Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Jelikož jsme minulý extra díl věnovali převážně Intelu a jeho architektuře „Haswell“, podíváme se dnes více do tábora konkurenčního malého Davídka, který už s Goliášem zas tolik nebojuje. Zato ale bojuje s jinými a to celkem statečně…
Čtvrtého června začíná v Tchaj-peji tradiční supermonstr IT akce Computex a přesně v tento den uvede Intel na trh novou generaci CPU Haswell, resp. celou platformu. Je to oficiální. Vedle toho se ale podíváme ještě na další téma, grafiky Nvidie pro zbytek tohoto roku…
Dnes se podíváme na několik zajímavostí, které svým způsobem vybočují z šedého průměru své kategorie. Jak to dopadne když Asus udělá SSD pro PCI Express, Toshiba zaútočí na Macbooky s Retinou a dva významní výrobci uvedou stejný, takřka shodný a současně podivný hi-end kompakt?
Zanedlouho se objevivší 22nm upgrade pro platformu S2011 od Intelu s sebou přinese podobné zklamání, jakým nás „obšťastnil“ „Ivy Bridge“ v porovnání s 32nm „Sandy Bridge“. Vedle toho se dnes také podíváme na několik podstatně zajímavějších produktů v několika kategoriích…
Tento týden se nám sešlo hned několik novinek, z nichž je těžké vybrat jednu zajímavou do nadpisu. Dnešní díl tedy bude po delší době zase taková správná všehochuť, skrze procesory, grafické karty, notebooky či nové rozhraní pro SSDčka. Dokonce pro dnešek zcela vynechávám téma „Haswell“, bude to totiž mimo jiné o … „Broadwellu“ :-) …
Blíží se nám uvedení, takže je zase čas popovídat si na téma „Haswell“. Dnes se podíváme hned na dvě nové zprávy a pak se ještě krátce zastavíme u AMD. Vše uzavřeme jedním monitorem, který mě osobně moc smyslu nedává, ale třeba máte jiný názor…
Po dlouhých letech, kdy se v roadmapě Nvidie nacházely generace „Fermi“ (GeForce 400 a 500), „Kepler“ (aktuální GeForce 600) a „Maxwell“ (tu teprve uvedení čeká), přidal kalifornský výrobce do timeline konečně i následníka. Nvidia „Volta“ se bude vyznačovat zajímavými novinkami, tou hlavní bude integrace vlastní paměti přímo do GPU. Podíváme se ale i na jiná témata…
Na jarní období tohoto roku se nám sešly dvě nové, relativně levné grafické karty. AMD se pochlapila a uvedla produkt na bázi zbrusu nového GPU, který z marketingových důvodů ponechala v rámci řady HD 7000. Nvidia kontrovala mírnou úpravou jedné ze stávajících grafik, aby tak dala světu konkurenceschopný výtvor…
Vedle dvou zpráv týkajících se pevných disků a Seagate se dnes podíváme na pokračování problému Intelu s řadičem USB 3.0 v čipsetech pro „Haswell“ a také jeden moc pěkný foťák, tedy vlastně foťáček…
Intel drasticky omezil výrobu základních desek. Čipsety pro „Haswell“ budou mít v první revizi vadný řadič USB 3.0. Nejvyšší GPU „Intel HD Graphics 5200 “ v Intel “Haswellu“ bude vybaveno eDRAM. Seagate přestane vyrábět 7200otáčkové 2,5palcové disky a nahradí je hybridními. Čínské Baidu převádí své cloudové služby na ARM servery.
Nedá se svítit, proběhl Mobile World Congress 2013 ve španělské Barceloně a tak byly uplynulé dny těžce ve znamení ultramobilních zařízení a tudíž architektury ARM. Ani tak si dnes neukážeme vše, jen ty hlavní věci, aby nám zbylo alespoň trochu místa na Nikon, který opět zaválel…
Nadpis trochu mate, ani Titan, ani PS4 samozřejmě nejsou zklamáními v původním slova smyslu, jen mají každá své – významné – smítko vady na kráse. Ale ne pro každého jde o smítko důležité, však posuďte sami...
Od společnosti Seagate míří na trh nový 4TB disk pro desktopy, který přišel nejen o „Barracuda“ v názvu, ale též o číslo 7200. Co se za tímto tahem skrývá, to si rozebereme v dnešním dílů Hardwarových novinek, ve kterých se kromě toho podíváme i na novinky, které Seagate chystá pro tento a příští rok, jak se to má s Radeony HD 8000 a kolik lahví vína budete potřebovat, abyste si koupili UltraHD OLED televizi od LG…
Protože se za uplynulý týden nic moc zvláštního nedělo, podíváme se dnes na několik témat na první pohled možná okrajových, ale i tak poměrně zajímavých. Globalfoundries se totiž konečně propočítala k tomu, jaké budou ARMy vyráběné u ní 14nm technologií, Pentax uvedl jeden moc, moc pěkný kompakt, VESA aktualizovala specifikace DisplayPort, máme tu nové Raspberry Pi a nakonec se také rozloučíme s MiniDiscem. Takže se vlastně nudit nebudeme ani v nejmenším…
Hlavním tématem tohoto dílu je upřesnění týkající se prvních objevivších se testů CPU rodiny Intel „Haswell“. Vedle toho se ale podíváme i na dva typy chystaných Xeonů generace „Ivy Bridge“, další přírůstek do rodiny XQD a nakonec též na jedno netradiční, ale pro budoucnost extrémně významné téma…
V dnešním dílu Hardwarových novinek se podíváme zejména na to, co pro nás přichystal, resp. teprve chystá Intel. Dojde hned na několik nových procesorů, smutné oznámení konce celé jedné třídy komponent i upřesnění toho, co nás čeká v tomto desetiletí. Nevynecháme ale i další témata.
Dnes se spolu podíváme hned na několik zajímavých témat, z nichž některá souvisejí ještě s CESem 2013, jiná nikoli. Každopádně nás čeká nejedno zajímavé SSD, nejeden zajímavý HDD, nová specifikace USB 3.0, která zatopí Thunderboltu, a malý šok v podobě nového snímače v Nikonu D5200. A dáme si i jednu drobnost ohledně H.265…
Na frontě x86 je klid, to víme. AMD sice trochu rozvířila vody, ale faktem je, že letošní CES patřil (a ještě dnes patří) zejména ARMům. Procesorům ARM i zařízením s ARMy uvnitř. Tak se na tři nejzajímavější ARM SoC, které budou udávat tep tohoto roku, podrobněji podívejme…
Nový rok nezačínáme, pravda, zrovna optimisticky, ale co naplat. Sešly se nám dvě zprávy, které obě nemusejí nic znamenat, ale stejně tak dobře mohou indikovat zdražení jak pevných disků, tak optických médií. Uvidíme, jak se situace letos vyvine, ale obezřetnost je na místě.
Protože tu máme závěr roku, podíváme se dnes na dvě zajímavosti, které nehovoří o žádném nově uvedeném hardwaru. Toho nás čeká záplava po Nové roce u příležitosti výstavy CES 2013. Dnes to bude o Samsungu, ale také GlobalFoundries a proč AMD možná nebude mít o její technologie zájem…
Vedle několika dalších témat se dnes podíváme na nově představené mobilní Radeon HD 8000 od AMD. Nakolik pokročila technologie a proč AMD uvádí nejdříve mobilní GPU, to si částečně zodpovíme.
Tak už si pomalu, ale jistě, můžeme díky aktuálnímu „úniku“ informací odpovědět na to, jaký bude 22nm TOCK, tedy nástupce „Ivy Bridge“. Intel „Haswell“ se pomalu představuje…
Spekulace jsou leckdy ošemetná věc, ale jednou za čas se objeví nějaká, která sice na první pohled vypadá šíleně, ale ryze pragmaticky dává dokonalý smysl. Je spojení Intelu s Applem natolik silné, aby ustálo i „znásilnění“ Intelových x86 továren ARMádou SoC jiné architektury?
OCZ uvádí na trh vůbec první SSD se svým vlastním řadičem připraveným plně ve firemní režii (resp. v režii Indilinxu, kterého OCZ před časem koupila). Vedle nich se podíváme na jeden hodně rychlý monitor od Asusu, další přírůstek do rodiny Radeonů HD 7000 a nakonec i na jednu zajímavou klávesnici…
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: