Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Společnost Giada nedávno představila zajímavé mini-PC s označením i200, které je poháněné čtvrtou generací procesorů Intel Core a běží na operačním systému Linux či Windows.
Na nové Radeony nadále čekáme, protože to, co se valí na OEM trh nyní, jsou jen skladové zásoby starších čipů. Stejně tak ze skladových zásob bude ještě nějakou dobu fungovat nabídka LTE modemů Nvidia i500, jejichž vývoj a výrobu firma nyní ukončila. S výrobou čipů podle všeho po 14nm éře skončí i francouzsko-italský výrobce STMicroelectronics. Tak snad aspoň jednu pozitivní věc pro dnešek? No … na trh míří 9dolarový pidipočítač typu Raspberry Pi.
Společnost Ugoos nedávno vydala zajímavý minipočítač s názvem UT3S, na němž jsou předinstalovány operační systémy Android 4.4 a Ubuntu 14.10. Co vám toto zařízení za 179 dolarů nabídne?
Americký startup Endless Computers před nedávnem spustil na Kickstarteru kampaň, která má sloužit k financování jeho nového linuxového počítače s názvem Endless Computer. Ten je zaměřen na rozvojové trhy a prodávat se bude hned v několika konfiguracích, přičemž za základní verzi uživatelé zaplatí pouhých 169 dolarů (cca 4000 Kč).
Výrobců, kteří nabízejí linuxové desktopy a laptopy, není mnoho. I když počítače s Linuxem občas představí i americké společnosti jako Dell či HP, mezi tři nejznámější firmy nabízející linuxové stroje patří bezpochyby ZaReason, System76 a Emperor Linux. Pojďme se dnes podívat na pět řešení od těchto značek.
Čína si s embargem poradí po svém, to je asi jasné. Ale jestli to bude dlouhodobě výhodné řešení, teprve uvidíme. Dále se ale podíváme i k AMD na chystané grafiky (plus jednu zajímavou základní desku), Intelu na procesory Broadwell a také si ukážeme jeden zvláštní monitor.
Společnosti ZaReason a System76 nedávno vydaly mini počítače s operačním systémem Ubuntu, které pohání procesory Intel Core „Broadwell“ páté generace a začínají již na 500 dolarech. Pojďme se na ně podívat blíže.
Dnes to bude převážně o únicích informací. Jen díky nim si totiž můžeme nastínit chystané hi-end procesory Intel pro desktopy, stejně jako aktuálně nejnovější ohlášenou x86 architekturu od AMD, která je plánována na příští rok. Zastavíme se též u toho, proč Intel nesmí dodávat Xeony do Číny.
Zatímco MediaTek vyrábí svůj nejnovější 10jádrový počin u tchaj-wanské TSMC, a to morálně zastaralou 20nm technologií (o kterou se zákazníci podle všeho moc neperou), Qualcomm již prchl ke 14nm FinFET procesu u jihokorejského Samsungu. Komu z nich se povede líp, ukáží až závěrečné měsíce roku, takže se kromě toho zatím podívejme i na stav trhu s úložišti typu SSD a co za harddiskovou novinku chystá výrobce Seagate.
Evropané si od nynějška mohou jednoduše pořídit vůbec první telefon s Ubuntu. I když španělská společnost BQ začala v omezeném množství prodávat svůj smartphone Aquaris E4.5 Ubuntu Edition již v únoru, standardní prodej odstartoval teprve v minulém týdnu.
Dnes se věnujeme zejména nastupující generaci SSD tvořených novými NAND flash čipy s vysokými rychlostmi a řadiči podporujícími nová rozhraní a komunikaci pomocí NVM Express. Zavítáme ale i do oblasti LCD monitorů.
Tři čtvrtě roku uběhlo od vydání předchozího dílu našeho nepravidelného seriálu o novinkách v linuxových programech (nejen) pro zpracování fotografií. Je tedy nejvyšší čas podívat se, kam se ve svých funkcionalitách posunuly dva nejvýznamnější linuxové programy pro zpracování digitálních RAW souborů. Zejména pro darktable to byly opravdu plodné měsíce.
Výrobou zakázkových čipů se už AMD dávno živí. Nejnovějším velkým počinem bylo x86 APU pro next-gen konzole Xbox One a Playstation 4. Vedle toho ale podle nepotvrzených informací pracuje i na SoC pro facebook.
Google nedávno představil své nové zařízení s názvem Chromebit, které je jakýmsi „minipočítačem“ s operačním systémem Chrome OS, jenž lze připojovat k různým zařízením pomocí HDMI. Podobných řešení však na trhu najdeme více. Pojďme se podívat na ta nejzajímavější.
Zdá se, že současný vývoj trhu grafických karet, kde Nvidia přebírá od AMD postupně stále větší podíl na trhu velkých karet, jí dává prostor pro pozvolné tempo v přípravě novinek. Tak zde máme nová 28nm Titan X, nástupnický „Pascal“ přijde asi až napřesrok. To Intel se musí snažit víc, neboť licenční politika ARMu jej stále více ohrožuje levnými čínskými výrobky.
Čínská společnost Cube začala za 399 dolarů prodávat linuxovou verzi svého tabletu i7 s 11,6palcovým HD displejem.
Společnost Neptune představila na portálu Indiegogo nový balíček s názvem „Neptun Suite“, který se skládá z androidových chytrých hodinek, telefonu, tabletu, klávesnice a malého televizního zařízení. Celé balení je možné předobjednat za 599 dolarů.
Společnost Rethink Robotics představila nového výrobního robota s názvem Sawyer, který je rychlejší, silnější a preciznější, než předchozí model.
Od začátku roku se objevilo nejen mnoho nových fotoaparátů, ale také nové koncepty, které budou letos udávat tón. Spektrum digitálních fotoaparátů je nyní natolik nové, že jsem se jej rozhodl vyčlenit do samostatného článku, speciálu o fotopřístrojích.
Jsou výstavy, na kterých by to člověk čekal a ono nic. A pak jsou akce, v jejichž souvislosti se najednou sejde kotel klíčových oznámení. Dvě nejvýznamnější se týkají obou konkurenčních výrobců GPU. Jak Nvidia, tak AMD poodhalily nástupnické grafické karty stavějící na nových čipech. Kromě toho nás čekají další neméně zajímavé novinky.
Dnes se podíváme na to, co dalšího vymáčkne AMD z 28nm výrobní technologie s chystanými x86 APU řady „Carrizo“. Není toho málo, tyhle čipy budou skutečně velmi zajímavé ve svých segmentech spotřeby a Intelu zachraňuje reputaci jedině vlastní, technologicky značně nadřazená 14nm výrobní proces. Ale to jednoho dne srovná AMD použití 14nm FinFET od GlobalFoundries/Samsungu, tkaže se rovnou podíváme, co Samsung kutí z 10nm hlediska. Jo a taky co chystá Intel na období 2017 až 2020.
Dnes se podíváme na chystané novinky v 1x-nanometrové FinFET výrobě jak u TSMC, tak u Samsungu. Rozjíždí se totiž pomalu sériová výroba i větších ARM SoC, po které nemůže jednoho dne následovat nic jiného než první malé x86 procesory a podobné produkty. Též se podíváme na nové monitory, zmenšené GeForce GTX 960 (rovnou dvě) a nakonec také jednu hodně podivnou paměťovou kartu, která by neměla uniknout vaší pozornosti.
Na internetu se objevily obrázky, které ukazují údajně nová zařízení Samsungu s operačním systémem Tizen: dva fotoaparáty a kulaté chytré hodinky Orbis s bezdrátovým dobíjením.
První výrobci se začínají loučit s rozhraním, které svoji existenci víceméně spojilo s Applem. Dále se podíváme na to, jak to vypadá s chystanými procesory Intel, novinky rozhraní DisplayPort a také na velmi pěkný a pekelně levný ARM s podporou H.265 a 4k.
Společnost Canonical oznámila, že na evropský trh konečně přichází chytrý mobilní telefon s operačním systémem Ubuntu Linux s názvem Aquaris E4.5 Ubuntu Edition.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: