že právě Čechové mají problém rozumět jiným dialektům, než čistě českým a „středočeským“. Když jsem byl kdysi poprvé na návštěvě u babičky mé bývalky (asi 10 km za slovenskými hranicemi), tak babička na mne mlela hubou asi půl hodiny, pak se najednou zarazila a ptala se, zda jí vůbec rozumím. Že totiž přítel druhé vnučky (řekněme - středočech) jí nerozuměl ani slovo. Já jsem si ani neuvědomil, že vlastně nemluví česky.
A to, co se ujme a rozšíří, se nakonec dostane i do spisovné formy.
Bohužel. Děsí mne časté užívání záležitostí typu "nejvíc dobrý" apod. Proč vlastně není známé "vole", resp. "voe", součástí jazyka? A co "by jste", nebo "bysme"?
Středočeština má samozřejmě na češtinu jako takovou vliv větší, než jednotlivá moravská nářečí.
Samozřejmost je absolutně irelevantní. Paroubek pochází z Olomouce. Kdyby preferoval Olomouc před jinými městy, také by se to Pražanům nelíbilo. Nebo Sobotka je z Brna (nemýlím-li se). RNDr. Tichý (místopředseda SZ, můj otčím) je z Olomouce. Topolánek je z Ostravy. Kdyby tito preferovali své lokality, ječeli byste. Tato centralizace je podobně špatná jako jiné centralizace. Navíc národní jazyk by měl zahrnovat jazyk národa, ne jedné (naduté) části národa.
Nespisovna cestina je pro nas naprosto prirozena. Myslim tim obycenou cestinu jako treba "no prijel sem tamtim zelenym autem jak je nabourany."Mně ta tvoje věta teda rozhodně přirozená nepřijde. Mnohem přirozenější je říct: „Přijel sem tím nabouraným zeleným autem“, nebo jsi možná myslel „Přijel jsem tím nabouraným zeleným autem“
A dokonce používám plurál místo dvojného čísla!
Nedejte zahynouti genitivu záporu! :-) (K. Čapek, Válka s Mloky)
Právě jste viděli názorný důkaz, že světlo je rychlejší zvukuaneb cimrman a fysika
RYTÍŘ Smil Flek z Nohavic Jo tak tady pan rytíř se pokecal? Heleďte, já ho vemu naplocho mečem...
Dámy by se urazily. Následně urazili. Feministky by tě hnaly. Spojovat ženu s mužem na jednu úroveň.
Definice jazyka českého říká, že spisovná čeština je založena na jazyce používaném ve středních Čechách a na území Čech, Moravy a Slezska. Střední Čechy mají přednost. To mi vadí. Pražák není víc než Ostravák.
Větný přízvuk používaný v Čechách a speciálně v Praze je nepříjemný Moravanům (skoro všem, které znám). A jak známo, Moravané a Slezané (zvláště Ostraváci) jsou patrioti.
Mimochodem, všude, kde jsem se po zemích českých dostal, nadávali na Pražáky. U nás, na východě, je to folklór, ale třeba v takovém Ústí nad Labem...
Hodně záleží na mluvčím. Ostrava je průmyslový kraj, což deformuje mluvčí a následně i jazyk. Ve Velké Británii je tomu podobný Liverpool (čtou jak píší, třeba zhruba hurry -> [huri]). Hodně Ostravštiny dělá blízkost Německa a Polska, ale to je v severních Čechách, nebo naopak na jihu podobné.
středočeštině snad rozumí v téhle zemi všichni. A střední Čechy mají přednost prostě proto, že je to centrum země a stojí tu hlavní město.No Prazakum vsichni rosumet nemusi .... taky to je nekdy dost zkomolenj jazyk co ti Prazaci pouzivaj ... takovy to 'ééé' na koci slov misto 'á' atd. Nejdokonaleji srozumitelnou a cistou cestinu maji Hradecaci! Mame proste nejcistsi a nejsrozumitelnejsi jazyk. Nám rozumi opravdu kazdy kdo umi aspon trochu cesky.
Mimochodem, všude, kde jsem se po zemích českých dostal, nadávali na Pražáky. U nás, na východě, je to folklór, ale třeba v takovém Ústí nad Labem...
Jistě. A víte, kdo na ně nadává úplně nejvíc? Brňáci trvale žijící v Praze. Ale že by se z té hrozné Prahy vrátili do svého milovaného Brna? Ani nápad…
Pražák není víc než Ostravák.To říkáš jen proto, že nejsi Pražák.
To říkáš jen proto, že nejsi Pražák.(Vtip.) Mimochodem, když už se tady na to tak dbá, tak Pražan a Ostravan.
Když jsme u té spisovné mluvy, vynechejme též "smajlíky".
To, že "Ostraváci" jsou patrioti, je úplná blbost. Máš pro to nějaké vysvětlení, nebo se to jen tak říká?
Polovina mých předků pochází z Ostravska, takže vím o čem mluvím. Druhá polovina je z Hané ("Hanáko, máš mócho na repáko."), ale co se dá dělat.
Nadávání na Pražany je sračka sraček. Stejně jako někteří (!) Pražané nadávající na "vidláky", čímž myslí kohokoli z menšího města. Jak jsi řekl, je to folklor. A taky projev vlastní malosti a zakomplexovanosti.
Všichni jsme malí a zakomplexovaní. Nebo komunisté, protože mezi individualitami není rozdílu.
To šel takhle Bůh s pytlem bláznů a najednou se mu roztrhl a rozsypal. Tak se podíval dolů, mávnul nad tím rukou a řekl: "I co, budu tomu říkat třeba Praha."Akorát ty dva měsíce se podesaly na mé paměti a už přesně nevím, či to byli blázni nebo něco jiného
Podle vás… Podle (nejen) mne ne.Tady nejsme ve sporu. Já jen nechápu, jak jste přišel v souvislosti s tím vláknem na Stallmana a GNU/Linux…
Nevyjádřil se blbě, vyjádřil se naprosto normálně. Tahle GNU/Linux-onanie už mi pěkně leze krkem.myslel jsem to téměř přesně tak, jak píše David v odpovědi jinak musím dát "+1" názoru na GNU-onanii; nejvtipnější na tom je, že Gentoo má (mimo jiné) uclibc profil, kterýžto jaksi nesplňuje základní argument GNU-uřvanců(tm), že "bez glibc a základních GNU utilit by nic nejelo" (používá krom uclibc busybox, též ne-GNU projekt), ergo kladívko jej nelze nazvat GNU/Linux (ono je to problematické už s tím nazvat jej vůbec linux, vzhledem k tomu, že má i BSD profil)
KVALITNÍ e-mailový klientTo jako ten v Opeře? Když v něm mám 3000 mailů tak je to strašně, ale strašně pomalé, takže jsem musel přejít.