Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Co vám na GNU/Linuxu nejvíce vadí?
Nic. Linux je skvělý. |
|
17% (217) |
Chybí ovladače pro HW. |
|
52% (660) |
Nedostatek SW. |
|
7% (84) |
Nejednotnost distribucí. |
|
8% (104) |
Složitost. |
|
3% (44) |
Něco jiného. |
|
9% (117) |
Nepoužívám Linux. |
|
4% (45) |
Celkem 1271 hlasů
Vytvořeno: 1.6.2005 08:28
Tiskni
Sdílej:
Myslim, ze uzivatele by meli vice tlacit na vyrobce,už jsi podepsal? p.s. s textem petice nesouhlasím, leč usoudil jsem, že je lepší to zkousnout a přidat se, než tříštit úsilí vymýšlením korektnějších alternativ či nedělat vůbec nic ...
Tak to je nejlepší petice, co jsem kdy viděl...
MY diktujeme trhu... a proto píšeme petice, aby si nás někdo všímal.
NEHODNOTÍM, protože jsem ještě žádný neviděl (-5bodů)Tak nevím... hodnotí, nebo ne?
Nena vazal som sa do teba! Ja som velmi dlho pouzival KDE, ale o to tu nejde. Popisane chyby su chyby GNOMU?
Cerstvy Linuxak... prispevok mu neponukne informaciu o modularite GNU/Linuxu.
To bol len priklad! Som proste citlivy na dvojvyznamove slova....
Neodpustim si nevstupit... Sorry
zatímco zde pravidloTo jsou silná slova. Pokud vím, tak základní rozdíly jsou mezi GNOME (GTK+) a KDE (Qt). Jakmile však aplikace používá jeden z těchto toolkitů, přebírá i jeho vzhled, rozestavení widgetů apod. Když pominu ostatní minoritní toolkity, tak tu máme dva konzistentní desktopy s přibližně podobnou sadou aplikací (to samé platí i v případě, že používáš třeba jen nějakého okenního správce - ne desktop). Nic hrozného, naopak.
ja problem s alternativnymi aplikaciami pod KDE nemam:
Mne sa napriklad osobne viac pacia konqueror a kmail ako firefox a thunderbird. A pomaly bude firefox pouzivat tolko ludi, ze diery v nom uz budu ovela viac relevantne ako je to dnes, kdezdo diera v konquerori nebude pre hackerov az taka zaujimava :) .. podobne kmail vs thunderbird ...
Mně osobně nejvíc vadí lidi, co mají pocit, že okamžikem nainstalování Linuxu se z z nich stávají strašní machři, ti, co považujou všechny windowsáky za lamy lamerské (bo to tam je všechno na nic a KAŽDÝ normální jede na Linuxu) a taky ti, co věčně projevují despekt k začátečníkům.
Tím nechci říct, že je takových lidí hodně (naopak, kolem Tuxe jsou obecně fajn lidi), ale cypi se objevujou a pěkně mě serou.
Jo, přirozenost člověka ;) Někdo ale nezná míru a pravděpodobně nechápe, že každý neumí všechno. Linux jenom pro zažrance byla cesta, ale teď už je vývoj moc daleko, na to aby to byl furt systém pro mastné vlasy :)
Ale modularita systému je fajn věc, tak když někdo nenávidí cokoliv kromě černobílé obrazovky (občas mám takový pocit :) a vyhovuje mu to, tak prosím. Každý si může vybrat, v tom je Linux fajn.
proc si mam kupovat ctecku pametovejch karet kdyz mam fotak s mass storage ?Protože jsi neschopný/líny si předem ověřit, jestli daný HW bude fungovat a případně vybrat jiný?
proc mi nebezi moje wifi karta co sem dostal k desce ?Protože jsi neschopný/líny si předem ověřit, jestli daný HW bude fungovat a případně vybrat jiný?
proc mne nuti tucnak abych utracel dalsi penize za neco co : co distro, co prostredi, to jiny chovani (zkusenosti s suzinou, mindrakem a fedorou)Tučňák ti nic nenutí, je to tvoje volba.
nebezi mi na tom ani pulka jednoduchejch softu co ve winProtože jsi neschopný?
proc bych sem si mel kompilovat neco co ve win dostanu uz zkompilovany ve forme libiveho "setup.exe"Nemusíš kompilovat, skoro všechno je k dispozici v binární podobě v balíčcích.
SuSe 9.2 je vic narocnejsi na HW po instalaci nez WinXP po ctvrt roce "hardcore" pouzivaniProtože nevíš co děláš a i za čtvrt roku si zvládl systém totálně zmršit? Linux je docela blbuvzdorný jen za předpokladu, že uživatel není root.
mam rad jak Linux (mam ho momentalne v kuchyni na dvouproc desce jako server) tak win..Máš ho tam je proto, aby si byl trošku v obraze a mohl "učeně" nadávat, případně kvůli úspoře na licenci.