Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Stavíme poštovní server – 2 (Dovecot)Seriál o budování poštovního serveru pokračuje představením druhého základního „člena týmu“ – programu Dovecot. Ten se na serveru stará o přístup k poště pomocí protokolů POP3 a IMAP, může zajišťovat i lokální doručování a poskytovat autentizační služby jiným programům.
Hardwarové novinky – 42/2009Hardwaroví nadšenci hltající každou novinku hned po uvedení budou potěšeni základní deskou Gigabyte s USB 3.0 a 6.0Gbps rozhraními SATA, podíváme se na nový procesor pro fotomobily od Texas Instruments a levný LCD monitor od NEC s panelem S-IPS a LED podsvícením. Závěr potěší programátory pokukující po nových grafikách pro psaní GPGPU aplikací v OpenCL a také všechny, které zajímají novinky oblasti grafických karet, jež byly prezentovány na nedávné konferenci pořádané firmou Nvidia.
OpenSSL – použitie v aplikáciiOpenSSL je knižnica implementujúca radu algoritmov z oblasti kryptografie. Jej súčasťou je utilita pre prikazovy riadok, ktorá umožňuje vyrobiť si vlastnú Certifikačnú Autoritu, šifrovať, podpisovať a podobne. Nedávno som ale potreboval použiť šifrovanie AES z programu, a tak som sa na OpenSSL pozrel trocha inak – a o svoje skúsenosti sa chcem s vami podeliť.
IBM a Canonical uvádějí desktop postavený na Linuxu a clouduAlternativa k Microsoft Windows 7 založená na otevřených standardech nabízí 50procentní úspory a běží na stávajícím hardwaru. IBM a Canonical představily desktopové řešení postavené na Linuxu a technologii cloud computing. Řešení je určeno k nasazení na stávajících PC nebo levných netboocích.
Datart nasazuje terminálové řešení StickfishSpolečnost Stickfish, specializující se na technologie Linux a UNIX, dodala terminálové řešení postavené na tenkých klientech Sun Ray 2 pro pokladny v prodejnách řetězce Datart. V první fázi bylo dodáno 70 kusů pro šest prodejen, celkově se plánuje nasadit 700 kusů do všech českých a slovenských prodejen.
ASRock ION 330: Intel Atom, Nvidia ION a LinuxV dnešní recenzi se podíváme na sice ne zcela horkou novinku, ale přesto nesmírně zajímavý produkt. ASRock ION 330 je malá krabička obsahující kompletně celý úsporný počítač, jehož jádrem je dvou(čtyř)jádrový procesor Atom doprovázený čipsetem ION od Nvidie, který nese integrovanou GeForce 9400. Jak si povede na běžném linuxovém desktopu, jaké jsou jeho schopnosti hardwarové akcelerace videa, nejen na to si dnes odpovíme.
Sabayon Linux 5.0 – Gentoo pro lenochyDruhého října vyšla nová verze ne zcela neznámé na Gentoo postavené distribuce – Sabayon Linux 5.0. Pokud Gentoo odmítáte kvůli složité instalaci, nechcete, aby váš počítač měl jen dva módy (tedy kompiluji a vypnuto) nebo si prostě chcete rozšířit obzory, přijměte mé pozvání na ochutnávku tohoto italského zákusku.
Jaderné noviny – 30. 9. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.32-rc1. Citáty týdne: Christoph Hellwig, Linus Torvalds. Začleňovací okno 2.6.32, část třetí. Obhajoba zpětného zápisu pro BDI. TRACE_EVENT_ABI. Minisummit preempce v reálném čase.
Na našem jabber serveru byla založena nová místnost 'ds' pro online komunikaci o projektu datových schránek.
Na webu itnewstoday.com vyšlo zamyšlení se nad tím, v čem a proč je Kubuntu slabším sourozencem Ubuntu a co je možné udělat pro zlepšení. Zmiňována je například horší podpora, závislost vydávacího cyklu na Gnome místo na KDE, absence nástrojů jako Ubuntu Software Store, vlastních wallpaperů, témat vzhledu a podobně.
V průběhu týdne se objevila informace, že nejsou k dispozici zdrojové kódy softwaru používaného v Palm Pre GSM, který je již v prodeji, což je porušením GPL. Nyní je situace napravena a zdrojové kódy WebOs 1.1.2 a 1.1.3 jsou k nalezení na serveru opensource.palm.com. Harald Welte, který upozornil na tento nedostatek, děkuje za rychlou odezvu, nicméně poznamenává, že je smutné, že musel zveřejnění připomenout. Více na H-Online.com.
Vyšla verze 2.8.3 DAW programu Ardour. Obsahuje velké množství oprav a nové vlastnosti. Například umožňuje bez problémů otevírat sessions z médií bez oprávnění k zápisu a využívá systémový libsndfile, s čímž přibyla podpora pro FLAC/Ogg Vorbis, pokud je s jejich podporou tato knihovna zkompilována. Více si můžete přečíst v oznámení k vydání.
Dokumentační tým GIMPu vydal první verzi dokumentace/nápovědy pro GIMP 2.6. Stáhnout si můžete z jejich FTP serveru.
Vyšel nVIDIA ovladač 190.40 (RC). Zařazuje podporu OpenGL 3.2, přináší podporu Quadro SDI Capture, podporuje nové (především mobilní) GPU řad G/GT/GTS. Opravuje náhodné pády X serveru způsobené volbou PixmapCache a problém s alokací paměti na GPU starších než GF8, způsobující problémy se zobrazením (Compiz, KDE 4).
Na stránke Computer World-u vyšiel článok upozorňujúci na hrozby útokov prostredníctvom IPv6 prenosov. Mnohé systémy - vrátane Linuxov, MacOS, Windows Vista, Server 2008, Solaris - majú vo východziom stave aktivovaný protokol IPv6, avšak len veľmi málo sietí je schopných prenosy prostredníctvom tohto protokolu zaznamenať či blokovať. Mnohé firewally, systémy detekcie narušenia a nástroje pre správu siete tento protokol nezohľadňujú. Čoraz častejšie sú preto tieto prenosy zneužívané hackermi na útoky či prienik do siete.
Vyšel BlazeBlogger 1.0.0, multiplatformní CMS pro příkazový řádek vytvářející statické stránky. Mezi novinky patří zejména možnost psaní příspěvků v takřka libovolném značkovacím jazyce, automatické doplňování příkazů a přepínačů prostřednictvím bash-completion
či dostupnost referenční karty s přehledem často užívaných příkazů.
Předpokládá se, že Vodafone uvede na trh dotykové chytré telefony Samsung M1 a H1 s linuxovým systémem LiMo (mobilmania, Engadget).
Vyšlo OpenBSD 4.6. Přináší například nový instalátor a "privilege-separated" smtpd, různá vylepšení ve filtrování paketů, TCP stacku, softwarovém RAIDu, routovacích démonech a spoustu dalších novinek. Včera bylo projektu OpenBSD již 14 let.
Občanské sdružení Ubuntu pro Českou republiku přijímá předobjednávky na knihu Ubuntu 9.10 CZ - Příručka uživatele Linuxu. Pokud této možnosti využijete, za knihu zaplatíte stejně jako v obchodě (konkrétně 397 Kč včetně DPH, poštovného a balného), ale jejím pořízením navíc přispějete na chod sdružení. Předpokládaná doba expedice je druhá polovina listopadu.
V úterý 20. října proběhne další Fedora Test Day, tentokrát na téma Confined Users. Confined Users je jedna z možných aplikací SELinuxu. Ještě nedávno se SELinux používal jen pro omezení činností, které mohou aplikace a programy v systému vykonávat. Nyní máme možnost omezit přímo samotné uživatele, tj. omezit činnosti, které tito uživatelé v systému provádí. To se děje na základě SELinux role, která je danému uživateli přidělena.
Pokud chcete vidět, jak tato akce probíhá anebo se zúčastnit, připojte se na kanál #fedora-test-day na serveru irc.freenode.net od 13 do 21 hodin. Více informací najdete na stránkách testovacích dní.
Fedora Test Days probíhají téměř každý čtvrtek a jsou určeny hlavně pro uživatele a vývojáře Fedory. Více informací najdete na fedoraproject.org.
Organizátoři konference LinuxAlt spustili nezávazné registrace pro letošní ročník, který proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu. Registrovat se můžete do 6. listopadu 18:00. Registrací pomůžete pořadatelům udělat si představu o počtu návštěvníků a získáte šanci, že budete vylosováni a odnesete si malou pozornost od organizačního týmu.
Na serveru Vyplnto.cz byly zveřejněny výsledky ankety OS Linux a Windows. Linux podle průzkumu používá 27 % dotázaných a 45,74 % dotázaných si myslí, že Linux není složitý na instalaci a ovládání. Respondenti odpovídali i na otevřenou otázku, co se jim nelíbí na jejich současném systému.
Mirko Boehm ve svém blogu shrnuje provokativně pojmenovanou přednášku "Qt pro vývojáře v GTK", kterou přednesl na německém UbuCon 2009 v Göttingenu. Slajdy by se měly objevit během pár dní na stránkách konference.
Linux Today odkazuje na poslední finanční report firmy SCO. Společnost zrušila pozici CEO a tím pádem propustila svého dosavadního ředitele. Darl McBride byl jedním z hlavních strůjců a propagátorů soudní války, kterou SCO vedlo proti IBM a dalším firmám.
The Register hlásí, že Dell vyplatil zákazníkovi náhradu (115 USD) za nevyužitou licenci k předinstalovanému systému Windows. Trvalo to dva měsíce. Graeme Cobbett o své zkušenosti píše v blogu.
Připomínáme, že konference Open-source řešení v sítích se v Karviné koná 29. října od 9:00, Abíčko je partnerem. Prosíme o registraci, chceme příchozí podarovat a spočítat, což je důležité pro další ročníky a naše partnery. Děkujeme a těšíme se na vás. Další info v blogu.
Michael 'Monty' Widenius, zakladatel MySQL, podpořil rozhodnutí EU přezkoumávat chystanou akvizici firmy Sun firmou Oracle. Widenius dále uvedl, že by pro MySQL bylo nejlepší, kdyby byla prodána nějaké třetí straně, aby v Oraclu nedocházelo ke střetu zájmů.
Vyšla Fedora 12 Beta. Oficiální oznámení popisuje ve stručnosti některé zajímavé novinky této verze. Ke stažení jsou instalační i live obrazy. Před nainstalováním nahlédněte aspoň krátce do předběžných poznámek k vydání a do seznamu známých běžných problémů. Před finálním vydáním Fedory 12, které se očekává za necelý měsíc, se budou opravovat už jen zavážné chyby. Testováním pomůžete k jejich nalezení a opravení.
Phoronix.com přináší odpovědi vývojáře ze společnosti NVIDIA na otázky čtenářů. Dozvíte se z nich například, proč je nepravděpodobné, že by vznikl oficiální open source driver, ač je to technicky možné, co můžeme očekávat ve vývoji proprietárních ovladačů pro Linux a spoustu dalších zajímavých informací.
Ve čtvrtek 22. října proběhne další Fedora Test Day, tentokráte znovu na téma PowerManagement. Cílem projektu je snížit spotřebu elektrické energie, především se zaměřením na zvýšení výdrže laptopů. Testování by mělo prověřit, zda změny provedené na základě předchozího splnily svůj účel, a identifikovat další možnosti vylepšení.
Pokud se chcete zapojit do testování, přijďte ve čtvrtek mezi 14 a 23 h SELČ na kanál #fedora-test-day na freenode - vítáni jsou všichni, nejen majitelé laptopů. Více informací najdete na wiki projektu Fedora.
Richard Stallman se připojil k výzvě, aby Oracle přenechala MySQL někomu třetímu (podobný sentiment projevil i původní zakladatel MySQL Monty Widenius). Napsal proto dopis dopis evropské komisařce Neelie Kroes, která se zabývá vyšetřováním akvizice Oracle-Sun: Oraclu by nemělo být umožněno převzít svoji konkurenci MySQL.
Dnes firma Mediatel vydala prohlášení, že od poloviny října je možné volat firmám, které budou mít profil v internetovém seznamu zlatých stránek, zdarma. Je však potřeba mít Skype ve verzi 4.1 a vyšší.
Allen Winter připomíná, že za dva týdny (4. listopadu) nastane "soft feature freeze" pro nadcházející KDE 4.4, tzn. budou moci být zařazovány jen opravy a kód dokončující implementaci již nahlášených funkcí. Vizte seznam plánovaných funkcí pro novou verzi. Podle plánu má finální KDE 4.4 vyjít 9. února 2010.
Americké knihkupectví Barnes & Noble představilo čtečku elektronických knih (ebook) nazvanou Nook. Nook používá systém Android a kromě 6" displeje (E-Ink, elektronický papír) pro čtení textu má také 3,5" palcový dotykový displej pro výběr knih a vyhledávání. Nook podporuje čtení PDF i přehrávání audio knih. Interní paměť 2 GB lze rozšířit pomocí microSD. Bezdrátové připojení zajistí 3G a WiFi.
Softpedia připomíná, že 20. října to bylo přesně 5 let od vydání první oficiální verze distribuce Ubuntu (Ubuntu 4.10, Warty Warthog). Vzhledem k půlročnímu cyklu vydávání tedy bude nadcházející Ubuntu 9.10 (Karmic Koala) již jedenáctou verzí.
V některých brněnských dopravních prostředcích se testují čtečky čipových karet, pomocí kterých má být v budoucnu možno kupovat jízdenky. Uživatelské prostředí (přístupné pomocí dotykového displeje) silně připomíná Windows 98, ale skrývá se za ním Linux 2.6.22.9.
Ne serveru pctuning.tyden.cz vyšel článek porovnávající herní výkon Wine oproti běžnému běhu pod Windows. Do testu bylo zahrnuto několik her, ve kterých si Wine nevedl špatně, a několik syntetických testů, ve kterých už je Wine průměrně o dost pomalejší, avšak v určitých specifických testech naopak Windows předčil.
21. října 2009 byla uvolněna nová verze programu TrueCrypt - 6.3. Přináší mimo jiné plnou podporu pro Windows 7 a Mac OS X 10.6 Snow Leopard. Více informaci na truecrypt.org.
Prakticky s úderem půlnoci byla oficiálně uvolněna nová verze CentOS 5.4. Asi největší změny se týkají virtualizace s použitím hypervisoru KVM a podpora souborového systému XFS. Více oficiální poznámky k vydání.
Vyšla teprve betaverze Fedora 12, ale už je k dispozici seznam vlastností plánovaných pro distribuci Fedora 13. Je tam například výchozí NFSv4 nebo podpora pro DisplayPort v ovladačích Nouveau a Radeon.
Canonical oznámil změny ve svém programu ShipIt, v jehož rámci zdarma zasílá média s Ubuntu. Z článku plyne, že Canonical hodlá službu zaměřit především na LoCo týmy a členy komunity. Ostatní zájemci budou více směřováni na některou z alternativních cest, jako je upgrade ze starší verze, stažení média, případně zakoupení.
IBM developerWorks přináší vyčerpávající návod k základním linuxovým příkazům pro práci se soubory a adresáři: Learn Linux, 101: File and directory management.
Vyšlo Gnome 2.28.1 (tedy první opravné vydání řady 2.28). Jako obvykle přináší opravy chyb, vylepšení překladů a aktualizovanou dokumentaci. Seznam desktopových změn naleznete v changelogu. Příští opravná verze je plánována na prosinec.
Gervase Markham z Mozilla Foundation přináší report o webech, které přemlouvají neznalé uživatele k zakoupení volně dostupného softwaru, v tomto případě prohlížeče Mozilla Firefox. Mozilla Foundation s provozovateli těchto webů vede spory o ochranných známkách.
Vydání Ubuntu 9.10 (Karmic Koala) RC bylo oficiálně oznámeno. Detaily najdete v poznámkách k vydání. Pročtěte si také známé problémy a případně stahujte.
Na Linux Magazine vyšel stručný článek popisující, jak vlastně funguje to šifrování domovských adresářů (home) s využitím ecryptfs v novém Ubuntu.
Vyšel nVIDIA ovladač 190.42 (RC). Opravuje tři regrese; jedna způsobovala špatné nastavení volby Xinerama v X serveru při ukládání konfiguračního souboru z nvidia-settings, druhá zabraňovala uspání některých notebooků a systémů s GF8 a GF9 a třetí způsobila nedostupnost ovládání TV-Outu na některých GF6 a GF7. Kromě toho opravuje chybu VDPAU a kosmetickou maličkost týkající se zobrazení licence v nvidia-settings na velkých displejích (již nebude nutné scrollovat). Připomínám, že s každou novou verzí ovladače vychází i nová verze nvidia-settings.
Na Japan Linux Symposium si Linus Torvalds zapózoval u stánku s kopiemi Windows 7.
Phoronix informuje, že byly vydány linuxové ovladače pro grafické karty ATI/AMD Catalyst 9.10. Kromě jiného obsahují podporu pro karty Juniper Radeon HD 5750/5770.
Linux Crunch se dívá na novinky v chystaném OpenOffice.org 3.2. Nová verze má obsahovat 47 nových funkcí a 167 vylepšení. Mimo jiné by měl být program opět o něco rychlejší.
Glyn Moody se na Linux Journal zamýšlí, jestli je cloud computing špatný pro open source. Zmiňuje také projekt Freenet, což je vlastně decentralizová obdoba cloudu - s tím rozdílem, že je určen k zachovávání anonymity účastníků.
Začaly přípravy na CeBIT Open Source 2010. Linux Pro Magazine a Deutsche Messe hledají projekty, které by se chtěly v rámci konference prezentovat. Mezinárodní porota složená z "open source expertů" do konce listopadu rozhodne, kterým projektům bude přidělen prostor.
Vyšlo Wine 1.1.32. Přináší různé opravy, optimalizace a vylepšení, jmenovitě v crypto, DIB a v podpoře HTML.
The Symbian Foundation uvolnila zdrojové kódy EKA2 mikrokernelu platformy Symbian pod open source licencí Eclipse Public License (EPL). Více na Arstechnica.com.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: