Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Dříve, nebo později to muselo přijít. AMD startuje další malou revoluci v oblasti GPU. Jejím vrcholem bude GPU s více než 6 miliardami tranzistorů, propustností 512bitové paměťové sběrnice přes 300 GB/s a výkonem přesahujícím 5 TFLOPS…
Nedávno jsem vybíral nový notebook a narazil jsem na značku Clevo a jejich nový model W230ST založený na Intel platformě Haswell. Tento 13" notebook mě zaujal kvůli svému výkonu vzhledem k dané velikosti, tak jsem začal hledat resellera – a narazil jsem na německého prodejce Hawkforce, odkud jsem později tento notebook objednal.
Fenomén tick-tock výroby, kdy se vždy po roce střídá náběh ověřené architektury na novém výrobním procesu s vylepšenou architekturou na procesu lepší, opět následováno touto architekturou na procesu zase o pár nanometrů menším, má v desktopech své časy spočítané. Intel bude tick-tock procesory uvádět nadále jen pro mobilní segment, v desktopech bude nabízet pouze tock generace.
Brian Krzanich (CEO Intel) ukázal běžící „Broadwell“. Embedded procesory AMD pro příští rok. Seagate navazuje na WDC a uvádí 5mm vysoký 2,5" HDD s jednou plotnou. E Ink uvedl displej Carta, nástupce Pearl s o polovinu lepším kontrastem. Olympus OM-D E-M1, výtečná inovace Micro Four Thirds systému.
Jednou z novinek posledních dní je reakce Microsoftu na lepší parametry APU v Playstation 4. Xbox One tedy zrychlí, my se vedle toho pak podíváme na další témata zahrnující várku nových CPU Intel „Haswell“, spuštění výroby DDR4 čipů nebo třeba moc pěkný kompakt od Canonu…
Herní myši mohou být zajímavé nejen pro hráče — přitom dostupnost počítačových her pro GNU/Linux se poslední dobou dramaticky zlepšuje — ale i ostatní uživatele, jsou totiž nabízeny v pestřejší škále tvarů a velikostí a navíc často disponují technicky vyspělejšími senzory, které také stíhají růst s rozlišením displejů. V tomto článku se podíváme na trošku opomíjenou kategorii, a sice drobnější myši vhodné pro fingertip grip: CM Storm Xornet, Logitech G300, Roccat Pyra a Zowie MiCO. Prozradím ještě, že periferie značky Roccat vybočují tím, že je pro ně dostupný konfigurační software i pro GNU/Linux.
Dnešní díl vyplní závěr letního sucha převážně netradičními tématy. Vévodí jim jistě chystaná zapisovatelná Blu-ray média s udávanou životností 1000 let, ale podíváme se i na architekturu IBM Power 8, vývoj kolem 220W procesoru AMD FX-9590 a zastavíme se i u Sony a jejích foťáků…
V tomto článku se dozvíte něco o vlastnostech klávesnic TypeMatrix a zkušenostech s nimi. Získá si vaše srdce, nebo vás odradí už od pohledu?
Týden před koncem července zveřejnil Canonical plán na vývoj a výrobu svého vlastního chytrého telefonu. Hned na to spustil na Indiego crowdfundingový účet, na kterém začal postupně schraňovat finance až do 32 milionů dolarů. Přesto, že se nepodařilo vybrat celou částku, jsme se podívali na koncept Ubuntu Edge blíže, jelikož se mezitím spekuluje o jiných možnostech financování.
Vedle tématu zmíněného v nadpisu se v dnešním dílu podíváme na překvapující strasti, které má nenasytná TSMC s 28nm výrobou a svými konkurenty, nahlédneme do plánů Intelu s nadcházejícími Atomy a představíme si nové základní desky Gigabyte pro APU AMD „Kaveri“, včetně jedné pro zvukové fajnšmekry…
Jelikož to dnes zahájíme poněkud kyselým povídáním o Thunderboltu a o tom, jak Intel elitářským přístupem v podstatě zabránil jeho masivnímu rozšíření, spravíme si chuť budoucí generací pokrokových 3D V-NAND flash čipů od Samsungu, podíváme se na jednu moc hezkou grafickou kartu a na závěr si zase trošku zarejeme…
Nejnovější verzi rozhraní USB lze svým způsobem považovat za poslední hřebíček do rakve masivnějšího rozšíření Thunderboltu: dosahuje totiž na jeho rychlosti. IBM pro změnu otevírá platformu POWER, AMD chystá 20nm Radeony a Panasonic představil Lumix GX7…
Dnešní díl bude převážně o tématu, které může změnit rovnováhu sil na poli čipů ARM v nadcházejících letech. Samsung nejenže investuje obrovské peníze do navýšení počtu open-source vývojářů, ale výrazně změní i strategii vývoje hardwaru, tedy ARM SoC pro ultramobilní segment. Podíváme se ale i na další témata…
Vypíchnout do nadpisu dnešního dílu něco výjimečného nelze. Dnes nás zkrátka čeká sedm takových standardně zajímavých novinek, kde si každý jistě vybere tu svoji srdcovou a stejně tak i naopak jednu takovou, za kterou by mi nejraději vynadal :-)
Dnes to bude zčásti o NAND flash čipech. Nejprve si povíme o testovací produkci 16nm čipů u Micronu, poté o extrémně rychlých SDHC UHS-II kartách od Toshiby a pak už oslím můstkem přejdeme k diskovým plotnám s technologií SMR, abychom vše zakončili pohledem na příští generaci GPU…
Chystané nové APU od AMD bylo spatřeno ve statistikách jednoho z BOINC projektů. Vedle něj se podíváme na nové rozhraní nejen pro mobilní SSD, kam míří výrobci grafických karet s ohledem na poklesy poptávek, jak bude Nvidia řešit problém s Tegrou 4 a nakonec si dáme i dva foťáky od Sony.
Dnes se podíváme primárně na to, co podle všeho kuchtí Intel kolem svých 14nm produktů. Dojde ale i na první plnohodnotně 8jádrový ARM, úsporné verze „Richlandu“ od AMD, dohodu TSMC s Apple a revoluční 40Mpix+ zrcadlovku od Canonu…
Nvidia vedle tuctové GeForce GTX 760 přišla s jedním hodně šokujícím ohlášením. Její technologie a patenty bude možné si nově licencovat, případně použít již hotová GPU řešení ve vlastních produktech. Inspirace ARMem je zde zjevná. Podíváme se také ale na pole SSD, kde se poslední dobou urojilo hned několik zajímavých věcí…
Jelikož Pentax uvedl tři zajímavé nové fotoaparáty, dnes se u nich zastavíme. Vedle toho se ale pochopitelně podíváme i na další témata a slibuji, že příště to bude zcela bez foťáků :-).
Jelikož jsme se minule věnovali výhradně Intelu a příznivci jediného dalšího výrobce výkonných x86 CPU by se mohli cítit dotčeni, popovídáme si dnes pro změnu o AMD. Vedle nové generace AMD APU „Richland“ a jejího chystaného 28nm nástupce „Kaveri“ se dnes podíváme na šílené 5GHz procesory s TDP 220 W…
Nové instrukční sady jako AVX2, nově vyladěný 22nm tock výrobní proces, nové grafické jádro či nové hodnoty TDP a nové úsporné režimy. To vše je „Haswell“. Bez dlouhých cirátů se pojďme podívat, jestli je to podobná bída jako loňský „Ivy Bridge“, nebo naopak výrazný skok…
Tento pátek je speciální, podle dostupných informací totiž zbývá již jediný den do představení nové architektury Intel „Haswell“, a tak se společně podívejme na několik témat, která by v šílenství příštího týdne jinak možná zapadla. Čeká nás takové „letem světem, ne Haswellem“…
Intel to v roadmapě (nejen) pro Ultrabooky naplánoval už loni a protože se tato budoucnost let 2014 a 2015 nezadržitelně blíží, je jasné, že letos musejí přijít zkušební vzorky. Tak si pojďme zlehka zrekapitulovat, kam směřuje bodová hustota displejů pro nadcházející léta, od smartphonů po velké monitory.
Dnes se opět podíváme na několik zajímavostí zejména v procesorové oblasti. Jedna se týká schopnosti napájecích zdrojů poradit si s „Haswellem“ v nejúspornějších režimech běhu, druhá pak chystané 22nm architektury „Silvermont“, která snad dá Atomům poněkud lepší tvář. Zavíme i mezi GPU a SSD…
Jako open source je běžně vydáván počítačový software. Někdo vymyslí kus kódu nebo celek a rozhodne se jej vydat k využití všem ostatním – ti musí případně licenci zachovat a nabídnout opět kód všem ostatním (v závislosti na podmínkách licence). Filozofie otevřeného kódu bývá aplikovaná, byť v menší míře, také u počítačového hardwaru. Příkladem budiž řada miniaturních počítačů nebo 3D tiskárny.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: