V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Právě zveřejněné statistiky z oblasti boje proti drogám se v zásadě nijak neliší od těch z minulých let. Stručně řečeno, užívání drog bují, dealerům je hej, policie zachytí naprosto mizivé množství. Podle policejních odhadů má až 40 % veškeré kriminality něco společného s drogami. Přesto se dál vezeme do pekla.
Vedení České pošty má plná ústa frází o tom, jak se pošta stává moderní firmou, poskytující kvalitní služby. Bohužel, realita nutného kontaktu se službami České pošty mi říká něco jiného. A není to vůbec lichotivé.
Nedávno, při diskusích na téma LGPL, tu zazněla důležitá myšlenka - totiž, že najít hranice dosahu GPL (ve smyslu "co všechno je odvozené dílo") není vůbec jednoduché. Co člověk, to názor. A někdy ty rozdílné názory pěkně komplikují práci.
Když jsem před časem napsal příspěvek O vině a trestu, leckdo mi tehdy zazlíval, že "chci být na zločince moc hodný". Tak to samozřejmě není, jen nechci pomstu místo trestu. S tím souvisí i to, jaký mám názor na nutnou obranu.
Programové knihovny se často šíří pod licencí LGPL, není to však pravidlem. Někdy to bývá GPL, což nepovažuji za úplně nejlepší nápad - i když má každý samozřejmě právo zvolit si licenci dle svého uvážení. Každopádně považuji LGPL za jednoznačně nejlepší licenci pro knihovny, ať si kdo chce co chce říká...
V poslední době čím dál častěji diskutuji s lidmi, kteří si pořizují (nebo by si chtěli pořídit) nový monitor. Váhají mezi CRT a LCD, přičemž zabraný prostor pro ně není důležitý, z kvalitativního hlediska nepreferují jednu či druhou technologii, a zajímá je, zda si připlatit za LCD. Pokud monitor poběží každý den velice dlouho, efektivní cenový rozdíl se podstatně zmenšuje, není dokonce vyloučeno, že LCD nakonec vyjde levněji.
Když Česko vstupovalo do EU, dohodlo si výjimku z obecných pravidel - a sice, že tu cizinci nebudou smět kupovat nemovitosti. Prý by nám skoupili naši vlast, a s kousky půdy a s baráky by spekulovali. No... V každém případě je pravda, že na špinavé machinace si tu vystačíme sami.
V poslední době se pořád debatuje nad vyčerpávání zásob ropy, a nad řešením této situace. Jedním z možných řešení, podle mě velmi zajímavé, je totální přestavba daňového systému tak, aby rozhodující podíl měla "daň z primárních zdrojů".