Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Chcete-li mít jistotu, že vaše pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pra - pravnoučata si i v roce 3016 prohlédnou vaše data bez potíží, máte nově možnost je vypálit na MDISC média se 100GB kapacitou. Inovace této metalické technologie optických médií zdárně pokračuje a ač jsou ceny vysoké, nejsou nedosažitelné. Dále se dnes podíváme na novou sympatickou zrcadlovku Pentax, první 5k monitor s DisplayPortem 1.3 a jak je to se životností OLED displejů.
Vedle nového neortodoxního nápadu Applu, kterým bude firma řešit problém s nevýkonnými čipy v produktech typu Macbooku Air, se dále podíváme na chystané grafiky Nvidia generace Pascal, nejnovější APU řady AMD Bristol Bridge a dvě zajímavé drobnosti. A slibuji, že dnes je to zcela bez foťáků.
TLC NAND flash čipy jsou „současný mor“ nabídky SSD. Po mnoha výrobcích přidávají svůj nejnovější počin do téhle oblasti také v Kingstonu. Vedle SSD řady UB400 se dále podíváme na jednu zvláštní výpočetní Teslu od Nvidie, budoucí 120Mpix zrcadlovku Canon a také jak se to bude mít se 4k nástupci současných herních konzolí.
Již jen otázkou několika málo týdnů je uvedení a reálná dostupnost prvních grafických karet FinFET éry. Po představení GeForce GTX 1080 v minulém dílu seriálu si dnes přiblížíme oba zástupce o stupínek nižší třídy, tedy jak GeForce GTX 1070, tak AMD „Polaris 10“. A dojde samozřejmě i na další témata.
Čekání je téměř u konce, již jen dva týdny zbývají do momentu, kdy se na pultech obchodů objeví první grafické karty, jejichž GPU nebylo vyrobeno 28nm procesem u TSMC. Nvidia představila svou GeForce GTX 1080, která je příjemným upgradem oproti daleko hladovější GeForce GTX 980 Ti. Podíváme se ale také, co chystá AMD a kam možná zamíří ultrazoomové fotoaparáty.
Intel slovy svého šéfa naznačil, kam se bude ubírat. Směrem od PC k cloudu, internetu věcí či nositelné elektronice. Tohle je možná poslední dekáda, kdy procesorový gigant připomíná doby, kdy zažíval zlatá léta architektury x86. Neznamená to ale, že s PC končí, což naznačuje i nově uvedený form-factor Mini-STX.
AMD se podařilo ulovit mezi velkými zákazníky jak Sony s Playstation 4, tak Microsoft s Xboxem One. Nejinak tomu bude i u výkonnějších variant, které se chystají/nechystají přijít na trh, mimo jiné aby podpořily 4k rozlišení a jeho šíření mezi námi, prostým lidem. Budoucnost bude ve znamení 14nm FinFET GPU/APU AMD … a samozřejmě také 16nm FinFET Nvidia.
Po „velkém Pascalu“, tedy odhaleném GPU Nvidia GP100 z minula, se dnes podíváme na dva zástupce cílící přímo do herních grafik. Větším je GPU GP104, menším GP106 a pomalu se nám s nimi rýsuje kompletní obrázek 16nm FinFET generace GPU a grafických karet Nvidia. Vedle toho se podíváme na 100Mpix středoformát od Hasselbladu či novinku u zdrojů Corsair.
Hned dvě novinky obou hlavních protagonistů trhu GPU se nám sešly. U AMD si ukážeme první procesory poslední 28nm rodiny před příchodem Zenu, u Nvidie zase její nejnovější 16nm FinFET dítko s mnoha miliardami tranzistorů a celkovou spotřebou až 300 W.
Dnes se ještě jednou vrátíme ke změně, kterou Intel definitivně zavádí do vývoje svých CPU. Přechod na třístupňový vývoj vlastně proběhl již před pár lety, ale až nyní se z něj stává „oficiální doktrína“. Kromě Intelových hrátek s CPU se podíváme na jeden skvělý fotoaparát, jednu hodně šílenou myš a nevynecháme ani další přírůstek mezi monitory s rozlišením 5120×2880.
Dnes to bude z velké části o AMD, která se hodně činila. Nejprve se podíváme na otevřený koncept pro připojení externí grafické karty k notebooku, využívající standardní Thunderbolt; následuje duální Radeon Fury, který dává výkon 16 TFLOPS a je o polovinu lepší než cokoli, co má Nvidia; a podíváme se také na další chystané generace GPU po Polarisu. Novinky mají také Western Digital či Canon a nesmíme zapomenout na nový iPhone.
Dnes si povíme další podrobnosti o nové metodě, kterou ASRock obchází poslední pokus Intelu v zamezení možnosti přetaktování uzamčených procesorů řady Skylake. Dále si přiblížíme, jak to bude letos s HBM2 pamětmi, a ukážeme si tři nové GeForce GTX 950 ve velmi úsporném provedení. A skončíme u nejrychlejšího SSD na světě, které ale zatím moc lidí nevidělo.
Dnešní témata nespojuje nic konkrétního, snad jen to, že mění ve svém oboru některé klíčové věci, popřípadě znamenají výrazný skok vpřed. Poklidné vody byly rozčeřeny, budoucnost je tu. Podíváme se jak do světa počítačů, tak mezi fotografickou techniku.
Dnes nás čeká pestrý výběr témat. Zahájíme jej u procesorů Intel, pokračujeme přes procesory AMD, jednu zajímavou základní desku, abychom se oslím můstkem přes nové microSDXC kartičky s UHS-II rozhraním dostali ke dvěma zajímavým fotoaparátům.
Dnes není 1. dubna, je běžný den a Pentax opravdu uvedl na trh svou full-frame digitální zrcadlovku. Není to vtip, je to oficiální, včetně kompletních specifikací a ukázkových fotek na webu výrobce. A Canon s Nikonem se rozhodně mají od Pentaxu co učit. Nebude to dnes ale jen o jednom foto stroji, podíváme se též na ohlášenou pracovní stanici na bázi POWER8 a chystaného nástupce pro GeForce GTX 750 (Ti), který přinese nejen podporou 4k H.265 akcelerace.
Dnešní díl bude tak trochu smutné povídání, neboť zabrousíme do kalných vod marketingových strategií a firemních tlaků, abychom to vzali přes mizérii zvanou 15nm TLC flash. Snad jen ta AMD a její chystaný Zen nám zvedne náladu, tedy pokud nemáte rádi Matrox, který vlastně vyrábí jen upravené Radeony.
Vlastně nejde o žádné selhání, Intel jen přizpůsobil strategii vývoje nových procesorů realitě výrobních technologií a náročnosti jejich vývoje. Dnes si ale tedy povíme, jak to bude s procesory Intel pro nadcházející roky, resp. s nanometry rozměrů řídících elektrod tranzistorů v těchto procesorech. A čekají nás samozřejmě i další témata.
Vedle nových ARMových procesorů od AMD se také podíváme na další témata včetně jednoho 13TB SSD, novinek kolem pamětí pro grafické karty a také jeden hodně moc fajnový fotoaparát.
V posledních letech byly na poli pevných disků tři stabilní věci. Tou první bylo neustálé odsouvání uvedení disků s HAMR technologií, tou druhou skutečnost, že výrobců ubývá a máme de facto duopol, a tou třetí, že Seagate nemá rád helium a raději jde SMR / HAMR cestou. A tohle poslední padá.
Pro mnohé je nejžhavější novinkou z období letošního CESu pro desktopy právě nový monitor od Dellu. Ač jde zatím o první superdrahou vlaštovku, je jasné, že LCD monitory se nyní nacházejí tam, kde CRT v samotném závěru 20. století: na počátku svého konce. Další témata nechybí…
Další díl Hardwarových novinek dedikovaný výstavě CES věnujeme novinkám v oblasti SSD. Na trh jich míří celá řada, o mnoha z nich jsme si psali již v minulosti, takže dnes si hlavně doplníme poslední, ale o to podstatnější střípky. Dojde tak zejména na M.2 / PCI Express 3.0 SSD s podporou NVM Express.
Fotografické firmy už obvykle nečekají jen na Photokinu, ale i začátkem roku s konající se výstavou CES uvádějí žhavé novinky. Současné nové fotoaparáty pak výrazně překonávají dosavadní hranice.
Vítejte v novém roce, kdy vám jako vůbec první věc nabízíme společné shrnutí roku 2015 očima několika zástupců českých IT webů.
Poslední díl Hardwarových novinek tohoto roku nabízí pětici témat, kdy vedle problematiky ochrany proti přehřívání v moderních SSD probereme i výrobu budoucích čipů AMD, Oculus Rift či úspornou GeForce GT 930.
Dnes to bude z nemalé části o nejnovější CPU architektuře Intelu. Povíme si, jak lze přetaktovat uzamčené procesory a jak přeci jen osadit těžký chladič bez rizika poškození CPU, ale aby to bylo vyvážené, čeká nás jeden nový procesor od AMD a dvě parádní desky Gigabyte pro platformu AMD AM3+. Zakončíme to pak u ASMedia.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: