Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Optická média pokládám:
potiskem nahoru |
|
24% (341) |
zápisovou stranou nahoru |
|
55% (791) |
zásadně do obalu |
|
21% (301) |
Celkem 1433 hlasů
Vytvořeno: 26.4.2009 23:22
Tiskni
Sdílej:
Do obalu
4cd v krabickach ulozeny na sebe mi lezely pul roku za oknem (severo-vychodni smer) ... horni 2 necitelne,1 s chybama spodni precist slo... ne, slunce nebrat.
Tot otazka, davam je na sebe a to tak, ze to vespod zapisovou stranou nahoru a ty dalsi potiskem nahoru... Jinak jak koukam pred sebe na papiru se mi tu vali dve potiskem nahoru
Ale je to vec co uz moc neresim, audio CD si hned ripnu do PC pac pak se mi s nim lip pracuje treba v amaroku a na filmy moc neni cas...
Optická media pokládám za mrtvá :D
Ale dříve jsem je pokládal potiskem nahoru - abych nemusel každou placku otáčet pro zjištění, co na ní vlastně je (když člověk laboroval s instalací driverů Windows a má na stole deset placek, je to potřeba).
Optická média moc nepoužívám A pokládám je tak různě:
I když člověk si moc nevybere – poškrábaný „potisk“ většinou znamená nenávratnou ztrátu dat (ale zase se tak snadno nepoškrábe), zatímco poškrábaná druhá strana se dá zbrousit (ale malé škrábance se na ní objeví hned)
Reklamní Microsoftí a různá nedůležitá CD jakkoliJojo, mám tady Windows Server 2008 R2 (to jak rozdávali na LinuxExpu) a to pokládám zásadně pod půllitr.
Ano v anketě chybí základní možnost: Pod kafe
někdo raději pod čaj - dříve jsem používal slaměná kolečka, ale CD jsou praktičtější už jen z toho důvodu, že nepromoknou a když je hrnek horký, tak je občas i zábava je pozorovat, jak se kroutí
Reklamní Microsoftí CD jsou velmi užitečná. Teď koncem jara je budu používat jako strašáky na špačky, aby nám nelétali na třešeň. Data sice nejsou důležitá, ale dobře se to leskne
Pokud je DVD-CD v obalu pak zpět do krabičky , na spidlu samozřejmě zápisem dolů ... zápis nahoru je celkem problém pro některá NoName média a pro neznačková DVD je to totální smrt.
V podstatě mi v anketě chybí volba "stavím je na hranu", ale protože je takové médium na hranu postavené zpravidla nestabilní, tak média v "téměř svislé poloze" opírám, a to tak, že záznamovou vrstvou "ke zdi", takže jsem zvolil "potiskem nahoru" :).
Když máš místo tapety šmirgl, tak ne
Na mém stole, kam ty placky obvykle takto stavím, je už takový burdel, že se to nemá skutálet kám :)
Mysli prece, do stran nemuzou, jenom dopredu a vzadu je ta stena.
kdyz poskodite stranu s potiskem, poskodite i data (u CD)...
Aspoň nějaké smysluplné využití.
Zajímavý je ten posun -- před lety* jsem byl na INVEXu a tam bylo jakékoli CD svátost, ti šťastnější si dokonce nějaké odnesli domů (bylo úplně jedno, co na nich je), ti méně šťastní se na mohli jen dívat na vystavená. No a dneska je dáváme pod kafe a věšíme na stromy
*) už je to hodně dávno, ani si netroufám odhadovat
chybi mi tam moznost "je mi to jedno - jak je polozim, tak lezi..."
snazim se davat do krabicky, ale... to je skutecne jenom minumum pripadu...
Co třeba caddy? Ta média jsou poslední dobou pořád citlivější, jak se zvyšuje hustota zápisu. Možná by bylo ideální je vůbec nebrat do ruky.
Jenže žádná z mých mechanik caddy nepodporuje. Bééé. Fňuk.
Možná by bylo ideální je vůbec nebrat do ruky.
Možná by bylo ideální je vůbec nepoužívat
Chybí mě tam že současná optická média nepoužívám a pokladám je za zastaralá.
Já je pokládám za skříň, abych se na ně nemusel dívat, jelikož je pokládám za zastaralá. Položme si ale otázku, kolik uběhlo času, než se tento poklad změnil v podklad
Například HDD...
souhlas je asi novej Murphyho ( nebo jak se te nčlověk vlastně píše) zákon, čim huř se k mediu chovám tim dýl jsou data čitelný, takže po ně nekolika pokusehc zachránit orig CD s hrou kdy pomocí jakéhosi programu pod windows který čte jednorychlostně jeden sektor mnhohokrát .......... mám tři kopie, iso na HDD jedno někde ve spindlu a jedno co používám to pokládám zásadně potiskem nahoru páč se na to jinak práší, originální mám někde v krabici
mimochodem jak pod linuxem krom zálohy záchránit data s poškozeného media ? resp donuti ovladač snížit rychlost čtení a číst opakovaně sektor dokud se netrefí ??
Potiskem nahoru, nemusim je otacet, abych zjistil, co na nich je a hlavne je tak vyndam z mechaniky nabo obalu. Vetsinou je pokladam na takovy ?zubaty? molitan, jak je v krabicich od pocitacovych komponent, CD lezici na rovne plose se spatne sbira a vetsinou se pri tom poskrabe.
Docela čumím, že zde většina lidí pokládá CD potiskem dolů. Můžete mi někdo vysvětlit proč to tak děláte?
Je to totiž úplně padlé na hlavu. Jednak nevidíte, co na tom médiu je, takže pokud se vám válí po stole, jako mně, tak je musíte stále otáčet. A také pokud nemáte úplně čistý stůl, tak si můžete brzo rozdrápat data. Poškození CD ze zápisové strany je totiž naprosto neškodné. Chrání je asi milimetr tlustá vrstva plastu. Zato z popisové strany je ta vrstva minimální, občas přímo mikroskopická, že se člověk na některá neznačková média bojí z horní strany i sáhnout, aby si ta data nerozmáznul…
Osobně tedy hážu média na stůl potiskem nahoru, v případě originálních CD a DVD je ukládám do originálního obalu, a dlouhodobá vypalovaná CD a DVD ukládám do speciálního kufru, kde jsou zavěšena v obalu z netkané textilie, či co to je.