Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Když už mi z učení hrabe, tak si jdu něco napsat. Dnes o tom, co se týká něžnějšího pohlaví.
Jaké se vám nejvíc líbí jméno?
Tiskni
Sdílej:
A co Unge nebo Hildegarda, taky by tu byla cizí
No, mně se zamlouvají obě jména. A víc než Magda Magdalenka.
Pokud se nám zadaří, tak bude na světě o jednu Zuzanku a Anežku víc.
Susan znají přece všude, v tom bych problém neviděl.
Jména Zuzanka a Markétka se mi líbily ještě před tím, než jsem nějakou pořádnou poznal.
Je pravda, že mi jistá jména znějí lépe, než ostatní.
Jak tak na to koukam, přidal bych ještě do ankety jména:
No jo, další ...
A to proč? Má to souvislost se šárkou na švestkách?
Takových nás je asi hodně
Když už tu padaj Klotildy a spol ... chtěl byste mít někdo doma Galadriel? Troufli byste si na to?
Třeba jméno Kačenka ve mně evokuje spíše vzpomínky na gurmánské zážitky z dobře propečené kačenky...Kačenka je od Kateřiny ... tak neříkej Kačenko (ty Káčo hloupá!), nýbrž Katko, Káťo, Kaťuško (ehm, no aby ti to zas pak nepřipomnělo něco jiného
A příklad? Připouštim tak akorát Danu, že se mi zdá slabší. Ale v tu chvíli mne hezčí nenapadlo. Vlastně jsem tam moh dát Drahomíru - ale to vim až teď.
Dík za ohlas. Ono v tom akutečně bude (i) něco osobního. Jelikož jsem předpokládal, že při více jménech u sebe se budou hledat souvislosti, třídil jsem je podle abecedy. Stejně tak jsem je mohl třídil podle počtu slabik. Chtěl jsem použít nějaké pokud možno objektivní a zjevné hledisko.
Každý v sobě neseme nějaké skryté "účty", proto tutěch 20 jmen.
A i dáky této anketě mne napadlo, že by bylo fajn, kdyby se /strike/moje/strike/ naše dcera jmenovala Galadriel. Manželka nesouhlasí, tak asi ne.
Značka strike není povolena ... ach jo
Po tom všem, co jsem zde napsal i si přečet, jsem si potvrdil, že mé oblíbené jméno je mi jestě milejší