NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Open-source řešení v sítích 2009Slezská univerzita v Opavě, Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné, Ústav informačních technologií a Liberix, o. p. s., vás zvou na konferenci věnovanou svobodnému softwaru: Open-source řešení v sítích. Konference se koná 29. 10. 2009 od 9:00 v prostorách OPF v Karviné.
Soutěž VIP (Vyvíjej, Inovuj, Programuj)Soutěž VIP, kterou pořádá sdružení CZ.NIC, opět podpoří projekty mladých programátorů. Přihlásit se mohou ještě do konce října.
Chromium – rychlost k neuvěřeníChromium se stává plně použitelným webovým prohlížečem s podporou rozšíření a pluginů a obsahuje mnoho originálních i aktuálních nápadů. Pojďme se tedy podívat, co nám nabízí.
Nebojte se SELinuxu – 6 (MLS a MCS)Doposud jsme se zabývali pouze třemi částmi SELinuxového bezpečnostního kontextu: uživatelskou identitou, rolí a typem (doménou). Čtvrtá část kontextu je vyhrazena pro mechanizmus MLS/MCS, tedy úrovním citlivosti a kategoriím dat.
Karmic Koala v obrázcích: Screenshotová recenze Ubuntu 9.10Canonical se chystá dát světu novou verzi (9.10, Karmic Koala) linuxové distribuce Ubuntu, takže je nejvyšší čas se společně podívat na to, jaké přináší novinky, jak vypadá, jak se obsluhuje, a tak dále. (Instalace. Nastavení. Instalace aplikací. Multimediální programy. Dojmy z používání.)
Hardwarové novinky – 43/2009Podíváme se na dvě zajímavé základní desky Asus, jeden nový procesor Intel (Core i7 960), hned osm procesorů AMD, výsledky společné práce Nvidia a její dceřinky mental images (RealityServer) a vše završíme novými produkty od Apple.
Ubuntu 9.10 Karmic Koala – jednodušší už Linux být nemůžeTak jako každý půlrok, opět je tady nová verze populární distribuce Ubuntu. Tentokrát má číslo 9.10 a kódové označení Karmic Koala. Příští verze, která vyjde v dubnu 2010, bude LTS (long term support, podpora tři roky na desktopu a pět let na serveru), a tudíž by se v ní nemělo již provádět příliš mnoho změn. Co tedy nabízí Karmic Koala revolučního? Nebo evolučního?
Stavíme poštovní server – 3 (instalace, základní konfigurace Postfixu)Po přečtení prvních dvou („představovacích“) dílů seriálu již každý mohl získat určitý obrázek, co jsou programy Postfix a Dovecot a proč je použít pro stavbu poštovního serveru. Proto je čas pustit se do práce.
Kódování textuV tomto článku si povíme něco o problematice kódování textu a představíme si několik nástrojů sloužících ke konverzi (a detekci) kódování (Enca, iconv, GNU Recode, cstocs, convmv), to vše doplněno o příklady použití.
Účetní a ekonomický systém WinStrom 10, který podporuje i Linux a Mac OS X, se stal vítězem IT Produkt 2009 v kategorii informační systémy. Oficiální oznámení.
TuxRadar.com uveřejnil obsáhlou sbírku nejčastěji kladených otázek o Linuxu. Všechny jsou stručně a výstižně zodpovězeny, což z nich dělá užitečný zdroj informací pro linuxové nováčky. Otázky jdou děleny do kategorií Obecné, Srovnání s Windows, Kompatibilita, Bezpečnost, Distribuce a Aplikace. Na závěr je přidán seznam odkazů pro další vzdělávání. Otázky by měly být postupem času doplňovány, každý může navrhnout čím.
Vyšel Photoprint 0.4.1 - nyní nově s českým překladem. Balíček s rámečky se již neinstaluje samostatně, ale je přibalen k programu. Příjemnými novinkami je také zobrazení histogramu nebo fullscreen náhled před tiskem. Pro další informace čtěte changelog.
Ministerstvo vnitra SR navrhuje zakázat používání (a poskytování) anonymizérů (proxy, Tor) a nařídit povinné uchovávání údajů o uživatelích veřejných internetových fór. Pokuta v případě poskytnutí nebo umožnění využití anonymizační služby může dosáhnout 33 000 €.
Vyšla jádra 2.6.27.38 a 2.6.31.5. Starší řada obsahuje změny v oblasti SCSI a USB. Aktuální přidává navíc i dlouhý seznam změn týkající se například Bluetooth, Wi-fi, některých architektur a dalších. Především uživatelům aktuální řady se velmi důrazně doporučuje, aby upgradovali.
Vyšlo LLVM 2.6. Generuje lepší x86_64 kód, přináší podporu SSE 4.2, zlepšuje optimalizace a mnoho dalšího. Jde o první vydání obsahující Clang v produkční kvalitě pro C a Objective-C na x86. Clang je kompilátor C, který nyní kompiluje Objective-C údajně až 3x rychleji než GCC 4.2, produkuje lepší chybová hlášení a je licencovaný pod BSD.
Vyšlo Gentoo Ten LiveDVD 10.1. Oproti 10.0 opravuje různé chyby a vylepšuje pár věcí. Na Phoronixu si můžete prohlédnout pár screenshotů.
Robert Millan oznámil vydání GRUB 1.97 (další z vývojových verzí GRUB2). Verze 1.97 vychází dva roky po 1.96, ale přináší množství oprav a vylepšení, včetně automatické detekce Ext4. GRUB2 používá např. nová verze Ubuntu 9.10 Karmic Koala.
Phoronix odkazuje na projekt FatELF Ryana Gordona, který má za cíl vytvoření standardu pro "univerzální binárky" pro linuxové systémy (po vzoru Mac OS X, kde jsou k dispozici binárky spustitelné na platformě PowerPC i Intel). FatELF by distribucím umožnil poskytovat vždy jen jeden balík pro všechny podporované architektury najednou.
Yahoo! News informuje o tom, že stránky amerického prezidenta (WhiteHouse.gov) přešly na redakční systém Drupal. Podle Netcraft běží server na Linuxu.
Ostatic píše o portu anonymizéru Tor v jazyce C na mobilní OS Android. Uživatelům Androidu umožní brouzdání po internetu bez starosti o to, jestli je nesleduje velký bratr. Protože se jedná o port v C, nemělo by používání - na rozdíl od javovských portů Toru pro Dalvik - zpomalovat reakce a vybíjet baterii. Navíc wrapper skripty umožňují běh bez práv roota.
Do Fedory 12, využívající kernel 2.6.31, byl backportován DRM kód z jádra 2.6.32 pro kernel mode-setting and 3D podporu na kartách ATI R600/700. Fedora se tak stává distribucí s funkčními open source 3D ovladači pro Radeony. Podle testů na Phoronixu není 3D akcelarace bez chyby, zejména ve hrách se objevují vady zobrazení, ale třeba Compiz již běhá bez problémů.
Mandriva 2010 se blíží (vydání je plánováno na 3. listopadu) a mnohé z vás jistě zajímá, co přinese. Článek na linuxcrunch.com shrnuje 20 nejzajímavějších novinek v této verzi. Zmiňuje Gnome 2.28, KDE 4.3.2, Moblin 2.0, bootsplash Plymouth, nový vzhled instalátoru, účet hosta, rychlejší boot a další.
BBC píše o nadcházejícím rozhodování na půdě ICANN o povolení národních znaků v názvech internetových domén. Pokud by 30. října v Jižní Korei ke schválení došlo, mohly by být první žádosti přijímány už 16. listopadu. Těšit bychom se tedy mohli nejen na háčky a čárky, ale i na arabské, asijské a další znaky v adresách. Teprve před měsícem přestaly ICANN ovládat USA.
Na spravodajskom serveri sme.sk vyšiel zaujimavý článok o čítaní RFID čipových kariet (používaných (nielen) v MHD mesta Bratislava) za použitia čítačky (cca 30€) a Mifare Card Offline Crackera.
Vyšel X.org 7.5 (X11R7.5). Oficiální oznámení. Phoronix shrnuje některé hlavní novinky: Multi-Pointer X, X Input 2.0, RandR 1.3 a DRI2.
ITWire píše o rozhodnutí týmu Eeebuntu, distribuce specialované na netbooky, skončit kvůli problémům s kompatibilitou aplikací s Ubuntu a od verze 4.0 založit distribuci na Debian Unstable.
Slashdot.org upozorňuje na blogpost, který srovnává Android a Maemo z hlediska svobody. Tu autor pro tyto účely rozdělil na uživatelský přístup, možnosti spolupráce na vývoji, přítomnost uzavřeného kódu a praktickou svobodu. Celkově z porovnání vychází lépe Maemo.
Brněnskou pobočku Red Hat navštívil viceprezident společnosti Paul Cormier a předal jí cenu pro celosvětově nejlepší inženýrské středisko. Zároveň oznámil plán na rozšíření zdejšího týmu, který má aktuálně na 200 členů. Více informací přináší controlengcesko.com
Společnost VMware dnes uvolnila nové verze svých produktů pro virtualizaci na desktopech - Workstation 7, Player 3 a Fusion 3 (Mac). Novinek je spousta, příjemnou změnou je podpora vytváření a editace VMs ve free produktu Player.
Vyšel Abiword 2.8. Přináší vylepšenou podporu spolupráce (rozlišení textů různých autorů pracujících současně, integrace služby AbiCollab.net, která umožňuje ukládat dokumenty online a sdílet je), možnost zobrazit více stránek vedle sebe, vylepšená podpora pro SVG, ODT, OOXML a další novinky. Podrobnosti najdete v poznámkách k vydání.
Microsoft na blogu MSDN oznámil, že otevře specifikaci tzv .pst souboru. V tomto souboru má MS Outlook uložena všechna důležitá data, jako jsou zprávy, kontakty, atd.
Paul Frields, současný vedoucí projektu Fedora, oznámil závěry nedávných debat Výboru projektu Fedora. Je to zejména charakterizace cílové skupiny, pro kterou se distribuce Fedora tvoří: Ti, kdo 1) dobrovolně přecházejí na Linux, 2) umí zacházet s počítačem (nemusí umět programovat), 3) budou ochotni nějak spolupracovat, když se něco pokazí, a 4) chtějí používat Fedoru pro svou běžnou práci (desktop, browser). Paul dále zmiňuje slibný plán na použitelnější Rawhide.
Balík internetových aplikací SeaMonkey, který je nástupcem kdysi populárního Mozilla Suite, vyšel ve verzi 2.0. Nová verze přináší pohodlnou správu doplňků, konfigurovatelnost lišt, podporu RSS ve webovém prohlížeči i poštovním klientu či prohlížení poštovních zpráv v panelech. Bližší informace o verzi jsou dostupné v poznámkách k vydání a novou verzi si lze volně stáhnout.
Tři nové revize - 1.2.3 (stable), 1.0.10 (stable old) a 1.3.0 (development) - analyzéru síťových protokolů Wireshark byly uvolněny 27. října 2009. Více informací v poznámkách k vydání, stahujte z wireshark.org.
Bruce Byfield se ptá: Kdo potřebuje Windows 7, když máme KDE? Článek porovnává různé aspekty obou prostředí a KDE - překvapivě - povětšinou vyhrává.
"AlternativeTo" je zajímavý projekt podobný softwarové databázi na AbcLinuxu.cz, nachází se na adrese alternativeto.net. Zohledňuje desktopové i mobilní aplikace a všechny 3 hlavní operační systémy (GNU/Linux, MacOS, Windows) + online aplikace. Stránky se dostaly v PC Magazine do "Top 100 Website of the year 2009".
Na Linux.com je k dispozici videozáznam rozhovoru, který vedl Jim Zemlin, šéf Linux Foundation, a Linus Torvalds. Jim Zemlin na úvod představil působivé statistiky o Linuxu a Linus později vysvětlil, že je celý úspěch založen na jeho snaze co nejvíce lenošit. Rozhovor proběhl v rámci Japan Linux Symposium.
Podobně jako před půl rokem je i nyní možné si objednat originální instalační CD Ubuntu 9.10 Karmic Koala (tato verze by měla vyjít dnes), a to jak Ubuntu na desktop nebo server, tak i Kubuntu. Cena jednoho CD je 3 eura, za každé další zaplatíte o 30 centů méně. Stejně jako minule připadne část výtěžku Občanskému sdružení Ubuntu pro Českou republiku a část podpoří slovenskou lokalizaci Gnome.
IBM přibaluje open source pobočkovou ústřednu Asterisk (Business Edition) ke svému novému řešení pro malé a střední podniky Smart Cube. Systém je postaven nad SuSE Linux Enterprise a má poskytovat jednotné komunikační řešení. Asterisk PBX pro Smart Cube bude k dispozici prostřednictvím obchodu IBM Smart Store.
Vyšlo KOffice 2.1 RC 1. Nejvíce oprav se dočkal program Krita. Vylepšení se dočkaly i programy KWord a KPresenter, které nyní umí importovat dokumenty MS Office opět o trochu lépe. Podrobnosti najdete v seznamu změn.
V den českého státního svátku (28.10.) vyšla první opravná verze webového prohlížeče Opera 10.01. Přináší dvě bezpečnostní záplaty a opravy některých nepříjemných chyb (detaily viz changelog). Stahujte na domovské stránce.
Sobota 31. října je poslední den, kdy můžete přihlásit svůj projekt do letošní soutěže VIP (Vyvíjej, Inovuj, Programuj), kterou pořádá CZ.NIC. Úspěšný projekt může získat až 50 000 Kč.
Google vydal Android SDK 2.0 s několika důležitými novými funkcemi. Verze 2.0 například podporuje MS Exchange, ovládání více doteky (multitouch) a tag <video> v prohlížeči.
VDI řešení Stickfish Raydesk ve verzi 2.51 bylo vybráno odbornou porotou do finále soutěže IT produkt roku 2009. Tuto tradiční soutěž pořádá časopis Computerworld a jejím cílem je vyzdvihnout produkty, které se pozitivně odlišují od své konkurence. Raydesk byl zařazen jako Virtuální desktop v kategorii Podnikový software.
Ubuntu 9.10 Karmic Koala je venku, můžete stahovat. Více o této verzi ve zdejší obrázkové nebo konvenčnější recenzi.
Vyšlo Gnome 2.29.1, jedná se o vydání vývojové větve, která na konci března vyústí v Gnome 3.0, a přináší nové vlastnosti a spoustu oprav. Příští verze je naplánována na druhou polovinu listopadu.
The Register píše o (druhých) 40. narozeninách Internetu. Někteří datují vznik "sítě" 29. září 1969, kdy byly poprvé propojeny dva počítače v rámci ARPAnetu, jiní, např. profesor Leonard Kleinrock, obhajují datum 29. října, kdy byla poslána 1. zpráva (zněla "Lo", ačkoliv vplánu bylo poslat "Log" a přijmout odpověď "in"; "g" z první zprávy však způsobilo přetečení paměti...).
Druhý a poslední RC distribuce openSUSE 11.2 je k dispozici. Finální verze je plánována na 12. listopadu. RC2 obsahuje například novější jádro (2.6.31.5) a Firefox (3.5.4). Oznámení na news.opensuse.org. Ke stažení ze software.opensuse.org/developer.
Steven J. Vaughan-Nichols komentuje nedávnou pochvalnou zprávu amerického Ministerstva obrany o open source softwaru a další související události v článku Open-Source Obama.
30 OCT=24 DEC
Chcete zadávat zprávičky na AbcLinuxu.cz? Přidejte se k týmu adminů a autorů, kteří se podílejí na přípravě obsahu portálu. Plat se odvíjí od počtu vydaných zpráviček. Máte-li zájem, napište na redakce@abclinuxu.cz.
Správce české národní domény, sdružení CZ.NIC, tento týden na svém blogu oznámil záměr zavést systém OpenID do registru domén .CZ. Text uvádí jednotlivá specifika implementace OpenID, včetně jejího časového plánu. Sdružení dává možnost vyjádřit se k problematice do konce prosince letošního roku. Více na ITBiz.cz.
Na serveru Phoronix se objevila zpráva o možnosti přidáni podpory Windows 7 do jejich open source testovací sady Phoronix Test Suite. Podpora by mohla být už ve verzi 3.0.
Podívejte se na video, kde mladý Linus Torvalds představuje Linux 1.0 (30. března 1994). Jde o klip z filmu The Code (vizte recenzi Filmy o Linuxu).
Na serveru Novinky.cz se objevila informace o tom, že Internetové sdružení pro přidělování jmen a čísel (ICANN) na svém zasedání v Seoulu povolilo psaní názvů internetových adres i v jiném písmu než v latince.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: