Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Tak, dneska začala na Nově velkolepá show s tajemným jménem. Moc by mě zajímalo, kolik procent cílové skupiny diváků tuší, proč má pořad takové divné jméno.
Je tu totiž taková malá kulturní bariéra. Troufám si tvrdit, že v anglosaském světě patří znalost antiutopického románu 1984 od George Orwella skoro k základnímu vzdělání. Něco jako u nás díla Karla Čapka. Mezi lidmi, kde se pohybuju (většinou studenti VŠ), je 1984 ještě docela známé. Nicméně nepředpokládám, že kniha popisující diktaturu tak hustou, že i soudruzi v Severní Korei se jí jen blíži, zde byla za minulého režimu legální. Takže bych řekl, že lidé od čtyřiceti nahoru se s ní asi neměli šanci potkat.
No, možná český národ podceňuji
Tiskni
Sdílej:
Další věc taky do všeho nacpou volání nebo SMS na telefon 906..... proč když chcou o něcem hlasovat je to za jiné ceny než jako za normální SMS prostě já mám určovat vítěze a ještě zaplať a kdyby třeba se mohlo hlasovat z jednoho čísla jednou, jenže kolik toho stíhneš nadatlovat .....No někde (od někoho) musejí nazbírat těch 10 (nebo 11) milionů Kč na hlavní výhru
Fakt dnes se není v TV na co se dívat.Souhlas, vyjímku tvoří občas ČT2 s filmovým klubem a dokumentárními pořady.