Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Protože se nám pomalu, ale jistě, dere na světlo nová generace SSD, která se sice od té předchozí neliší nijak v řadiči, zato používá místo 25nm nové 19/20nm NAND flash čipy, je nejvyšší čas se podívat, jak to také může dopadnout. Dnes si tedy blíže popovídáme o SSD Kingston řady V300 a porovnáme si ji s předchozí V+200. Kromě toho samozřejmě dojde i na jiná témata…
Dalo by se říci, že nyní již konec světa klidně může nastat. Peklo definitivně zamrzlo, Strýček Heini i Strýček Hermy mají u nosů rampouchy a vy pomalu můžete vykrmovat hodně velké prasátko. Intel Xeon Phi Coprocessor 5110P, výpočetní karta s 60 x86 jádry je hlavním hitem tohoto týdne. Aspoň doufejme…
Intel Ivy Bridge-E bude mít jen 6 aktivních jader (12× HT). Opět potvrzeno z úst nejvyšších: GPU Nvidia ponesou ARM jádra. Intel vyzve ARM a všechny ostatní 48jádrovým ultramobilním CPU.
Dnešní díl je tak trochu výjimečný. Shrnuje v sobě tři zdánlivě nesouvisející témata, která však spojuje jedna společná věc: mají co do činění s firmou AMD. Jejímu řediteli nelze upřít, že se narozdíl od svých předchůdců nebojí riskovat a také rozrývat staré kostnaté struktury, podobně jako to ve druhé polovině 90. let udělal Steve Jobs v Applu. Jestli Rory Readovi jeho tah vyjde, to ukáže až budoucí historie, já si ale dovoluji býti opatrně optimistickým…
Takřka přesně rok od uvedení prvních desktopových CPU rodiny „Bulldozer“, uvádí společnost AMD její vylepšenou verzi „Piledriver“. Novinek je pár, CPU jsou o něco lepší, ale zázraky se prostě nekonají, neboť výrobní technologie se příliš nezměnila. Kromě toho se také ale podíváme na několik novinek u Intelu…
Nvidia to s profi segmentem myslí nadále vážně, až vážněji. Zatímco konkurence (AMD Fire) víceméně dále pokračuje ve své linii, Nvidia nyní posouvá své karty Quadro do další oblasti. Quadro VGX je svého druhu malou revolucí v řadě dřívějších malých revolucí, které firma představila. Vedle toho se ale samozřejmě podíváme i na jiná témata.
Vedle obligátního tématu procesorových válek mezi Intelem a AMD, kde to poslední dobou spíše vypadá na jasné vymezení pozic obou výrobců v různých segmentech, se podíváme na jeden moc hezký displej, jednu moc hezkou paměťovou kartu a jednu naprosto ohavnou až urážlivou grafickou kartu…
minulém díle jsme si řekli neco o vzniku Raspberry Pi a o něm samotném, v dnešním díle se podíváme na instalaci systému. Pro Raspberry Pi je k dispozici několik různých linuxových distribucí a za nějaký čas bude k dispozici i Android 4.0.
Ač to na první pohled vypadalo, že pro tento týden bude tématicky “mírně sucho“, nakonec se oblačnost objevila a i trochu káplo. Vedle nejnovější demonstrace společnosti TDK, která je předzvěstí toho, čím budou HDD v této dekádě žít, se podíváme na nová APU AMD Trinity pro desktop, jedny zajímavé „konvenční“ HDD od Western Digital, novou čtečku knih od Amazonu a trochu dalších drobností…
Dva roky se se dvěma roky sešly, a tak tu máme tradiční monstrakci zvanou Photokina. To se vždy po dvou letech v Kolíně slezou firmy, které mají alespoň něco společného s fotografií a snaží se vzájemně trumfnout. A že letos vytáhly opravdu zajímavé trumfy…
V prvním díle tohoto seriálu si Raspberry Pi představíme a povíme si něco o jeho počátcích.
Kromě nově vyvíjeného systému pro extrémně dlouhodobé a odolné ukládání dat, na kterém pracují vědci v japonské společnosti Hitachi, se dnes podíváme i na další zajímavá témata, včetně například výhledu na 14nm výrobní proces GlobalFoundries, který slibuje příchod „3D“ tranzistorů ne nepodobných těm z 22nm Intelova procesu, a také čerstvý standard DDR4 pamětí vydaný konsorciem JEDEC…
Dva roky se se dvěma roky sešly, a tak tu máme tradiční monstrakci zvanou Photokina. To se vždy po dvou letech v Kolíně slezou firmy, které mají alespoň něco společného s fotografií a snaží se vzájemně trumfnout. A že letos vytáhly opravdu zajímavé trumfy…
Zajímavé období na nový hardware se nám sešlo s Photokinou 2012. Mnohé z vás tedy jistě potěší, že i přes tuto monstr-fotovýstavu to dnes bude zcela bez foťáků a o to více o běžném železe. Hardisková divize Westernů zvaná nyní HGST totiž atraktivností své nové tiskovky soupeří s iPhonem 5…
Již čtyři roky můžete každý týden na AbcLinuxu číst pravidelný seriál ze světa hardwarových novinek. Za tu dobu jsme se dopracovali k 200 dílům, přičemž seriál prošel nemalým vývojem. Pojďte se se mnou podívat, jaké to je dělat 4 roky na jednom projektu a jak moc jsem se během nich sekl s prognózami :-)…
Zatímco si příznivci Intelu dělají srandu z „Piledriveru“, letošního nástupce loňských procesorů AMD „Bulldozer“, AMD sic pomalu vyklízející hi-endové x86 CPU pozice, stále pracuje na nástupci. Příští rok přivítáme „Steamroller“ s výkonem až téměř o polovinu vyšším oproti nepovedenému Bulldozeru…
Vedle významného výročí IT i elektronického světa se dnes podíváme na novinky kolem Xeonu Phi, co Intel chystá kolem Haswellu pro pracovní stanice a také se ještě jednou vrátíme k Nvidii a nahlédneme trochu dále do budoucnosti jejích GPU…
Vedle toho, co si šéf Nvidie nejspíš léčí aspirinem, se dnes podíváme na dvě nové grafické karty, z nichž minimálně ta zelená vás jistě bude zajímat. A nemineme ani chystaný tabletový počin Samsungu, který je zajímavý hned z několika důvodů.
Čtvrtý díl seriálu věnovanému snímacímu zařízení Kinect pro Xbox 360 a jeho využití v operačním systému GNU/Linux. V minulém dílu byl představen projekt OpenKinect a knihovna libfreenect. V dnešním dílu to bude organizace OpenNI a knihovna stejného jména.
Již na příští rok chystá Intel zajímavou inovaci pro stále tenčí a lehčí Ultrabooky. Inovace snad konečně odstraní „kurvítko“ v podobě onboard SSD v řadě Ultrabooků, navíc slibuje kapacity sahající za 512GB hranici. Vedle toho se podíváme na další grafické novinky a vše uzavřeme velkým „bububu“, které hodlá udělat Evropská komise celkem třinácti výrobcům optických mechanik, kteří patrně před pár lety „jednali za zavřenými dveřmi“…
Legrační věci se člověk dozví, když se velké korporace začnou soudit a každá přitom chce vrtěti psem trochu jinak. V USA se totiž občas stane, že jim to přeruší soudce. Tak se dnes, kromě jiného, podívejme, jak se to má kolem sporu firem Hewlett-Packard a Oracle ohledně (ne)podpory architektury Itanium a proč je Intel tím třetím, kdo se (s naditou prkenicí), v poklidu směje…
Tentokrát to bude trochu mix. Nejprve se podíváme na dvojici takřka legendárních klávesnic, pak se podíváme na několik vhodných spíše pro hráče a završíme to pedálem a diskuzí o podložkách pod ruku.
Jsou situace, kdy se zákazníkovi „otvírá kudla v kapse“. Typicky jsou to chvíle, kdy někde něčeho zneužije, často pak přírodních živlů. Tak jako se na povodních na Moravě před více než 10 lety pakovali hlavně pekaři s předraženým chlebem, na těch loňských thajských si extrémně přilepšili právě oba HDD výrobci…
Vedle jednoho naprosto šíleného produktu společnosti Gigabyte se dnes podíváme na dva fotoaparáty. Jeden, ač po okraj našlapán velkým potenciálem, vlastně přichází vůči konkurenci s křížkem po funuse, zatímco druhý je svěžím větrem ve své kategorii. Vše pak završíme další návštěvou u pana Keplera.
Protože již máme na světě Xeony postavené na 22nm architektuře Intel „Ivy Bridge“, celý geekovský svět si kladl jasnou otázku: ošidil Intel teplovodivé spojení křemíkové die a heatspreaderu i u enteprise CPU stejně jako u desktopových? Odpověď již známe: ošidil.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: