Memtest86+ (Wikipedie), svobodný nástroj pro kontrolu operační paměti, byl vydán ve verzi 6.10. Hlavní novinkou je podpora Secure Bootu.
Fathy Boundjadj představil webový prohlížeč běžící v terminálu s názvem Carbonyl. Postaven je na Chromiu. Podobný prohlížeč je Browsh. Ten je postaven na Firefoxu.
Byla vydána nová verze 33.1, tj. první stabilní verze nové řady 33, svobodného multimediálního centra MythTV (Wikipedie). Přehled novinek a vylepšení v poznámkách k vydání.
OpenTTD (Wikipedie), tj. open source klon počítačové hry Transport Tycoon Deluxe, byl vydán v nové stabilní verzi 13.0. Přehled novinek v seznamu změn. OpenTTD lze instalovat také ze Steamu.
Jako každý měsíc je zde Virtuální Bastlírna s novinkami ze světa bastlení, elektroniky, vědy a techniky. Tento měsíc se navíc opravdu urodilo. Co si tedy bastlíři z projektu MacGyver.sh připravili? Ze světa software například zajímavá betaverze LTSpice 17.1, která umí počítat charakteristiku spínaných zdrojů z tranzientní simulace. Zároveň je tu první release candidate KiCADu 7 a brzy by měla být plnohodnotná verze 7. Nebo třeba
… více »Na YouTube byl představen projekt Open Assistant. Dle vývojářů se jedná o open source alternativu k ChatGPT aneb konverzační umělou inteligenci pro každého. Vývoj probíhá na GitHubu.
Fedora Magazine informuje o Shell & Display Next hackfestu zaměřeném na vylepšení podpory HDR, VRR a dalších grafických technologií na Linuxu. Hackfest proběhne 24. až 26. dubna v Brně.
Společnost Razer představila svou novou bezdrátovou myš Razer Viper Mini Signature Edition. Je z hořčíkové slitiny a váží pouze 49 gramů. Její cena je 279,99 dolarů (6 tisíc korun).
O víkendu probíhá v Bruselu konference FOSDEM 2023 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting). Program konference je velice nabitý: 34 místností, 63 tracků, 787 přednášejících, 775 přednášek, prezentací a workshopů. Sledovat je lze i online. K dispozici budou jejich videozáznamy. Aktuální dění lze sledovat na sociálních sítích.
Ronin byl vydán ve verzi 2.0.0. Jedná se o sadu nástrojů napsaných v Ruby určených pro výzkumníky a vývojáře v oblasti počítačové bezpečnosti. Ronin lze přirovnat k Metasploitu.
Myslím, že je jednoduché předvídat jakým směrem se bude ubírat technický a společenský pokrok - často to bývá přesný opak toho, co nám o budoucím vývoji tvrdí fundovaní odborníci .
Již naše loňská výuka architektur počítačů využila RISC-V verzi našeho simulátoru QtRvSim. Naše materiály (https://comparch.edu.cvut.cz/) ocenili i přímo na RISCV.org.
Nepropadejte panice. Příčina může být mnohem stupidnější než si myslíte.
Nikoliv však Komančů. Ti mají příliš mnoho práce s komunitním vyšíváním mokasín pro Ústřední výbor náčelníků .
K Home Assistant jsem se dostal spíše náhodou. Potřeboval jsem ovládat TP-Link HS100 zásuvku z telefonu pomoci aplikace. Do té doby jsem používal aplikaci Tasmota Control pro zásuvky Sonoff a chytré žárovky. Mít dvě aplikace mi nevyhovovalo a tak jsem dal na Home Assistant, jelikož měl velkou uživatelskou základnu. Od té doby jsem do HA přidal měření elektřiny, plynu, vody, teploty vody bojleru + spínání v nízkém tariff, stav internetu a další senzory. Možnost dálkového ovládání multimediálního počítače se mi zalíbila. Ačkoliv u počítače mám bezdrátovou mini klávesnici a myš, občas se přihodí že nemohu nalézt ani jedno toto zařízení. A když dítě spí, nechci zapínat světlo a dělat hluk v místnosti.
Se dozvíme již brzy. Osobně jsem schopen se povznést nad kde co. Ovšem přes jedno ne. Žijeme v České republice. Čeká nás volba českého prezidenta. Taková špína, jako tam seděla poslední roky mezi kandidáty není. Ale jsou jistá kritéria. Alespoň pro mne. A přinejmenším jedno by ten kandidát splňovat měl. Měl by být potomkem českých rodičů, žijícím v čechách, kterému záleží na budoucnosti českých zemí.
Nenechte si od nikoho nic nalhat, skutečným smyslem Vánoc jsou samozřejmě dárky .
Rád bych zde uvedl stručný přehled několika zajímavých knih, na které jsem letos narazil. Nejedná se většinou o novinky, ale knihy které jsem četl až v tomto roce. Třeba vás z nich některá zaujme.
Nepište Ježíškovi až na poslední chvíli! On pak bude mít moc vyřizování najednou a hrozí, že se na nadělování zcela vyto... vykašle!
Dávejte si dobrý pozor, po zemském povrchu se budou v nejbližší době potulovat čerti!
Sebrali nám na Twitteru safezonu?? Tak si ji znova soudružšsky vybudujme! Aneb uplně neuvěřitelnej příběh z twitteru o tom, jak se radikální wokeři napojený na český elfy a manipulátory.cz rozhodli sestavit 'botnet' z živejch uživatelů sociální sítě twitter za účelem sestřelování profilů lidí, který ty samozvaný garanti Pravdy označili za 'proruský dezoláty' 😮 😁 A aby toho jako nebylo málo, tak to ty neokomunisti spustili ve svátek 17. listopadu 😁