Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Měl by mít občan povinnost vydat v trestním řízení hesla ke svým zašifrovaným datům?
Ano |
|
0% (7) |
Ano, ale jen na příkaz soudu |
|
18% (266) |
Ne |
|
82% (1244) |
Celkem 1517 hlasů
Vytvořeno: 30.7.2009 16:08
Tiskni
Sdílej:
první ?
Spíš neměl, ale nevím.
V našem právním řádu je již nyní zakotveno, že člověk nemusí vypovídat pokud by tím vystavil sebe nebo osobu sobě blízkou riziku stíhání etc. Tak myslím, že úprava šifrovaných dat by logicky měla být podobná. Dnes se ale často vytahují potřeby omezovat takováhle práva, viz třeba řidiči kteří se takto vyhýbají postihu, nebo závažněji, různé otázky strategické bezpečnosti a tzv. boje proti terorismu...
Asi je každému jasné, že v mnoha případech by přístup k těm datům umožnil dokázat vinu, nebo i zabránit dalším trestným činům/škodám. Rozhodně bych si dal pozor, abych k této otázce nepřistupoval s ohledy na vlastní pirátské zájmy, což se nám tady asi lehko stane :)
Asi je každému jasné, že v mnoha případech by přístup k těm datům umožnil dokázat vinu, nebo i zabránit dalším trestným činům/škodám.Přesně takhle lze ospravedlnit obecnou povinnost vypovídat proti sobě, lze tak ospravedlnit i mučení. V posledních letech (hlavně po 11. září 2001) se opět často hovoří o možnosti legalizovat mučení (ono se někde často používá i teď, s přimhouřenýma očima úřadů), s tím, že by mohlo zabránit velkým škodám.
Dnes se ale často vytahují potřeby omezovat takováhle práva, viz třeba řidiči kteří se takto vyhýbají postihu,Zrovna u těch řidičů je vidět, jak je to nesmyslné. Pokud má být řidič potrestán za přestupek, má být zastaven hned policistou na silnici, a ne že mu za půl roku přijde dopis. Když ho zastaví policista na silnici, těžko se bud vymlouvat, že řídil někdo jiný. Ten současný systém, který za původ všech nehod předpokládá jen v překročení maximální povolené rychlosti, je k ničemu. A navíc je neefektivní a nedomyšlený. Stačilo by, aby ke každému registrovanému autu byl a povinně registrována i platební karta, a radary by rovnou strhávaly příslušné částky z účtu. Konečně by se tím dosáhlo ideálu o co nejefektivnější pokutování a nejméně bolestivé trestání.
Nicmene ani ja nejsem zastaqncem toho, ze si men nekoilikrat denne nekdo fotografuje bez meho svoleni.To si ale musíme vybrat – buď je za nějakou věc (auto, počítač) zodpovědný majitel, a pak nemusíme pořizovat tisíce fotografií a sledovat, co kdo dělá na počítači. A nebo majitel zodpovědný není, může kdykoliv prohlásit „já nevím, kdo řídil“ nebo „to se tam někdo připojil přes WiFi“, a pak budou samozřejmě požadavky na to evidovat kdo kdy řídil a kdo kdy co dělal na jakém počítači. Nedá se nic dělat, ale s autem nebo s počítačem toho člověk může spáchat daleko víc, než holýma rukama, takže je potřeba tomu i nějak přizpůsobit zodpovědnost.
Jistě, ale to se podle mne prokáže velmi snadno, stejně jako u toho nezabezpečeného počítače.Velmi záleží na situaci.
Ostatně kdo jiný by za to měl být zodpovědný – psi ani počítače právní subjektivitu nemají.U toho psa to většinou bývá poměrně jednoduché. Ale u počítače je to výrazně složitější, protože vinu může nést například autor nějakého programu nebo ten, kdo úmyslně pozmění komunikaci a zaviní tak instalaci programu s backdoorem.
Takže budete zodpovědný i za vaše auto, které vám někdo ukradne a přejede s ním na červenou matku s miminem na přechodu? Je to téměř stejný případ jen s malým rozdílem v tom, že u PC tu "krádež kontroly" většina BFU není schopná zjistit.
S takovýmto prístupem ale můžete za chvíli začít kapsáři okradené cestující soudit za financování kriminality...
ta krev nemusí být lidská (může to být z krájení krvavého masa) a dokonce to ani nemusí být krev (když zaschne, bez podrobnějšího zkoumání nemusí být původ kontaminace rozeznatelný).No, on Filip nepsal o červeně upatlaném noži, ale o noži
se stopami krve obětiJinak ale máš samozřejmě pravdu v tom, že nalezení předmětu doličného není jasným důkazem o spáchání činu.
Když u vás najde policie nůž se stopami krve obětiPokud by ty stopy krve nebyly zjevné, tak už teprve není co řešit.
Auto, u kterého byly překonány zábrany a bylo ukradeno se dá snadno poznat. Ale to, že je počítač napaden a něco rozsílá nepozná běžný uživatel. A to nemusí být jen ten od traktoru ..
Majitel vozidla by pak mel byt zodpovedny za to, komu auto pripadne pujcil.Majitel by měl být odpovědný pouze za to, zda vozidlo půjčuje člověku, který je způsobilý k řízení (tedy je držitelem řidičského oprávnění, což prokáže řidičským průkazem).
Bylo-li vozidlo odcizeno a teprve po tom jim byl zpachany prestupek ci trestny cin, mel by byt bran ohled na to, zda je prokazatelne, ze vozidlo bylo odcizeno, pripadne kdy bylo jeho odcizeni ohlaseno.Tohle je samozřejmě protiústavní tvrzení (taková praxe by byla porušením čl. 40, odst. 1 a 2 LZPS). Pokud bylo vozidlem spáchán trestný čin, je zcela irelevantní, zda je prokazatelné odcizení a kdy bylo ohlášeno. Naopak, musí být prokázána vina konkrétní osobě, bez toho ji nelze potrestat.
Je nutno trestat za parkování na přechodu atd. ? Odtáhnout překážející auto a ať si to majitel vyřídí s tím, kdo mu ho tam zaparkoval.
O jaké sazbě se tu bavíme? Ať je otázka ankety jasnější
Aneb kolik tu bude lidí inspirováno Gándhím
Při bootu: Enter LUKS passphrase: + v initrd je ve skriptu cryptsetup luksOpen /dev/hda6 swap file: # file -s /dev/hda6 /dev/hda6: LUKS encrypted file, ver 1 [aes, xts-plain, sha1] UUID: 2d5a6662-24b4-4f84-b140-fe2e303Ano, asi bych s tím měl fakt něco udělat
Důkaz čeho?Toho, že jsou na tom disku zašifrovaná data? Ano, stále nevíme, jestli obviněný zná heslo.
Ne každý zašifrovaný soubor obsahuje hlavičku. Některé programy (truecrypt) zapisují přímo šifrovaná data a bez klíče sami nepoznají, zda je to "jejich soubor" či nikoliv (hlavička je šifrovaná stejně jako data).Ano, já vím, v Debianu je by default jenom dm-crypt a když jsem to nastavoval, ještě jsem neuměl ručně nastavit TC. Proto jsem taky psal, že bych s tím měl něco udělat.
> Pravděpodobnost, že by (P)RNG vygeneroval validní LUKSovou hlavičku je limitní nule.
Technicka poznamka - vzhledem k tomu, ze LUKSova hlavicka ma konstantni velikost, tak pravdepodobnost jejiho vygenerovani je extremne mala, ale konstantni, a tedy nikoliv limitní nule.
neexistuje síla, která by rozhodla, zda jsou ta data skutečně zašifrovaná nebo je to jen dump z kvantového generátoru náhody.A co zakazat nahodna cisla? Nahodu vubec? Zakazat!
Tohle není pravda. I zašifrovaná data vykazují nějakou nenahodilou strukturu, pokud nejsou šifrovaná nějakým klíčem o stené délce.
Nahodna data jsou sama o sobe podezrelaSouhlas.)) ... ostatni data totiz nejsou nahodna a lze tam najit strukturu ...
zda jsou data sifrovana, nebot tam nejaka podobnost je a pokud neni, pozna, ze jsou az podezrele nahodna a tedy zasifrovana necim vice sofistikovanymNe, u některých módů ještě *neexistuje* důkaz, že by tam skutečně nějaké nenáhodné vzory byly. Anyway, přečtěte si seminárku pana předřečníka
lze poznat i zkryte sifrovani napr. do obrazkuTo si pletete šifrování a steganografii...
a mozna by i nasli jak fungujeVzhledem k tomu, že algoritmy většiny šifer jsou veřejné a mnoho jejich implementací je open-source, už víme docela dlouho, jak fungují
ale klic by museli najit inteligentnim generovanim, coz muze trvat i pres 100 let ... a to uz me netrapi, za 100 let at si me klidne usvedci.Asi i déle. Třeba máš 2^256 možností, což nemáš šanci vyluštit ani dnešními superpočítači, možná někdo někdy vymyslí něco kvantového, no to bude hodně za dlouho...
Tato myšlenka je velice zajímavá. Někdo řekne, že tato data jsou šifrovaná, a že musím dodat něco, čím se to rozšifruje, ale já jen řeknu, že nejsou šifrovaná, že si je takhle normálně prohlížím.
Ta otázka by vlastně neměla znít jak se poznají, ale co to jsou šifrovaná data. Například jakýkoli text je svým způsobem složen ze šifrovaných dat.
Ano, čistě teoreticky ke každému textu existuje nějaký klíč (maximálně do délky onoho textu), jehož pomocí převedete text na úplně jiný, smysluplný text.
Zcela prakticky existuje pro vhodný algoritmus ke každé zadané dvojici textů stejné délky klíč, který převede první na druhý. :-)
Pokud je společenská nebezpečnost trestního činu malá nebo minimální, tak to není trestní čin.
"Kdo má čisté svědomí, nemá se čeho bát." Dobrý vtip. Když o tom tak uvažuji, zase tak dobrý není.
Případně bych zdrhnul.
Ne. No, v ČR možná. Ve svém komentáři jsem zmínil Malého brášku, doporučuji přečíst.
Mam u sebe jen Trestní zákon a Trestní řád platný od 1.1.1998 a je tam následující ...
Zákon číslo 140/1961 sbírky, část první, hlava druhá, §3, odstavec 2) Čin, jehož stupeň nebezpečnosti pro společnost je nepatrný, není trestným činem, i když jinak vykazuje známky trestného činu. Tamtéž odstavec 3) K trestnosti činu je třeba úmyslného zavinění, nestanoví-li tento zákon výslovně, že postačí zavinění z nedbalosti. Tamtéž odstavec 4) Stupeň nebezpečnosti trestného činu pro společnost je určován zejména významem chráněného zájmu, který byl činem dotčen, způsobem provedení činu a jeho následky, okolnostmi, za kterých byl čin spáchán, osobou pachatele, mírou jeho zavinění a pohnutkami.
A když už to mam otevřený, v Zákoně 141/1961 Sbírky, Část první, hlava druhá, oddíl čtvrtý, §33, odstavec 1) Obviněný má právo vyjádřit se ke všem skutečnostem, které se mu kladou za vinu, a k důkazům o nich, není však povinen vypovídat. ... což mi přijde rozhodující k otázce ankety
což mi přijde rozhodující k otázce anketyAnketa má schválně v otázce Měl by...? (tzn. chtěli by návštěvníci, aby...?), ne Má...? (to by v ČR bylo jednoznačně NE).
Když už je to známý mafián, tak ať se orgány snaží víc, Al Capona taky dostali za daně a ne za pašování apod.
Chápu zde slovo mafie jako synonymum pro organizovaný zločin, výše je co do provinění snad jen vlastizrada? Čili hledá se zde důvod, motiv, dostatečný na to, aby zdůvodnil omezení svobody.
Vy opravdu nepoužívate SSH? Nebo snad ano? A máte kopii vašeho SSH klíče ve schránce v bance? Nemáte? A pamatujete si ho nazpaměť? Ne? A co když vám ho smažu a pošlu na vás policii? Půjdete sedět! Sice jen na 5 let, ale to je přece podle vás výhra.
Dobrá, vy možná ne, ale soud ano:
Je ssh řádným šifrovacím klíčem? Je. Je možné, aby se odposlechnutá šifrovaná komunikace stala předmětem soudního řízení? Je. Je možné, aby vám někdo smazal SSH klíč (pokud byste neměl kopii v sejfu)? Je. Bude pak možné, aby vás v Británii odsoudili na základě Regulation of Investigatory Powers Act za nevydaný klíč na dva roky? Ano, zřejmě bude.
K tomu, abyste se dostal na dva roky do vězení, tedy stačí, aby vám třeba někdo hacknul server a nahrál tam nelegální materiály a k tomu viry. Vy se připojíte (šifrovaně přes SSH nebo HTTPS) v době, kdy bude server odposlouchávaný, a virus vám smaže disk. Nato abyste se dostal do vězení, vám nemusí dokazovat jakoukoliv souvislost s uvedenou trestnou činoostí. Už jen fakt, že jste nevydal klíče, bude na dvouleté odsouzení stačit.
Budete potřebovat opravdu dobrého advokáta, a ještě lepšího soudního znalce, aby soudu dokázal, že nevydání klíče zabránily objektivní okolnosti.
"Teroristou můžeš být i ty.
"You think I'm a terrorist? I'm seventeen years old!"
"Just the right age -- Al Qaeda loves recruiting impressionable, idealistic kids. We googled you, you know. You've posted a lot of very ugly stuff on the public Internet."
...
"I'm not going to unlock my phone for you," I said, indignant. My phone's memory had all kinds of private stuff on it: photos, emails, little hacks and mods I'd installed. "That's private stuff."
"What have you got to hide?"
"I've got the right to my privacy," I said. "And I want to speak to an attorney."
"This is your last chance, kid. Honest people don't have anything to hide."
Little Brother, 3rd chapter
Under present laws, eg. Terrorism Act 2000, people can be held incognito for up to 30 days. In other words, you just disappear. People think you are dead. They would most likely call the police. This only happens to terrorists, of course. Right? Well, actually it happened to me. 36 hours inside. For two nights my girlfriend thought I was dead. She was indescribably upset about it. This is how it goes. What did I do? I took some photographs in the centre (yes, this is the correct way of spelling "center") of town with my mobile phone and some dork behind one of those ridiculous cameras thought I was taking a picture of a manhole cover which could be used for terrorist activities. I'm not making this up: http://link.brightcove.com/services/link/bcpid1213934526/bctid5172505001 [brightcove.com]
Pokud bych nic neudělal, tak ten klíč zveřejním a nic se mi nestane.Stane. Kdejaký ouřada bude mít přístup k mým datům. A když si uvědomíte, že dochází k únikům kdejakého odposlechu, ani trochu vás to neděsí?
Asi nápisem v šifrovacím programu -"Text s heslem si uložte do bezpečnostní schránky ve vaší bance, jinak vám za zapomenutí hesla hrozí odnětí svobody X let/pokuta." :)Cože? Podle smajlíka předpokládám, že tohle vážně nemyslíte.
tak mi hold nezbyde než jim to heslo vydat aby se dokázalo, že sem nic neudělal - sice nepříjemné, ale pravdivé.Takze presumpce neviny uz neexistuje? Supr!
aby se dokázalo, že sem nic neudělal(presumpce neviny) Ale to ONI mají nejdřív dokázat TOBĚ, že jsi něco udělal!
From:
obsahovala jeho jméno a email.
Hint: Petr Partyk
Nemáte někdo info, jak to s Petrem Partykem je dál? Na první pohled google vrací jen neprominutí propuštění v půlce trestu a srovnání s Janem Husem.
Na webu ombudsmana o tom zřejmě nic není.
Pokud bych nic neudělal, tak ten klíč zveřejním a nic se mi nestane.Ale ne... už zase někdo přišel s "kdo je nevinný, nemá co skrývat". Smutné.
Nějak se mi to nezdá, nenapadá mne, kde by takový příkaz soudu byl oprávněný.Třeba tady?
To snad může být myšleno jedině pro případ, kdy policie zachytí zašifrovaný e-mail, a chce se dostat k jeho obsahu. Jenže i ten můžu poslat s jednorázovým heslem, to pošlu druhé straně SMSkou a ta ji ihned po otevření e-mailu smaže.
Jste si jistý, že operátoři nearchivují SMS, které prošly jejich sítí?
Pak je ovsem prirozene danou otazku zobecnit -
Mel by mit obcan povinnost vypovidat o vecech, o kterych se policie domniva, ze je dany obcani vi?
Podle Gonio-a nejspis ano:
Jsem mafián a mám svoje učetní knihy (případně jiné důkazy) pěkně nekde schovane. Policie na zaklade odposlechu zjistila ze existuji, ale nevi kde. U soudu však proti mě chybí jiné důkazy a jediné, za co by mě mohli odsoudit, jsou právě ty schovane dukazy. Policie ze mě jejich misto nevymlátila, takže mě soud osvobodí a já jsem volný.
Povinnost plati:
Umisteni dukazu jsem neprozradil, a tak mě za to soudce odsoudil na 5 let nepodmíněn.
Nebylo by jednodušší rovnou uzákonit trest za to, že se obviněný odmítne přiznat?
Chtěl jsem napsat smajlík, ale nejsem si jistý, jestli je to vůbec k smíchu - mám čím dál silnější dojem, že tahle "protiteroristická" opatření k tomu nezadržitelně směřují…
Přijde mi to trchu divný já přeci nemusím proti sobě svědčit, takže nemusím ani vydat heslo (Mohl by to být důkaz proti mě). Tam bych řekl, že je rozpor vyšší právní normy s nižší pokud to někde je nařízené a tudíž minimálně u ústavního soudu bych měl uspět.
+1
+1
Predstavte si, ze na disku mate treba citlivy informace treba o svejch detech a jinak bude naprosto v poradku. Udate z narizeni soudu svoje deti a znicite jim zivot abyste dokazali svoji nevynnu.
Hmm co mě zabrání říct, že to heslo bylo tááák dlouhé a táák složité, že jsem ho zapoměl ? Samozřejmě mě to hrozně mrzí :)
Hmm co mě zabrání říct...Nic ti v tom nezabrání. Ale v některých zemích za to, že to řekneš, půjdeš v některých zemích do basy.
:)
Paranoid Linux is an operating system that assumes that its operator is under assault from the government (it was intended for use by Chinese and Syrian dissidents), and it does everything it can to keep your communications and documents a secret. It even throws up a bunch of "chaff" communications that are supposed to disguise the fact that you're doing anything covert. So while you're receiving a political message one character at a time, ParanoidLinux is pretending to surf the Web and fill in questionnaires and flirt in chat-rooms. Meanwhile, one in every five hundred characters you receive is your real message, a needle buried in a huge haystack.
Asi spíše ne - jako analogie práva nevypovídat...
Každý má právo odepřít výpověď, jestliže by jí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě nebo osobě blízké.
Obviněný má právo odepřít výpověď; tohoto práva nesmí být žádným způsobem zbaven.Obojí z Listiny základních práv a svobod.
Šifrování? Kvalitní šifrovací algoritmy, jejichž výsledek (jak už v diskusi zaznělo) není rozlišitelný od náhodných dat, výborně nahrávají do rukou zločincům, bez šance, aby s tím někdo mohl něco dělat.A to je prave dobre - protoze tim nejhorsim nebezpecim nejsou zlocinci, ale stat. Krom toho, "zlocinec" je nazev pro kohokoliv, kdo stat ohrozuje. Staci zmena rezimu, aby se ze spousty zlocincu stali hrdinove a naopak.
"Vyrábíme" autorská díla a autorské právo je nám do značné míry zdrojem obživy.
nezmysel, zivime sa tym, ze riesime problemy; nie tym, ze vytvarame autorske diela, ktore dalej predavame. BTW s tymto prispevkom si mal ist flame-ovat do minulej diskusie ;)
Za žádných okolností. Ani na příkaz soudu. Nikdo nemá povinnost u soudu svědčit proti sobě nebo proti svým blízkým. Pokud je někdo nucen vydat svá osobní data, je to totéž, jako by byl nucen proti sobě svědčit. Zatímco dat uložených v lidském mozku se (zatím) zmocnit neumíme, data uložená pomocí počítačů umíme analyzovat víc než dobře. To je dobrý důvod k zamyšlení: Pokud něco můžeme dělat, rozhodně to neznamená, že to dělat musíme nebo že je to správné.
Slovo do pranice: přijde mi, že když už má záležet na nějakém klíči a datech, tak asi někdo kolem toho něco nepochytil a odflák (při nějakém tom vyšetřování). Je více cest, jak usvědčit/dokázat. Čili ... pohodlná je cesta do pekla.
Akorát presumpce viny a možnost zavírat nevinné za náhodný/podstrčený soubor na disku. Padouch si vždycky cestu jak data schovat najde, od nejprimitivnějších metod, jako že si mafián (jak se tu pořád operuje :)) svojí účetní knihu v .ods uloží na konec .jpg mezi tisíce dalších fotek, až po komplikovanější metody. Si to zkuste, normálně se ten jpg zobrazí, pak ho stačí zase odečíst. Stejně, když vezmu, jakou práci mám někdy najít soubor, o kterém přibližně vím, kde bude, tak nevěřím, že policie najde na 1TB disku něco, když neví co hledá. Samozřejmě 700GB filmů se asi schovává na 1TB disku hůře, ale něco jako účetní kniha.. A to jsem popsal opravdu primitivní metodu, jakou zvládne každý školák, komu o to půjde, bude nápaditější.
Akorát presumpce viny a možnost zavírat nevinné za náhodný/podstrčený soubor na disku.Aby se pak nezavíralo i za
/dev/urandom
že si mafián (jak se tu pořád operuje :)) svojí účetní knihu v .ods uloží na konec .jpg mezi tisíce dalších fotekSkutečný mafián své účetní knihy s radostí ukáže úřadům, má je totiž v nejlepším pořádku
Dovedu si představit, že soud po mně bude chtít, abych odkryl šifrovaná data. A já budu tlouci hlavou o zeď a naříkat, že jsem to heslo úplně zapomněl. Ta moje hlava, nevzpomenu si a nevzpomenu ..
Quest. Can TCHunt break into TrueCrypt volumes?
Answ. No. TCHunt only locates potential TrueCrypt volumes.
Quickly Find TrueCrypt Files:
http://16systems.com/TCHunt/index.php
~/.wine/drive_c> wine TCHunt-1.3_en.exe ~/.wine/drive_c>...takže se naskýtá otázka: Máte někdo Windows?
PS: Je normální, aby se, i když jsem ve Windows zalogovaný jako admin, zobrazilo to, co je v příloze?
AFAIK jo.
Je normální, aby se, i když jsem ve Windows zalogovaný jako admin, zobrazilo to, co je v příloze?Myslím, že je to tam právě kvůli "administrator"ům
Myslím, že je to tam právě kvůli "administrator"ům"Administrator" si samozřejmě před spuštěním cizího softwaru od neznámé asijské firmy udělal ve VirtualBoxu snapshot a zakázal síťování
Nechcou náhodou aby sme svědčili sami proti sobě, že ne?
kriminalizace zapometlivosti hesel, to je opravdu nadherna vec.O tom se tu nebavím. Otázka je, "Měl by mít občan povinnost vydat v trestním řízení hesla ke svým zašifrovaným datům?" Ano, IMHO tu ta povinnost má být. Nebo když mě chytnou s podezřením pro řízení v opilosti, taky se musím podrobit zkoušce případně jít na krev.
Jit na krev, to je objektivne meritelna vec. Vzpomenout si na heslo, to je jen dobra vule vzpominajiciho.Jasně.
Takze jsou pouze dve racionalni moznosti - ta ze svobodneho sveta - kdy heslo vydat nemusis. A ta ze sveta 1984, kdy te zavrou, protoze jsi zapomnel, nebo protoze jsi heslo nikdy nemel.Zase, tohle jsou dva extrémy. Myslím, že lepší než kterýkoli z nich je stav, kdy za určitých okolností máš povinnost heslo vydat. Samozřejmě, samotné nevydání hesla (z jakéhokoli důvodu) nemůže být trestným činem. To je nemyslitelné.
Jde o to, zda je nějaký expert schopen dešifrovat data, i když si majitel "nevzpomene" na heslo. Zda to lze udělat i bez něj.
Pak je to jasné: jsem sice povinen zpřístupnit svá data, ale pokud má člověk sklerózu, jsou všichni policajti a soudci na něj krátcí. ... a celá debata je o ničem
Pokud by zůstala demokracie demokracií, takový důkazní prostředek, který by nešel přečíst, by asi sotva prošel. Nanejvýš by na to mohlo být poukazováno, že dotyčný nespolupracuje a on mohl být odsouzen pomocí jiných důkazů. Něco jiného je, pokud by bylo v zájmu dotyčného data naopak zpřístupnit.
Něco jiného je, pokud by bylo v zájmu dotyčného data naopak zpřístupnit.Pokud bude v zájmu dotyčného svá data zpřístupnit, tak je snad proboha zpřístupní, né?
Jistě, to píšu jen pro pořádek. Mohlo by se stát, že dotyčný data zpřístupnit nechce, později při vývoji událostí uzná za vhodné, že je přece jen zpřístupní. Nicméně podstata problému je v tom, zda může být perzekvován za to, že zapomněl heslo.
Obecně, jak vymahatelná je třeba taková ta povinnost mluvit před soudem pravdu?Na to je paragraf o křivé výpovědi. Kdo bude vypovídat křivě, páchá trestný čin. Pokud by byl z křivé výpovědi usvědčen, bude potrestán.
Jéje, dneska není Gottwaldovo Československo roku 1951 ..
Pokud tohle není myšleno jako ironie, tak mne opravdu překvapuje, že to říkaš zrovna ty...
> Mít možnost mít tajmenství (žašifrovaná data a spol.) je drobnost nebo detail vyšetřování?
Ono je rozdil mezi obvinenym a svedkem. AFAIK v soucasnosti svedek ma povinnost vypovidat (pokud by vypovedi neudal sam sebe nebo osoby blizke), i kdyz pujde o jeho soukroma tajemstvi.
On i ten svědek má ve skutečnoti právo nevypovídat, pokud tak učiní od začátku. Já sice mohu být svědkem zločinu a evidentně se nacházet na místě činu (nikoliv jako pachatel), ale v okamžiku, kdy se mě zeptají, mohu říci, že si nepamatuji vůbec nic. Já jsem totiž trochu oslavoval a mám okno.
To je teorie. Člověk většinou rád pomůže odhalit těžký kriminální čin. Ale tahle možnost tohoto typu odmítnutí svědectví tady je. Jen se nesmí říci něco a později něco jiného.
Jak ti to ublíží, když tvoje data uvidíTy nemáš na disku soukromé klíče, údaje pro přístup do bankovnictví, kontakty na klienty, firemní informace, které by se neměly dostat ke konkurenci a další podobné věci? (já mám 2 z toho)
Pokud chces zaroven stat i svobodu, musi byt tito ruzni fizlove prisne omezeni zakonem a musi respektovat soukromi.ANO! Správně rozvíjíš moje myšlenky.
Pokud je nebudez drzet na retezu, zustane ti jen stat a o svobodu prijdes. Jiz jsem v tom jednou zil, podruhe nechci.Taky pravda.
A naše svoboda se IMHO neobejde bez státu.nevim jak tvoje, ale moje rozhodne ano
Spíš ... bez nějaké organizace se naše svoboda neobejde.
Dlouhodobě jedinec nepřežije, někomu musí předat znalosti, starosti a tak. Takže mluvim o nějaké aspoň malé rodině, tom minimálním státu, pidiorganizaci,
Mluvim o období několika generací. Samotář nemá komu předat svou zkušenost.
Souhlas. Tuhle jsem vypil půl lahve slivovice a byl jsem takové zvíře, o jakém se řediteli ZOO ani nesnilo.
Já bych to formuloval tak, že "bez společnosti skutečné a té ve vzpomínkách, tradici, výchově".
Fajn, může se obětovat, něco malého udělá. Při předpokládaném stavu společnosti by takových lidí mělo být více. Jde o to, aby někdo přežil, kdo bude tvořit společnost po té změně k lepšímu.
Absolutní svoboda ani osobní tajemství přece neexistuje. Vždy existují orgány, které některé informace vyžadovat budou. Třeba i firemní kontakty. Je jiná věc, zda je stát na takové úrovni, aby údaje jeho zaměstnanci nezneužili, ale to je již jiná otázka. Člověk svěřuje své tajemství lékaři, někdo zpovědníkovi, můj dodavatel zámku do bytu si může udělat jeho kopii, banka zná důvěrné informace o mých kontech. Finanční úřad zná detaily mého podnikání.
Tak to prostě je a je nutné se s tím smířit. Jde o to, aby těch informací, které se musejí sdělit, bylo jen opravdové minimum a nebyly nikým zneužity. Stát existuje a ještě dlouho existovat bude.
Většinou hájím lidská práva a svobody, ale ty občas musí do určité míry jít stranou.Takhle, krůček po krůčku, se ztrácí svoboda. Lidská práva a svobody musí být hájena vždy a pro všechny stejně, jinak je něco špatně. (Samozřejmě se to nevztahuje na ty, kdo porušili zákon - něčí práva a svobody a ještě si neodseděli trest. Do toho ale jen podezřelí lidi nepatří.)
Lidská práva a svobody musí být hájena vždy a pro všechny stejně, jinak je něco špatně.
(Samozřejmě se to nevztahuje na ty, kdo porušili zákon - něčí práva a svobody a ještě si neodseděli trest. Do toho ale jen podezřelí lidi nepatří.)Nikdo by neměl být nikdy shledán vinným aniž by nejprve byl podezřelým.
Stejnou logikou si můžu říct, že "většinou hájím lidská práva a svobody, ale ty občas musí do určité míry jít stranou" a jít tě vykrást.Abys omezil část mých práv nebo svobod, měl bys k tomu mít dobrý důvod. Třeba to, že jsi na stopě vrahovi.
Nic jsi neudelal? Opravdu? Ja nikoho takoveho neznam.Ne, neudělal. Jo, opravdu. Máš možnost poznat mě. Teď mluvím o trestných činech. Přestupkům se vyhnout nelze. Kromě té čtrnáctky jsem spáchal všechno cos vyjmenoval (a páchám opakovaně). Ani jedno z toho, pokud vím, není trestným činem kterým by se měla zabývat policie nebo dokonce soud. V metru nechť po mně jdou revizoři, pole ať si hlídá sedlák, sdílení a prolamování ochran má IMHO být zcela legální a 65 v obci by IMHO mělo být v rámci tolerance vycházející z přesnosti měření. Mimochodem, taky třeba chodím na červenou a mimo přechody, diagonálně přes křižovatky a občas přechovávám marihuanu. Klidně budu riskovat, že mě někdo pokutuje za přestupek, pokud se tím zvýší šance na objasnění trestných činů. Pravděpodobnost, že se tak ale stane, je dost malá.
Kazdy, koho znam trosku blize, neco udelal. Jel na cerno, nakradl si na poli kukurici, stahnul si nejaky filmecek pres torrent, prolomil ochranu na cedecku, vyspal se v patnacti se ctrnactkou, jel 65 v obci, whatever.To už jsou podružné úvahy. Dejme tomu, že policie pase po Krejčířovi a použije videozáznamy z metra na kterých vedle něho stojím přičemž jedu na černo. Zaprvé, těžko se mnou začnou vyšetřující zabývat, protože na mušce mají někoho jiného a já se tam jenom připletl. Zadruhé, i kdyby se tak stalo, halt budu potrestán za něco čeho jsem se dopustil. V principu proti tomu nelze nic namítat.
Chjo, ty jsi proste idealni material pro 1984 :(. S nicim nemuzu tak hluboce nesouhlasit jako s tim co tu obhajujes :).Drž se věcnosti.
Krom toho vetsina lidi spachala i trestne ciny - ono treba ty veci kolem autorskych prav, ktere nekdy udelal temer kazdy (a kdo rika ze ne, dela to porad), jsou imho trestne ciny.Jestli něco je nebo není trestným činem je dáno v zákonech. Někdy jsou zákony žel špatné. Taky nesouhlasím s kriminalizací sdílení a podobně... Ale to je dost jiné téma.
Ale nechci byt sikanovan ani za prestupky. A uz vubec nechci prijit o soukromi, nechci aby nejakej fizl poslouchal jak si zpivam ve sprse, soulozim, nebo jak chrapu.Já taky ne. Ale uznávám, že někdy je k tomu vážný důvod, a pak se s tím smířím, pokud věřím, že to je pro dobro věci.
Zadne chytani vrahu za svobodu nestoji.To mi přijde jako strašně kategorický a nepromyšlený postoj. IMHO chytání vrahů za určitou část svobody v určitých případech rozhodně stojí.
IMHO chytání vrahů za určitou část svobody v určitých případech rozhodně stojí.
Viz současný boj proti terorismu a souvislost s mými komentáři níže.
To mi přijde jako strašně kategorický a nepromyšlený postoj. IMHO chytání vrahů za určitou část svobody v určitých případech rozhodně stojí.Ano, je to kategoricky postoj. Neexistuje vetsi hodnota nez svoboda.
Neexistuje vetsi hodnota nez svoboda.
Pro dost lidí život, ale to není směrodatné, když třicet korun rozhoduje volby. ^.^
Jaké že jsou principy, kdo to tu má tak malou fantazii? O pár řádků výše ...
Krůček po krůčku se zvůle státu zvětšuje, co když už nebudeš mít prostor to zvrátit?
Zdá se, že bys pro svobodu klidně chcípnul hlady nebo si nechal ustřelit hlavu.Ja treba ano, a nebyl bych ani prvni, ani posledni.
Přijde mi naivní věřit, že zrod diktatury se ohlásí něčím velkým, spíše bych ho přisuzoval nějaké malé nesnášenlivost a drobnosti. Tak jako teď v případě potenciálního hlasování o jednom podružném zákoně.
Já to udělám až bude hrozit fašistická diktatura.Ako to spoznáš? Že ti štát bude dávať povolenie na to či a kde sa môžeš zhromažďovať? Že bude zaznamenávať kedy a s kým komunikuješ? Že domovú či osobnú prehliadku vykonajú bez súdneho príkazu ak to policajt považuje za neodkladné? Že štát bude sledovať kade a ako často cestuješ? Že budeš povinne musieť odovzdať odtlačky prstov a vzorku DNA? Že vyšetrovaciu väzbu možno predĺžiť na N rokov? Že ti môžu zobrať majetok za náhradu, ktorú ti možno niekedy dajú? Že ťa môžu zadržať za to, aké máš číslo na tričku? Že ti štát bude diktovať či môžeš alebo nemôžeš mať na poličke nejakú knihu? Ah ... už prestanem lebo ma chytá depka.
Predpokladam, ze rastos zde z velke casti vyjmenoval situace, ktere v beznych zapadnich demokraciich jiz davno nastaly.
Pořád tam naštěstí chybí hlavní předpoklady pro fašistickou diktaturu (žádná Ustaša nebo Gestapo tu zatím neřádí).Naozaj? Tu sa predsa nemôže sa stať, že ľudia jednoducho zmiznú, alebo hej?
Nooo, taky se snažim věřit, že se většina lidí snaží po sobě něco zanechat, spíše pozitivního.
Jestli něco je nebo není trestným činem je dáno v zákonech. Někdy jsou zákony žel špatné. Taky nesouhlasím s kriminalizací sdílení a podobně... Ale to je dost jiné téma.Jenže právě o tom se bavíme. Když se něco demokraticky odhlasuje, tak to tak bude. Bez ohledu na to, jak to je či není smysluplné nebo logické. A teď tu debatujeme právě o tom, zda kriminalizovat nevydání hesla či nikoli. Jinak prakticky všichni lidé v ČR (když zůstaneme jen u nás) spáchali nějaký trestný čin (většinou více). Když pomineme porušení autorských práv (zřejmě nejčastější TČ u nás, spáchalo ho skoro 100 % trestně odpovědných občanů), pak jsou to třeba drogové delikty (od roku 1999 je trestnost větší - tipuji, že víc než polovina lidí věku 15-25 let spáchala nějaký TČ na tomto úseku), nedovolené ozbrojování (že, "chemici-výbušníci"...
A teď tu debatujeme právě o tom, zda kriminalizovat nevydání hesla či nikoli.Ne, o tom se já rozhodně nebavím. Bavím se o tom zda:
Měl by mít občan povinnost vydat v trestním řízení hesla ke svým zašifrovaným datům?To ostatní je jiné téma. A sice, jestli některé "trestné činy" nejsou úplně hloupé a zda by neměl být změněn zákon tak, aby to co dělá většina lidí, přičemž na tom není nic špatného, trestné být přestalo.
A sice, jestli některé "trestné činy" nejsou úplně hloupé a zda by neměl být změněn zákon tak, aby to co dělá většina lidí, přičemž na tom není nic špatného, trestné být přestalo.Že něco dělá většina lidí, je z hlediska pohledu na trestnost skutku zcela irelevantní. Většina lidí překračuje nejvyšší povolenou rychlost, přitom by pravděpodobně titíž lidé většinou nechtěli posouvat limity rychlosti výše nebo je zcela zrušit. Stejně tak by lidé obvykle nechtěli zrušit zákaz podávat alkohol dětem a mladistvým, přestože sami svým potomkům občas nalijí. Je to do značném míry tím, že každý člověk má dvě měřítka, podle kterých soudí chování své a jiných. A u většiny lidí je to měřítko pro sebe sama (a částečně také pro své blízké) mírnější, zatímco pro ostatní lidi je přísnější. Čili chtějí "tamtoho silničního piráta potrestat", zatímco oni sami se dopustí přinejhorším "mírného přestupku".
Dejme tomu, že policie pase po Krejčířovi a použije videozáznamy z metra na kterých vedle něho stojím přičemž jedu na černo.
Krejčíře a podobně sem nepleť. Policie ho nechala se psem odejít z domu předtím (nebo přitom), než do toho baráku vpadla.
V ideálním světě by to teoreticky fungovalo, jenže v ideálním světě by nebylo ani těch zločinů. Jak jsem psal jinde, reálný stát oproti tomu ideálnímu nechrání (jen) své občany, ale především vlastní zájmy a ty mohou být v rozporu se zájmy občanů.
Nevinný člověk nemá před soudem co tajit.Len tak pre zaujímavosť - videl si Don't Talk to the Police ?
Ptam se te jeste jednou, chces ho trestat, pokud ti rekne ze zapomnel a ze nevi? Ano?NE! Čti moje narychlo sesmolené věty s větší pozorností.
Nechces ho trestat? Zapomnel, tak nic rikat nemusi? Kcemu takovy zakon pak je?Protože pokud ho zapomněl, říct mi ho nemůže, a pokud ho zná, tak mi ho říct musí. Pokud to neudělá, a prokáže se to, je v průšvihu. Pokud má soud vážný důvod myslet si, že lže (například mění výpovědi a podobně), stane se to přitěžující okolností. Smyslem je stanovit, že soud má právo ta hesla ve zdůvodněných případech požadovat. Jsem pro. Co pak s tím, to nechme na soudcích. Já soudce nejsem.
Nevymahatelna prava jsou k nicemu a zbytecne zakony jsou skodlive.Na tom se shodnem. Neshodnem se ale na tom, že by tohle bylo zbytečné a nevymahatelné. Myslím, že by to mohlo být užitečné. Viz ostatní komentáře. Je v nich skoro všechno.
Asi jsi nejaky byrokrat z presvedceni :((Ne, nejsem.
Protože pokud ho zapomněl, říct mi ho nemůže, a pokud ho zná, tak mi ho říct musí. Pokud to neudělá, a prokáže se to, je v průšvihu. Pokud má soud vážný důvod myslet si, že lže (například mění výpovědi a podobně), stane se to přitěžující okolností. Smyslem je stanovit, že soud má právo ta hesla ve zdůvodněných případech požadovat. Jsem pro. Co pak s tím, to nechme na soudcích. Já soudce nejsem.
Je nesmysl na to zřizovat zákon. Prostě při výslechu (tedy při povinnosti říkat pravdu) může padnout otázka na heslo.
Řek bych, že to má cenu. Možná jednou budeme za každého spojence vděční. Až se budou klíče vydávat, šifrování omezováno apod.
Tou zbraní může být cokoliv, klávesnice, obálky s účinnými látkami, štosy papíru na letáky.
Jedna možnost mne napadá, ale radši ji nezmiňuju.
Když existují věci, jako Hidden Volume, není to jen ztráta času se něčím, co by mohlo být zašifrované, vůbec zabývat? Chtějí po tobě heslo, dáš jim heslo, a tím to končí, nebo se pletu?
Hidden volume neresi zdaleka vsechno. Je to spis psychologicka pomucka. Z principu treba u disku hidden volume (konkretne tak jak je implementovana v TC) je rozpoznatelna minimalne z partition tabulky (a asi i lamu napadne ze kdyz system ukazuje ze na disku je 60GB partitiona a na nalepce (pripadne v BIOSu) to pise 120GB, tak asi nevidi tak uplne vsechno).
IMO je hidden volume fajn jenom pokud se dobre implementuje a je k ni dostatecne velkej overhead (napr. pokud ma hidden volume 1MB a ta "fake" 1GB, tak to asi nebude snadne poznat - ale to uz je jenom muj odhad), To jestli to bude mozne nebo ne by asi zalezelo na konkretni implementaci - takhle z hlavy me napada ze by to slo udelat v ramci jedne partition a s rozumnym systemem nakladani s volnym mistem (tzn. prazdne bloky by ve skutecnosti byly bloky hidden volume sifrovane jinym klicem). Zatim ale nevim o zadnem volne dostupnem programu, ktery by to takhle delal (rad se priucim pokud nekdo posle odkazy jinam).
Zatim se mi jako nejjednodussi jevi publikovat v nejakem obskurnim casopise nejakou pitomost na tema "white noise" a potom se branit tim, ze jsem vyzkumnik a tohle jsou moje nasbirane vzorky bileho sumu.
v ramci jedne partition a s rozumnym systemem nakladani s volnym mistem (tzn. prazdne bloky by ve skutecnosti byly bloky hidden volume sifrovane jinym klicem). Zatim ale nevim o zadnem volne dostupnem programu, ktery by to takhle delal (rad se priucim pokud nekdo posle odkazy jinam).Prave to je IMO ten truecryptovy hidden volume :)
Zatim se mi jako nejjednodussi jevi publikovat v nejakem obskurnim casopise nejakou pitomost na tema "white noise" a potom se branit tim, ze jsem vyzkumnik a tohle jsou moje nasbirane vzorky bileho sumu.
Někde v jiné diskuzi tu padl návrh na virus, který bude vytvářet šum.
(a asi i lamu napadne ze kdyz system ukazuje ze na disku je 60GB partitiona a na nalepce (pripadne v BIOSu) to pise 120GB, tak asi nevidi tak uplne vsechno).Nechápu, nerozumím... Pokud je 120GB disk a na druhé polovině je šifrovaná oblast, tváří se jako nevyužitá. Data na ní jsou jen nějaký náhodný šum. „Jé, já tam mám 60 GB volných? No já jsem pitomec. Mně bylo divné, že mi nějak rychle došlo místo na disku. Chtěl jsem tam udělat oddíl na fotky a úplně jsem na to zapomněl…“ Pokud už by došlo k tomu, že se vyzradí, že je tam šifrovaný oddíl a řeknu to "záložní" heslo, tak se po připojení ukáže celých 60 GB. Nikde žádné podezřelé místo nezůstane. A nebo je ještě nějaká možnost 3, která mi uniká?
This preserves plausible deniability (otherwise certain kinds of inconsistency within the file system could indicate that this volume has used hidden volume protection).Takže (+) není možné *nijak* (ani žádným úbytkem místa, jak tvrdí Pilgrim a Otula) zjistit, že tam hidden volume je, ale (-) outer volume bych radši běžně nepoužíval, což může být problém, pokud třeba rádobytajná data zastarají a je třeba je updatovat něčím trochu citlivějším.
Takže (+) není možné *nijak* (ani žádným úbytkem místa, jak tvrdí Pilgrim a Otula) zjistit, že tam hidden volume jeJá netvrdil, že je to možné! Právě naopak - Pilgrimovi jsem to vyvracel! A byl jsem strašně zvědavý na to, jak chce existenci hidden volume prokázat (ta dotazovaná možnost 3, kterou neznám a byl jsem na ni zvědavý)
Čistě teoreticky, pokud se použije LVM...Mám pocit, že jsem svou reakci napsal nejasně, protože byla pochopena opačně. Jsem přesvědčen, že hidden volume není prokazatelné (a to při jakémkoliv poměru velikosti vnějšího a skrytého svazku) - a to jsem se snažil ukázat. Ukázal jsem 2 možnosti, které se mohou přihodit, pokud by došlo k tomu, že po mně někdo bude chtít heslo. Ani při jedné z nich by mi neprokázali, že tam jsou data, která skrývám. A chtěl jsem po něm, aby mi ukázal možnost třetí, která by jejich exitenci prokázala.
Pokud je 120GB disk a na druhé polovině je šifrovaná oblast, tváří se jako nevyužitá. Data na ní jsou jen nějaký náhodný šum. „Jé, já tam mám 60 GB volných? No já jsem pitomec. Mně bylo divné, že mi nějak rychle došlo místo na disku. Chtěl jsem tam udělat oddíl na fotky a úplně jsem na to zapomněl…“
Používám LVM (což některé dnešní distribuce nabízejí při instalaci jako default) a velká část VG je momentálně volná (nedávno jsem kupoval nový disk) s tím, že ji budu přidělovat jednotlivým LV až podle toho, jak bude potřeba. Nepřipadám si kvůli tomu jako pitomec, naopak, přijde mi to rozumnější než rozdělit všechno a pak časem shánět, jestli už někdo umí zmenšit XFS/JFS.
Mam odpovědnost za to heslo? Že o tom nevim
Chtěl bych vidět některé lidi, jak by reagovali na představu zákonné povinnosti mluvit za každých okolností pravdu…
Samozřejmě by se tím potlačila například fantazie (byla by spekulativní fikce jako součást umění legální?). Kde je totiž hranice mezi vymýšlením si a lhaním?
Přitom to není tak mizerný myšlenkový experiment, pokud člověk na chvilku připustí, že svobodná vůle nakrásně může být pouhý biochemický program
Ovšem program, který připouští více invence než diktát posloupnosti vykonávaných činností.
Proč? Už dneska se do knížek i (titulků u) filmů píše, že nemají žádnou souvislost s realitou. Maximálně by se změnilo to, že by to musela být pravda. Ani o nemluvení jsem, hma jak se pozna, co je pravda? je na to nejake objektivni meritko? je kniha o reiki pravda? o nabozenstvi? kdyz se dva vedci hadaji, pravdu ma ktery? a predevsim, ty bys chtel, aby vse byla pravda? ja rozhodne ne. nepravda vcetne lzi je dulezitou soucasti zivota. nebo kdyz potkas tezce nemocneho kamarada, rekjnes muze vypada strasne a ze asi brzo umre?, nemluvil.
Jo, jasně. Klidně nekonečný, ale deterministický.deterministicky? to urcite ne
Á, už je to tady, logická pravda, ontologická pravda, vnitřní pravda, pravda jako opozice lži… Jistě, ano, ovšem, není to prakticky realizovatelné. No a? Já to realizovat nechci, ale to mi nebrání o tom přemýšlet.problemem neni prakticka nerealizovatelnost, problemem je principialni nesmyslnost. ale jiste, premyslet muzes treba o masturbaci chroustu
deterministicky? to urcite ne – no a to je přesně to, co nevíšvim - samozrejme, pokud budes pozadovat 100% jistotu, pak nevim - v takovem pripade totiz ani nevim, jak se jmenuju nebo zda existuje nejaky New York ze vsech praktickych pohledu... vim
Prostě ho máš povinnost vydat, to je vše.Takže si to shrňme:
Když řekne, že ho zapoměl, tak všechna magie odpadá (disk mu patřil,data zašifrovaná jsou a heslo věděl).tohle nedava smysl :)
zjistis ze ho znal, ale nezjistis, zda ho zna, a to je rozdilNechápu proč mi to píšeš. Já jen reagoval na tohle. Však já bych nikoho za zapomenutí hesla netrestal. Už nebudu opakovat proč.
A vyšetřovat zapomenutí hesla ? Další nesmysl, o tomhle jsem nic nepsal. Prostě ho máš povinnost vydat, to je vše.Nesplnění povinnosti musíš nějak potrestat, ne?
zabaví se počítač. V něm se najdou soubory podezřelého - z toho usoudím, že je to jeho disk. Najdu tam nějaký šifrovací program, který chce heslo - z toho usoudím, že je tam jsou zašifrovaná data. Zeptám se ho, znáš heslo ? Ted, jsem ho jak na potvoru zapoměl.Špatný postup. Správný je: "V souladu s čl. 37, odst. 1 Listiny základních práv a svobod odmítám vypovídat."
Na auto děláte řidičák, na počítač ne. K obsluhování auta jsou předpisy, k počítači jsem zatim žádný zákon neviděl, ohledně péče o ten počítač. Tvrdí se, že počítač zvládne kdekdo? Jsou návody všude? Tak tam někde jsem to čet ... a heslo jsem ... já už fakt nevim .
Takže má existovat osvědčení schopnosti používat komunikační/výpočetní techniku dávající majiteli zodpovědnost, jako je tomu u zbraní nebo aut?Um ... a ... akú by to malo nevýhodu?
Um ... a ... akú by to malo nevýhodu? Bavíme sa to o ľuďoch, ktorý dostanú do ruky nástroj, ktorý môže byť reálne nebezpečný. Ak s ním nevedia narábať, stávajú sa živnou pôdou pre spammerov, botnety, DDoS útoky, elektronické podvody, cyberbullying, únik osobných dát, atď. atď. Dnes ráno bola v správach reportáž o matke, ktorá našla na internete človeka, ktorý ponúkal na adopciu jej dieťa. Ponuka bola sprevádzaná fotkami a príbehmi, ktoré ona sama vyvesila na nejakú sociálnu sieť. Priznajme si to - niektorí ľudia sú skutočne príliš blbí, na to aby mali počítač.Nebo by ohromné množství lidí muselo zahodit PDA, chytré telefony a počítače.Takže má existovat osvědčení schopnosti používat komunikační/výpočetní techniku dávající majiteli zodpovědnost, jako je tomu u zbraní nebo aut?Um ... a ... akú by to malo nevýhodu?
Um ... a ... akú by to malo nevýhodu?
Silné omezení trhu a tedy i vývoje, vytvoření černého trhu, v důsledku posílení cloud computingu a mnohem větších zvěrstev,...
Filipe, já netvrdím, že nikdo není vinen. A určitě se těžko přisoudí vina někomu tajemnému, kdo přijede k baráku, rozešle spam a zase odjede. Tak naivní nejsem. Také je jasné, že když někomu vykradou byt, který byl nezamčený, pojišťovna mu nic nedá. To je trochu analogie.
Na co chci však poukázat, je nebezpečnost práce na netu, která je celospolečensky hrubě podceňována. Jak snadné je si pořídit domácí síť a po třetím kliknutí si propojit počítače ..Stejně snadné je i sednout bez řidičáku za volant. Ale to každý ví, že se to nemá a že následky mohou být hrozné. U počítače to tak jasné není. A přitom důsledky mohou být také katastrofické. (Viz příklad s dětským pornem. Spam je proti tomu jen banalita). Běžný občan si nakliká připojení k netu, ale zašifrovat komunikaci již nezvládne. Neměl by na to být nějaký atest? Ze zákona? .. To není otázkou schopnosti k právním úkonům. To je víc. To jsou znalosti v IT a nikoliv jen základní.
...stačí normální rozum, který říká, že se nebudu vrtat do něčeho, čemu nerozumím. A pak samozřejmě uvést na pravou míru ten Microsoftí nesmysl, že počítači není potřeba rozumět a stačí hodně rychle klikat.
Vzhůru do té osvěty.
Naprostý souhlas. A ten Microsoft skutečně zakořenil v lidech názor, že práce s počítačem je jednoduchá. Nedávno jsem měl s přibuznou diskuzi, že co se kolem těch počítačů nadělá ..vždyť miliony lidí je mají doma a nikdo jim moc nerozumí a přesto fungují. A nepodařilo se mi ji vyvést z omylu . A tohle má právě na svědomí Microsoft.
A pak samozřejmě uvést na pravou míru ten Microsoftí nesmysl, že počítači není potřeba rozumět a stačí hodně rychle klikat.
heh, no niektori ludia si myslia, ze su maximalni odbornici v IT, ale toto sa moze stat kazdemu, ze jeho pocitac, router ... bude zneuzity. Policia by v takom pipade mala dokazat, ze clovek svojim konanim trestnemu cinu napomahal. To, ze nie je odbornik na pocitacovu bezpecnost nemoze byt dovod na jeho odsudenie.
25rwehntg54t fdsigtreqy tasdfh q349t asjkh[oisxdut=9qe34 tartg u[90qe43u8t [a rt
Tak s takovým heslem bych nešel do vězení, ale rovnou do blázince ..
Ne řekli by ti, že je to heslo, a chteli by vědet k čemu je. Mučení se stejne nevyhneš..... :P
LOL :-)
jj, niektori ludia tu maju dost podivne nazory. Je to desive a mali by sme svoju slobodu v cyberspace chranit. Dvam do pozornosti A Declaration of the Independence of Cyberspace
ano, ale jen pokud to má dokázat jeho nevinu. Co koho je do toho co má?
ano, ale jen pokud to má dokázat jeho nevinuA neměla by žalující strana nejprve dokázat vinu?
at si kdo chce co chce rika, stejne vas v USA budou mucit jestli jim nereknete sve hesla :)
+1
Žalář na Guantánamu zřídily USA v roce 2002 a zadržují v něm osoby podezřelé ze spáchání teroristických akcí nebo z příslušnosti k mezinárodní teroristické síti Al Kajda.až z posledního odstavce.
ČR nemusí řešit problém s terorismem, to se to pak kecá. Výhoda banánové republiky.
problem je, ze jsou to vsechno naprosto okrajove a nepodstatne jevy, jejichz realna nebezpecnost se blizi nuleMám obavy, že lidé, kterým od zapálených aut vzplanul dům, na to budou mít jiný názor.
ted jsem se vratil z malmo, o kterem jsem od mnoha lidi slychal, jak hrozne dopodlo diky muslimksym imigrantum - jedine, ceho jsme si vsiml, bylo par (a o moc vic nez par to skutecne nebylo) holek s satkem na ulici...Aby bylo jasno, nechci nafukovat význam toho či onoho. Jen jsem dával do kontrastu to, co se skutečně děje (tedy reálné teroristické činy, které se ale neřeší jako teroristické, někdy se jim dokonce v celém rozsahu ustupuje), s "přízrakem terorismu" (úplně jiného charakteru), kvůli kterému se dělají drakonická opatření.
Mám obavy, že lidé, kterým od zapálených aut vzplanul dům, na to budou mít jiný názor.vsak to lide, kterym treba zahynuli blizci v letadle, take
Ne, rozhodně ne. Na to mám moc dobré informace o tom, jak policie funguje. Vyjmenuji typické případy:
1) Na počítači jsou data zákazníků. -- Jinak se tomu říká obchodní tajemství
2) Na počítači jsou data zneužitelná třetími osobami (a nevěřme tomu, že se někomu do ruky nedostanou). -- Prodejná relativně dobře
3) Na počítači jsou šifrovaná data, která jsou u mě jen uložena, ale nejsou má (ani heslo neznám).
4) Jsou tam klíče. Proč do haj**u tu komunikaci šifruju? Přece aby se k ní nikdo nedostal.
---
Já sám nemám na kompu ani porno, takže zatím není důvod šaškovat.
Jedna vec je právo občana odmietnuť vydať heslá.
Druhá vec je jeho priznanie tohoto práva, reps. je vymožiteľnosť. A práve preto osobne riešim ukladanie citlivých údajov vo viacerých stupňoch. Jednak sifrovanie celého disku, rovnako ako ukladanie hesiel k rôznym typom účtov pod rôznymi heslami.
Ak by som bol nútený vydať heslá k jednej skupine hesiel, ostatné môžem odmietnuť z nejakého dôvodu uvedeného napríklad v tejto diskusii vyššie.
A to nevravím nič o tom, že ani samotné heslá neukladám v použiteľnom tvare - pred ich zadaním je potrebné ich modifikovať :)
Pokud se soukromi stane zlocinem, pak jen zlocinci budou mit soukromi.
Philip Zimmermann (autor PGP)
Pokud je ten obcan v trestnim rizeni, tak urcite ano.
Samozřejmě podporuji takové právo. Je to jako domovní prohlídka, na tu má policie právo už desítky či stovky let a nikdo se tomu nepodivuje.
Do bytu vám i v ČR vleze za mnohem menší přestupek, může vám prohrabat šuplík se spodním prádlem, prohlídnout erotické časopisy, intimní fotky v albu, DVDčka jestli tam není něco nelegálního, prostě stejně jako by se vám hrabala na disku. A oddíl disku je něco jako extra místnost ve vašem bytě, i když trochu virtuální, je to místnost do které odmítáte přístup, klíč. Mimochodem, nemůže náhodou tuto analogii použít i policie ČR a ten klíč také vyžadovat? Pokud nevydáte napařit vám "maření výkonu"?
Pokud zabráníš policii přístup do objektu tak dobře a ona se tam nebude moct technicky dostat, nemusíte bydlet hned v betonovém bunkru, ono stačí i poctivý komerčně dostupný trezor! a to už je běžná součást leckteré domácnosti, tak vás zabásnout může, pokud jí to odmítáte umožnit, od otoho je tu paragraf "maření výkonu". Lepší se zeptat na nějaké právním fóru. Kamarád dělal exekutora a dostat se legálně někomu do bytu je v ČR snažsí než si myslíte.
Já mám důvodné podezření, že policie v ČR má dávno možnost vás potrestat, a není na to potřeba ani speciální zákon, stačí analogie současných.
V Británii vám musí odborná organizace - National Technical Assistance Centre (NTAC) zmiňovaná v článku - prokázat, že se jedná s největší pravděpodobností o šifrovaný materiál a ne náhodná data a že to sama nedokáže prolomit. Její potvrzení potřebuje souda police k odsouzení.
Ono šifrované soubory mají určité prokazatelné charakteristiky. Mohou dokázat, že soubor byl aktivně čten a zapisován, mohou se opřít o výpovědi svědků kteří vás viděli s tím a tím počítačem a kryptováním pracovat, mohli vás skrytou kamerou kde je část práce na obrazovce patrná. To jsou to pravde nepřímé důkazy, ale ty se běžně v kriminalistice používají a odsoudit vás s nimi mohou.
Věřím, že dobře organizovaná mafie dokáže nechat zmizet i barák. Já bych je nepodceňoval. Nemluvě o případech kdy bydlíte v přívěsu nebo maringotce. Tam jde "zmizet" bez problému.
Pokud zabráníš policii přístup do objektu tak dobře a ona se tam nebude moct technicky dostat, nemusíte bydlet hned v betonovém bunkru, ono stačí i poctivý komerčně dostupný trezor! a to už je běžná součást leckteré domácnosti, tak vás zabásnout může, pokud jí to odmítáte umožnit, od otoho je tu paragraf "maření výkonu". Lepší se zeptat na nějaké právním fóru.Nevím, jestli je tohle pravda, ale odsouzení za podezření je špatné v jakýchkoli souvislostech. Kromě toho, je ztráta klíče od trezoru či zapomnění hesla "maření výkonu"? Pochybuju.
Kamarád dělal exekutora a dostat se legálně někomu do bytu je v ČR snažsí než si myslíte.Je mi jasný, že to je dost snadný. Moc snadný.
Ono šifrované soubory mají určité prokazatelné charakteristiky.Ano, například vypadají stejně jako náhodná data.
Mohou dokázat, že soubor byl aktivně čten a zapisovánJaký soubor? Jestli šifruju data, tak přece ne do souboru, ale do určité oblasti disku, u které dávám pozor, abych ji nečím jiným nepřepsal. Skrytá partition se tomu říká.
mohli vás skrytou kamerou kde je část práce na obrazovce patrnáS velkým bratrem je ztráta soukromí zaručená, o tom žádná.