Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Svého času jsem zde plácnul blogpost s názvem Nokia 61 - aktualizace firmware aneb dýchlo na mě peklo, do kterého jsem odlil stress naakumulovaný během této operace. Tehdy vše přes infarktové chvilky dopadlo dobře. Bohužel, pokus o upgrade na firmware verze 3.0633.09.04 neklapnul.
Tady bych viděl šanci třeba EU, aby namísto boje o integraci či neintegraci
Exploreru a Mediaplayeru do Windows bojovali za otevřené formáty dokumentů.
Tedy: Chceš prodávat software? Zdrojové kódy si klidně nech, nabandluj co
uznáš za vhodné ale zveřejni veškeré specifikace formátu, v jakém se data
tvých programů ukládají, abys ostatním nebránil v komunikaci.
Pak by nezáleželo na platformě ani softwaru, pokud by někdo třeba chtěl
natočit a sestřihat muziku z konzole na Linuxu(a nakonec proč ne?), klidně
by mohl a odevzdal by plně kompatibilní data někomu do studia, kdo by mu to
doplnil efekty a doladil a učesal třeba na Macku..
Prostě formáty by musely být veřejné. To by myslím hodně komunikaci mezi
platformami i lidmi usnadnilo.
Úryvek z e-mailu který mi poslal Marek Schmidt
Bylo nebylo, dávno tomu, jsem studoval na Filozofické fakultě MU v Brně. Obor zcela mimo zdejší rámec i mou současnou profesi. Ale díky tomu jsem měl možnost zažít onen drastický přerod akademické sítě, kdy znakové terminály začaly být nahrazovány převratnými Windows98 a studenti objevili možnosti chatu. Mě chat nikdy nebral, naopak mě zaujaly možnosti webu. S instinktem stopaře jsem vycítil budoucnost unicode a pídil se po nějakém editoru který by je uspokojivě zvládal. A tenkrát jsem objevil Uniedit . Ukázalo se, že ten unicode editor je součástí komplexního projektu WinCalis, určeného pro programování multimediálních výukových testů - třeba cizích jazyků.
Venku chumelí. A ve mě bobtná čím dál větší vztek na toho šmejda co nám na podzim vykrad garáž. Čert vem zničená vrata, ukradené kolo a vercajk. Ale ten parchant mi ukradl moje ski! Staré poctivé jasanové dřevo.. A teď se je d...l se je asi pokusí udat v nějakém antiku.. aby si je jiný d...l přibil někam na zeď..
Lidská paměť je děravá, pomozte prosím doplnit stručnou historii linuxu na wikibooks o historické milníky posledních let. Předem děkuji za všechny uživatele wikibooks.
Jinak se totiž ten bordel v kódu nedá nazvat. Čirou náhodou se na mě obrátili s tím, zda bychom nemohli zpřístupnit tuhle věc našim pracovníkům přes IE v rámci citrixu, že "Firefox to nějak špatně zobrazuje". No proč ne. Jenže IE na citrixovém stroji to taky nezobrazil nějak extra. Pořád tam nějaký prvek ujížděl do pryč. Říkám si: No nic, kouknu na to. A málem jsem se pozvracel.
V restaurační části hospody Narcis (nelekat, je to hned vedle ) cca od 18:00. Už se to tady sice mihlo ve zprávičkách, ale připomenout neškodí (některé osoby to totiž zmátlo a šmejdily marně v Narcisu už minulý pátek).
Je to taková blbost, ale inspiroval mě k tomu jeden zdejší blogpost.
Prakticky každý uživatel notebooku či jiného mobilního zařízení časem zjistí, že výdrž na baterii je čím dál kratší. Včera mi dorazila do mého HP nx6125 (zmíněného i ve zdejší sekci hardware) nová baterie. Ne že by stará už byla zcela na nic, ale jistota je jistota. Napadlo mě, že by se mohlo najít víc lidí, které může zajímat do jaké míry taková baterka odchází.
Jak se říká - 100x nic by umlátilo vola. Používám výhradně linuxový desktop už víc jak tři roky, a všem svým známým okolo zcela jasně avizuji: "Máte problém s počítačem? Tak pokud tam máte MS Win tak za mnou nechoďte". Opravdu už nehodlám trávit desítky hodin trápení se sháněním těch správných ovladačů a instalací nejroztodivnějšího nelegálního softu pro strýčka příhodu, protože na to co mohou mít zdarma "nejsou zvyklí".
Blogy, diskuze.. zkrátka cokoli? Nejde mi tentokrát o obsah vašeho čtení, ale o to jak si ho vlastně ve své hlavě překládáte? Jako byste si četli sami nahlas? Nebo jako byste naslouchali debatě, do které si taky občas přisadíte?
Viděli jste film "Smradi"? Ptám se na to v podstatě jen proto, že v něm je jedna typická scénka. Kluci jsou spát, ale každý z nich chce mít poslední slovo. Takže vedou dialog ve stylu: "Drž hubu." "Ty drž hubu", "Drž hubu","Ty drž hubu",.. no nic moc, řeknete si nejdřív, pak se vám ale povytáhnou koutky úst a po chvíli si vzpomenete na vlastní dětství a podobné scénky ze svého okolí..
Proč to ale píšu..
Ani se mi to moc nechce psát, ale vážně si nevím rady. přijde mi totiž fakt podivné, že jedne a téže osobě v relativně krátké době na tomtéž místě a podobným postupem odejde do háje systémový disk