Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Modrý laser je tu s námi již zatraceně dlouho. Sony předváděla první prototypy „DVR Blue“na CEATECu v říjnu 2000, první spotřebitelské produkty dorazily na trh v dubnu 2003 a nejpozději s příchodem PlayStation 3 došlo ke zpečetění osudu konkurenčního formátu HD-DVD a penetraci Blu-ray mezi širé masy. Je tak nejvyšší čas představit si nástupce, který jako bájný Fénix povstává z popela svého předchůdce, když staví na stejné vlnové délce laseru. Představuje se Archival Disc, šestivrstvý optický kotouček o stovkách gigabajtů úložného prostoru.
Výběr, sestavení, testování plně otevřeného RFID řešení, které úspěšně prochází zkušebním provozem.
Jelikož nám skončilo MWC 2014 ve španělské Barceloně, bylo by hříchem ignorovat lídra mobilního trhu, společnost Samsung. Vedle jejích produktů se ale podíváme i ke konkurenci a také k Nikonu, který opět posunul hranici možného až k nemožnému.
Tento týden by ve znamení probíhající výstavy Mobile World Congress 2014 (MWC) ve španělské Barceloně. Došlo tedy zejména na nová ohlášení v oblasti ARM čipů a architektur a všeho souvisejícího se smartphony či tablety. Vedle těchto témat se dnes ale podíváme i na jiná zajímavá, z týdne minulého.
Savu (finsky kouř) představená na jaře 2012 je jedna z novějších myší z repertoáru německé firmy Roccat zaměřující se na herní hardware. Oproti starším modelům má především nové kolečko a i jinak je vcelku odladěná. Díky ceně kolem 1200 korun, přesnému optickému senzoru a vůbec poměrně strohým specifikacím s minimem nesmyslů jde přímo proti legendární sérii Logitech MX500-MX518-G400-G400s. Zapadá tak v rámci portfolia Roccatu mezi základní myš lua a naopak takřka bohatýrskou řadu kone.
Dnes to bude hlavně o Nvidii, jelikož se v posledních dnech hodně činila. Na trh míří její tři nové 28nm grafiky. Dvě spadají do nové generace „Maxwell“, třetí pak je něčím, co by šlo označit za „Kepler Definitive Edition“. Povíme si ale i o trablích AMD s paměťovými moduly v Evropě a také o tom, jak to vypadá s „Broadwellem“…
Hlavním tématem je dnes nově ohlášená architektura Nvidia „Maxwell“. Ačkoli o ní už víme léta, zpoždění ve výrobních procesech nakonec zpozdily i její uvedení, k němuž i tak dochází na letité 28nm technologii, vyladěné na maximum. Vedle této architektury se samozřejmě podíváme si na další zajímavá témata…
To by to nebyl Facebook, aby zase nevymyslel něco, co mu umožní efektivněji skladovat naše osobní data :-). Na svět tak pomalu přichází jeho systém využívající tří/čtyřvrstvé BDXL disky. Kromě toho si povíme něco i o 20nm ARM SoC od Qualcommu, jenom pasivně chlazeném Radeonu a paměťových kartách od Kingstonu s novou rychlostní specifikací.
Největší novinkou posledních dní je jednoznačně představení ARM procesorů Opteron od AMD. Osmijádrový testovací kit začne AMD rozesílat svým partnerům již brzy, a to rovnou s upravenou Fedorou + LAMP/Java. To Seagate pro změnu plánuje již brzké uvedení svého 6TB disku, jako konkurenci k HGST, plněnému heliem. Na závěr se zastavíme mezi středoformátovými fotoaparáty, kde se schyluje k završení revoluce, kterou APS-C a full-frame prodělaly již dávno: přechodu od CCD k CMOS čipům.
Tento článek volně navazuje na předchozí článek o nastavení VDR pro používání jako IPTV server. Tentokrát už ale nebudeme streamovat ze serveru na počítač, ale ze serveru do televize (respektive do Raspberry Pi).
Dnes konečně opustíme výstavu CES 2014 a budeme se věnovat „normálním“ tématům. Začneme chystanými 16jádrovými procesory AMD architektury Steamroller, vezmeme to přes výše zmíněnou GeForce, směrem k Intel Broadwellu a výlet završíme v laboratořích společnosti Huawei.
