Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Dnes to bude víc témat: několik GeForce převlečených za Quadra, problémy Intelu s rozšířením TSX v Haswellech a Broadwellech, chystaný Radeon s next-gen GPU a FirePro na něm založené a nakonec jedno moc sympatické EIZO. To vše signalizuje blížící se konec okurkové sezóny.
Nabídky tohoto typu samozřejmě nejsou určeny každému. Běžný uživatel František prostě nemůže jen tak přijít do IBM, vzít si továrny a k tomu 1 miliardu dolarů. Ale rozhodně se nám mezi IBM a GlobalFoundries schyluje k obrovskému „obchodu“. Podíváme se též na situaci kolem 64bitových ARMů a novou úžasnou výpočetní kartu od AMD.
Samozřejmě pouze pokud na něj budete mít. Tato nejvyšší řada desktopových x86 CPU Intel ale bude stát za hřích. Letní díl doplníme úspornými x86 SoC, inovovanou 64bitovou architekturou ARM, chystanými novými GeForce a jedním SSD od Kingstonu.
Letní okurková sezóna vrhá do světa převážně ohlášení toho, co výrobci teprve chystají. Dnes si tedy nepovíme o konkrétních nových produktech, místo toho se podíváme, co se pro nás chystá v horizontu nadcházejících řekněme 12 měsíců.
Kolik je herních myší 100% podporovaných na GNU/Linuxu? Málo, vlastně prakticky jen ty od firem Roccat a Zowie Gear. Kolik z nich pasuje do levé ruky? Spočítal bych je na prstech. Více o Roccat Lua a Zowie FK dále…
Z nově zveřejněných roadmap vyplynulo, jak to Intel vidí s overclockerskou variantou 14nm Broadwellu a jak to též vidí s jeho nástupcem. Tam nás informace již netěší. Podíváme se dále na dvě skvělé pasivně chlazené GeForcky od Palitu, dvě UltraHD novinky, nové Raspberry Pi a také kdo první uvede na trh produkty uvnitř osazené čipy vyráběnými 16nm technologií FinFET u TSMC…
Roky 2013 až 2015 byly, jsou, resp. budou zlomové. Začalo to s DRAM a NAND flash čipy, které na sub-20nm technologii přešly jako první. Pokračovalo to prvními zkušebními ARMy, ještě letos pak přijde Intel se 14nm x86 procesory Broadwell a v příštím roce jej doprovodí celý peloton produktů, nad kterými svedou boj o zákazníka ty největší výrobní společnosti světa. „Plážový písek“ vytažený Czochralskiho metodou do ušlechtilého 300mm ingotu zdaleka neřekl poslední slovo.
Další generací přelomové „3D technologie“ vybavil jihokorejský gigant svá SSD, Nejnovější generace již nese v jednom pouzdře celkem 32 vrstev NAND flash die, čím dále snižuje výrobní náklady. Podíváme se dále na to, jak to bude s výrobou příští generace Apple ARM SoC a také na chystaný Nvidia Maxwell.
Alespoň to tedy tvrdí. AMD si zahrálo na prognostiky a očekává, že během příštích pěti let dá dohromady řešení, které výrazně překoná vše, co dnes máme na trhu. Komicky v tomto kontextu působí skutečnost, že Nvidia i Samsung couvají ze serverových ARM čipů, ale takový už je IT svět. Nakoec se ale také podíváme na jednu moc hezkou … zrcadlovku.
Společnost EverPro výrazně posouvá hranice dosahu jednoho USB 3.0 kabelu. Napájet s ním nepůjde, ale zato přenese data na extrémní vzdálenost až 100 metrů díky optickým vláknům. Podíváme se dále na vývoj v oblasti PCI Express 4.0, chystané levné Haswell Refreshe od Intelu, jednu moc zajímavou desku od ASRocku a další témata.
ASMedia údajně nebude pro AMD připravovat jen SATA Express řadič, ale spolupráce bude daleko hlubší. Tam, kde Intel vymýtil veškerou konkurenci na své platformě, se ji AMD chystá navrátit zpět. Je to dobrý nápad?
Druhá polovina tohoto roku bude ve znamení generační obměny. Spolu s hi-endovou platformou Intel Haswell-E přinášející až 8jádrové / 16×HT procesory, se objeví i čipset Intel X99 a podpora pamětí DDR4…
Výročí 20 let od vzniku procesoru Pentium sice proběhlo již loni, ale vem to čert, třeba Intel nechce slavit ty první modely s legendární chybou, ale ty následné, opravené. Každopádně slavit chce. Vedle toho nás čekají jako obvykle i další témata, mimo jiné 16nm SSD a novinky ohledně Steam platformy jako celku.
Až mám problém v tomto týdnu vypíchnout jedinou zajímavost do nadpisu. V posledních dnech se toho odehrálo opravdu hodně, dnes si tedy povíme o více tématech, od výroby velkých procesorů malými nanometry až po nový elektronický displej.
„Haswell Refresh“ konečně míří na trh a konečně se Intel chopil za čumák a tak tu od dob 32nm „Sandy Bridge“ zase máme CPU s pořádně kvalitním přenosem tepla z čipu na heatspreader. Takty kolem 5,0 GHz tak budou opět na denním pořádku. AMD si připsala úspěch v zahrnutí své FreeSync technologie do DisplayPort standardu, povíme si ale také o problémech u TSMC.
Nvidia má problém, AMD Radeon R9 295 X2 jí totálně zbořil plány. Tak jako vícekrát v minulosti (zářným příkladem bylo uvedení superlevného Radeonu HD 4850, který zcela deklasoval v poměru výkon/cena konkurenční GeForce), i nyní se AMD podařilo Nvidii zavařit. Její plány na duální GeForce GTX Titan Z tak padají, karta se musí změnit. AMD si ale již duální grafiku odfajfkovala, takže zatím v poklidu ohlašuje své velké plány na poli CPU i APU.
Nová PCI-Expressová verze SATA rozhraní pomalu klepe s novými čipsety Intel 9. řady na dveře. Výrobci díky němu přinesou podporu pro SSD s rychlostmi výrazně převyšujícími 6,0Gbps SATA modely. Vedle toho se podíváme na nejnovější informace o výrobě současných i next-gen GPU a zakončíme neobvyklým 3D fotopřístrojem Lytro Illum.
Dnešní díl je takovým technologickým speciálem. Vedle překvapivého řešení, které zvolil Intel pro jednočipové Atom produkty pro smartphony si totiž podrobně rozebereme novou dohodu firem GlobalFoundries a Samsung, které spojují síly nad vývojem 14nm FinFET technologie. Svět pod 20nm hranicí, jaký nám byl poslední roky rýsován, se dneškem mění. Thunderbolt 3.0 vedle toho vypadá jako minoritní zpráva, ač jí rozhodně není.
Společnost Corning, tvůrci Gorilla Glass, jsou nakonec těmi, kdo Thunderboltu v rámci USB 3.0 vyfoukl jeho optickou ideu. Nové kabely podporují daleko větší délky než běžné metalické USB 3.0. Ale není to jediné téma, podíváme se i na dvě fotografické záležitosti, které dávají zajímavý náhled do budoucna.
Kinesis Advantage je léty ověřená ergonomická klávesnice, nejlevnější s oddělenými konkávními polovinami a navíc s firmwarem, který podporuje nejen přemapování kláves, ale i makra za běhu. Jak se používá?
Tento týden nepochybně patřil AMD. Uvedla na trh hned dvě třídy zcela odlišných produktů, které nebudou tím, co by kupovala majorita zákazníků, ale jistě ukazují flexibilitu a rozsah vývojových a výrobních možností firmy. Zlí jazykové si to mohou klidně přeložit tak, že tímto krokem AMD dohání jak Intel, tak Nvidii.
Pomalu vyplouvají na povrch detailní informace o chystaném duální Radeonu s 2× GPU „Hawaii“, který se na trh chystá již příští týden. Karta to bude vpravdě šílená: vodní chlazení a TDP 500 W, o cenovce ani nemluvě. Podíváme se ale i na další témata, včetně přehledu Haswell Refresh CPU, tedy lehce inovovaných Intel CPU, která se blíží…
Kalifornská Nvidia pořádala tento týden v San Franciscu svoji GPU Technology Conference. Jako obvykle na ní došlo k ohlášení nových produktů a představení nových architektur. Jde o změny poměrně významné, takže se na ně dnes podrobněji podíváme.
Základní práce s ARM deskou Olimex A20, úprava systému, mapování GPIO portů, práce s relátky a nasazení RFID řešení.
Intel toho v době konání GDC 2014 oznámil poměrně hodně, pročež je hlavním tématem dnešního dílu. Vedle něj se ale podíváme také na další skvělou GeFroce GTX 750 Ti a také na to, na co se těší mnozí: levné LCD monitory se 4k rozlišením. Takže bez dlouhých úvodů…
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: