Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
V minulých dílech jsem popsal výběr železa a pár HW a SW rozhodnutí (RAID, SSD, virtualizace). V dnešním díle bych se s vámi rád podělil o zkušenosti s konkrétní konfigurací serveru HP ProLiant ML310e gen8 pro běh virtualizační platformy Proxmox VE.
V druhém díle zápisu zkušeností z nákupu a konfigurace serveru pro VPS hosting se podíváme na ECC paměti, RAID, SSD disky a virtualizaci.
Rád bych zde shrnul své poznatky a zkušenosti s pořízením a konfigurací stroje určeného pro běh virtuálních serverů.
Nedávno avizovaný přechod Archlinuxu na balíčkování pomocí XZ mě donutil podívat se na zoubek všemožných komprimátorů a trošku je otestovat.
Conky je výborný nástroj na monitorování svého operačního systému nebo čehokoliv jiného. Dnes si ukážeme, jak do Conky přidat výpis kurzu měn.
Jelikož jsem se nedávno rozhodl rozjet svoje domény na VPSce, potřeboval jsem vyřešit, jak budu stroj monitorovat. Mohl jsem nainstalovat Nagios, SNMP agenta atd., ale já jsem chtěl spíš nějaké pěkné grafy, kde bych přesně viděl, jak se během dne vyvíjí zatížení serveru a mohl tak problémům předcházet a ne reagovat až při nějaké události.
Pro vlastní potřebu jsem si udělal srovnání a otestování dvou zajímavých českých VPS hosterů: Xenzone(Xen) a ASPone(Virtuozzo). Protože se získané zkušenosti určitě mohou hodit i dalším, sepsal jsem vše do článku Srovnání VPS hostingů: Aspone vs Xenzone.
Všem, kterým vadí odkazy jinam, se omlouvám.
Odhadnout kolik paměti je potřeba pro provoz vlastního VPS je opravdu velmi náročné. Přitom ceny VPS tarifů se odvíjejí zejména podle garantované RAM, a tak je tento odhad dost zásadní. Abych si dokázal na tuto otázku sám sobě odpovědět, pokusil jsem se nasimulovat si VPS u sebe doma.
Hamster je applet pro Gnome, který umožňuje měřit čas strávený na různých úkolech. Výborně se hodí obzvlášť pro všechny vývojáře, kteří jsou placeni od hodiny.
PHP interpret je ve většině distribucí nakonfigurován jako modul Apache, což v mnoha případech není vyhovující. Zejména nutnost restartovat celý Apache, aby se projevily změny provedené v php.ini, se dotýkají i malých webserverů hostujících třeba i jen jednu doménu.
Verzovací systém Bazaar jde nyní v Ubuntu 8.10 ovládat stejně snadno jako Subversion pod Windows pomocí klienta Tortoise.
Jak na to
Nainstalujte z repozitáře: bzr, python-nautilus
Stáhněte si experimental deb balíček bzr-gtk a nainstalujte.
Restartujte systém.
Voila! :)
Složka obsahující bazaar projekt by nyní měla v Nautilu vypadat nějak takto: foto
Před dvěma dny vyšla nová verze oblíbené distribuce Ubuntu. Přináší s sebou celou řadu novinek, ale ohlasy jsou zatím velmi rozporuplné.
Nový kernel sice nyní podporuje mnohem více hardwaru, ale zdá se, že ještě není dostatečně otestován pro použití v produkčních strojích. Obejvují se prý problémy s probuzením, zaseknutím GUI nebo kernel panic při přihlášení do šifrované sítě.
Osobně jsem se zatím setkal pouze s nenaběhnutím systému po probuzení (jen jednou), ale i tak je to dost nepříjemné.
Na druhou stranu ale nové Ubuntu přináší takové množství oprav a vylepšení, že zůstat na Hardym by byl hřích :)
Diskuze mezi příznivci Linuxu a Windows bývají většinou na ostří nože. Oba znesvářené tábory pokřikují na protivníka nadávky a hesla typu: Linux rulez, Windows sucks.
Hover efekt je označení pro vizuální změnu prvku, při přejetí kurzoru myši nad tento prvek. Nejznámější a nejrozšířenější je hover efekt u odkazů.
Historie hover efektu je celkem bohatá a určitě si mnohé postupy dobře pamatujete.
Já si pamatuji tyto:
Tento článek je věnován těm, kteří neznají poslední jmenovaný postup, tedy vytvoření hover efektu pomocí posunutí obrázku na pozadí.
pokračování článku"Komprimované" XML je celkem zajímavý standard, který se používá převážně v AJAXových aplikacích, ale své využití najde i jinde. Bohužel o něm ale není příliš informací.
celý článek