Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 333: Vymyká se to kontroleXKCD česky.
KMyMoney – jak založit účetnictvíPříprava na založení osobního účtování. Článek popisuje, jak v KMyMoney vytvořit instituce (banky, spořitelny apod.), účty (aktiva, pasiva), kategorie (za co platíte a za co jste placeni) a investice.
openMagazin 5/2010Letní openMagazin vás oddychově naladí hrou o králíčku a vlkovi, ale podíváte se také na Divoký západ. Podle recenzované knihy si můžete vytvořit vlastní distribuci Linuxu, podle dalšího článku se můžete seznámit s důvody, proč ho někteří lidé používají. Přečtěte si recenzi knihy o GIMPu a naučte se pracovat s obrázky.
Mandriva Linux 2010.1 Spring: Screenshotová recenzeObdobí nervózního okusování nehtů nad osudem francouzské společnosti Mandriva SA skončilo, firma sehnala strategické investory, a tak je její přežití (minimálně na jistou dobu) zaručeno. Díky tomu máme k dispozici jarní verzi Mandriva Linux 2010.1 (Spring). Sice se zpozdila o měsíc oproti plánům, ale je zde a je stále stejně dobrá, takže se pojďme společně podívat, jak systém vypadá.
GoogleCL: Jak ovládat služby Google z příkazové řádkyPřed nedávnou dobou se objevila zpráva, že Google vydal užitečný nástroj z projektu GoogleCL, který umožňuje přistupovat ke službám Blogger, Calendar, Contacts, Docs, Picasa a YouTube přímo z příkazové řádky. Podívejme se, k čemu může být užitečný a jaká „kouzla“ se s tímto nástrojem dají dělat.
Komiks xkcd 275: MyšlenkyXKCD česky.
Jaderné noviny – 23. 6. 2010Aktuální verze jádra: 2.6.35-rc3. Citáty týdne: Hans Verkuil, Edward Shishkin, Alan Cox. Jediný knoflík pro nastavení napájení. Omezení souběžných výpisů paměti. Další mechanismus pro probouzecí události. Skládání LSM (zase). Btrfs: Chybně navržený? Souběžností řízené fronty a priority vláken.
Hardwarové novinky – 26/2010: Sun chystal x86 procesorPovíme si, jak to vypadá s Bluetooth 4.0 a PCI Express 3.0, něco málo padne i o šeptandě kolem x86 procesoru firmy Sun, nemineme nové úsporné CPU od AMD a také první 3TB disk. Ale vlastně i jednu grafiku budu muset zmínit, Nvidia totiž uvedla GeForce GTX 460.
Pět programů do kapsy, které musíte mítKaždý asi používá netbook nebo tablet k něčemu jinému, přesto je několik (druhů) aplikací, které se mohou hodit snad každému. Patří mezi ně prohlížeč obrázků, slovník, čtečka knížek, poznámkový bloček… a trošku jiný poznámkový bloček.
Vyšel pravděpodobně poslední release candidate Wine před vydáním ostré verze 1.2. V pořadí sedmá RC verze opravuje další várku chyb a přidává podporu více jazyků. Více o změnách najdete v oznámení.
Slashdot informuje, že jistý Andreas Grech poukázal na to, že rozšíření pro Google Chrome mohou krást přihlašovací údaje pomocí DOM. Jedno takové ukázkové rozšíření naprogramoval a jeho kód vysvětlil. Pro více informací vizte jeho blog na dreasgrech.com.
Vyšla první finální verze (meta)distribuce Unity Linux. Tato distribuce je založená na Mandrivě a klade si za cíl vytvořit stabilní základ pro další odvozené desktopové distribuce, dá se však použít i samostatně. Live CD obsahuje minimum balíčků (+ Openbox), předpokládá se, že si uživatel doinstaluje prostředí podle svého vkusu.
Světlo světa spatřila verze 0.1 jednoduché arkádové hry s tučňákem v hlavní roli jménem The Flying Penguin. Cílem hry je doletět s jetpackem vybaveným tučňákem co nejdále za pomoci omezeného paliva. Stahovat hru můžete z autorových stránek.
Poslední krok před čtvrtečním podepsáním kořenové zóny DNSSEC je na programu dnes v noci. Druhá KSK ceremonie, která se uskuteční v telehousu ICANNu na západním pobřeží Spojených států, bude přenášena on-line. Živé vysílání začíná ve 22 hodin našeho času.
Skupina zabývající se reverzním inženýrstvím kódů programu Skype odkryla jedno z jeho největších tajemství. Uvolnila zdrojové kódy upraveného algoritmu RC4 používaného k šifrování přenášených dat. Další informace plánují prozradit na konferenci 27C3 (27th Chaos Communication Congress) konané v prosinci tohoto roku.
CyanogenMod vydal release candidate CM-6.0.0 (Androida 2.2 Froyo) mimo jiné i pro T-Mobile G1 (HTC Dream).
SCO, respektive bratr dřívějšího šéfa SCO, opět tvrdí, že má důkazy o kopírování kódu z unixu do Linuxu. Součástí jsou ukázky kódu (na první pohled velmi obecného). Informuje Slashdot.
Parted Magic 5.0, distribuce pro práci s diskovými oddíly, je založena na linuxovém jádře 2.6.34.1 a programu GParted 0.6.1. Jedním z mnoha vylepšení je zdokonalená aplikace Parted Magic Keyboard.
Příští verze Ubuntu - "Maverick Meerkat", která je naplánovaná na říjen, bude mít zcela nový instalátor. Tvrdí to Evan Dandrea v interview pro Softpedii. Hlavními změnami projde rozdělování diskových oddílů a nastavení účtů. Přibude nastavení wi-fi už v instalátoru. Změny mají za cíl zpřístupnit instalaci zejména linuxovým nováčkům.
Uplynulo pouhých deset dní od vydání první RC verze a je tu release candidate 2. Nová verze Ruby - 1.9.2, která by měla vyjít v srpnu, přinese nové socket API s podporou IPv6, třídu Random pro generátory náhodných čísel nebo přepracovanou knihovnu Time bez "Year 2038 issue". Plný výčet změn Ruby 1.9.2 RC2 v changelogu.
Google představil program Android App Inventor, který slouží k jednoduché klikací přípravě aplikací pro Android. Pro použití není nutná znalost žádného programovacího jazyka. Podívejte se na ukázkové video. Informuje SvetAndroida.cz.
Threadpost informuje o vydaní distribúcie REMnux, založenej na Ubuntu. Jej autorom je bezpečnostný expert Lenny Zeltser. Je určená na analýzu a spätné inžinierstvo web-malware (JavaScript, Java, Flash). Obsahuje tiež programy určené pre rôzne formáty dokumentov, napríklad Microsoft Office a Adobe PDF. Distribúcia je šírená pomocou obrazov VMWare. Stahovať môžete zo SourceForge.net (~575MB).
Vývojáři SeaMonkey vydali už druhou alfaverzi verze 2.1. Ta přináší mimo jiné podporu WebM formátu pro HTML5, HTML5 websocketů či nového Správce doplňků z Firefoxu 4. Kompletní přehled změn hledejte v changelogu.
Server Techpinger informuje o nové kapesní herní konzoli GP2X Caanoo. Ta je založená na Linuxu a chlubí se nejen přehráváním videí a fotek, ale i 3D grafikou. Uvnitř konzole tiká procesor 533 MHz, displej má 3,5 palce a rozlišení 320x240, k dispozici bude i wi-fi. Cena handheldu by se měla pohybovat okolo 120 - 150 $. K dostaní bude nejspíše koncem července.
Byla vydána nová verze tahové strategie FreeCol s číslem 0.9.3. Jedná se o bugfix, kde byla opravena především chyba, jenž umožňovala převzetí kolonie s bránícími se vojáky a bylo též vylepšeno ovládání pomocí klávesnice. Stahovat můžete z domovské stránky projektu.
Prohlížeč Opera Mini 5.1 pro Android je k dispozici. Stahovat můžete jako obvykle z opera.com/mobile/ nebo přímo z mobilu na m.opera.com. Verze pro Android nabízí stejné funkce jako varianty pro ostatní chytré telefony. Opera SA tvrdí, že prohlížeč Opera Mini používá přes 61 milionů uživatelů.
Minimalistická distribuce Tiny Core Linux se blíží vydání verze 3.0 s mnoha aktualizovanými komponentami a řadou nových funkcí. Tiny Core Linux je určen pro běh přímo z RAM, zabírá kolem 10 MB a startuje velmi rychle. Poskytuje základní (grafické) prostředí postavené na Tiny X (ořezané verzi X.Org 7.5), správci oken flwm a BusyBoxu.
Počítadlo odhadující, kdy dojdou volné IPv4 adresy, předpovídá, že dojdou už za méně než rok, konkrétně 10. července 2011. K dnešnímu dni (14.7.) zbývá ještě cca 240 milionů adres.
LiveCD je postaveno na originální verzi PCLinuxOS 2010.07 KDE. Jádro 2.6.33.5-bfs. KDE SC 4.4.5. Široká podpora hardwaru, podpora populárních formátů multimédií. Pro snazší orientaci přibyla v menu položka "PCLinuxOS". Pro úplné nováčky jsme připravili instalátor "Rychlá instalace programů", který usnadní instalaci několika běžných programů. Data z kancelářského balíku KDE PIM je možné zálohovat skriptem "Zálohovat KDE PIM". Ten byl také přeložen do slovenštiny. Na ploše uživatele root naleznete "Vytvořit zálohu systému", který slouží k tvorbě obrazů systému, tedy vlastních LiveCD, včetně lokálních nastavení. Opět v obou lokalizacích. pclinuxos.cz.
OpenSolaris governing board (OGB) dala Oraclu ultimátum. Buď firma do 16. srpna jmenuje kontaktní osobu, která bude moci přijímat rozhodnutí týkající se OpenSolarisu, nebo bude rada rozpuštěna a předá veškerou kontrolu nad OpenSolarisem Oraclu. Tento vývoj je důsledkem dlouhodobé frustrace vývojářů a dalších členů komunity OpenSolarisu, se kterými Oracle (od převzetí společnosti Sun Microsystems) nekomunikuje. Informuje H-Online.
IBM nabízí k testování betaverzi připravovaného systému AIX 7. V rámci testovacího betaprogramu si můžete stáhnout DVD ISO s AIX 7. Systém je binárně kompatibilní s předchozími verzemi. Informace a odkazy pro stahování najdete na software.ibm.com.
Čína se podle The Inquirer chystá zavést vlastní obří intranet, který by byl pro čínské občany náhražkou skutečného Internetu. V uniklé interní zprávě se mluví o tom, jak lze počítačovou síť účinně využívat pro ovládání společnosti a korigování názorů veřejnosti.
Skupina výrobců open source hardwaru navrhla definici open source hardwaru - v tuto chvíli je označována jako verze 0.3. S pomocí této definice, která by měla dospět do verze 1.0 tento podzim, chtějí blíže stanovit pravidla pro výrobu, sdílení a prodej hardwaru pod open source hardwarovou licencí. Na konec září je plánován první Open Source Hardware Summit. Informuje Slashdot.
Včera vyšla nová verze desktopového prostředí GNOME - 2.31.5 unstable. Vývojáři se zaměřili hlavně na portování modulů do GTK+ 3. Nová verze přináší též mnoho oprav, ale sami programátoři přiznávají, že je třeba ještě hodně bugů opravit. Více informací v oznámení.
Poslední krok, který dle harmonogramu pro podpis kořenové zóny zbývá, je zveřejnění pravého KSK klíče (až doposud byla kořenová zóna podepsaná pomocí mechanismu DURZ). A dnešního dne bude celý tento proces, který trval několik měsíců, završen publikováním pravého KSK klíče. Na blogu CZ.NIC najdete další informace, včetně počítadla, které ukazuje, kdy ke zveřejnění dojde.
Vyšlo openSUSE 11.3. K hlavním novinkám patří podpora netbooků a smartphonů nebo sdílení dat pomocí programu SpiderOak. Zároveň byla začátkem týdne vyměněna stará openSUSE wiki za novou. Ta přináší kromě lepší přehlednosti i snadný přístup k mnoha openSUSE službám pomocí společného menu. openSUSE 11.3 můžete stahovat software.opensuse.org.
Vodafone sa rozhodol uvoľniť navigačnú platformu Wayfinder, ktorú len pred dvoma rokmi kúpil za približne 30 miliónov dolárov, ako open source. Wayfinder je integrovaný ako platená služba napríklad na internetových tabletoch Nokia N8xx, v posledných týždňoch však bola nedostupná a hovorilo sa o jej konci.
Mozilla Firefox 4.0 bude obsahovat novou vlastnost App Tabs: Taby/záložky bude možné lehce používat pro práci s webovými aplikacemi, které míváte neustále otevřené. App Tab bude označen pouze favikonkou, aby nezabíral příliš místa, a zařadí se k levému okraji lišty s taby. Odkazy z těchto tabů se budou automaticky otevírat v nových tabech. Funkci si můžete vyzkoušet v testovacích sestaveních Firefoxu.
Firma Velocity Micro plánuje tři malé tablety s Androidem (ukázkové video, nejnižší model) za 149, 199 a 299 dolarů. Nejvyšší model (Velocity Micro Cruz) má mít 7" dotykový displej s rozlišením 800×480, 802.11n Wi-Fi, slot pro paměťové karty SD, akcelerometr, čelní kameru a 4 GB úložného prostoru. K dispozici má být již v září 2010.
Vývoj zavaděče LILO (LInux LOader) byl minulý měsíc obnoven. Byl vytvořen projekt LILO na serveru Alioth. LILO tak má novou domovskou stránku. Byla vydána nová stabilní verze 23.0, do které byly začleněny záplaty a vylepšení především z linuxových distribucí Debian, OpenSUSE a Fedora.
Už nějakou dobu je k dispozici právní analýza, poukazující na možné způsoby obrany proti patentovým licencím na GPL software. Vychází z precedenčních rozhodnutí učiněných v minulosti v USA a jako taková má strategie slušnou naději být úspěšná.
Pro milovníky spikleneckých teorií pak nezbývá dodat, že v tom případě by hoši z Novellu pořádné napálili zlé hochy z Microsoftu. Protože poskytnutím hypotetické patentové licence Novellu na distribuci kódu pod GPL by znamenalo automatický souhlas se všemi právy GPL garantovanými. Tedy, že tento software by nemohl být omezován ani ohrožován jakýmikoli patentovými nároky, neboť nelze posvětit distribuci pod licencí (v tomo případě GPL) a zároveň vznášet omezující požadavky, které jsou s licencí v rozporu. To, že by Novell v inkriminované kontroverzní dohodě obelstil právníky Microsoftu, asi čekal v roce 2006 málokdo. Potential Defenses of Implied Patent License Under the GPL (PDF).Nejenom rozšíření pro Google Chrome mohou krást přihlašovací údaje. Dokážou to samozřejmě i doplňky pro Mozilla Firefox. Mozilla informuje o bezpečnostním problému s doplňkem Mozilla Sniffer, který byl odstraněn ze stránek Doplňků aplikace Firefox právě proto, že kradl přihlašovací údaje. Mozilla současně informuje o bezpečnostním problému s doplňkem CoolPreviews.
Wine 1.2 vychází dva roky po Wine 1.0 a přináší především podporu spouštění 64bitových aplikací a grafiku založenou na standardu Tango. Oficiální oznámení najdete na WineHQ.org.
Neutěšenou situaci kolem (uzavřených a chybových) grafických ovladačů pro Intel Poulsbo (GMA500/600) popisuje článek na Phoronixu. Nešikovné licenční podmínky znamenají, že Intel nebude moci ovladač dodávat se systémem MeeGo. Tj. Intel nebude moci uživatelům svého operačního systému nabídnout ovladač ke svému grafickému čipu.
Standard OpenDocument Format 1.2 vešel do 60denní fáze, kdy se k němu může vyjádřit (odborná) veřejnost. Verze 1.2 standardu ODF obsahuje nově i tzv. část 2, která popisuje jazyk pro vzorce v tabulkových kalkulátorech (OpenFormula).
GNOME 3: Budoucnost desktopu je titulek článku, ve kterém se na Linux.com říká o chystaném zářijovém vydání GNOME 3.0: "Tento desktop změní způsob, jak lidé nahlížejí na, pracují s a uvažují o desktopu."
Po dvou letech vývoje vyšlo stabilní Wine 1.2. Obsahuje 23 tisíc změn, 3 tisíce oprav. Mezi hlavní změny patří podpora 64-bitových programů.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
C1E support (podpora) pro AMD procesory | 6 | 15.7. 09:58 |
nova deska a procesor - pujde na tom openSUSE 11.2? | 1 | 13.7. 16:38 |
Atom N450 vs. Atom N330 vs. Celeron SU2300 | 23 | včera 08:58 |
stary (hodne stary) notebook + velky disk | 14 | 15.7. 14:14 |
Placené DVB-S | 6 | 13.7. 21:29 |
IBM xSeries 326m | 0 | 13.7. 10:00 |
Vodafone 845 rada před koupí | 2 | včera 15:53 |
prehrivani pocitace | 11 | 14.7. 15:12 |
Linux a Nokia E52 | 3 | včera 09:06 |
Stavba pasivně chlazeného PC | 23 | včera 20:29 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
půlhodinové průměry | 3 | 13.7. 10:26 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Debian - start.sh a stop.sh | 6 | 10.7. 17:24 |
Změna velikosti okna | 2 | 11.7. 13:30 |
Konverze data mezi timezones v Pythonu | 1 | 12.7. 12:35 |
php Prepared Statements | 21 | včera 14:55 |
undefined reference to `vtable.. + abstraktní třídy | 9 | 14.7. 17:09 |
qt4 QApplication mimo hlavní thread | 9 | 15.7. 00:09 |
qt4 tray s QSlider | 4 | 14.7. 10:09 |
Parsování int na string C++ | 5 | 14.7. 17:18 |
PHP Teng extension - kompilace - problem | 3 | 15.7. 12:28 |
GPS v input tagu | 2 | 15.7. 16:47 |
Implicitní umístění knihovny | 2 | 15.7. 20:17 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
FreeBSD a 6to4 | 7 | 15.7. 12:33 |
Ake distro na starucky book ? | 8 | 15.7. 16:01 |
Postfix a spam. Jak zakazat podle odesilatele. | 3 | včera 18:19 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: