Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Tak, dneska začala na Nově velkolepá show s tajemným jménem. Moc by mě zajímalo, kolik procent cílové skupiny diváků tuší, proč má pořad takové divné jméno.
Je tu totiž taková malá kulturní bariéra. Troufám si tvrdit, že v anglosaském světě patří znalost antiutopického románu 1984 od George Orwella skoro k základnímu vzdělání. Něco jako u nás díla Karla Čapka. Mezi lidmi, kde se pohybuju (většinou studenti VŠ), je 1984 ještě docela známé. Nicméně nepředpokládám, že kniha popisující diktaturu tak hustou, že i soudruzi v Severní Korei se jí jen blíži, zde byla za minulého režimu legální. Takže bych řekl, že lidé od čtyřiceti nahoru se s ní asi neměli šanci potkat.
No, možná český národ podceňuji
Tiskni
Sdílej:
Další věc taky do všeho nacpou volání nebo SMS na telefon 906..... proč když chcou o něcem hlasovat je to za jiné ceny než jako za normální SMS prostě já mám určovat vítěze a ještě zaplať a kdyby třeba se mohlo hlasovat z jednoho čísla jednou, jenže kolik toho stíhneš nadatlovat .....No někde (od někoho) musejí nazbírat těch 10 (nebo 11) milionů Kč na hlavní výhru
Fakt dnes se není v TV na co se dívat.Souhlas, vyjímku tvoří občas ČT2 s filmovým klubem a dokumentárními pořady.