V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Pokud se vám na Sidovi najednou ztratilo nastavení locales (a nejen to), tak vězte, že problém je v pam_env, které jaksi nenačítá /etc/environment. Proč se autoři PAM modulu rozhodli pro toto výchozí nastavení zůstává záhadou, nicméně v dalším uploadu to bude opraveno.
Já vím, že opakuju, ale opakování je matka moudrosti. To že někoho něco vytáčí k nepříčetnosti je důvod to napsat vývojářům.
Na stránce s informacemi o serveru jsou nyní zvýrazněny problematické hodnoty a je u nich i rada, jak se s tím vypořádat. Sice to je v podstatě jen převzaté z dokumentace MySQL, ale tu skoro nikdo nečte, tak třeba na této stránce správci serverů narazí na to, jak lépe nastavit MySQL server.
Sice koukám, že už tu jejich reklama zmizela, ale pochybuji, že by už přestali schánět lidi, tak se podělím o zkušenosti s touto „přední světovou firmou vyrábějící hardware a software s pobočbou v České republice“ (takhle nějak bude vždy pojmenovaná v inzerátech personálních agentur, i když nějak nechápu ty tajnosti, když už to snad každému musí dojít).
Po mailové komunikaci, kterou jsem právě absolvoval, začínám nabývat dojmu, že mám nějaký složitý a strašně nepřehledný web.
Publikum se tu vyskytuje dostatečně šikoré, tak tedy: Máte někdo problém najít na této stránce zdrojáky?
Tak to vypadá, že v našem Kocourkově je možné cokoliv. Paroubek, po tom co byl zvolen předsedou, vyhlásil (kromě nových zákonů proti novinářům a ostrých slov na adresu kohokoliv, kdo mu zrovna přišel do huby), že by rád předčasné volby. Ostatní nejdřív tvrdili, že osm měsíců před řádnými je to nesmysl, ale ODS nakonec otočila. Tak že bysme šli volit ještě letos?
Poslední dobou se nám tým phpMyAdmina efektivně zmenšil na dva aktivní lidi, tak jsme se rozhodli přijmou dalšího člověka. Už pár týdnů aktivně posílal patche, tak proč jeho energie nevyužít?
Dnes jsem si při prohlížení zdrojáků jednoho open source programu opět uvědomil odpověď na tuto otázku. V Delphi si program nakliká kdokoliv a nějakou tu funkcionalitu do toho napíše.
Jsem nemocný, trávím už přes týden doma, mám spoustu času. Tak proč ho nevyužít třeba k dopsání nečeho co už mám dlouho rozepsané? Vhodných kandidátů je dost. Třeba přepsání importu do phpMyAdmina, který se už přes dva roky nachází ve stádiu prototypu, který jsem si tenkrát napsal. Nebo konečně pořádně dodělat vnitřní reprezentaci dat ve Wammu, abych mohl dále pokračovat v psaní dalších funkcí.
Tak jsem taky zkusil poslouchat tohle rádio. Poslouchám si ho pomocí MPD a LastFMProxy. Akorát nechápu, proč se mi tam snaží neustále cpát Scootery. Možná jsem nepochopil slovo „Ban“, ale v žádném slovníku jsem nenašel význam „tohle je to co chci mít jako každou druhou písničku“…
Tak se v nejbližším rozumném počítačovém obchodě koukám po větším a rychlejším disku do notebooku a co tam nevidím: kůl od Seagatu za 7 736.2 Kč včetně DPH. No nekupte to :-).
Kopie u mě na serveru, kdyby to náhodou vyřadili.
Česká Spořitelně se povedla úžasná věc se zabezpečením. Následuje neuvěřitelné mlžení (prý je autorizace pomocí SMS teprv v pilotním provozu, přestože to oznamovali s velkým humbukem) a tvrzení, že poškodit to může mimimum lidí:
K chybě může dojít jen u velmi malé části klientů s původní smlouvou, kde je "contract ID" v URL identické s číslem smlouvy. U klientů s novým typem smluv ke službě Servis 24 Internetbanking, kterých je drtivá většina, je tento problém již ošetřen na jiné úrovni.
No samozřejmě jsem si to musel ověřit a do té velmi malé části klientů kupodivu patřím, kolik takových se ještě najde?
Nechat běžet fsck 75 dní a pak zjistit, že filesystém je stejně v háji…
Při nahlídnutí do statistik jsem se nejdříve podivil, kde se najednou vzaly přístupy z AmigaOS, spousta MacOSů a podobných exotických věcí. Při pohledu na spoustu referrerů z pornostránek jsem začal tušit něco nekalého,
Každý se snaží nějak bojovat se spamem. Někdo úspěšně, někdo méně, někdo chytře a někdo naprosto stupidně (chci být slušný, tak volím mírná slova).
Jinak si neumím vysvětlit chování mailserveru nějakého člověka, co se přihlásil do mailing listu. Když mi poprvé od něj přišel mail, že to chce potvrdit kliknutím na URL, tak jsem to ještě překousnul a doufal jsem, že od něj budu mít pokoj, protože jsem se domníval, že to je nějaký normální greylisting.
Původně jsem to nechtěl komentovat, ale už toho je nějak moc .
Nejdřív se rozhodli, že máme málo nesmyslných rozhovorů s JXD, přestože jeden vyšel nedávno na LinuxEXPRESSu. No co bysme pro popularitu toho pána neudělali a téměř stejný rozhovor si zopakujeme, že?
Tak nastal slavnostní okamžik – první mnou vytvořený balíček je v Debianu .
Našel by se tu někdo kdo by byl ochotný pomoci s portací témat phpMyAdmina na novou verzi? Nějak na to nemáme sílu a CSS zrovna není moje hobby, tak by se pomocná ruka hodila.
Už mě začalo silně štvát, že na jednom počítači se některé klíče tváří jako důvěryhodné a druhém ne a rozhodl se, že je konečně na čase napsat nějaké rozumné updatování PGP klíčů včetně těch co je podepisují.
Já myslel že po jeho videech mě už nic nepřekvapí, ale opak je pravdou.
No to nám tam možná není přesné, protože já jsem to ani jednou neotevřel, nicméně není škoda to po 200 reakcích zamknout? :-)
Čeho všeho se člověk při práci na opensource projektu nedočká – napsal mi člověk z West Yorkshire Police Hi Tech Crime Unit, že schánějí způsob jak vytáhnout smazaná data z mobilu. Zaprvé nechápu proč místo autora Gammu, který nemá přístup k dokumentaci, spíš nekontaktují výrobce mobilu. Ten určitě má lepší možnost jak data z mobilu získat.