Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Někdy na přelomu roku jsem si všiml, že se Ministerstvo financí "pochlapilo" a začíná svá elektronická podání převádět do platformově nezávislé podoby (ve smyslu "nezávislé na prohlížeči a operačním systému"). První bylo podání obecné písemnosti, vzápětí následovala daň z přidané hodnoty (počínaje obdobími roku 2009). Nyní proto nastal čas vyzkoušet, do jaké míry je to funkční.
Kdo se chystá pořídit si software Helios Red a už se kvůli tomu připravuje sáhnout do peněženky pro peníze na licenci Windows, ať ještě chvíli počká a přečte si následující řádky. UPDATE 30.4.2009: Původní hodnocení "ve Vistě nefunguje" bylo změněno na "vyžaduje zvláštní práva". Podrobnosti uvádím dále v textu.
Je to tady - Francouzský parlament schválil pravidlo "třikrát a dost" - bude se bez soudu popravovat. Tedy ne doopravdy, jen internetově. Kdo bude podezřelý z porušování autorských práv (zdůrazňuji "podezřelý", protože mu nebude soudně prokázána vina), bude odstřižen od Internetu. UPDATE: Podle aktuálních informací byl návrh na "elektronickou gilotinu" zatím odmítnut, přestože výše odkazovaný zdroj dopoledne tvrdil opak. Jak to vypadá, není všem dnům konec a návrh se jako bumerang brzy vrátí znovu, zřejmě v mírně přepracované podobě.
Duben je měsíc čeho? No přece bezpečnosti silničního provozu! Vítejte proto u dalšího dílo Automýtů, tentokrát se bude týkat různých věcí okolo zacházení s autem.
Linus Torvalds učinil poměrně překvapivý krok - přednesl svoji (dosud pečlivě utajovanou) koncepci jádra 2.8. Na vlastním vývoji by se mělo začít co nejdřív. Linux řady 2.8 by se měl především oprostit od starého kódu a jít cestou "nejlepší volby".