Dnes to bude převážně o novém x86 APU od společnosti AMD, které je sice výtečné, ale mohlo být ještě daleko výtečnější. Pojďte se tedy podívat na příběh procesoru kombinovaného s grafikou, který staví na 2 těch úplně nejnovějších dostupných technologiích, ale 3. taková mu nebyla dána sudičkami do kolébky&hellp;
Tento týden probíhá obrovská (nejen) IT akce CES 2014 v Las Vegas. Jak to tak už bývá, zatímco přes Svátky jsme si odpočinuli, hned po Novém roce se na nás vrhá o to větší várka novinek právě z CESu. Rozdělíme si je tedy do dvou článků, přičemž dnes se podíváme mimo jiné na novinky u AMD a Intelu.
Jelikož se blíží konec roku a hned začátkem ledna vypuká monstrakce CES 2014, je jasné, že nyní těsně před svátky již jen zameteme podlahu a posbíráme poslední zajímavá témata tohoto roku. Kupodivu se ale i tak našlo několik věcí, které rozhodně stojí za přečtení, jelikož … no proč bych vás ještě chvíli nenapínal :-) …
Trpaslíci nosící internetové pakety si štěbetají o tom, že již na jaře by měla Nvidia přijít s nástupnickou architekturou „Maxwell“. Kolik je na tom pravdy, to bude hlavní dnešní téma. Podíváme se ale i na jiná…
Vedle fenoménu kryptoměn, který v těchto týdnech totálně změnil poměry na trhu grafických karet, se blíže podíváme na další zajímavé téma: příchod levných monitorů se 4k UltraHD rozlišením na trh v příštím roce…
Zatímco minulý týden patřil převážně herní konzoli Sony Playstation 4, tento pátek si popovídáme více o Xboxu One. I velký zlý Microsoft uvedl na trh svůj next-gen přístroj, který je v mnoha ohledech konkurentovi od velké zlé Sony podobný. Přesto je rozdíl dostatečný, aby si vybral každý. Dojde pak samozřejmě i na další témata.
Sony oslavila s PlayStation 4 ve dnech od jejího uvedení velký úspěch. Prodalo se vše, co bylo k dispozici a prodá se to i v budoucnu. Hlad trhu je od uvedení předchozí generace konzolí v roce 2006 obrovský. Podíváme se samozřejmě ale i na další témata…
Procesorový gigant podle všeho nestihne implementovat SATA Express rozhraní do čipsetů pro „Broadwell“, takže nás čeká jistý (ne)malý odklad. Vedle toho se podíváme na zajímavé novinky od AMD vzešlé z jeho APU konference a zjistíme, co je nového mezi paměťovými kartami…
Pokud bych něco označil za zprávu týdne, pak je to uvedení Radeonu R9 290 od AMD. Tahle karta totiž zamířila na trh s cenovkou, která dává vzpomenout cenovému masakru, který Nvidii připravil Radeon HD 4850 před 5 lety. Ale podíváme se samozřejmě i na další témata…
K ARMu se dnes buď přidáte, nebo vám začne ukusovat vaše zisky. Tohle pro mnohé smutné, pro jiné radostné zjištění, dopadlo nyní i na Intel. Procesorový gigant následuje šlépěje konkurenčního AMD a spouští výrobu ARM procesorů pro jednoho ze svých partnerů…
Jak AMD, TSMC a jiní, tak i Intel se trápí s každou novou generací výrobního procesu víc a víc. Optimistické odhady kolem 14nm tick procesu jsou dávno ty tam a jen s každým dalším čtvrtletím sledujeme, jak Intel pozvolna odsouvá uvedení „Broadwellu“ o další kus do budoucna. Podíváme se ale i na další témata.
Pomalu se blíží moment, kdy AMD vypustí do prodeje nový hi-end s novým GPU, Radeon R9 290X „Hawaii“. Na internetech se tak již nyní povalují vedle oficiálně prozrazených specifikací také fotografie referenčního modelu ukazující obrovské GPU, 512bitovou paměťovou sběrnici i napájecí kaskádu…
Vedle jednoho nového foťáku si dnes povíme o čtyřech nových Xeonech Phi, novinkách přichystaných Nvidií v rámci škádlení konkurenční AMD, která zrovna uvádí hromadu nových grafik, a podíváme se i na jeden vpravdě šílený napájecí zdroj…
Dnes se vedle jiných témat podíváme na to, jak si vedou přední světoví výrobci ve vývoji nových výrobních technologií, kterými bude zajištěna produkce čipů pro budoucí generace všemožných produktů, ARM SoC pro smartphony a tablety počínaje…
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: