Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V diskusi u zápisu KDE tipy a triky padla stížnost na pomalost diskových operací. Troufám si tvrdit, že právě "rychlost" disků je ta největší brzda dnešních počítačů.
České dráhy začaly zkoušet nový způsob eliminace cestujících. Jak to vypadá, chtějí se zbavit zejména cizinců, kteří se chystají v ČR strávit delší čas nebo tu dokonce jezdit na kole. Jak jinak si vysvětlit to, co se stalo na pražském Hlavním nádraží.
Nepřekročitelnou hranicí je spolupráce s komunisty. O extremistické síly se opírat nebudeme. KSČM se zdá být pilnou pokračovatelkou a vykonavatelkou odkazu KSČ se všemi příznaky sklonu k diktatuře a totalitě.
Neradujte se předčasně, už ty uvozovky naznačují, že funkčnost pod GNU/Linuxem - nebo aspoň čímkoli jiným než MSIE, třeba i jen na Windows - se (aspoň zatím) nekoná. Ale i tak ta změna stojí za zmínku, protože dosavadní úroveň bezpečnosti se za dostatečnou označit nedala.
Mám obrovskou chuť si pořídit detektor policejních radarů. Nikoli proto, abych si mohl bez obav dopřávat rychlost, na kterou u nás mají právo jen vyvolení. Důvod je úplně jiný - aby se představitelé státní moci odnaučili vykládat si zákony po svém.
UPDATE 23.8.2006 - čtěte na konci textu.
Některé webové služby nejsou příliš známé. Patří mezi ně také GeoURL. Jedná se o geografickou databázi webových stránek, umožňující mj. zjistit, jaké weby jsou k tomu vašemu (nebo nějakému jinému) na zemském povrchu nejblíže.
V poslední době se, hlavně v souvislosti s teroristickými útoky a jejich hrozbou, hovoří o problémech s multikulturalismem - hlavně jeho nedostatkem nebo nadbytkem. Domnívám se, že celý problém je někde jinde.
Když jsem si přečetl Pixyho článek o tom, jaké dilema řeší e-obchody, vzpomněl jsem si na jednu věc. Totiž že už nějakou dobu zcela ignoruji obchody, které nemají dané zboží na skladě, s možností okamžitého dodání. Činit jinak znamená vydat se na milost a nemilost (přesněji řečeno "schopnost a neschopnost" pracovníků a dodavatelů daného obchodu).
V minulých dnech se tady hovořilo o Jabberu, co umí, k čemu se dá použít atd. Jednou z možností využití je také hlášení problémů ve webových aplikacích. Používám takové řešení pro PHP aplikace, a příslušný mikroskript nyní dávám k dispozici.
...a nikdo za nic nemůže. Sice by údajně mělo dnes večer dojít k obnovení provozu, ale spor přetrvává v nezměněné podobě dál. A přitom máslo na hlavě mají všichni.
Občas se můžeme dočíst, že pomalost nějakého programu se dá odstranit tím, že se slinkuje "přímo do binárky". Je to nepříjemný omyl, o to horší, že jeho přijímáním se člověk připraví o celou řadu výhod, které poskytují sdílené knihovny.