Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Děsivé doby poklidných vod, kdy 99 % SSD používalo řadič SandForce SF-2281, jsou naštěstí pryč. Dnes si ukážeme hned několik SSD, která se výrazně liší jak použitými NAND flash čipy, tak použitím různých ne-SandForce řadičů. A dojde na další dva nové přístroje od Panasonicu, který 4k/UltraHD video prosazuje celkem vehementně.
Společnosti Jide Tech před několika týdny na Kickstarteru představila svůj první mini počítač, který běží na upravené verzi Androidu. Co nabízí?
Pomalu se nám blíží rozluštění hádanky o tom, jaké bude první GPU a první karta s prvním 16nm velkým čipem od kalifornské Nvidie. Ale i 28nm generací živ je ten,kdo má hlouběji do kapsy, pročež se můžeme těšit na GeForce GTX 950, která je již doslova na spadnutí. Vedle ní nás též dnes čeká povídání o 16nm FinFET procesu u TSMC a také o tom, jak LG pohne s výrobou ohebných OLED displejů
V letním horku podle všeho Intel zase překopal roadmapy, ze kterých se nám odsouvá kamsi 10nm Cannonlake a na jeho místo nastupuje jakýsi Ice Lake. Navíc se Intel prý opět vrátí k integraci napájecích obvodů na CPU, což už působí opravdu zmatek. Něco podobného do výrobních procesů zanáší GlobalFoundries, která mezi všechny ty 32/28nm procesy a připravený 14nm FinFET vřadila nově hned čtyři varianty unikátní výrobní technologie 22nm FD-SOI. Vedle toho pak škatulata na poli USB 3.1 řadičů či základních desek vypadají jako selanka.
Nesporným důkazem neblahého vývoje, který prokazuje každá další generace NAND flash čipů pro SSD, jsou nové 2TB SATA modely od Samsungu. Aby to nebylo ale jen depresivní, podíváme se i na nové grafické karty, nové výrobní technologie či nové displeje.
Společnost Intel před několika měsíci vydala minipočítač Compute Stick s operačním systémem Windows 8.1 a přislíbila, že se na trhu již brzy objeví i verze minipočítače s Ubuntu. Ta se začala prodávat minulý týden a stojí necelé tři tisíce korun.
Asi nejzajímavější věcí s největším dopadem na běžné smrtelníky, je v tomto týdnu nově vyvinutý čip pro gigabitovou síť, jímž chce Realtek bojovat s konkurenčními produkty, které výrobci základních desek stále častěji osazují místo Realteků. Podíváme se dále opět na architekturu Intel Kabylake a také jak to AMD vymyslela s novými grafikami řady Radeon Fury, které se již objevují na trhu.
Canonical nedávno oznámil, že během necelého půl roku vydává již třetí chytrý telefon s operačním systémem Ubuntu. První smartphone s Ubuntu - Aquaris E4.5 Ubuntu Edition - byl vydán v únoru tohoto roku, druhý - Aquaris E5 HD Ubuntu Edition - pak byl na trh uveden v květnu. A nyní si lidé v Evropě mohou pořídit i třetí linuxový smartphone - Meizu MX4 Ubuntu Edition.
Vedle plánovaných mainstreamových GeForce si dnes povíme bližší informace též o chystané čtvrté generaci rozhraní PCI Express 4.0, dokončeném převzetí továren IBM firmou GlobalFoundries, 20nm výrobě GDDR5 čipů u Micronu a také nejnovější ISOCELL technologii, kterou Samsung vypouští do smartphonů.
Americký startup Zettaly začal oficiálně prodávat své kombo reproduktorů a tabletu, které běží na operačním systému Android. Zettaly představilo své zařízení s názvem Avy, které je zajímavou kombinací tabletu a dvou velkých reproduktorů, na letošním veletrhu CES.
Společnost Nest Labs minulý týden představila novou domácí bezpečnostní kamerku Nest Cam spolu s doprovodnou cloudovou analytickou službou spolu a druhou generaci detektoru kouře. Pojďme se na ně podívat blíže.
Vedle radostné informace o potenciálním datu uvedené výkonných 14nm čtyřjader od Intelu se dnes podíváme na novou revizi prokletého osmijádra Qualcomm SnapDragon 810, první 4TB 2,5palcovýá disk, novinky kolem 8k rozlišení a také jeden fotoaparát (to abyste nezakrněli :-).
Společnost Parrot před nedávnem představila třináct cenově dostupných dronů, které umí nejen létat, ale také jezdit po zemi či plavat na vodě.
Ač je tento týden zejména ve znamení nových Radeonů, kdy AMD představila celou škálu karet až po nejvyšší modely s HBM pamětmi, včetně makety duální karty, dnes se jim vyhneme. Nejasností je zatím příliš, takže se pojďme podívat na jiná klasická témata, na jiné hardwarové novinky, které mohla AMD tak trochu zastínit.
Společnost Logic Supply nedávno představila dva průmyslové počítače postavené na operačním systému Linux. Pojďme se na ně podívat blíže.
Dnes se podíváme na zbytek novinek, které se objevily v době konání letošního Computexu. Jedna zajímavější než druhá, takže bez dlouhých úvodů pojďme rovnou na to.
V Kalifornii se minulý týden odehrálo finále mezinárodní soutěže robotů DARPA, jehož se zúčastnilo 23 týmů z celého světa. Z třiadvaceti robotů se podařilo splnit všech osm úkolů pouze třem z nich a vítězem se stal linuxový robot DRC-Hubo.
Dnes v souvislosti s Computexem a skutečností, že během této akce je novinkám v IT věnováno vyšší množství pozornosti, probereme chystané novinky v oblasti grafických karet. Dojde jak na Radeon Fury, jehož uvedení je doslova na spadnutí a který přinese světu první nasazení HBM pamětí v této oblasti. Dojde také na chystanou generaci GPU architektury Nvidia Pascal, která zahájí svoji pouť světem jhiž příští rok, a to s veškerou parádou. Podíváme se ale také, jaký prostor se nabízí AMD v rozumném využití současných GPU, kde minimálně jedno skrývá příjemné tajemství a vše zakončíme jedním SSD restem z minula.
Přehled novinek v oblasti hardwaru, které se objevily v době konání megavýstavy Computex 2015, shrnujeme v dnešním prvním dílu, který se této akci věnuje. Pokud vás zajímá, jaké novinky si pro nás přichystali výrobci SSD řadičů, NAND flash čipů, rozhraní, ale i výrobci vlastních SSD, čtěte dále. Budoucnost SSD kondenzovaná v jednom článku.
Lidé z členských zemí EU si již od tohoto pátku budou moci přes internet objednávat nový smartphone s operačním systémem Ubuntu Linux: Aquaris E5 HD Ubuntu Edition.
Vypukl Computex, a tak se strhla smršť více či méně zajímavých témat. Jednou z těch největších je představení třetí generace rozhraní Thunderbolt. Tohle rozhraní se vám bude opravdu líbit, takže jen můžeme doufat, že si třeba konečně najde cestu i do světa IBM PC. Pokud ne a bude nadále Mac-exkluzivitou, tak se pro jistotu podíváme v dnešních HWN i na další témata.
Americká společnost Dell představila novou verzi svého notebooku Inspiron 15 3000 series s operačním systémem Ubuntu Linux. Cena nového Inspironu 15 3000 v základní výbavě začíná na pouhých 250 dolarech (v přepočtu cca 6000 Kč), za verzi s lepším procesorem si pak pár set korun připlatíte. Pokud však potřebujete levný laptop pro surfování na internetu a kancelářskou práci, měl by vám Inspiron 15 3000 stačit i v základní výbavě.
Po křemíku přijdou další prvky, které umožní posun výroby pod hranici 10 nanometrů. Na tu se připravují všichni, v čele s Intelem. Vedle tohoto tématu se podíváme na jedné straně na počátek konce DDR3 pamětí a na straně druhé na připravovaný standard umožňující využití NVDIMM modulů v DDR4 slotech.
Společnost Erle Robotics vydala speciální verzi svého drona Erle-Copter postavenou na Snappy Ubuntu Core. Pořídit si ji můžete již za 300 euro
Dnešní díl bude tak trochu speciální, protože se nám vyrojilo několik nových informací týkajících se nadcházející řady Radeonů nové generace. Povíme si tak blíže, jak se to má s HBM pamětmi a co AMD plánuje pro nadcházející měsíce. Není toho málo, zejména když se na to podíváme optikou stále přetrvávající letité 28nm výroby u TSMC.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: