Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Je čas přejít na KDE 4.x?
už se stalo, spokojenost |
|
11% (234) |
už se stalo, je to děs |
|
3% (70) |
chystám se |
|
7% (160) |
ještě počkám |
|
32% (693) |
3.5.x na věčné časy |
|
2% (48) |
dejte pokoj s KDE |
|
45% (987) |
Celkem 2192 hlasů
Vytvořeno: 30.7.2008 10:11
Tiskni
Sdílej:
Ted zrovnou hledám nějaký vysouvací textový editor nebo textový editor do tildy, který by se choval jako normální. Ještě to nemám vyřešené a vymyšlené.Jaký, že editor? Pekwm jsem kdysi zkoušel, ale fluxbox je fluxbox.
sakryš, tohle mě docela dráždí. Mě dost věcí zlobí a to jsem celý ~/.kde4 máznul. Nejpodivnější mi přijde tohle, ale kdyby to zlobilo více lidem, asi by tu byl větší kravál. (za rozlišení se omlouvám. Nahrávané avi bylo OK, takhle mi to rozhodil Google. Oni vážně zvládnou jen 640x480?). Mělo to ukázat, že ú hodně widgetů, co jsem dal na plochu se tváří, že jej nezná. Také se mi nepodařlo přidat zobrazení plochy na panel. A ovládání velikosti. No, jak to říct slušně?..
Také mi dost chybí klávesové zkratky pro spouštění aplikací a česká klávesnice mi nepřijde tak úplně česká (ale to asi nebude problém KDE)ale ať nevytahuji jen problémy. KDE4 používám od doby, co openSUSE 11 vyšlo a s pro mě klíčovými aplikacemi jsem potíže neměl. (FF, Kontact, Wine..).
Aktualizuju z factory repozitáře, tak mohu trošku sledovat dění a řekl bych, že se vývojáři neflákají. Osobně bych ale s uvolněním KDE 4.1 tak nespěchalRad si skompiluju veci jako jadro a sem tam naky knihovny nebo drobnosti, ale veci jako X, Gnome a KDE skutecne nechci kompilovat.Zkoušels Arch? Chakra by mu mohla přinýst nádhernej klikací instalátor, ale ten textovej je taky v pohodě
Nevíte někdo, zda a kdy bude KDE 3.5.10?Opravné verze KDE 3.5 by měly vycházet zhruba po půl roce, čili někdy v srpnu.
Říkali, že KDE 4.0 ještě není KDE4, že až KDE 4.1 bude KDE4 a teď to není ani KDE 4.1 a máme čekat na KDE 4.2.To je velmi populární, rozšířená a velmi často opakovaná dezinterpretace. Tvůrci KDE sice říkají, že KDE 4.0 není KDE 4, ale nemyslí tím, že KDE 4.0 nepatří do čtyřkové řady (tedy že je to nějaká předběžná beta verze či co), myslí tím to, že KDE 4 je celá řada od KDE 4.0 až po KDE 4.x (třeba 4.6.17 nebo kde se to zastaví), zatímco KDE 4.0 je pouze jedna konkrétní verze z té čtyřkové řady, ta první. Stejně tak jako KDE 4.1 není KDE 4, stejně tak jako ani KDE 4.3 ani žádná jiná jednotlivá verze (třeba KDE 4.4.4) nebude KDE 4. Autoři KDE to říkají proto, aby zabránili přehnaným očekáváním, že KDE 4.0 je už nějak kompletní a že další verze už budou jenom udržovací a nic nového už v KDE 4 nebude. Chtějí tím říct, že KDE 4.0 je jenom začátek čtyřkové série, která se bude nadále vyvíjet a dozrávat. Bohužel zvolili nešťastnou formulaci, kterou spousta lidí nepochopila správně.
A ja zase vtedy, keď tie aplikácie pomenujú nejak normálne - zakaždým keď v KDE otvorím menu, tak ma ide rozdrapiť z tých názvov. Je to desktop pre nevyzretých - prečo gnome nemá Galculator, Gonsole, Growser, GD Burner, Patienge a Sudogu? Lebo nemusia pútať pozornosť koolovými názvami. KDE je ako EMO módna vlna - zo začiatku to možno bola sranda, ale za tých 12 rokov už mohli dospieť... Dejte pokoj s KDE.
PS: Bude flejm?
Prosím pokračuj ... zabudol si ešte Gnome Mines, Gnometris, Gnome PPP a Gparted.
Gnome bol proste od začiatku poňatý ako vážny projekt (GNU Network Object Model Environment), zatiaľčo KDE bolo poňaté ako exhibícia pre násťročných (Kool Desktop Environment). A aj keď sa obidva viacmenej vyvinuli do veľmi podobného komplexného čuda, KTak KDE KSi KTú KSvoju KNásilnú Koolovosť KProste KNesie KĎalej.
zatiaľčo KDE bolo poňaté ako exhibícia pre násťročných (Kool Desktop Environment).Kdes to vzal? afaik KDE znamena proste jen K [cti kay] Desktop Environment, zadny kool v tom nie je.
prečo gnome nemá Galculator, Gonsole, Growser, GD Burner, Patienge a Sudogu?Nedávno jsem potřeboval na rychlo ve Windows zkompilovat nějakou GTK+ aplikaci s co nejméně závislotmi a když mi TAB nebral gcalc, tak jsem si myslel, že si ze mě střílejí. Galculator. Jinak tady je ještě SudoGu.
Tak jsem si teď v Debianu nainstalil Gnome, abych si to ověřil a zdá se, že vše funguje jak má. Nechám si tedy na notebooku Debian (pokud ten krám funguje - nešťourejte se v něm )
Jinak to s kopií Vist je docela rozšířený nesmysl... Kde to ti lidi berou?Fanaticti zastanci Vist jsou posedly obvinovanim ostatnich designu/designeru kopirovanim Vist, protoze uz proste vidi Vistackou grafiku vsude
KHTML se opouštět nebude a na webkit se přecházet nebude. KHTML má oproti webkitu řadu vlastností navíc, které Apple nechce zařadit do stromu (resp. dělá různé obstrukce, čili sloučení obou stromů je nemožné, aspoň v blízké budoucnosti), takže se to bude dělat tak, že se bude portovat z webkitu do KHTML, a i opačně.Hlavně jsou tam nějaké ty osobní problémy. Kdyby se chtělo, tak by to šlo vyřešit stejně jako u Gtk+ portu WK:
A note on project maintenance ============================= While we work closely with the Apple and Trolltech WebKit teams it's worth keeping in mind that the WebKit/GTK+ team is autonomous -- we decide what features we ship and we set our own goals.Ad:
Dále, co se týká webkitu v prohlížeči, tak se pracuje na webkit Kpart, což umožní si vybrat, jestli budete v Konqueroru používat KHTML či webkit, už teď to nějak funguje, ale ne dokonale.Hezčí by bylo místo obalování qtwebkitu kpartem udělat plnohodnotný port nad KDE technologiemi. To by ale museli lidi z KDE chtít...
Vezmu to z jiného pohledu: Zatím pro mě čas na přechod nenastal. Zůstávám u Gnome až do doby, kdy bude v KDE fungovat nějaký screen-reader podobně jako Orca v Gnome. Zatím je pro nás těžce zrakově postižené KDE nepřístupné. Proto jsem hlasoval pro „Dejte pokoj s KDE“.
mě se na Google video osvědčily titulky - moc fajn vychytávka. Co mě štve, je to výsledné rozlišení. Podle tohohle, by mělo jít nahrát 640x480 ale také vždy končím na 320x240
Kdyby někdo věděl jak na to, bylo by fajn (ale možná to je taky nějaký bug Google. BTW - nevíte, kde oni mají buggzillu či něco takového?)
A co se obsahu týče - předpokládám, že jste si dal také práci to hodit semBugy nehlásim, keď niečo padne je to väčšinou tým, že počas testovania kompilujem ;) Napríklad dnes som už nemal problém s pridávaním senzorov v ksysguard alebo padnutím plasmy. Veci ako nenažranosť (či už priestor, alebo CPU) sa hlásiť neoplatí, všetko odignorujú. Ešte tak tie medzery ... tie dokážem vyriešiť napísaním nového štýlu (resp. použitím existujúceho a prepísaním pár vecí). Veľmi veľa bugov ma štve ktoré sú nahlásené a nik si ich nevšíma ... Toolbary sú napríklad hrozná vec .. ak sa mení počet prvkov v toolbare a je niekoľko toolbarov vedľa seba tak ďalšie toolbary na zmeny nereaguju čiže buď vzniká medzi nimi voľné miesto alebo sú niektoré tlačidlá skryté ... (aby som ukázal čo tým myslím prikladám obrázok)
U toolbarov mi ešte vadí, že sa snažia napodobňovať firefox (porovnanie). Podľa mňa v KDE 3 boli omnoho lepšie vyriešené. Ak som chcel ísť napr. o niekoľko adresárov vyššie stačilo jedno kliknutie, potiahnutie kurzoru dole a pustenie. Teraz musím klikať 2x z čoho 1x na omnoho menší button a ako bonus ešte to zaberá viac miesta ako v KDE3.
Veľa vecí KDE4 rieši systémom drag&drop čo podľa mňa nie je ani zďaleka ideálny spôsob. Neviem si celkom predstaviť ako by mohola fungovať zmena veľkosti plasmoidov v KDE4 ... Jedine ak by to vymysleli tak ako to má kicker (čiže dosť naprd)
nehlášení mi přijde škoda Tady je sice fajn si vyměnit názory, ale také by se to mělo dostat k vývojářům ať již hlášením či zahlasováním a když to někdo umí i udělat, pak už to vůbec nemá chybu
Nemohu potvrdit, že by to ignorovali. Spíš bych řekl, že nezvládají kapacitně, čímž občas něco zapadne. Třeba tenhle bug resp. návrh má pouhých 6 let status "NEW". Podle toho, co vidím v bugzille, si to teď plasma tým náramně "užívá"
Skôr plytvanie, nenastaviteľnosť, pomalosť ... neviem kto má problém s mizerným výkonom či drivery grafickej karty, qt4, double buffering alebo xorg ... v každom prípade nevidel som stroj kde by to išlo rýchlo...Ona se pomalost KDE4 svádí převážně na nvidii, ale nemyslím si, že by nvidia mohla například za to, že při snaze otevřít různé položky v natavení systému musí člověk vždy chvíli koukat na otáčející se zaneprázdněný kurzor. A to přitom nejsou žádné velké aplikace. Schválně jsem pro srovnání proklikal ovládací centrum KDE3 (H.264 v mkv). Je to jeden z důvodů, proč se bráním KDE4: nemám rád věčně zaneprázdněný kurzor :-p
S rýchlosťou loadovania dialógov nemám veľký problém. KDE4 mám skompilované s debug takže všetky aplikácie sú niekoľkonásobne väčšie a aj napriek tomu to u mňa nie je hlavnou brzdou. Problémy mám hlavne s renderovaním (takmer každá animácia spôsobuje zatuhnutie xorg). Neznášam fade efekt pri označovaní súborov, neznášam fade efekt pri prechádzaní nad súbormi, neznášam fade efekt pri prechádzaní nad niektorými plasmoidmi ... keby sa to tak dalo vypnúť. Hlavne že sľubovali, že v KDE 4.1 sa budú dať všetky animácie vypnúť (len pre zaujímavosť v niektorých buildoch z svn bola voľba na to a dokonca fungovala). Mimochodom pomalé renderovanie nie je vecou nvidie (teda nie len). Neviem presne kto za to môže .. ale Qt4 sa renderuje omnoho pomalšie než qt3 na všetkých nvidiách ktoré som skúšal, ati a dokonca aj na inteloch (i keď tam je to celkom použiteľné). Začínam mať taký pocit, že by trolltech mohol trochu popracovať na výkone ...
Ešte k systemsettings ... systemsettings je podľa mňa dosť blbosť .. kcontrol mal omnoho lepšie vyriešené loadovanie. Konkrétne teraz ak dám v systemsettings nastavenie vzhľadu tak automaticky načíta všetky moduly ktoré tam sú. Kcontrol načítaval len konkrétnu časť napríklad nastavenie farieb. Chcel by som aby sa starý kcontrol do KDE4 vrátil ... na systemsettings mi vadí absencia administrátorského módu, nemožnosť prechádzať v stromovej štruktúre (ako kcontrol) a ďalšie drobnosti.