Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Distribuční novinky - 42/2008Mozilla Fennec - prohlížeč na cesty. Linux Foundation End User Summit. Google Android a vzdálená odinstalace programů. Flash Player 10. BSDanywhere 4.3. XO Software 8.2.0. PCLinuxOS 2009 Beta 1. Distribuční rada: rozšířené atributy souborů.
SPAM - greylisting ve firměŠéf mě požádal, abych zpracoval antispamové řešení pro naši firmu. Proč o to požádal právě mě, když na stole byl i návrh na zakoupení "černé antispamové krabice" od renomované firmy za 10 000 euro, která to vyřeší sama od sebe?
Hardwarové novinky 42/2008Novinky u Apple. ASRock versus Gigabyte Ultra Durable 3. NVIDIA Quadro CX. GeForce 9300/9400. Radeon HD 4830. Nová řada zdrojů Corsair. Dění kolem Asus Eee: Asus přidá základní desky a možná dotykový displej, Eee PC S101.
Jaderné noviny - 10. 9. 2008Aktuální verze jádra: 2.6.27-rc6. Citáty týdne: Danny O'Brien, Mark Shuttleworth, Linus Torvalds, Thomas Gleixner. Zpřísňování pravidel začleňovacího okna. LIRC se vynořuje. Systémová volání a rootkity.
Balíčky pro Debian - 12 (závěr aneb co se jinam nevešlo)Předchozích jedenáct dílů vás provedlo základy vytváření balíčků pro Debian. Tento poslední díl je jakási všehochuť doplňující některé chybějící informace a drobné změny, ke kterým došlo, než byl seriál dopsán, nebo které se chystají.
Toru Iwatani (Programmers at Work)Toru Iwatani, tvůrce slavné hry Pac Man, vůbec není známý, není to ani programátor. Přesto však jeho výtvor zná snad každý, kdo přišel do styku s počítačovými hrami. Pan Iwatani v rozhovoru popisuje, jak přišel na Pac Manův tvar, jméno i herní strategii. Kromě toho prozrazuje, co dělá z člověka dobrého návrháře her.
Linux.com nastiňuje změny v Pythonu 3000, řeč je především o zavržení zpětné kompatibility s řadou 2.x.
Vyšlo Dillo 2.0. Tento už osm let starý projekt nabývá podpory antialiasingu u textu, různých znakových sad, prohlížení v tabech, lepšího vykreslování a menší spotřeby paměti. Za nižší spotřebu se vděčí přechodu z GTK+ na FLTK.
Armijn Hemel sepsal PDF dokument, kde popisuje, jakými způsoby projekt gpl-violations.org analyzuje výrobky v případě podezření na porušování licence GNU GPL. Někdy je třeba rozebírat firmware, jindy se zase hackuje přes sériový port.
22. 9. 2008 společnost CompuLab oznámila vydání Fit-PC Slim; tenkého, nehlučného a úsporného zařízení vhodného pro domácí server nebo desktop. Za účelem vytvoření komunity uživatelů nebo zájemců o toto zařízení byly založeny stránky www.fitpc.cz, kde naleznete články, návody, nastavení, fotografie a další.
V prodeji je v současné době v Americe na stránkách www.fit-pc.com. Dodání fit-PC Slim, které je ve 4 základních variantách, nabízí pro Evropu i Rakouská firma SIE, u které si můžete tento malý počítač objednat. Celková cena vychází v přepočtu do České měny přibližně na 6000,- Kč.
Podpora pro MPX (více kurzorů v X) v Compiz Fusion je hotová. Ještě je třeba opravovat chyby a dále se bude pracovat na patchích pro přesměrování vstupu pro zbytek Compiz Fusion, ale už se můžete podívat na video.
Qt se dostává na další platformu. Je jí populářní řada mobilů Nokia S60 ve verzi 3.1 a vyšší. V ukázkové (vývojové) verzi jsou dostupné moduly QtCore, QtGui, QtNetwork a QtTest.
Vyšel Flock 2.0, webový prohlížeč zaměřený na podporu sociálních sítí založený na Firefoxu 3.0.3. Kromě novinek převzatých z Firefoxu přináší integraci se službami MySpace a Revver a detekci Media RSS.
Od soboty 18. října jsou mimo provoz servery gentoo-wiki a gentoo-portage. Problémy má na svědomí pravděpodobně společnost 56 Marietta, která je provozovatelem housingového centra v Atlantě, kde jsou servery umístěny. Servery by měly být přesunuty do centra Amazonu.
Vyšel grafický ovladač Intel 2.5.0. Integruje se s GEM (novější správce paměti), podporuje nastavování režimu přes jádro, má vyšší 2D výkon přes EXA a opravuje řadu chyb.
Společnost W10, s.r.o., uvolnila účetní systém WinStrom 10. Jedná se o software na vedení podvojného účetnictví s podporou české legislativy, který je kromě Windows k dispozici i pro Linux a Mac OS X. V případě Linuxové verze jsou dostupné DEB balíčky s tím, že RPM balíčky jsou údajně plánovány do konce roku.
Vyšlo Qt 4.5.0 Technical Preview. Vývojáři tak mohou otestovat vylepšení QtWebKit (podpora pluginů, audio a video elementy), podporu nové platformy Cocoa, dále přibyly backendy pro Phonon, pracovalo se na vyšším výkonu, QtXmlPatterns umí XSL-T, je možné vytvářet ODF dokumenty, můžete používat komprimované SVG a díky QGtkStyle Qt dokáže vypadat jako GTK+.
Karel de Vriendt, který stojí v čele IDABC pro oblast OSS, říká, že mnoho softwarových tendrů v EU je nelegáních, neboť diskriminují OSS a nahrávají proprietárnímu softwaru. Na konferenci Open Source World byl proto zveřejněn návrh pravidel pro veřejné zakázky a open source, který má pomoci zabránit tomu, aby tendry i nadále byly nakloněny konkrétním softwarovým řešením. Podrobnosti na OSOR.eu.
Google dnes vypustil do světa zdrojový kód svého mobilního operačního systému Google Android. Bohužel na telefonu T-Mobile G1 přehrávat ROM nepůjde, jelikož je vyroben přímo pro T-Mobile.
Debian Lenny, který se pomalu blíží, vyjde nejen v podobě CD a DVD obrazů, ale také jako BD obrazy. Protože běžná Blu-Ray média dokážou pojmout až 25 GB dat, můžete mít všechny balíčky pro vybranou architekturu na jediném optickém médiu. Oficiálně budou BD obrazy distribuovány pouze přes Jigdo, a to pro i386, amd64 plus zdrojové kódy.
Na španělském Open Source World představilo španělské národní referenční centrum pro open source J2ME aplikaci, která dokáže zobrazovat ODF dokumenty na telefonech s podporou této platformy. Měly by fungovat textové dokumenty, podpora pro tabulky a prezentace by měla být hotová do prosince. Doposud nebylo rozhodnuto, pod jakou open source licencí bude program uvolněn. Čtěte původní detailní oznámení a základní informace v angličtině.
Byl zveřejněn detailní program konference LinuxAlt 2008. Naleznete ho na webu v menu, pod položkou program. Stále také probíhá registrace, tak nám nezapomeňte sdělit, že přijedete!
Kdesvn-portage bude sloučeno do oficiálního kde-testing overlaye, který bude obsahovat přídavné aplikace pro 4.1, snapshoty 4.2 a live ebuildy (znamená to také podporu od nás vývojářů). Pro live ebuildy bude provedena změna slotu, ke které poskytneme utilitku. Merge se spustil dnes a očekáváme usmrcení kdesvn-portage v průběhu příštího týdne. V oficiálním gentoo space bude napsána závěrečná zpráva po proběhnutí merge.
Vyšlo KOffice 2.0 Beta 2. Od minulé beta verze byla opravena spousta chyb a zahrnuto několik zrychlení. V tomto vydání nebyly uvedeny žádné nové vlastnosti, a tak to bude pokračovat až do vydání stabilní verze.
Vyšlo openSUSE 11.1 beta 3. Přichází s OpenOffice.org 3.0, Mono 2.0, jádrem 2.6.27.1, Amarok 2.0 beta 2 nebo GNOME 2.24. Vyšla také živá CD pro x86 a amd64 s KDE a s GNOME. V tomto vydání nefunguje KVM, a to kvůli změně v konfiguraci jádra.
Motorola uvede ve druhém čtvrtletí roku 2009 svůj telefon s Androidem. Bude zaměřen na uživatele sociálních sítí jako Facebook nebo MySpace. Pochlubí se také plnou QWERTY klávesnicí. Více na LinuxDevices.
Objem zdrojového kódu Linuxu se dostal přes hranici 10 milionů řádků, pokud se počítají i komentáře a prázdné řádky. 96,4 % kódu je napsáno v jazyce C a 3,3 % je v assembleru. Na Heise-Online.co.uk jsou podrobnější výsledky analýzy.
Linux Foundation publikovalo zjištění, že komplení vývoj distribuce jako Fedora 9 by stál 10,8 miliard amerických dolarů. Jen vývoj jádra by stál 1,4 miliard. Podobná studie došla v roce 2002 v případě distribuce (Red Hat Linux 7.1) k sumě 1,2 miliard.
Vyšel linuxový klient pro FPS hru Prey z roku 2006. K dispozici je také demoverze o velikosti 450 MB. Více najdete na stránkách projektu.
Open source DRM systém nazvaný Marlin je prý připravený konkurovat obdobným technologiím z dílen Microsoftu a Applu. Za softwarem stojí firmy jako Sony a Samsung a podle zástupce vývojářské komunity nebude technologie uživatele přehnaně omezovat. Takové DRM prý nebudou lidé nesnášet. Více na PC Pro.
Před několika dny se psalo o evropském návrhu průvodce pro veřejné zakázky, který bere v úvahu open source. Nyní byl tento návrh zveřejněn a je možné o něm diskutovat až do 5. listopadu a ovlivnit tak jeho podobu.
Ruská vláda učinila významný krok v šíření svobodného softwaru. Měl by se dostat do všech škol, přičemž ty, které chtějí jít proti proudu, si komerční produkty budou muset koupit na vlastní náklady. Toto následuje po pilotních projektech, které proběhly ve vybraných oblastech Ruska. Distribucí je ruský Alt Linux.
Na Linux.com se píše o programu ELF Statifier, který umí z dynamicky linkované binárky vytvořit binárku statickou - přesněji řečeno pseudo-statickou. V článku je ukázka použití a nějaká důležitá upozornění a postřehy související se statickými binárkami.
Uživatelé KDE už dost možná dobře znají prohlížeč obrázků Gwenview. Polishlinux.org se dívá na jeho podobu v KDE 4, konkrétně na stav ve vývojářském repozitáři. V budoucnu by se v programu měly například objevit pluginy - jedním z nich bude automatická náprava červených očí. Možnosti konfigurace programu jsou zatím omezené.
Dnes byl představen nový PAM modul pam_obc. Modul nabízí autentizaci jednorázovým heslem doručovaným postranním kanálem (např. přes SMS). Jedná se o velmi mladý projekt, jehož dalším cílem je plnohodnotná dvoufaktorová autentizace v OpenSSH.
Vojtěch Trefný získal ocenění za nejlepší blog na Živě.cz za Ubuntu – Linux pro lidi. Soutěž byla vyhodnocena včera 23. 10. 2008, kdy o tom rozhodli v hlasování čtenáři.
Byla oznámena pátá aktualizace distribuce Debian Etch. Stávajícím uživatelům stačí pouze klasickou metodou systém aktualizovat. Instalační média budou uvolněna v brzké době.
Vyšel VirtualBox 2.0.4. Přináší podporu Ubuntu 8.10, seek() na soubory větší než 2GB, opravuje problémy se schránkou a více.
Vyšlo Wine 1.1.7. Byla zlepšena správa zařízení pro DOS jednotky, dále má mnoho oprav v richeditu, má první kousky implementace Direct3D 10 a zařazuje opravy pro instalátory, především pro IE7.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: