Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Dnes zahájíme nepříjemným tématem, které plyne z poznatků řady uživatelů poslední generace CPU od Intelu. Problém je to poměrně závažný, byť pravdou je, že zrovna 14nm Skylake nevyžaduje tak masivní chlazení při OC jako třeba svého času 32nm Sandy Bridge či procesory ještě starší. Každopádně Intel si zadělal na ostudu. Čekají nás ale i další témata, včetně dvou pozitivních z hlediska toho, co lze na PC zobrazit dnes a co bude možné za rok-dva-tři…
Dnes si sice povíme o jednom novém pěkném radeonu, ale v souvislosti s ním stejně zase skončíme u Nvidie a jejích plánů před příchodem 16nm FinFET GPU. Vše pak doplníme novým typem fotografického snímače od Samsungu, abychom přihodili ještě další dvě stěžejní novinky tohoto jihokorejského gigantu.
Dnešní díl je v podstatě speciálem o Intelu. O tom, co uvádí na trh, co představil pro blízkou budoucnost, o tom jaké má plány pro následné generace produktů. Podíváme se tak vedle minulého Broadwellu-E také na chystané další čipy generace Skylake, nástupnickou Kaby Lake, na obrovský procesor Knights Landing (Xeon Phi II) a také na to jak Intel ohlásil první produkt s pamětmi typu HBM2.
Švýcarská značka Logitech má reputaci spíše lepšího výrobce počítačových periferií, přinejmenším v mainstreamu. Při současném přívalu levných, ale nablýskaných výrobků u nás neznámých asijských značek na jedné straně a současně např. povyku kolem mechanických klávesnic na straně druhé se nabízí otázka, zda na trhu zbývá místo pro nejvyšší modelové řady třeba právě Logitechu. Na první pohled jde o poměrně drahé externí „notebookové“ klávesnice – platí se hlavně za značku, nebo kvalita cenu ospravedlňuje? Podíváme se na několik různých modelů: jednodušší podsvícenou K740, bezdrátovou K800 a kompaktní TK820 s touchpadem pro multimediální a podobné systémy. Právě s velkým touchpadem a proprietární technologií Unifying pro spárování až šesti zařízení s jediným přijímačem rovněž vyvstává otazník nad podporou v GNU/Linuxu.
Dnes nás čeká hned šest témat, která zahájíme pohledem na chystaný desktopový hi-end od Intelu a naopak uzavřeme dnes již postarší procesorovou architekturou konkurenční AMD. Děly se a dějí opravdu zajímavé věci…
Minimálně jako experimentální koncept fungují už dnes. Před nějakou dobou Intel ukázal potenciál 3D XPoint SSD ve srovnání s klasickými NAND flash, přičemž vedle všech obvyklých SSD form factorů předvedl i DDR4 DIMM variantu, která je hodně sympatická. Podíváme se samozřejmě i na další témata.
Vedle velmi příjemné zprávy o video dekodéru a GPU z levných procesorů řady Skylake se dnes dále podíváme na jedno trochu nešťastné rozhodnutí firmy Western Digital, chystaný duální Radeon řady Fury a další dva příklady toho, že s TLC NAND flash čipy se prostě budeme chtě-nechtě muset smířit.
Nejvýznamnější hardwarovou novinkou uplynulých dní je bezpochyby představení nových procesorů rodiny SPARC, které Oracle ohlásil na své konferenci. Vedle toho je vše další zastíněno, včetně tape-outu nejnovějších 16nm FinFET GPU od AMD, dalších podrobností o chystané full-frame zrcadlovce Pentax či SSD se SLC čipy od Transcendu.
Zen je rozhodně tahákem, na který se těší každý, kdo je nešťastný z Intelova monopolu. Vedle něj si ale ukážeme již existující produkt, nová APU AMD s řadičem DDR4 pamětí. Dále dojde na významné novinky na poli NAND flash pamětí a vše zakončíme opravdu skvělým konceptem Smart TV, který nyní uvedla do prodeje čínská firma Xiaomi.
V dnešním dílu se podíváme již tradičně na několik témat, která spolu příliš nesouvisí, ale ukazují vývoj a pokrok trhu v daných segmentech. Čekají nás Celerony řady Skylake se svým zajímavým TDP, (r)evoluční ARMové novinky optikou amerického Qualcommu, náhled na budoucnost SD karet v podání reálného produktu od Lexaru a zastavení se dvěma zajímavými fotoaparáty od Canonu.
Z posledních novinek se nic nevymyká natolik, aby to stálo za vypíchnutí v nadpisu. I tak ale tento díl přináší několik zajímavých témat, která ukazují, kam se vyvíjí hned několik dílčích trhů. Začneme trochu netradičně u Microsoftu, neboť přes mnohé nezdary v oblasti hardwaru se občas blýskne něčím hodně pěkným. Čeká nás také kalifornská Nvidia, japonský výrobce LCD a OLED panelů a na závěr také MediaTek a Huawei v tak trochu netradiční roli.
Dnešní díl není vysloveně speciál o SSD, ale povíme si o několika zajímavostech, které se urodily a SSD se bytostně dotýkají. Ale aby to nebyla nuda, ukážeme si jak Nvidia cpe desktopovou grafiku do notebooků a jak se to bude mít s pamětmi typu HBM2.
Finanční vicepresident firmy Seagate vyslovil názor, že SSD bez ohledu na veškerý pokrok nikdy nedosáhnou stejného poměru ceny za jednotku kapacity, jaký nabízí pevné disky. Poměr se do budoucna může měnit, ale pokud jde ryze o kapacitu, HDD na tom budou vždy tak výrazně lépe, že SSD za stejnou cenu nabídnou jen její zlomek. Vedle názoru Seagate nás čekají i další témata: nové zvukovky Asus s ESS Sabre, rozuzlení, kdo bude vyrábět pro Apple SoC A10 či nový foťák od Sony s cenou konkurující 50Mpix Canonům.
Apple měl svoji tradiční akci WWDC, na které již tradičně představil nový hardware a software. Vedle iPhonů 6S / Plus to je 12,9palcový iPad Pro, nový iOS 9, nový watchOS a také Apple Pencil, stylus pro nový iPad Pro. Podíváme se ale samozřejmě i na další témata, aby to nebyla nuda.
V dnešním dílu si povíme z velké části o paměťových technologiích, jelikož polovinu článku věnujeme pamětem HBM a „DDR5“. Kromě toho si ale ukážeme také 5k monitor, který nepoužívá obligátní 27palcový IPS panel, a vše zakončíme foto/video novinkami u Canonu, který nás zase po nějaké době nechal nahlédnout pod pokličku připravovaných technologií.
Kombinaci všech současných moderních rozhraní přináší nová základní deska od Gigabyte. Vybere si každý, vedle Thunderboltu 3 nabízí USB 3.1 Type C / USB 3.0 Type A, HDMI 2.0 pro IGP, až 36W nabíjení po USB, M.2 i SATA Express a třeba také vylepšenou zvukovku. Vedle této krásné desky se podíváme na trápení AMD s připravovanou CPU architekturou Zen a další témata.
Prakticky žádná tajemství už se neskrývají nad parametry procesorů Skylake od ultramobilních čipů až po velké desktopové procesory. Intel představil vše, co mohl (snad vyjma Celeronů), takže se dnes podíváme na velký přehled. Kromě něj nás čeká hodně nabušený smartphone, hodně nabušený monitor a hodně nabušená nová součást výbavy notebooků MSI.
Toshiba má s NAND flash velké plány. Bodejť by ne, je průkopníkem této technologie od samotných počátků a drží se na čele vývoje dodnes. Již nyní se snaží dokázat, že SSD mohou své rotující konkurenty překonat nejen co do IOPS a rychlosti, ale také co do kapacity. Zbývá tak poslední hájená tvrz, a to cena za jednotku kapacity (volně řečeno: Kč/GB, tedy v roce 2018 spíše Kč/TB).
Je-li krize desktopových počítačů nepříjemná, pak dvojnásob to platí pro samostatné grafické karty. Low-end je prakticky polomrtvý, v mainstreamu se za poslední měsíce vůbec nic neděje a hi-end přešlapuje drobnými krůčky směrem vpřed, ale už prakticky není kam. To vše se podepisuje na prodejích grafických karet napříč všemi segmenty, což umocňují stále lepší a lepší integrované grafiky od Intelu, přítomné ve většině firemních CPU pro desktopy. Pomalu tak nastala doba, kdy volání po 16nm FinFET GPU není dáno jen nedočkavostí, ale prakticky nezbytností.
Čekání na výkonnou herní grafiku od Nvidie, která se uživí z PCI Express slotu, poskytne slušný 3D výkon a podporu 4k/H.265 videa pokračuje. Jako 100% nástupce GeFroce GTX 750 totiž GeForce GTX 950 neuspěla. I tak před sebou ale máme zajímavý produkt, vedle nějž se samozřejmě podíváme i na další témata.
Společnost Eggcyte představila novou verzi svého osobního serveru s názvem The Egg, na němž běží operační systém Tizen a společnost PiPo mediální přehrávač s procesorem Intel Atom Baytrail, na němž uživatelé mohou přepínat mezi operačními systémy Android i Windows.
Japonská Toshiba zase o další stupínek posouvá množství bitů nacpaných v jedné paměťové NAND flash buňce. Quadruple Level Cell však nebudou trpět dalším poklesem životnosti z hlediska zápisu dat, Toshiba je bude vyrábět zcela jinou technologií než 15nm planární, kterou nyní vyrábí čipy typu MLC a chystá TLC. Dále se podíváme na další podrobnosti o architektuře Skylake, kterou Intel před několika dny vypustil do světa.
První co každého nadšence s 14nm tock genreací Skylake napadlo, kam až půjde taktovat. Intel se s tím opět moc nemaže, kontakt mezi povrchem čipu a rozvaděčem tepla zprostředkovává i nadále teplovodivá pasta, takže experimentům na hranici rizika rozlomení či odlomení jádra CPU se meze nekladou. Máte rádi adrenalinové sporty se svěrákem v ruce jedné a žiletkou v ruce druhé? Tak vítejte ve 14nm světě společnosti Intel.
Společnost Olio Devices začala přijímat předobjednávky na své nové linuxové chytré hodinky, které zaujmou nejen funkcemi, ale i stylovým provedením.
Nejžhavější novinkou těchto dní je bezesporu nová, 14nm mikroarchitektura Intel „Skylake“. Ta se bohužel nese v duchu posledních tří předchozích architektur, takže výkonnostní skok CPU části je minimální až nulový, ale bohudík je tu alespoň ono vylepšené GPU. Pojďme se na „Skylake“ a jiná témata podívat blíže.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: