Portál AbcLinuxu, 21. července 2025 22:41
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Velká podzimní soutěž, 5. kolo (listopad)Pokračuje podzimní soutěž ve spolupráci s IBM Smartplanet. V pátém kole můžete vyhrát další pěkné ceny (například MP3 přehrávač s velkým displejem a podporou OGG, kvalitní sluchátka nebo slavnou deskovou hru) a zároveň si účastí pojistit místo v koncovém slosování o linuxový mininotebook.
Amarok 2.2 – o krok blíže k dokonalostiAmarok byl jedním z programů, které se dlouho vzpamatovávaly z přechodu na Qt/KDE 4. Mnoha lidem chyběl ten schopný a vyladěný přehrávač hudby, na který byli zvyklí ve verzi 1.4. Přečtěte si, jak se Amarok vrátil. (Uživatelské prostředí. Kolekce. Internetové služby. Playlist. Záložky. Bude ekvalizér?)
OpenSource řešení v sítích 2009 – reportážLetošní ročník odborné konference OpenSource řešení v sítích je za námi. Ve srovnání s ročníky předchozími ho provázela výrazně větší publicita, mnohem více přednášejících, partnerů i registrovaných účastníků. Jaký tento ročník byl, co konference přinesla, stálo za to ji navštívit?
ASRock ION 330 – hlučnost, přetaktování, spotřeba, hryDnes si dokončíme to, co jsme minule nestihli. Podíváme se, jak si vede duo Intel Atom a Nvidia ION z hlediska spotřeby, hlučnosti a jaké jsou možnosti přetaktování počítače ASRock ION 330, a to jak CPU, tak GPU. Kromě toho pár slov o výkonu systému při hraní různých her.
IBM představila IT framework pro státní správu30. října IBM vydala Government Industry Framework, což je kombinace softwaru a služeb zaměřená na celonárodní, oblastní i místní státní instituce. Jedná se o integrovaný balík, který mohou státní úřady využívat k poskytování svých služeb. Zahrnuje aplikace, middleware a serverové produkty.
Projekt datové schránky: 2. fáze – zadáníProjekt pro vytvoření open source řešení přístupu k datovým stránkám se z fáze, která zahrnovala zjišťování situace a možností, plánování a přípravy vlastního zadání, přehoupl do fáze druhé, kdy konečně dojde na psaní kódu. V tomto článku vám předkládáme dosavadní zjištění, přehled alternativních řešení a také konkrétní zadání a určení odměn pro řešitele jednotlivých částí projektu.
Konference LinuxAlt 2009: Technologií proti kriziObecně prospěšná společnost Liberix, FIT VUT v Brně a společnost Red Hat Czech vás zvou na čtvrtý ročník osvětové a vzdělávací přednáškové akce LinuxAlt. Konference věnovaná volně šiřitelnému softwaru a otevřeným technologiím proběhne na půdě FIT VUT v Brně – Králově poli o víkendu 7. a 8. listopadu 2009 od 9 hodin.
NVIDIA o budoucnosti i sama o soběDnes se opět vrátíme k nedávné GPU Technology Conference 2009 pořádané společností Nvidia, abychom se podívali na další informace, které z ní vzešly, odpověděli si ústy ředitele firmy (Jen-Hsun Huang) na řadu zajímavých otázek a současně si s šéfem vývoje v Nvidii (Bill Dally) popovídali o blízké i vzdálenější budoucnosti.
Jaderné noviny – 7. 10. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.32-rc3. Citáty týdne: Jon Masters, Andrew Morton, Linus Torvalds, Alan Cox. Poznámky z Netconf 2009 jsou k dispozici. Režim „nízké latence“ CFQ. ACPI ovladač pro uspání procesoru. 2.6.x-rc0. Souběžností řízené pracovní fronty. Sjednocení infrastruktury v blokové vrstvě.
openMagazin 9/2009Z množství kvalitních článků na 70 stranách si můžete vybrat recenzi Opery 10 nebo GNOME 2.28, reportáž o přednášce Marka Shuttlewortha, reportáž z Mozilla MozCamp v Praze nebo novinky v OpenOffice.org 3.2. Ale to není zdaleka vše, deváté vydání je opět velmi pestré.
Hardwarové novinky – 44/2009Dnešní díl je věnován levné plné ATX desce pro socket 1156, novinkám mezi grafikami obou hlavních výrobců a také chystaným grafikám Nvidia, které omylem unikly na veřejnost. Vše zakončíme smutným oznámením TSMC o aktuální výtěžnosti 40nm výroby.
