Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Používáte numerickou část klávesnice?
ano |
|
73% (1439) |
zřídka |
|
14% (268) |
ne |
|
14% (270) |
Celkem 1977 hlasů
Vytvořeno: 6.6.2009 00:32
Tiskni
Sdílej:
jsem bez ni jak bez ruky, vzdy kdyz mam napsat cisla na notasu jeste s ceskou klavesnici, tak dlouho premejslim co ze mam vlastne mackat
Na notebooku mi numerická moc chybí :(
Ja mam na notebooku numerickou, takze ji pouzivam, na predeslem jsem ji ale nemel a byl jsem na tom jako ty :/
V brašně s notebookem si zásadně nosím i externí klávesnici ...
Pro někoho to sice může být nepředstavitelné, ale profesí, kde člověk datluje velké množsví čísel je docela dost. Např. konstruktéři datlují jednak nějaké výpočty (ne vše počítá přes MKP) a pak upravují kóty na výkresech a skečích. Různí ekonomové zas datlují spoustu čísel do tabulek aby zjistili zda podnik vydělává či prodělává nebo aby spočítali za jakou minimální cenu můžu nabídnout výrobek aby byl ziskový či počítají různé úspory. Síťový administrátoři zas klepou spoustu IP adres, rozsahů, cost spojů atd. V mnoha firmách pak mistři a parťáci jednou měsíčně nebo týdně datlují spoustu čísel do docházky podřízených. A určitě bude ještě spousta dalších profesí datlujících spoustu čísel, které mě zrovna nenapadají.
Takže pracovních pozic, které ocení celý numerický blok je spousta. A u české klávesnice, která má čísla dostupné přes shift, ocení numerický blok i ten kdo jednou denně napíše někam datum (mě se netýká, mám výchozí US klávesnici na všech PC doma i v práci).
Numerická klávesnice je výhodná i pro jedno delší číslo, není nutno datlit sloupce nesmyslných údajů.Šlo by to nějak rozvést? Jaké sloupce nesmyslných údajů datlím, když píšu čísla na alfanumerické části klávesnice?
to je pak tezke...
On to asi myslel tak, že nepotrebuje písať veľa nezmyselných čísel, aby mohol používať numerickú časť klávesnice.
F12
, python
, import math
a píšu... s výhodami předprogramovaných funkcí, veliké paměti, schránky,...
a píšu...no právě
sin(sqrt(x^3))
atd. apod...
V případě pythonu třeba pomalost. Calc je mnohem rychlejší...
print("Ahoj")
trvá na CPythonu 5 vteřin.Jde spíš o nějaký šílený mocniny... jinak já proti pythonu nic nemám, sám ho hodně používám, ale rozhodně ne jako kalkulačku...
A není lepší něco specializovaného na výpočty než obecný programovací jazyk? Já si občas něco spočítám v mathomaticu nebo octave.
Nechápu jak grafikovi nebo konstruktérovi myš zpomaluje práci. Ťukat DXF soubory jen na klávesnici je asi tak "miliardokrát" pomalejší než to naklikat myší v cadu.
Ale i někteří CADaři používají raději klávesnici: např. narýsovat pět metrů dlouhou zeď, pak zatáčku, pak čtyři metry dlouhou zeď atd., to se dá na klávesnici velmi dobře a pokud to člověk umí, je to efektivnější, než tam ty délky štelovat myší.
V rozumné CADu uděláte od ruky skicu, která se sama nějak základně ukotví. Pak tam nasázíte kóty a vazby dle potřeb a jejich editací se výsledný tvar automaticky upraví. Většina CADů při umístění kóty rovnou nabídne její editaci. Takže dáte myší kótu, napíšete číslo, dáte myší další kótu, opět napíšete další číslo, atd. Na první pohled sice zbytečně zdržující přesun z myši na klávesnici a zpět, ale je třeba vzít v úvahu, že rovnou z hlavy lze málokdy klepat více než cca 5 kót (na opakované vzroky existují pole), pak se musíte zastavit a promyslet či propočítat co zadávat dál, takže drobná ztráta času při datlování kót je zcela bezvýznamná ztráta. Vytvoření podkladů pro konstruování zabere více času než vlastní modelování a při samotném modelování zabere značnou část času obcházení "chyb CADu", kdy postup, který by měl teoreticky jít, kvůli omezené přesnosti nejde použít a musí se hledat jiné cesty k výsledku.
Značně časovně náročné je pak na konci procesu vytváření výkresové dokumentace, kde se dělá značné množství kót, ale připisuje se k nim ještě spousta různých tolerancí a popisů a celek musí být jasný a přehledný, takže se vším různě po výkresu šoupe což ke spousta práce pro myš.
jj, s tím souhlasím, osobně je mi taky bližší práce s myší. Je to stejné jako u toho programátora, který nemusí psát vždycky všema deseti, protože vlastní psaní mu zase tolik času nezabere. Jen jsem prostě viděl i lidi, kteří do CADu buší čísla a asi jim to vyhovuje.
No, jenze 1-5 pises levou a 6-0 pravou, kdezto na num jenom pravou. Navic si vsimni, ze num5 ma synchronizacni prvek (stejne jako J a F) pro synchronizaci pozice ruky, aniz bys musel pouzivat oci k synchronizaci. A z num5 je to pak uz jenom ob jednu klavesu na vsechny cisla (krome num0, ale ta je zase siroka, tak ji taky poznas).
A všiml sis, že na kalkulačkách ty čísla bývají přesně naopak?
Ne tak nebývají, to si zase pletu s mobilem...
Numerickou klávesnici používám jen zřídka,protože na ntb ji nemám, a protože pracuji hlavně na ntb, tak jsem si odvykl.Pokud pracuji s normální klávesnicí, tak stejně automaticky většinou používám Shift
V zemich kde horni rada klaves neni pouzita pro diakritiku (USA, Australie, Anglie, ...) by ten pomer asi byl jinej nez u nas. Dovedu si predstavit ze v USA numerickou klavesnici pouziva mensina. U nas je to naopak.
Nejčastěji používané klávesy u mne jsou čísla. Proto numerická část je u mne velmi důležitá. A to je důvod proč jsem si ještě nekoupil notebook i když bych jej hodně potřeboval. Výběr je velmi mizerný a pokud nějaký by mi nějaký náhodou jakžtakž vyhovoval, pak jej nelze sehnat ve verzi bez windows. Takže to je i důvod proč stále setrvávám u desktopu. Vracet OS se mi nechce, když vidím tu "ochotu" prodejců.
K notebooku si muzete poridit numerickou klavesnici na USB.
Numericka klavesnice je potreba dost casto, zrychluje mi praci a proto jsem si koupil i malou USB externi numeriku k notebooku. Treba pro praci s Blenderem je to sikovne.
Wow. Ja na pocitaci hlavne programujem, tak neviem ci som tym nejako ovplyvneny, ale nepouzivat numericku klavesnicu??? 36% ludi su tu masochisti
Inak evidentne ludia robiaci distribucie budu z tych 36%, pretoze ak ma vie nieco neskutocne nastvat, tak je to fakt, ze takmer v kazdej distribucii si musim nainstalovat balik numlockx, pretoze numlock je defaultne vypnuty po kazdom logine.
no, na notebooku ji nemam, takze jsem se docela odnaucil ji pouzivat i na desktopu ... pokud nahodou pisu dlouhou radu cisel, tak ano, tak ji pouziju (pripadne si pripojim i normalni klavesnici k notebooku), ale to je opravdu hodne malo kdy
vzhledem k tomu, ze pouzivam zasadne ENG klavesnici, tak mi psat cisla horni radou prijde celkem pohodlny a nemusim ani prendavat ruku doprava na numerickej blok, takze par cislic mozna napisu i rychlejs :)
Už ne :D Numerický blok mi přestal pracovat po upgradu gnome na 2.26 :D a ještě jsem se nedostal k tomu to spravit.
Dost by mne zajímalo, jak zapisují číslice ti, co nepoužívají numerickou klávesnici. Vkládají to tam z Palety znaků?
Spíš by byla zajímavější anketa, jestli mají lidé zvláštní numerickou klávesnici, nebo jestli ji mají tam, kde mají i jiné znaky (např. znaky s nabodeníčky)...
Termín alfanumerická klávesnice, ve smyslu, jak o něm mluvíš, znamená, že se jedná o klávesnici, kde se lze např. pomocí speciální klávesy přepnout do stavu numerické, nebo abecední klávesnice. V jednu chvíli se tedy jedná o numerickou, nebo abecední klávesnici.
(Za další význam výrazu "alfanum. kláv." bych považoval označení klávesnice, která má oddělené části pro numerickou a abecední klávesnici.)
"kolečková taška se sundavacími kolečky, když je sundám" == "obyčejná taška" "chlap v ženských šatech s ženskými rysy" == "ženská" "lhář který od chvíle co jsem ho potkal říká pravdu" == "pravdomluvný člověk" "alfanumerická klávesnice se zapnutým numlockem" == "numerická klávesnice" "Schrödingerova kočka když nevím v jakém je stavu" == "je živá i mrtvá"ve skutečnosti je to:
"kolečková taška se sundanými kolečky" "chlap v ženských šatech s ženskými rysy" "lhář" "alfanumerická klávesnice" "je buď živá nebo mrtvá, akorát to nevím"
Tak treba na Mortal Kombat :-)
Já sice na notebooku numerickou klávesnici mám (přímo, nikoli +Fn), ale protože mám krátký malíček a těžká zápěstí, tak ji nepoužívám (občas jen 1,4,7). Stejně jako dalším v této diskuzi mi připadá numerická klávesnice docela nepotřebná, ještě jsem se nesetkal s úkonem při kterém by mi byla nějak prospěšná; čísla v horní řadě se mi používají dobře.
Pouzivam, ale ne k psani cisel.
K hraní her?
Pouzivam, ale ne k psani cisel.
Ano velmi.Ač pravák, naučil jsem se díky tomu používat myš levou rukou, abych měl pravou ruku volnou na numerickou klávesnici a nemusel věčně přesouvat ruku z myši na numerickou klávesnici a zpět.
Osobně bych ani notebook s numerickou klávesnicí nechtěl.+1 Jedna z největších výhod notebooku je, že mám ruce +- okolo osy obličej-displej a tím šetřím svá záda.
Mě z dlouhotrvajícího psaní na notebooku bolí za krkem, a to tam numeriku nemám.. Že by to bylo tím že se musím sklánět k displeji?Přesně tak. Chce si to hlídat pozici hlavy, aby nebyla moc vepředu. A taky aby měly ruce přiměřenou oporu.
A numerickou část klávesnice používám pravidelně, hlavně proto že pod jednotlivými čísly mám matici pracovních plochJo, tak takové využití numeriky celkem chápu.
ja pisu vsema 10ti, takze ruku nesundavam z klavesnice a i cisla pisu bez numericke - naucenej i z NTB
nejhorsi pak ale je, kdyz neco potrebuju napsat na cizim pocitaci a von pouziva ceske rozlozeni klaves. to me pak chyta takovej nerv. ale co, tak se prepnu, ze jo, ale nejhorsi je pepinat se na woknech, kde je to prepnuti aktivni pouze na prave aktivni aplikaci. a to uz penim uplne, ze bych do toho pocitace kopnul - a pritom za to nemuze.
zkratka numerickou nepouzivam a vubec mi nechybi.
Nedokážu si život bez ní představit. Je to taková minikalkulačka. Čísla zásadně píšu na ní, protože sou čísla pěkně pohromadě.
Dřív jsem ji využíval jak divou, ale teď, když skoro rok pracuju převážně na noteboku jsem si nějak odvykl .. a ono je to možná rychlejší (bez české klávesnice), ale pořád mi chybí.
X.XVIII.LIX.XXC
Pokud je na klávesnici přítomna, pak ji používám výhradně (v takovém případě čísla pod řadou F1-F12 nepoužívám). Jenže většinou sedím u notebooku, takže mám smůlu.
jj, takovou jsem viděl prodávat. Ale když už něco připojovat přes USB, to si rovnou můžu připojit pořádnou klávesnici. To spíš uvažuji o monitoru připojeném přes HDMI, už nejsou tak drahé.
Kdysi jsem ji pouzival v Carmageddonu na nastaveni kamery. Jinak u notasu mi nechybi
Nepouzivam. mam notebook
/* */
Kdo by psal /* */ na numercke, když při anglickém rozložení klávesnice má člověk "/" pod malíčkem a "*" na shift + 8? Sundávat ruce ze základního rozložení je při programování strašná brzda...
+1
Vždycky se musím smát, když někdo obhajuje rychlost psaní v základní poloze při programování – normální programátor prostě více přemýšlí než píše.
-1
Programátor při přemýšlení nepíše, a naopak. Proto je tak důležité, vše napsat co nejrychleji, aby se opět mohl soustředit na problém, a vymýšlet co bude psát dál. Pomalé psaní je to, co programátora nejvíc zdržuje, myšlení zrychlí těžko. A proto existuje Vim
Bud som vynimkou, alebo preto, ze na pc klavesnici pisem uz cca 25 rokov, pouzivam num. klavesnicu iba kvoli riadiacim klavesom (sipky, Insert, Home, End, PgUp, PgDown). Pre mna by zasa vobec nemusela existovat ta cast klaves medzi num. a alfanum. castou klavesnice. Musim si pohladat ako vyzerali stare klavesnice k salovym (EC, SMEP, PDP) pocitacom; mozno z toho to prameni, ze num. klavesnicu nepouzivam na cisla. Ale moja zena, rovnako stara ako ja, num. klavesnicu pouziva na cisla, avsak ona zacala intenzivnejsie pouzivat pocitace az od dob ked zacali PC.
Hej, to je můj současný stav na gentoo!
Jak si to tady čtu, jsem docela exot: já jsem numerickou klávesnici nikdy nepoužíval, ani když jsem ji měl. Ani na čísla, ani na ovládání kursoru. Na kursor je lepší to "kursorové T" a klávesy End/Home/PgUp/PdDn mezi písmenkovou a numerickou částí. Dokud jsem používal klasickou (velkou) klávesnici (asi 15 let), šahal jsem na numerické klávesnici jen na šedivé plus a šedivé mínus (nějaké programy to vyžadovaly) a když bylo třeba ve Windows zadat číselný kód nějakého znaku. Jinak nic.
Teď převážně používám notebook a numerická klávesnice mi fakt nechybí. Ani vlastně nevím, jakým kouzelným n-hmatem s klávesou Fn bych ty numerické klávesy měl nahradit.
Zato jsem těžce závislý na tom, aby těch 6 kláves (insert, delete, home, end, PgUp, PgDn) bylo ve správných posicích pohromadě v pravém horním tohu notebookové klávesnice. Bohužel takové ntb jsou čím dál větší vzácnost.
BTW, na myš nepřehmatávám. Pokud zrovna nepracuji s grafickým editorem, vystačím s touchpadem. Je vždy na stejném místě
Zato jsem těžce závislý na tom, aby těch 6 kláves (insert, delete, home, end, PgUp, PgDn) bylo ve správných posicích pohromadě v pravém horním tohu notebookové klávesnice... Pokud zrovna nepracuji s grafickým editorem, vystačím s touchpadem.
To bych čekal spíš trackpoint, ten je na klávesnici a thinkpady jej mají společně s tím umístěním kláves.
US klavesnice je dokonala ve vsech ohledechKdyž nemusíš psát česky. BTW to vy cestinari píšete třeba i do školy cesky?
No vidíš – kdybys měl českou pořád, tak bys vůbec nehledal a psal poslepu. Psát s diakritikou totiž nezdržuje