V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Váš první programovací jazyk?
Basic |
|
49% (631) |
Pascal |
|
28% (354) |
C/C++ |
|
9% (113) |
Java |
|
3% (34) |
jiný |
|
11% (145) |
Celkem 1277 hlasů
Vytvořeno: 6.4.2007 22:52
Tiskni
Sdílej:
Aby nedošlo k omylu - v Pascale neprogramujem už pekných pár rokov. Ale prešiel som ním, a rozhodne to nepovažujem za premrhaný čas. Najhoršie čo sa môže človeku prihodiť je obmedzenosť. Vybuduje si sám okolo seba steny, a potom cez ne nevidí. Časom prestane vnímať aj tie steny.
Programátor samotným vyťukávaním zdrojového kódu z klávesnice strávi len zlomok svojho času. Nepísaním then
ušetrí zlomok tohto zlomku. Omnoho viac úsilia ušetrí, keď má rozhľad, dobre si navrhne ďalší postup a namiesto chaotického tápania ide rovno správnym smerom.
.. a navíc musíte psát mnohem více různých klíčových slov (then v ifu atd..) které sice kod trochu zprehledni, ale pro programatora je to spise na obtiz..Právě proto se pascal používá pro výuku programování. Výsledný program totiž vypadá jako jedna dlouhá anglická věta, což může začátečníkům dost pomoct s pochopením jazyka (pascalu a později bez problémů jakéhokoliv jiného). S tou přehledností je to trochu horší - třeba takový python je podle mě přehlednější i bez všech těch then, begin, end středník, end tečka.
Čert nech vezme bodkočiarky a begin-end. Naozaj podstatná odlišnosť a dôvod prečo je IMHO lepšie sa učiť programovať pomocou pascalu než C je modulárnosť cez unity s jasne definovanými rozhraniami. Include v C je síce mocný nástroj, ale je príliš benevolentný, a je veľmi pravdepodobné, že autori jazyka ho nezamýšľali v takom duchu, ako sa používa.
To, plus ďalšie vychytávky, ako napríklad: = vs. ==, | vs. ||, smerníky, neexistenciu typu boolean, zameniteľnosť poľa a smerníku, volanie odkazom, podivný for, struct a typedef, a ďalšie C-éčkove záludnosti - to sú dôvody prečo by sa začiatočníci mali C-éčku vyhnúť.
No první bylo bohužel C. Ale fakt bohužel, byla to podle mého názoru ztráta času :(To by nikoho nenapadlo, každý by tam dopsal nějaké argumenty. Ale když jde o Pascal, je to něco jiného – tam přece každý ví, že Pascal je hrůza, to není potřeba rozvádět. Tak bych očekával, že když se na ty důvody zeptám, vysype autor takového komentáře deset pádných důvodů z rukávu. Ale skutek utek'. A přitom ty důvody by se našly
Pro mě osobně je Pascal fuj možná tak proto, že se zalekl upward funarg problému a tudíž je s ním mnohem méně legrace, než s jazyky, co UFP hrdě čelí pomocí osamostatněných bindingů nezávislých na zásobníku. Jinak je Pascal podle mě docela pěkný, i když z něj na hony smrdí to, že je to jen jednoduchý jazyk navržený s ohledem na rychlou kompilaci a rychlý výsledný kód. Nicméně pro tyhle účely máme v Unixu už Cčko.
<-p>
A angličtina? Shakespeare? A co tohle, není to hezčí?
"Ich was in one sumere dale,
in one suthe diyhele hale,
iherde ich holde grete tale
an hule and one niyhtingale.
That plait was stif & starc & strong..."
procedure
? Učit programátory používat procedury šílené. Takové myšlení vede na věci, jako třeba v Pythonu
>>> print range(5).remove(0) NonePřitom rozumný jazyk v tomto případě vrátil
self
, aby se dalo napsat
>>> print range(5).remove(0).reverse() [4, 3, 2, 1, 0]Ovšem toho si holt člověk naučený na procedury ani nevšimne ...
PHP to tehdy bylo .. si pamatuju jak jsem se kdysi ptal úplně na nějakou základní věc na fóru a oni na mě s konstruktory a OOP .. těžké to bylo, těžké ...No když se ale člověk to naučí tak to ví , ja s php začínal v 10letech :) a tet je mi 14 a vím dost* A když už se můžu opřít do Pascalu , tak jak jsem asi 1měsic chodil do kroužku tak to byla hrůza...
Jo, ZX Spectrum ... prostě basic.
... ve chvili kdy stupen interakce uzivatele s aplikaci vzroste nad nejakou uroven je Konec. Potom uz je jedno co se s aplikaci dela a vzdycky z toho vyleze zrudnost. ...Ono to dost souvisi s kvalitou pocatecniho navrhu. Kazdy projekt, kdyz nejak vyrazne preleze puvodni navrh (ktery se vetsinou zanedbava, protoze na tom projektu "prece nic neni"), se stava zrudnosti, v kazdem jazyce. Ted treba pracuju na projektu, o kterem jsem na zacatku pocital, ze jeho realizace zabere nanejvys sest mesicu. Nastesti jsem nepodcenil pocatecni navrh - prakticky pul roku jsem si daval dohromady, co od toho vlastne cekam a chci, zkusenosti s tim systemem, co chci vysledkem nahradit, ale i to, jake programatorske metody a nastroje povedou k cili nejlepe. Ze sesti mesicu (ve kterych byla i silna rezerva pro strycka Prihodu) se staly uz skoro dva roky neustale prace, po kterych se blizim k moznosti nasadit to misto puvodniho systemu, z planovanych komponent projektu se vyklubaly prakticky samostatne projekty a v metrikach kodu se objevuji mnohem vetsi cisla, nez jsem myslel, ze kdy dokazu sam vyprodukovat. Cele je to napsane v PHP, a zrudnost to rozhodne neni, i diky tomu, ze to cele stoji na objektovem programovani a dalsich modernich postupech, ktere PHP umi, jen je nevynucuje. Po dvou letech uz jsem samozrejme narazil na par veci, u kterych jsem predtim neco nedomyslel (pripadne jsem to promyslel az moc
Takze bych prosil min FUDu a vic argumentuV případě PHP dává druhé straně většinu argumentů přímo release team tohoto jazyka
V případě PHP dává druhé straně většinu argumentů přímo release team tohoto jazykaS tim bych i souhlasil, ostatne jsem psal, ze zvlast kolem jeho vyvoje jsou veci, ktere se mi nelibi, zpetnou (ne)kompatibilitou pocinaje a projevy vyvojoveho tymu konce - krasnym dokladem o tom je asi blog Stefana Essera (i kdyz i jeho je nutne brat s rezervou). Ale caste prudke zmeny nebo arogance vyvojaru prece nejsou argumentem pro tvrzeni, ze pri pokusu realizovat vetsi projekt v PHP vzdy vznikne zrudnost. Samozrejme zminene veci muzou byt duvody, proc se nekdo rozhodne PHP na neco nepouzit, ale kdyz uz se pro PHP rozhodne, zalezi zrudnost nebo "cistota" vysledku pouze na jeho programatorskych schopnostech a na tom, jak bude pohodlny a jak moc si bude chtit ruznymi "prasecinkami" zjednodusit praci. S tim cely vyvojovy tym PHP nenadela nic, i kdyby se na hlavu staveli :)
Ich glaube, dass ZX Spectrum war besser.
"...besser war.", himlhergot!
Nebo bez toho dass, pak by tam mohl být normální slovosled.
vim ~/.emacs
no, zacinal jsem Karlem tehdy jeste na pocitacich PMD :)
pak bylo Logo
a prvni skutecnej programovaci jazyk byl Pascal ... :)
no a ted jsem skoncil pred par lety u Javy
dodnes som nezistila jeho vyhodu oproti Ccku...To je tim, ze se tezko da rict, ze neco je vyhoda jazyka - vzdycky zalezi na situaci, jestli se dana vlastnost jazyka projevi jako vyhoda nebo nevyhoda. C je jazyk nizsi urovne, nez Pascal, z toho plyne mimo jine to, ze pri praci v C musim mnohem vice uvazovat o fyzickem rozmisteni dat v pameti a podobnych zalezitostech, pricemz samozrejme mam nad tim vsim vetsi moc. Naopak Pascal radu techto situaci resi za me, cenou za to je pomalejsi provadeni a vetsi pametove naroky. To nejsou ani vyhody, ani nevyhody, ale proste vlastnosti, se kterymi musim pocitat nebo je naopak muzu vyuzit. Kdyz budu predpokladat, ze pro oba jazyky mam stejne dobry prekladac a oba jazyky ovladam stejne dobre, budu se rozhodovat podle sveho cile: kdyz mi pujde o to, aby se parkrat provedl nejaky algoritmus a ja se chci soustredit hlavne na ten algoritmus, pouziju Pascal, ktery se za me postara o veskere alokace pameti a tudiz mam jistotu, ze nebudu muset resit nejake "nevysvetlitelne" neopravnene pristupy do pameti. Naopak kdyz mi pujde o napsani programu, u ktereho mi zalezi na rychlosti vykonani a na minimalni pametove narocnosti, pouziju C - musim ale pri psani programu osetrovat nektere veci navic, tzn. mam moznost udelat chybu na vice mistech, pricemz nektere mohou byt opravdu zakerne. Je na kazdem programatorovi, pro co se rozhodne, tak jako tak ale plati, ze prakticky kazda uloha je resitelna libovolnym programovacim jazykem, tzn. kazdemu, co jeho jest a s cim je nejlepsi kamarad.