Stavíme poštovní server – 4 (SMTP, spam)Minule představená konfigurace programu Postfix sloužila jen k předávání zpráv na jiný server, bez jakýchkoli dalších aktivit. S tím se lze samozřejmě málokdy spokojit. Obvykle požadujeme výrazně více – server musí vykazovat určitou dávku vlastní „inteligence“.
Mozilla vydala první betaverzi Firefoxu 3.6 v 50 jazycích včetně češtiny. Od alfaverze došlo k 900 změnám a opravám chyb. Zrychlilo se spouštění i odezvy aplikace, přibyla podpora WOFF a nových prvků CSS, DOM a HTML5 včetně plnoobrazovkového režimu pro otevřený formát videa a atributu pro úvodní snímek, nabízí se aktualizace zásuvných modulů a vzhled aplikace je možné změnit jedním kliknutím. Tato verze byla optimalizována k běhu na operačních systémech malých zařízení Windows CE a Maemo. K dispozici je přehled novinek pro vývojáře.
Pokud vám v novém Ubuntu 9.10 (respektive Gnome 2.28) chybí ikony v menu, jistě uvítáte radu, kterou na svém blogu uveřejnil Andrea Ratto. Pomocí ní se snadno vrátíte ke starému nastavení.
Dnes a zítra běží DrupalCamp v Praze. Pokud jste se na něj nedostali, podívejte se na Live stream (živé video, flash).
Vyšla první beta verze připravovaného Krusaderu 2.1. Tato verze přináší nový rychlý prohlížeč textu Lister, vylepšení práce s archivy, pohledy, panely a košem. Došlo také ke stabilizaci kódu. Vývojáři žádají uživatele, aby hlásili případné chyby a zasílali patche.
TuxRadar sestavil video, na kterém je vidět průběh bootu následujících systémů: Ubuntu 9.04, Ubuntu 9.10, Windows Vista a Windows 7. Všechny systémy byly čistě nainstalovány na stejný hardware. Tipnete si, jaké bylo pořadí?
Phoronix pořádá svůj každoroční průzkum o grafických kartách a ovladačích v Linuxu. Pomozte vývojářům získat lepší obrázek o tom, které věci považujete za důležité.
Vyšla další udržovací verze Kipi pluginů 0.8.0 pro Digikam. Kromě oprav chyb přináší tato verze plugin pro import a export obrázků pomocí KIO, vylepšení průvodce tiskem a plugin pro službu Shwup. Všechny pluginy již také byly plně portovány na Qt4/KDE4.
Skype bude (prý) open source. Takové odpovědi se dostalo Olivieru Fauraxovi, když mluvil s podporou firmy Skype kvůli verzi programu pro Mandrivu. Dostalo se mu informace, že Skype bude vydán jako open source.
V Ústí nad Labem se bude 20. listopadu konat Linux Meeting, setkání příznivců systému Linux a open source software. Na programu je celý den plný workshopů a přednášek. Mezi letošní témata patří například přednáška o fungování ENUM od zástupce neziskové organizace CZ.NIC, předvedení virtualizace KVM anebo ukázka dohledového systému pro monitoring IT služeb. Vstup je zdarma, registrujte se na linux-meeting.enlogit.cz.
České sdružení uživatelů OpenSolaris - CZOSUG ve spolupráci se Sun Microsystems a portálem opensolaris.cz vyhlašuje vánoční soutěž o iPod Nano. Pravidla soutěže naleznete na http://opensolaris.cz. Výsledky budou vyhlášeny na setkání CZOSUG 15. prosince v budově Sun Microsystems v Praze a součástí setkání bude i prohlídka pražských laboratoří Sun.
Francouzské Ředitelství veřejných financí (cca 130 tisíc počítačů) bude používat open source mailového klienta Thunderbird, kalendář Lightning a OBM groupware, se kterým mají zkušenosti i jiné francouzské instituce. Tento úřad vzniká sloučením dvou jiných, které používaly každý jiné proprietární řešení. Důvodem pro přechod na otevřený software je snaha ušetřit za licence.
5. listopadu bude konat konference pro všechny zájemce o ICT a administrátory databází, programátory i IT architekty: IBM IOD v Praze: Unlock the business value of information. Jedno z probíraných témat bude například organizace a správa nestrukturovaných dat v IBM Enterprise Content Managementu. Bližší informace o programu naleznete na ibm.com.
Příští pátek, lépe než na třináctého to vyjít snad ani nemohlo, se koná jubilejní a v pořadí již desáté setkání chovatelů tučňáků z Pardubic a blízkého i vzdáleného okolí. Jeho hlavním cílem je poklábosit o radostech i strastech Velkého Tuxe u džbánku dobrého českého piva v příjemném prostředí hostince U Jindřicha v Polabinách, okouknout krásnou obsluhu a třeba i vypít sem tam tu šťopičku něčeho silnějšího. Všichni jste srdečně zváni!
TuxRadar vydal přehled možností, jak zrychlit linuxový desktop drobnějšími úpravami v konfiguraci od bootu přes nastavení síťování až po start desktopového prostředí a některých aplikací (např. webový prohlížeč).
Návrh 2. verze dokumentu European Interoperability Framework (EIF), který definuje standardy a obsahuje doporučení pro zajištění interoperability v rámci institucí EU, zcela odstraňuje text o otevřených standardech a open source a místo toho říká, že "uzavřený" znamená "skoro otevřený".
Matthew Tippett, který se od roku 2003 podílel na vývoji linuxových ovladačů pro grafické karty ATI, přešel do firmy Palm, kde bude vedoucím vývoje linuxového jádra.
Phoronix přináší podrobnosti o novém ovladači, který Intel chystá pro čipset Poulsbo (GMA 500), pro který je zatím podpora velmi neuspokojivá. Nový ovladač obsahuje open source ovladače DRM a DDX xf86-video-psb a navrch 3D ovladač založený na Gallium3D, ten je však uzavřený.
2.-6. 11. probíhá ApacheCon US 2009, který je zároveň oslavou 10. narozenin Apache Foundation. Linux Magazine Pro nabízí 4.-6. zdarma živé video z konference.
Aaron Seigo odpovídá na otázky ohledně plánované změny dialogu KRunner: v KDE 4.4 bude pravděpodobně ve výchozím nastavení "přilepený" k vrchnímu okraji obrazovky (zůstane možnost přepnout na původní chování). Video nového chování najdete na blip.tv nebo v OGG.
Vyšla verze 2.1 správce sbírek Tellico. Přináší například vylepšení některých datových zdrojů, přidává vyhledávání na wine.com, nově ukládá hesla pro Amazon a Crossref lokálně namísto do KWallet a opravuje několik chyb.
Na webu konference LinuxAlt si můžete prohlédnout program letošního ročníku, který se koná již tento víkend (7. a 8. listopadu). Pokud ještě nejste zaregistrováni, můžete tak učinit nejpozději v pátek do 18:00.
Již včera se na jednom FTP serveru objevila finální verze distribuce Mandriva 2010.0. Oficiální torrenty. Neváhejte a vyzkoušejte novou verzi již nyní. Vizte také Krátký pohled na Mandriva Linux 2010 Beta. Oficiální oznámení: Mandriva Linux 2010 Adelie, 25. verze Mandrivy.
Vyšlo KDE 4.3.3. Byly vylepšeny některé efekty KWinu, JuK je nyní stabilnější, KDE PIM se dočkalo různých zlepšení a pracovalo se také na integraci Akonadi. Podrobnosti najdete v seznamu změn.
V pátek 13. 11. začíná již čtvrtý díl linuxové internetové soutěže Po drátě. Kompletní pravidla a postup získání první úlohy dostanete po odeslání e-mailu s předmětem 0:zaciname na adresu soutez (zavináč) podrate.cz. Více na podrate.cz.
Vyšla verze PlayOnLinux 3.7. Jde o nástroj pro snadné spuštění aplikací pro Windows pod Linuxem pomocí Wine. Jedna z novinek je například možnost naráz zastavit všechny aplikace běžící pod PlayOnLinux.
Na serveru MandrivaLinux.cz vyšla obsáhlá recenze nového Mandriva Linuxu 2010.0: "Testoval jsem jej, zkoušel, ohýbal, mučil, ale taky vychovával, rozmazloval a formoval. Pojďme se podívat, jak se francouzská firma Mandriva S.A. předvedla, a co je nového v této verzi."
Luboš Luňák popisuje na svém blogu pozadí snahy o integraci Firefoxu do KDE, na které se podílel pro nadcházející openSUSE 11.2.
Vývojáři a správci distribuce Kubuntu (KDE odnož Ubuntu) oznámili projekt Timelord, který si klade za cíl identifikovat problémy, které Kubuntu trápí, navrhnout řešení a celou distribuci revitalizovat. Detailní specifikaci projektu najdete v PDF.
Vyšlo hezky dekadicky kulaté 200. vydání Fedora Weekly News. Přináší pravidelné týdenní shrnutí dění ve vývojářské komunitě Fedory. FWN je ideálním zdrojem informací pro ty, koho aktuality ze světa Fedory zajímají, ale nechtějí kvůli tomu sledovat několik emailových konferencí.
Unikly informace o obsahu tajné mezinárodní dohody ACTA, což potvrdilo veškeré obavy, že je obsah smlouvy předmětem silné lobby ze strany nahrávacích společností. ACTA se snaží zavést zodpovědnost ISP za obsah přenášený sítí - ISP se tak stanou subjektem, který by měl na požádání vlastníka autorských práv zabránit dalšímu neoprávněnému šíření jeho díla, a to bez soudu (obdoba amerického DMCA). Dále se snaží rozšířit praktiku "třikrát a dost", kdy je údajný porušovatel ("pirát") po třech udáních odpojen od Internetu. Podrobnosti na eff.org.
Red Hat uvolnil produkty nad virtualizační technologii KVM, a to pod souhrnným názvem Red Hat Enterprise Virtualization for Servers. Obsahuje "Red Hat Enterprise Virtualization Manager for Servers", což je bohatý nástroj pro správu virtuálních strojů z webového prohlížeče, a "Red Hat Enterprise Virtualisation Hypervisor", neboli lehký hypervizor pro běh Linuxu a Windows.
Novinky a vylepšení KDE v nadcházející verzi openSUSE 11.2 přináší openSUSE News v článku Sneak Peeks at openSUSE 11.2: KDE 4.3 Experience.
Velká Británie jako další stát EU navrhuje, po francouzském vzoru, odstřihování uživatelů internetu za nevhodné chování. Vše má probíhat bez soudu, důkazu netřeba.
Dnes v 19:00 bude zasedat smírčí výbor Evropského parlamentu ve věci telekomunikačního balíčku a rozhodne o tom, zda bude dodatek 138 (znemožňující odpojování od Internetu bez soudu) nahrazen bastardizovanou verzí na které trvá Rada EU (umožňující odpojování bez soudu). Vyjednavači Evropského parlamentu (Catherine Trautmannová a Alejo Vidal-Quadras) se již dříve Radě EU podřídili. Více viz La Quadrature du Net. Můžete ještě na poslední chvíli kontaktovat příslušné europoslance!
Phoronix informuje o možnosti, že by Gnome 3.0 vyšlo až v září 2010. V březnu vydaná verze by tedy nesla klasické označení 2.30 a jako 3.0 by byla označena až ta podzimní (tedy 2.32). Ačkoliv se zatím neobjevilo žádné oficiální oznámení, je možné brát tuto variantu v potaz vzhledem k tomu, že dvě hlavní novinky Gnome 3.0 (tedy Gnome Shell a Zeitgeist) podle posledních zpráv zřejmě nebudou na jaře dostatečně odladěny.
Vyšla šestá betaverze vývojového prostředí pro KDE4 KDevelop. Vydání se soustředí především na opravu chyb a dále pak zahazuje podporu pro KDE 4.2. Nadcházející betaverze budou vydávány v souladu s plánem vydávání KDE 4.4 a finální verze by měla být dostupná taktéž současně s KDE 4.4. PHP plugin pro KDevelop nyní dospěl do své první betaverze.
Před časem jsme se doslechli o projektu FatELF, který po vzoru univerzálních binárek pro OS X umožňoval mít několik binárek pro různé architektury v jedné. Ryan C. Gordon, autor, byl však znechucen a odrazen přístupem lidí od jádra a glibc, kteří jeho patche odmítli a nemají ani zájem na jejich zařazení. FatELF je tedy pravděpodobně mrtvé. Více na Phoronixu.
Vyšlo JRuby 1.4, které dohání Ruby 1.8.7 (patchlevel 174). Velkou motivací je podpora Ruby on Rails, které má v plánu označit Ruby této verze za minimální podporované. Autoři JRuby dále žádají komunitu o testování podpory Ruby 1.9.
V jádře byla nalezena chyba umožňující získání rootovských práv. Jde o race condition ve funkcích souvisejících s rourami, kdy může dojít ke spuštění kódu na adrese 0. Stejně jako principem podobná chyba nalezená před několika měsící závisí na hodnotě mmap_min_addr. Například v Ubuntu má tento parametr hodnotu 65535, což exploity znefunkčňuje. Oprava je ve verzi 2.6.32-rc6.
IBM oznámila rozšíření svého portfolia "mashup" řešení (aplikace sjednocující data a funkce více externích zdrojů), včetně IBM Mashup Center, o nový produkt IBM Cognos 8 Mashup Service. IBM zároveň oznámila novou skupinu klientů, kteří používají mashup technologie IBM k přeměně svých organizací tím, že používají informace jako strategické aktivum.
Byl vydán Moblin v2.1. Prostředí pro netbooky a nettopy. Obsahuje nový internetový prohlížeč, podporu pro 3G modemy, Bluetooth, animační framework Clutter a nové lokalizace + IME.
Smírčí výbor Evropského parlamentu se včera dohodl s Radou EU na kompromisu ve věci odpojování od Internetu. Nový kompromis mluví obecně o nutnosti respektovat lidská práva a svobody (podle Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod). Opatření týkající se přístupu koncových uživatelů k Internetu musí respektovat presumpci neviny a právo na soukromí. Musí být garantováno předchozí spravedlivé a nestranné řízení (vypadlo však slovo "soudní"). Více na La Quadrature du Net.
Server Phoronix.com provedl benchmark distribuci Ubuntu 9.10 amd64 a Fedora 12RC amd64. Ve většině testů dopadlo lépe Ubuntu, kromě OpenGl, PostgreSQL a NASA NPB. Rozdíly v výkonu OpenGL byly markantní při použití totožných (nvidia 190.42) ovladačů.
18. listopadu se uskuteční neformální setkání nejen Drupal nadšenců v prostorách digilabu AVU (Akademie výtvarného umění) v Praze. Vítáni jsou jak začátečníci, tak pokročilí uživatelé. Více informací a registrace (zdarma).
Chystaný chat pro uživatele sociální sítě Facebook má být založen na protokolu XMPP (Jabber) a serveru ejabberd, takže bude možné k připojení používat libovolného klienta s podporou XMPP.
Po dlouhém období nečinnosti stránky na www.archlinux.cz opět ožívají a připravuje se transformace v plnohodnotný portál o distribuci Arch Linux. Do práce na portálu se může zapojit každý! Adresa projekt manageru je http://redime.goodsoft.cz, vývoj probíhá pomocí repozitáře Git. Po registraci do našeho projekt manageru můžete začít přispívat k vývoji, podrobnosti vám sdělí vedoucí projektu. Pokud máte zkušenosti a chuť, tak jste vítáni. V současné chvíli bychom potřebovali pomoc hlavně s čtečkami RSS v php a překladem některých stránek.
Vyšel Mozilla Firefox 3.5.5. Předchozí verzi lze snadno a rychle shodit jediným gif obrázkem. Více Bug 525326.
Na fóru fotografického programu RawTherapee se objevila zpráva, že se připravuje vydání zdrojových kódů pod GPL licencí. Datum zatím nebylo stanoveno. Tento krok by měl umožnit snadnější začlenění programu do repozitářů distribucí, vznik portu pro Mac OS X a BSD systémy. Taktéž se očekává zapojení dalších vývojářů do projektu.
Posledné nočné zostavenia open source knižnice pre vykreslovanie HTML WebKit obsahujú vylepšený WebInspector. WebInspector je nástroj určený pre webových vývojárov a je to obdoba rozšírenia Firebug pre Firefox. Pomocou WebInspector je napríklad možné editovanie atribútov jednotlivých html elementov, úprava CSS a mnoho ďalších.
Byla nalezena chyba v protokolu SSL/TLS, která umožňuje, aby útočník do spojení vložil data. Z popisu problému jde o obecný autentizační nedostatek, nikoliv o chybu konkrétní implementace. Pracuje se na návrhu, jak chybu řešit. Popis na H-Online.
Článek na LinuxWorld diskutuje, jak to vlastně bude s aktualizacemi starších telefonů s Google Android na nové verze tohoto systému (jde konrétně o chystanou verzi 2.0). Především se píše o obavách o fragmentaci trhu a zmiňují se i možné hardwarové problémy s upgradem. Samotní výrobci a operátoři zatím o aktualizacích moc otevřeně nemluví.
Bola vydaná nová verzia webového prehliadača zameraného na sociálne služby Flock 2.5.5. Táto verzia opravuje predovšetkým bezpečnostné chyby a je založená na Firefox 3.0.15. Sťahovať môžete z oficiálnych stránok projektu.
Podle průzkumu ABI Research bude Linux v tomto roce mít 32% podíl trhu s netbooky, což je velký rozdíl oproti číslu 7 %, za kterým si stojí Microsoft. Podle odhadů ABI Research navíc v roce 2013 Linux předběhne Windows v tomto segmentu, a to díky prodejům v méně rozvinutých zemích. Detaily na DesktopLinux.com.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.