Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Společnost AMD s architekturou Zen a procesory Ryzen očividně svého konkurenčního giganta Intel zaskočila. S jejich uvedením Intel prakticky zcela ztrácí svůj technologický náskok. A jelikož zrušil strategii tick-tock a neustále odkládá 10nm produkty, přijde na svět letos dokonce už čtvrtá generace CPU Intel vyráběná 14nm procesem. A možná potom dokonce i pátá? Jakkoli to zní bláznivě, je to jeden z možných výkladů neustále se měnících informací a roadmap Intelu.
Hned další dva výrobci hlásí pokrok ve vývoji vrstvené technologie výroby NAND flash čipů, což u obou dává příslib kapacitně větších SSD i dalšího zlevňování jednotlivých úrovní kapacit. Vedle SSD se podíváme, jak to vlastně má Apple s ARM čipy pro notebooky; kdy AMD uvede GPU rodiny Vega; jaká je aktuální poruchovost pevných disků několika posledních generací i to, jak vypadá pasivně chlazená GeForce GTX 1050 Ti.
Marketing a vlastně i parametry pasují Roccat Tyon do role herní myši mířené na žánry jako MMORPG nebo komplexní akční hry typu Battlefield. Zároveň ovšem jde o myš, která se až překvapivě může hodit ke kancelářskému využití – pokud uplatníte pohodlné posouvání v dokumentech, mnoho tlačítek, makra atd. Od kancelářských myší se liší moderním senzorem, interní pamětí pro perzistentní uložení nastavení včetně maker nebo netradiční analogovou pákou, použitelnou místo kolečka. To vše jde přitom konfigurovat pomocí nativních linuxových ovladačů.
V další části lednové rekapitulace se podíváme na několik zbývajících novinek, z nichž jistě velmi potěší mnohé nová generace výpočetního modulu Raspberry Pi, jiné zase pár fotografických novinek a rozhodně všechny další várka informací o AMD Zen / Ryzen, procesorech nové generace, které budou uvedeny už co nevidět.
V třetí části rekapitulace prvního měsíce roku dvoutisícsedmnáctého se podíváme na několik technologií z několika oborů, které se buď zuby-nehty snaží držet, nebo skončily dříve, než začaly. Leden 2017 nebyl jen světlý a šťastný, tak se pojďte podívat na cizí neštěstí.
Ve druhé části Hardwarových novinek rekapitulujících první měsíc roku 2017 se podíváme, co nového chystá BlackBerry, jak to má Dell s OLED a 8k monitory, jak Cherry vylepšila své klávesnicové spínače MX a v neposlední řadě jak to vypadá s architekturou AMD Zen a kdy se konečně objeví první procesory na ní postavené.
Rok 2017 je už ve své dvanáctině a tak si pojďme v několika dílech naší nekonečné telenovely ze světa hardwaru zrekapitulovat, co se dělo, s čím se výrobci pochlubili na CES 2017 v Las Vegas a dalších proběhlých výstavách či konferencích.
Rok se s rokem sešel, a tak si pojďte přečíst snad již tradiční oddychové téma z této kategorie, rekapitulaci toho významného, co se v oblasti hardwaru v roce 2016 objevilo.
Dnes nás po minulém foto speciálu čeká několik standardních témat, od grafických karet, přes procesory až po … ehm … jiné grafické karty, monitory či jednu zajímavou klávesnici.
V dnešním dílu si ukážeme zbývající zajímavé novinky, které fotografičtí výrobci prezentovali na letošní Photokině. A že se opravdu bylo na co dívat, v čele s 50Mpix středoformátem od Fujifilmu.
Pomalu, ale jistě se do výroby počítačových čipů plíží nenápadná revoluce. Výroba pod 5nm hranicí už na bázi křemíku nebude možná a jednou z cest, jak se problému jménem křemík zbavit, jsou speciální formy uhlíku. Dnes se blíže podíváme na 1nm tranzistor tvořený za pomoci uhlíkové nanotrubičky a nevynecháme ani jiná tradiční hardwarová témata.
Jako každý druhý rok, i letošní výstava Photokina v Německu byla smrští novinek, ať již přímo na výstavišti, nebo X dnů předtím / X dní potom. Pojďme se podívat na první část výběru toho opravdu nejzajímavějšího, co fotografický průmysl pro nadcházející měsíce a roky nabízí a nabídne.
Jednou ze smutných, přesto však očekávaných novinek poslední doby je konec vývoje vlastních smartphonů BlackBerry. Firma už do budoucna bude lepit svoji značku na cizí výroby a soustředí se na své služby. Končí tak jedna velká éra. Jiné naopak začínají, třeba éra SD karet s terabajtovou kapacitou či možná počátek konce SATA SSD, který trošičku naznačují nové modelové řady Samsungu. Dále se podíváme na HFR + HDR v podání OLED TV LG a na konečně pořádného nástupce prvních Maxwellů, tedy GeForce řady GTX 750 / Ti.
Bezpečný evropský router Turris Omnia z dílny sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, byl dnes poprvé na CES Unvieled představen oficiálně veřejnosti. Výroba unikátního routeru, na jehož vývoj bylo v rámci crowdfundingové kampaně vybráno více než 28 milionů korun, již byla zahájena a první kusy jsou v těchto dnech na cestě ke svým majitelům, kteří si je předobjednali na Indiegogo.com. Ve chvíli, kdy budou všechny routery Turris Omnia z crowdfundingové kampaně doručeny, bude zahájen jejich komerční prodej. Zájemci si je mohou již nyní předobjednat na e-shopech v celé Evropě.
Po mnoha měsících doběhl do svého konce soudní spor, v němž byla Nvidia žalována za nepravdivé parametry u GeForce GTX 970. Zavázala se vyplatit poměrně malé odškodné, ale jen občanům USA a jen za karty zakoupené v USA. Ale aby to bylo o trochu veselejší, podíváme se i na další témata, mimo jiné na plány Samsungu na poli GPU.
Během několika málo let dojde ke značné evoluční obměně toho, co vídáme nejen v paměťových slotech základních desek, ale zejména na grafických kartách. Dnes se blíže podíváme na chystané nové standardy a nemineme ani další témata v čele s novými radeony a novou zrcadlovkou od Canonu.
Hustota tranzistorů na čipech nám roste velice rychle a mezi prvními jednoduššími typy na výrobu jsou vždy NAND flash paměti. Spolu se zmenšujícími se tranzistory a přidáváním bitů do buněk tak rostoucí kapacita přivádí reálně na trh SSD o desítkách TB a výhledově se můžeme těšit na 100TB a větší SSD, neb o nich hovoří všichni významní výrobci. Čekají nás ale samozřejmě i další témata.
Kdo se chce vézt na vlně filmů ve 4k / UltraHD, ten aktuálně (vedle plateb za streamovací služby typu Netflix) řeší velmi vysoké ceny přehrávačů. Řešení trochu netradiční nemá nikdo jiný než Microsoft, jehož nová verze herní konzole disponuje příslušnou mechanikou i GPU schopným daný formát dekódovat, a to za cenu nižší než u přehrávačů, které ani jako herní konzole sloužit nemohou. Vedle Xboxu One S se dále podíváme na chystanou 10nm výrobu u Intelu, nové NAND flash čipy Toshiby a co společnost Nvidia mění v oblasti výroby svých GPU.
Po pár týdnech se vracíme s dalším dílem nekonečného seriálu Hardwarových novinek, který tak bude trochu rekapitulační. Největší peckou poslední doby, byť jakkoli očekávatelnou, pak nejspíš bude skutečnost, že x86 gigant Intel bude vyrábět ARM čipy pro jiné firmy.
Letní sucho, které za chvíli překlopí červenec do srpna, pomalu rozčesávají svěží novinky chystané pro blízkou budoucnost. Vedle čerstvě uvedeného Titanu X od Nvidie se podíváme na nové NAND flash čipy od WD / Toshiby, povíme si o až 2TB SSD pro rozhraní U.2, jak to bude s Nvidia Volta a také jaké procesory AMD Zen nás, možná ještě letos, čekají.
Buď je připravovaná 10nm FinFET výroba TSMC tak skvělá, nebo si Apple vyjednal tak výhodné ceny, nebo je v tom i trochu části té firemní politiky, kdy vyrábět čipy u výrobce, s nímž se neustále soudíte o porušení patentů a průmyslových vzorů. Vše může být pravda, výsledkem však je, že čipy Apple A11 bude kompletně vyrábět tchaj-wanská TSMC. Vedle toho se podíváme na dvě rošády, které Intel provedl ve svých roadmapách. Zase. A na závěr na 10TB heliový disk od výrobce, který se kdysi dušoval, že helium nepoužije.
Že se chystá nástupce Xboxu One i Playstation 4 poměrně krátce po jejich vydání, si cvrlikají vrabci na střeše už pár měsíců. Díky úniku prezentace Sony se ale můžeme podívat, jaká konkrétně Playstation 4 bude. Z dalších témat se zastavíme u HBM2 pamětí a upřesnění ohledně chystané hi-end grafiky AMD a vše zakončíme u Qualcommu, který trochu vylepšil svoji vlajkovou ARM loď.
Dnes nás čekají tři opravdu zajímavé hardwarové produkty. Ten první prozrazuje již nadpis, jde o SSD s hodně vysokou kapacitou. Dalším je báječný profi foťák od Fujifilmu, jehož jedinou nevýhodou je též vysoká cena. A do třetice nás čeká mainstreamová GeForce GTX 1060, kterou Nvidia před pár dny odhalila.
Hlavní novinkou těchto dní je jistě první 14nm FinFET grafika AMD, ale vedle ní se podíváme i na další perly, ať již jejího výkonnějšího sourozence, nebo co vše pro vás může udělat přímo IMAX, pokud byste doma chtěli vlastní špičkové kino. A dnešní povídání zakončíme u Hasselbladu.
Otevřené rozhraní NVM Express s referenční implementací pod BSD licencí posouvá svůj dosah podstatně dál, než umožňovala sběrnice PCI Express. Vedle této významné novinky se podíváme též na zajímavá nová SSD Corsair, jak to bude s výrobou 7nm čipů pro nadcházející roky a jak hodlá ASML vyřešit problém se zjišťováním defektů v 5nm i menších strukturách – první kapitolu budoucnosti menší než 10nm už píše za pomoci koupě jiné firmy za 3,1 miliardy dolarů.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: