V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V diskusi u zápisu KDE tipy a triky padla stížnost na pomalost diskových operací. Troufám si tvrdit, že právě "rychlost" disků je ta největší brzda dnešních počítačů.
České dráhy začaly zkoušet nový způsob eliminace cestujících. Jak to vypadá, chtějí se zbavit zejména cizinců, kteří se chystají v ČR strávit delší čas nebo tu dokonce jezdit na kole. Jak jinak si vysvětlit to, co se stalo na pražském Hlavním nádraží.
Nepřekročitelnou hranicí je spolupráce s komunisty. O extremistické síly se opírat nebudeme. KSČM se zdá být pilnou pokračovatelkou a vykonavatelkou odkazu KSČ se všemi příznaky sklonu k diktatuře a totalitě.
Neradujte se předčasně, už ty uvozovky naznačují, že funkčnost pod GNU/Linuxem - nebo aspoň čímkoli jiným než MSIE, třeba i jen na Windows - se (aspoň zatím) nekoná. Ale i tak ta změna stojí za zmínku, protože dosavadní úroveň bezpečnosti se za dostatečnou označit nedala.
Mám obrovskou chuť si pořídit detektor policejních radarů. Nikoli proto, abych si mohl bez obav dopřávat rychlost, na kterou u nás mají právo jen vyvolení. Důvod je úplně jiný - aby se představitelé státní moci odnaučili vykládat si zákony po svém.
UPDATE 23.8.2006 - čtěte na konci textu.
Některé webové služby nejsou příliš známé. Patří mezi ně také GeoURL. Jedná se o geografickou databázi webových stránek, umožňující mj. zjistit, jaké weby jsou k tomu vašemu (nebo nějakému jinému) na zemském povrchu nejblíže.
V poslední době se, hlavně v souvislosti s teroristickými útoky a jejich hrozbou, hovoří o problémech s multikulturalismem - hlavně jeho nedostatkem nebo nadbytkem. Domnívám se, že celý problém je někde jinde.
Když jsem si přečetl Pixyho článek o tom, jaké dilema řeší e-obchody, vzpomněl jsem si na jednu věc. Totiž že už nějakou dobu zcela ignoruji obchody, které nemají dané zboží na skladě, s možností okamžitého dodání. Činit jinak znamená vydat se na milost a nemilost (přesněji řečeno "schopnost a neschopnost" pracovníků a dodavatelů daného obchodu).
V minulých dnech se tady hovořilo o Jabberu, co umí, k čemu se dá použít atd. Jednou z možností využití je také hlášení problémů ve webových aplikacích. Používám takové řešení pro PHP aplikace, a příslušný mikroskript nyní dávám k dispozici.
...a nikdo za nic nemůže. Sice by údajně mělo dnes večer dojít k obnovení provozu, ale spor přetrvává v nezměněné podobě dál. A přitom máslo na hlavě mají všichni.
Občas se můžeme dočíst, že pomalost nějakého programu se dá odstranit tím, že se slinkuje "přímo do binárky". Je to nepříjemný omyl, o to horší, že jeho přijímáním se člověk připraví o celou řadu výhod, které poskytují sdílené knihovny.