Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Vedle nového onboard počítače od Raspberry Pi se podíváme na překvapivé novinky u Intelu, co chystá Nvidia se svými čipy Tegra a nemineme ani nové CPU a GPU architektury samotného ARMu a také jeden velmi sofistikovaný svářecí přístroj.
Po uvedení GeForce GTX 970 na trh začaly postupně vyplouvat na světlo informace, které této kartě dávají dosti odpornou pachuť. Nvidia tentokrát přestřelila až příliš a na popularitě jí to rozhodně nepřidá. Ale aby to nebylo jen depresivní, podíváme se na jiná zajímavá témata.
Končí sezóna podkuřování akcionářům a začíná sezóna vystřízlivění. TSMC, která uvedla opožděně 40nm i 28nm výrobní proces, nenápadně ignoruje své dřívější přísliby nejen ohledně 20nm a 16nm procesu FinFET, ale odsouvá i 10nm technologii. Ale aby to nebyla jen křemíková deprese, podíváme se i na další témata.
Společnost Energous představila linuxové zařízení WattUp, které za použití technologie bezdrátového dobíjení umí dobíjet kompatibilní zařízení na vzdálenost až 4,5 metru.
Dnešní díl hardwarových novinek opět věnujeme zejména věcem z výstavy CES. Zastavíme se ale i jinde, takže nás vedle SSD pro letošní rok čekají nové počiny u MediaTeku, informace k novým Radeonům a zase další úsměvné snažení výrobců (Ultra)HD TV.
Intel představil přenosný mikropočítač se systémem Linux nebo Windows, který je osazen čtyřjádrovým procesorem Atom, má až 2 GB paměti RAM a 32 GB flashové paměti.
Tento týden je ve znamení každoroční monstrózní akce CES v Las Vegas, Největší výstava IT a dalších souvisejících věcí (včetně TV apod.) letos sice nepřináší velké revoluční věci, ale i tak je tu řada zajímavostí, na které se společně podíváme. Dnes na první část zahrnující 5k produkty, monitory FreeSync, novou Tegru X1 a GeForce GTX 965M pro notebooky a nakonec i nová levná SSD s čipy TLC.
Společnost Samsung oznámila, že všechny její chytré televizory uvedené v tomto roce budou používat operační systém Tizen. Výrobce spotřební elektroniky tak reaguje na konkurenční LG, které v tomto roce na trh uvede nové smart TV s WebOS 2.0.
Jobs je 6 stop pod zemí, takže proč vlastně ne. Vždyť i on by stejně u továren Samsungu skončil, jelikož to je nejrozumnější varianta pro výrobu next-gen ARM SoC Apple A9. Ale nebude to jen o Applu, podíváme se též na novinky u Intelu, Biostaru, Galaxy a … no vlastně ještě jednou u Samsungu.
Jakýkoli další vývoj na poli kapacit pevných disků již bude muset počkat na příchod technologie HAMR. Jak HGST/WD, tak Seagate (s HDD divizí Samsungu) již zvýšili hustotu záznamu na plotnách i počet ploten na maximální mez. Důkazem je nový 8TB SMR disk Seagate, který míří na trh. Dále se podíváme na novinky ohledně AMD a toho, kam firma směřuje pro nejbližší roky.
Odvěcí rivalové v ladění svých GPU pro výrobní procesy tchajwanské TSMC, se pomalu začínají loučit. AMD míří zpět do svého vlastního lůna, do bývalé firemní výrobní divize, nyní známé jako GlobalFoundries. Nvidia setrvává u ověřeného partnera na Tchaj-wanu. Co to bude znamenat?
Paměťové čipy typu HBM (High Bandwidth Memory), společné dílo JEDECu, AMD a Hynixu, jde do výroby. Na grafikách se objeví již s příští generací Radeonu R9 390X a konečně tak pošle do … úzké hrdlo nízké paměťové propustnosti.
Zatímco AMD se nejspíš chystá opět trošku recyklovat, Nvidia inovuje a uvádí Teslu se zbrusu novým GPU. Podíváme se též na nové chladiče Noctua, ale hvězdou tohoto týdne je nový unikátní monitor od EIZO, který nejenže je dostupný běžnému smrtelníkovi, ale má ono příslovečné...
Vedle připravovaných nových megačipů pro Radeony i GeForce se dnes speciálně podíváme, co se děje u Intelu a jak dopadly jeho námluvy s ARMovými výrobci v Číně.
Dnes se podíváme opět na několik novinek uplynulých dní, jimž dle mého názoru jednoznačně vévodí vpravdě historický počin společnosti MSI. Ta se totiž rozhodla odlišit svoje herní notebooky opět o něco více, a tak po vynikajícím 2.1 zvukovém systému DynAudio, tak trochu výrazně méně impozantních síťovkách Killer či podsvícených klávesnicích SteelSeries, přichází s novou úrovní spolupráce s tímto výrobcem. Srdcem nového notebooku GT80 jsou sice skvělé vnitřnosti, ale teprve pohled na jeho klaviaturu rozehraje srdce každého hráče, stejně jako psavce.
Zdá se, že FullHD je z hlediska mnoha různých produktů již pasé. Snad jedině ty ohavné 15,6palcové TN displeje s rozlišením 1366×768 přežijí aktuální módní vlnu začínající na WUXGA a končící na 4k. Bude to ale čím živit? Na to odpoví AMD s konkurentem pro GeForce GTX 980.
Jedna legenda končí, neustála tlak doby. IBM se dohodla s GlobalFoundries a za poměrně krvavých podmínek jí odprodává své výrobní kapacity. Ani další témata nepotěší: Broadwell-E se zpozdí, opravu bugu TSB přinese až Broadwell-K. Mám ale i veselejší zprávy.
Mooreův zákon skřípe v základech již nějakou dobu, to není tajemství. Je to z nemalé části dáno již více než lineárně rostoucí náročností příprav nových výrobních procesů a nejinak tomu bude i u 14nm technologie, u které to Intel oficiálně přiznal. Navíc první 14nm procesory rozhodně nebudou hi-end, který by se držel zákona o dvojnásobku tranzistorů na čipu každých X měsíců (za X si dosaďte libovolnou aktuální variaci na původní prohlášení Gordona Moora). Podobné trápí i výrobce GPU, kteří již vyjádřili své mírné obavy z budoucích 8k monitorů.
AMD má novou ředitelku. AMD uvedla levné osmijádro. AMD do konce roku uvede APU Carrizo. AMD v něm představí CPU architekturu Excavator. AMD je prostě boží. Na co jsem ještě zapomněl? Jo aha, Nvidia taky snad, možná něco má. Jedno takové celkem povedené GPU…
BendGate je novým heslem, které si Apple nedá za rámeček, podobně jako před lety AntennaGate. Jenže dnes už nemá u kormidla Jobse schopného vymámit z jalové krávy tele, ale obyčejném Cooka. Než se ale ponoříme do nejsmradlavějšího bahna současné IT doby, podíváme se na další témata.
Konektorů, které v sobě kombinovaly více různých rozhraní, přinesla minulost již spousty. Eleganci oboustranného USB Type C se ale nic nevyrovná, když jej nyní nově doplňuje svojí funkcionalitou také rozhraní DisplayPort. Dále se podíváme na nové GeForce GTX 970 a GTX 980 a také co chystají AMD i Intel mezi x86 procesory.
Poslední týden patřil neoddiskutovatelně fotografické akci Photokina 2014 konané opět po 2 letech v německém Kolíně. Většina dění se tak točila kolem fotoaparátů a objektivů, ale mám pro vás milé překvapení, v dnešním dílu HW novinek nenajdete ani jediný foťák. Zato si povíme o budoucnosti NAND flash, která se právě pořádně rozjela, a poodhalíme si také plány Samsungu na vlastní grafický procesor.
V posledních dnech se sešlo několik věcí, které mají velký význam do budoucna, přitom jsou však buď jen drobnou evolucí, nebo jen potvrzením toho, co se očekávalo již dlouhé měsíce. Takže ač tu máme zajímavé novinky, jsou ve své zajímavosti vlastně nudné a předvídatelné. Naštěstí ne všechny.
Servítky si tchaj-wanský výrobce rozhodně nebere a svoje úpravy si nechal dokonce patentovat. Ale nebude to dnes jen o Intelu, podíváme se i na čtyři nové produkty AMD, bombastické oznámení Matroxu (pokud to nevíte, tak to je firma, která byla kdysi slavná svými grafickými kartami ;-) a také nové fotomoduly od Sony.
Světem IT poslední dobou hýbe příchod standardu DDR4, který ukončí kralování DDR3 pamětí, jež jsou na trhu od roku 2007, a doufejme přinese i nové výkonnostní možnosti pro levné grafické karty. Vedle 3D DDR4 a LPDDR4 se podíváme na PLS 4k monitor, nový Radeon R9 285 a nějaké ty foto nesmysly…
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: