Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 1075: VarováníXKCD česky.
Jaderné noviny – 27. 9. 2012: Ochrana proti exploitům díky SMAPAktuální verze jádra: 3.6-rc7. Citáty týdne: Glauber Costa, Paul McKenney, Avi Kivity. Přidání velké nulové stránky. Ochrana proti přístupu supervizora.
Mageia 2 po půl roce užívání #1: instalace, zabydlení, KDEDruhé vydání svobodného forku Mandriva Linuxu, distribuce Mageia 2, přišlo na svět 22. května tohoto roku. Tentokrát jsme se na systém rozhodli podívat trochu jiným okem, nikoli v rychlosti screenshotové recenze, ale dlouhodobějším používáním. Jak tedy hodnotíme Magieu 2 po čtyřech měsících dennodenního užívání?
Raspberry Pi: Instalujeme systém (XBMC)V minulém díle jsem slíbil, že dnes budu psát o instalaci Arch Linuxu. Ani po mnoha pokusech a studiu diskuzních fór se mi nepodařilo oficiální obraz dostat do použitelného stavu, a tak se dnes zaměříme na to, jak z Raspberry Pi udělat pomocí XBMC multimediální centrum.
Komiks xkcd 555: Dvě zrcadlaXKCD česky.
HW novinky: cloudové grafiky Nvidia – 1 karta, 4 GPU a stovky pracovních plochNvidia to s profi segmentem myslí nadále vážně, až vážněji. Zatímco konkurence (AMD Fire) víceméně dále pokračuje ve své linii, Nvidia nyní posouvá své karty Quadro do další oblasti. Quadro VGX je svého druhu malou revolucí v řadě dřívějších malých revolucí, které firma představila. Vedle toho se ale samozřejmě podíváme i na jiná témata.
Na finském webu Taskumuro vyšel obsáhlý článek historii MeeGo v Nokii: od „internetových tabletů“ se systémem Maemo, přes Nokii N900 a partnerství Nokie s Microsoftem až po letošní kompletní změnu strategie firmy a založení společnosti Jolla.
Se zpožděním vyšla nová verze Trinity Desktop Environment, forku KDE 3.5. Překvapivě není označena 3.5.14, nýbrž 3.5.13.1 (vyčerpávající seznam změn).
Vyšla nová verze lehkotonážního desktopového prostředí Razor-qt. Vydání 0.5.0 obsahuje vedle oprav chyb také novinky jako nové applety do panelu, optimalizace výkonu, lepší konfigurační nástroje atd. K dispozici jsou vedle zdrojových kódů také RPM balíčky v OBS a PPA pro uživatele Ubuntu.
Před pár dny byl po několika měsících vývoje vydán Zenwalk 7.2. Dle oficiálního oznámení o vydání bylo provedeno mnoho optimalizací na všech možných úrovních od desktopu až po samotné jádro. Zenwalk 7.2 je navíc nově 100% kompatibilní se Slackwarem. Obsaženo je XFCE 4.10, Libreoffice 3.6.2, Firefox 16.01, GIMP 2.8.2, Xorg 1.12.3, GCC 4.7.1 a kernel 3.4.8 BFS.
Google se opět může chlubit úspěchy svých Chromebooků v americkém školství. V nejnovějším případě bylo nasazeno na 1000 zařízení s Chrome OS ve školním okrsku Milpitas Unified v americkém městě San Jose v Kalifornii. Chromebooky byly prý vybrány díky nízké ceně ($500 za kus), rychlému přístupu k síti a školním aplikacím a dlouhé výdrži na baterie.
Německá skupina hackerů "The Hacker's Choice" vydala verzi 2.0 svého THC IPv6 Attack Toolkitu. Ten přichází s novým nástrojem pro skenování sítě, novými útoky typu denial-of-service a man-in-the-middle. THC Toolkit vychází pod licencí GPLv3 a vyžaduje kernel 2.6 a novější.
Jako každou třetí středu v měsíci, se i v říjnu koná setkání české Python/Django komunity v Praze, konkrétně 17.10. od 19:00. Setkání je pořádáno pod hlavičkou občanského sdružení Pyvec.
Program setkání:
- Jiří Bartoň: gevent
- Honza Matějka: twisted
- Milan Čermák: tornado
- Lukáš Linhart: node.js
Pokud se zajímáte o Python, Django, opensource, vývoj webových aplikací a chcete poznat zajímavé lidi z oboru, tak se za námi zkuste zastavit na jedno „pyvo“.
Akce se koná tradičně v Praze na Smíchově. Více informací naleznete na Lanyrdu a Google Groups.
Projekt OpenNebula vydal betaverzi připravovaného release 3.8. Jde o OSS řešení pro správu virtualizovaných datacenter a základu cloudové infrastruktury. Vylepšena byla podpora pro VMware (přímá podpora VMFS) i KVM (podpora protokolu SPICE). Výrazného zlepšování se dočkaly distribuční balíčky. RPM balíčky vylepšuje např. přímo Karanbir Singh, známý především díky distibuci CentOS a lze tak očekávat vysokou kvalitu pro použití v rámci distribucí vycházejících z RHEL6.
V sobotu 24. listopadu se v historické aule Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy na Malostranském náměstí v Praze uskuteční pátý ročník konference Internet a Technologie (12). Jubilejní setkání internetových specialistů společně pořádají sdružení CZ.NIC a CESNET. Přihlásit se na konferenci bude možné od pondělí 5. listopadu, kdy organizátoři spustí internetové stránky akce. Na nich zveřejní i program, který opět představí aktuální témata spojená s internetovými technologiemi.
„S letošním ročníkem konference Internet a Technologie je spojeno několik změn. Jde především o zvolený termín konání akce, který by měl více vyhovovat studentům a mimopražským zájemcům o aktuální trendy v internetových technologiích, kteří jsou ve všední dny vázáni například pracovními povinnostmi,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel CZ.NIC. „Samotný program bude mít velice blízko k charakteru místa konání naší konference, protože řada představených projektů buď přímo vznikla na akademické půdě, nebo je s ní úzce spojena.“ Mediálními partnery konference Internet a Technologie 12 jsou i servery AbcLinuxu.cz a ITbiz.cz. Více informací v tiskové zprávě.Europská unie chce zákázat GPU s vysokou spotřebou - nicméně se opět ukazuje, že bruselští úředníci nemají potuchy, o čem to vlastně jednají: GPU roztřídili do sedmi kategorií, které rozlišují paměťovou propustností. Veškeré modely, které ji budou mít vyšší než 320 GB/s, nebudou moci být prodávány na evropském trhu. Návrh by měl vejít v platnost v roce 2014 (původně 2013, byl však posunut). Zdroj: softpedia.com
Charles Schulz před několika měsíci na blogu společnosti Mandriva SA inicioval anketu, jejímž cílem bylo zvolit nové jméno pro nadcházející svobodnou verzi distribuce Mandriva. Nyní, odvolávaje se na výsledky této ankety, bylo vybráno jméno pro nadaci, která bude vývoj svobodné Mandrivy zaštiťovat. Ta se bude nazývat OpenMandriva, přičemž jméno samotné distribuce zatím zvoleno nebylo.
Nadace pro svobodný software (FSF) představuje značku Respects Your Freedom (RYF, Respektuje vaši svobodu). Značku lze udělit hardwaru, nad kterým má jeho majitel kontrolu. Je respektována svoboda a soukromí majitele. Více v požadavcích na certifikaci. Prvním zařízením, které obdrželo značku RYF je 3D tiskárna LulzBot AO-100.
Nové ovladače NVIDIA 310.14 (beta) podporují OpenGL 4.3. Jako experimentální funkci, kterou je nutné zapnout přes hodnotu prostředí, nabízí i optimalizace pro SMP. Dále v tomto vydání najdete výkonnostní vylepšení VDPAU, podporu HDMI 3D Stereo u některých GPU a různé opravy.
Všem linuxačkám vše nejlepší ke Dni Ady Lovelace (Ada Lovelace Day). Ada Lovelace vymyslela programování. Den Ady Lovelace je oslavou žen zabývajících se vědou a technikou (STEM). Letos se slaví 16. října. Poděkujme ženám z FLOSS projektů.
Vyšla verze 1.9 aplikace Piwik, svobodné alternativy ke Google Analytics. Hlavni nové funkce jsou Transitions (zobrazení odkud a kam šli návštěvnící z konkrétní stránky), podpora interního vyhledávaní a začlenění GeoIP pluginu do upstreamu - více informací zde.
Organizátoři Developer Conference, která se koná 23. a 24. února na půdě Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně, spustili veřejné call for papers nejen pro přednášky, ale i pro workshopy. Konference je určená pro vývojáře, administrátory a pokročilé uživatele Linuxu a JBoss. Přednášky nejsou tématicky omezeny, ale měly by být relevantní pro posluchače konference. Loni byly okruhy Tools, Security, Kernel, Core, Desktop, JBoss, Cloud. Organizátoři vytvořili také bannery pro propagaci konference a CfP.
The Pirate Bay přešlo do vlastního cloudu. Technickou zajímavostí je způsob řešení, jehož cílem je utajit skutečné umístění serverů a získat odolnost proti policejním raziím. Frontend sítě tvoří tranzitní routery a loadbalancery v různých zemích. Loadbalancery mají veškerou svou konfiguraci uloženou v RAM, jsou bezdiskové. Backend tvoří virtuální servery rozmístěné různě po světě - jejich data jsou zašifrovaná a komunikace frontendu s nimi je rovněž šifrovaná. Poskytovatelé tak ani nevědí, že hostují backendy The Pirate Bay.
Linux 3.7 bude podporovat podepisování jaderných modulů. Při vynucování podpisu nebude možné načíst modul, který není podepsán pomocí klíče umístěného v jádře. Tato bezpečnostní funkce je z dílny Red Hatu.
Zveme vás na 85. sraz příznivců svobodného SW, který se bude konat v pátek 19. října od 18 hodin v Kotelně. Těšíme se na vás. LvB
První kusy Gertboardu pro Raspberry Pi byly zaslány zákazníkům. Gertboard je rozšiřující modul, který majitelům Raspberry Pi nabízí procesor AVR a umožňuje řízení jiné elektroniky, měření napětí a tak podobně.
Minulý týden došlo k velmi závažnému bezpečnostnímu incidentu v doméně .ie (Irsko). Podle dostupných informací se útočníkovi pravděpodobně podařilo získat přihlašovací údaje jednoho registrátora, díky nimž pak mohl v centrálním registru domény .ie změnit DNS servery domén google.ie a yahoo.ie. Čeho může útočník dosáhnout a jak se proti tomuto napadení bránit popisuje na blogu CZ.NIC Pavel Bašta z CSIRT.CZ.
Byla vydána verze 1.2 rozložení české programátorské klávesnice pro Linux i Windows a i její čistě linuxové varianty. Tato nová verze umožňuje nejen programovat (jako na US rozložení), psát česky, slovensky, anglicky, německy, španělsky, ale nově i francouzsky a například welšsky (ve Windows verzi doplněno ŵ,Ŵ,ẅ,Ẅ). Znak ≠ byl odsunut na jinou pozici, ale jiné důležité znaky včetně „“¹²³ⁿˣ‚‘”«»×µ≈≡ ≤≥ℓ∑∞‰∫… a dalších zůstaly na svém místě, jen zmizely nepotřebné ☺ ® ™ ♀ ♂, aby uvolnili místo pro ç, Ç a œ, Œ a předřaďovači ` pro è, à atd.
Bylo vydáno Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal. Jednou z hlavních novinek je integrace webových aplikací do pracovního prostředí. Více v poznámkách k vydání. Oslava vydání nové verze, Ubuntu Release Party, se bude konat 10. listopadu v Praze. Bylo vybráno jméno pro Ubuntu 13.04. Po Quantal Quetzal bude následovat Raring Ringtail.
OpenOffice.org jako projekt Apache dozrálo a opouští tak inkubátor. Teď je tedy z něho "top-level projekt".
Byly vydány nové verze PHP 5.4.8 a 5.3.18. Obě verze obsahují více než 20 oprav chyb. Jako obvykle je všem uživatelům doporučeno aktualizovat. Klíčové opravy se týkají bugu #63111 (funkce is_callable() vrací chybný výsledek pro abstraktní statickou metodu) a bugu #61442 (výjimku ve funkci __autoload nelze zachytit). Celý seznam změn naleznete v ChangeLogu.
Podle článku na TechCrunch Mark Shuttleworth plánuje, že některé novinky v příštích verzích Ubuntu budou vyvíjeny za zavřenými dveřmi za účasti pouze vyvolených členů komunity, viz jeho blog. Shuttleworth se v diskuzi pod článkem ohrazuje, že vývoj Ubuntu se naopak otevře, protože zástupci komunity získají přístup k tomu, co se doposud vyvíjelo bez účasti komunity.
Byla vydána verze 3.0.0 nástroje pro správu identit FreeIPA. FreeIPA v sobě integruje LDAP, Kerberos a DNS server a umožňuje jejich snadnou správu pomocí webového a řádkového rozhraní. Nová verze přináší zejména možnost propojení s Active Directory.
Více o tomto projektu a příbuzných projektech se můžete dozvědět zítra v Praze na konferenci LinuxDays (od 10:30 v místnosti Spock).Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
nas + router domaci sit | 3 | 17.10. 20:56 |
Databázový server pro Firebird | 4 | 15.10. 16:13 |
superpocitac Parallella, open paralelni hw s nizkous spotrebou a cenou | 1 | 16.10. 13:41 |
Nastaveni ZyXEL 660HW-T3 v2 v modu klient, jak na to? | 4 | 17.10. 22:36 |
Twisted pair - RJ45 niekde funguje, niekde nie | 6 | 17.10. 22:26 |
Zabránění probuzení při nízké úrovni baterie (HP ProBook 6450b) | 0 | 17.10. 22:19 |
Jak OpenWrt do TP-LINK WDR-4300? | 15 | 18.10. 22:10 |
tiskarna SAMSUNG ML-2950NDR | 2 | 18.10. 22:24 |
ADSL router s Wifi 802.11bgn (300Mbit) + 4x 1Gbit LAN | 3 | 18.10. 16:36 |
mele 2000 a linux | 3 | 18.10. 19:40 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
plpgsql funkce a docasne tabulky | 2 | 17.10. 09:52 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Custom widget (derived from QWidget) - Stylesheet | 4 | 14.10. 09:58 |
BASH zjistit pracovat s array když je název v proměnné? | 6 | 15.10. 07:58 |
Jak na přesný počet mezer v CL? | 3 | 14.10. 20:09 |
[c] generování náhodných desetinných čísel | 21 | 15.10. 23:02 |
Arduino: Chvíli počkej na tlačítko a pak pokračuj. | 0 | 15.10. 17:02 |
python - chytré uložení konfigurace | 23 | 17.10. 22:05 |
mozila-nss flash plugin + webkit? | 1 | 15.10. 23:19 |
deploy skript volany prez ssh se neukonci pokud je vystup do terminalu | 2 | 16.10. 18:35 |
Shell - Alternativa zjištění počtu položek v poli | 9 | 16.10. 23:48 |
Výběr platformy pro webovou aplikaci | 11 | 17.10. 18:55 |
BASH-Jak ukončit běh programu a znova spustit | 6 | 18.10. 12:55 |
Právo na zdrojový kód - trošku off topic | 9 | 18.10. 17:06 |
České třídění v perlu | 11 | včera 12:47 |
BASH - Neuvěřitelné! Jak je tohle vůbec možné? | 23 | včera 20:35 |
C - přechod přes půlnoc | 7 | včera 21:25 |
mysql dotaz | 19 | včera 19:04 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Kopirovani souboru mezi OS-9 do Linuxu | 11 | včera 20:47 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: