Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Uspáváte?
na disk |
|
23% (314) |
do RAM |
|
33% (439) |
vypínám |
|
59% (798) |
běžím nonstop |
|
20% (265) |
Celkem 1348 hlasů
Vytvořeno: 15.12.2008 09:45
Tiskni
Sdílej:
Kupodivu bylo možné hlasovat pro více možností. Většinou nechávám počítač jet neustále, někdy ho ale vypínám. Neuspávám nikdy, nechce se mi to v Linuxu nastavovat, asi by to nebylo jednoduché.
nastavovat? Proc to snad funguje samo ne. V dnesni dobe uz je podpora pro suspend slusna takze vetsinou to spociva v zmacknuti na tlacitko uspat
Asi jde o to na jakem je to distru. V Ubutnu se nemusi nastavovat nic a funguje to se 100% spolehlivosti.
100% to bych netvrdil (sestrenka ma notebook, ktery se neumi uspat zavrenim vika), je fakt ze sem na to nemel cas nejak moc resit
Pokud se manuálně uspat dá, je problém jen v tom, že zavření víka není detekováno jako signál k přechodu do úsporného režimu -> pokud to nejde přímo nastavit v klikátku, melo by to jít obejít třeba přes "mapování multimediálních klávesnic" - hádám, že zavření krytu je stejný signál, jako tlačátko "uspat" na klávesnici.
A má vůbec nastavené, aby se uspával při zavření víka? Lze si to (v GNOME) jednoduše nastavit v nabídce Systém / Volby / Správa napájení. Může si tam nastavit i jinou akci, třeba vypnutí...
To nema nic spolecneho s distribuci. Nektere notebooky proste neuspis(nebo spis neprobudis), ani kdyby ses rozkrajel.
Ja mam FS Amilo pro v3205 a uspavam ho jenom na disk. Suspend do RAM je mozny jenom po preflashnuti BIOSu na prvni verzi, ktera zpusobi zas jine problemy.
no ja mam taky 3205ku. s puvodnim BIOSem mi nefakcil touchpad po probuzeni z RAM. tak jsem tam dal predeslou verzi a vse funguje jak ma. ani jsem nepotrehl, ze by neco bezelo jinak ci nefungovalo. mohl by ses o tom pls rozepsat?
Taky bych netvrdil, ze to jde vzdy.. na ani jednom asusu co sem mel to neslo defaultne a nejvic sem to dostal do stavu ze se dal suspendnout a probudit 1x ... podruhe se uz neprobudil a byl nutny restart..
Třeba mně uspávání zpočátku fungovalo, ale po čase začalo zlobit, počítač se neprobouzel. Ale stačilo trochu pogooglovat a zdá se, že už bude fungovat zase normálně (zatím se probouzí, tak snad to vydrží )
U toho pogooglovat jsem zapomněl odkaz :o)
hmm...bohužel jsem neměl takové štěstí, že by se mi po "pouhém zmáčknutí uspat", se počítal nechal uspat a následně se v pohodě rozjel
Instaloval jsem v poslednich trech mesicich dva notebooky. Uspavani v obou pripadech fungovalo out of the box. A stačí mu samozřejmě jenom swap partition.
Proti widlim je to výrazně lepší, protože u (předinstalovaných!) widlí jsem musel zabřednout někam do nastavení a povolit uspávání na disk, ukousnout další gigo a půl z disku, na disk se to ukládalo, jen když nebylo puštěných moc aplikací (!) a ještě se to na každý třetí pokus neprobudilo.
Tudíž můj názor: widle budou ještě nejaký ten rok potřebovat, než budou použitelný normálním uživatelem.
Take mi to funguje samo a bez nastavovani. Bohuzel jen jednou. Uspim, zapnu. Vsechno ok. Ale pokud se ho pokusim uspat znovu, chcipne. System se sice odstavi a ukonci, ale hardware jede dal. Po tvrdem vypnuti stroje nabehne system nacisto, jako bych se ani nesnazil ho uspat. Takze nastavovani to rozhodne chce :)
Ale vystacim si s vypinanim. Vypnute a zapnute je to relativne rychle. Pokud potrebuji rychleji, tak ho odnesu zapnuty.
Nevim, ale neznam nikoho komu by sleep/hibernate stav fungoval 100%. Ja to zkousel kdysi na svem notasu a neslo mi to - a docela jsem s tim laboroval. Nicmene si myslim, ze hibernace, uspavani ci powermanagemet pod Linuxem ma hodne do daleko ke plne funkcnimu SW, resp. tak aby to fungovalo na drtive vetsine PC.
Nevim, ale neznam nikoho komu by sleep/hibernate stav fungoval 100%Tu som... Po krátkém nastavování 100% na Thinkpad T61 (až na ten bug v jádře, který to pak rozbil, ale na 2.6.26-7 to funguje)
zkus tohle
echo 1 > /proc/acpi/video/*/DOS
Uspávání mi na má R61 fungovalo okamžitě, problém byl s hybernací ve chvíli kdy jsem měl staré drivery na grafickou kartu(nvidia quadro nvs 140m), ale nahráním nových se problém vyřešil - žádné nastavování.
btw: probuzení z hybernace mi trvá o 15s déle než čistý start - takže uspávání a vypínání je mou volbou.
Tady take.
Lenovo 3000 N200. Uspani do pameti i na disk se 100% spolehlivosti (Ubuntu 8.10). Notebook temer nevypinam, pouze uspavam.
suspend to ram : na mem notasu Fujitsu-Siemens Amilo Pro V3505 (Debian) to bezi a na desktopu taky
Kdysi. Záleží jaké kdysi. Poslední rok až půlrok bych se suspendu už věřit mnoho nebál, pokrok je tam velmi, velmi citelný. Není to sice úplně dokonalé (což nikde), ale podle možností je to docela dobré.
Nicméně inherentní rozbitost ACPI, BIOSu a kdovíčeho na strašlivé spoustě dnešního hw činí stoprocentní spolehlivost uspávání dost nereálnou, to ale není chyba Linuxu, jen rozbitosti toho hardware, která je v dnešní době fakt katastrofální. Dokud bude podpora téhle fičury podmiňovat tunu hacků individuálně pro každý specifický kus rozbitého hw, nedá se od toho čekat nic zázračného.
Máte naprostou pravdu, v dnešní době už je podpora na takové úrovni, že uspávání i hibernace funguje naprosto bez problémů.Jak komu.
Souhlas, v tomto stavu se jiz take bezpecne nachazim :-}
Nebyl bych si tak jisty - je tomu teprve par tydnu, co se mi vsechny Ubuntu ktere mam na domacich strojich prestaly po uspani budit ... Zatim se mi to nechtelo resit, ale problem mam na 4 ruznych NTB (IBM, 2xDell a Sony Vaio - na vsech mi chodil S2R i S2D uplne bez problemu) s poslednim LTS Ubuntu, takze to asi nebude uplne nahoda.
Momentálně běžím nonstop, ale pokud potřebuju/chci vypnout, tak používám suspend to disk (přes uswsusp).
kvuli debilni hre kterou stejne nemam rad
Microsoft Office?
Mne konecne naopak pred min jak rokem s Ubuntu 8.10 zacalo fungovat, takze uspavam
notebook uspávam, väčšinou na disk, keď viem, že o chvíľu budem potrebovať, tak do RAM (ale občas zblbne vbetool), pracovnú stanicu nechávam nonstop
Bych uspaval do ram, kdyby se to pokazde neseklo, na jadre <=2.6.27.5 to jednou po startu systemu slo, seklo se to az pri druhem uspani. Ted uz to nejde vubec :(.
Servřík nonstop, pokud zrovna někdo nechce vědět, jakou mam verzi BIOSu a jak maká tvout. Noťas na disk přes sys-power/hibernate-script nějak smíchanej s suspendem ... používam snad stejnej konfigurák jako ve verzi jádra 2.6.22 (asi). S2ram se nepodařilo probudit :-/, přestal jsem momentálně řešit.
Nejsem si jistý, zda je to cross-over officem nebo dynamipsem, možná tak 2x za měsíc mi kernel slítne, to se pak divim, že po "hibernate" neuspim a v dmesg mam pěkný nadávky ...
echo mem > /sys/power/state
. Vypínám opravdu jen výjimečně.
Používal bych s2disk
i s2ram
, ale to první mi od jedné aktualizace jádra nefunguje (na druhou stranu mi ale ještě před půl rokem nefungovalo ani jedno a navíc mi Dell Latitude D400 přestal odpovídat po zaklapnutí a otevření víka) --- takže do RAM, nebo rovnou vypnout.
Na Palmu Tungsten T3 jsem dnes nahodil GNU/Linux, ale k rozběhnutí suspendu jsem se ještě neodhodlal.
uspávám na disk na laptopu (nechávám si rozdělanou práci/školu) obvykle po 10 dnech reboot
uspání do RAM nefunguje moc dobře, probere se to, ale někdy se pak neprobere lcd...za to na disk si nemůžu stěžovat, ještě ani jednou nebyl problém (zaklepat)
na desktopu vypínám....
Tak mi uspávání do ram relativně funguje (bohužel to není 100% ) Zato uspání na disk nikdy. Vždy strašně dlouho ukládál na disk a pak se stejně nevypnul. Navíc vypnutí a zapnutí je mnohem rychlejší. Ale už jsme to dlouho nezkoušel.
Ale momentálně spíše vypínám. Často měním sítě a napsal jsem si skriptík, který mi podle IP nastaví HTTP_PROXY. A aby se změna projevila v KDE tak se stejně musím odlogovat, takže to vyjde nastejno.
Noťas jde spát, PC jede s občasným vypnutím. Vypínám jen když nejsem delší dobu doma.
# uptime 18:36:07 up 29 days, 4:07, 11 users, load average: 0.14, 0.10, 0.14
to je můj styl restartuju/vypínám jen když jsem k tomu donucen
ČEZ z tebe má radost ;) Mohli by na faktury přidávat, kolik uhlí bylo na vyrobení toho množství energie použito.
ale kde že pod zadkem mám ZPM
:-D (no od doby co to takhe mám nám nahodili +100kč k finální částce, což jsem takticky svedl na elektrickou varnou desku
)
Já chci taky ZPM... platit těch 5 mašin (3x Linux, 2x Widle spolubydlícího) je docela haluz... už teď mám nedoplatek 4500 Kč
A k tématu: 2.6.27-gentoo-r2, zatím snad nejlepší stabilita ohledně suspend-to-ram, 99.9% účinnost, uptime klidně 12 dnů (dál jsem se nikdy nedostal, protože jsem prostě nutně potřeboval rebootnout). Suspend-to-disk moc nepoužívám, hlavně proto, že je to pomalé a navíc mi teď hibernate-script odmítá uspávat, protože mu vadí naloadovaný modul nvidia, ale to se dá ošefit zakomentováním v blacklistu
Mohli by na faktury přidávat, kolik uhlí bylo na vyrobení toho množství energie použito.
Ta energie se přemění na co? Na teplo. Takže je jedno, jestli se uhlí spálí v elektrárně a pak se to vyzáří u Watzků doma z PC, nebo to s daleko menší efektivitou spálí v kotli sami.
Uspavam na disk, pak vypinam z elektriny, ale uptime mam jako bych bezel nonstop. ;o) A ze se toho da zaskrtnout vic jsem si vsiml pozde. ;o(
Musim zaklepat, za zhruba dva roky se pocitac neprobudil z uspani na disk jen 2x. Do ram se mi neuspi, hned se probouzi, uz to neresim.
Jeste dodam, ze uspani na disk, je pro mne jedina 100% vec, kdy se pocitac "vypne", tj. zdechnou i vetraky.
Prý často pomáhá parametr -f
k programu s2ram
.
Na fóru suse (např. zde: http://portal.suse.cz/forum/uspavani-do-ram, http://portal.suse.cz/forum/suspend-do-ram) píší další info, předpokládám, že je to aplikovatelné i na Debian.
+1
tak jsem se rozhodl otestovat jak to mám vůbec s tím uspáváním na mém PC (nikdy jsem to nezkoušel ,běžím skoro nonstop) ,po kliknutí na vypnout jsem boužel nalez jen talčítko "uspat na disk" říkám si co už ,nehodlám pátrat proč kde a jak .... tak klikám na uspat na disk po kliknutí se PC bez problému uspalo , a vyplo.
Wake up ! zavalel jsem stiskem tlačítka power ,oběvili se dva známí tučnáci , probouzení zdá se taky probíhá v pořádku ,blik a už to po mě chce heslo, říkám si super alespon to funguje ,"píšu heslo" přivítá mě moje plocha s firefoxem puštěným amarokem , a kde nic tu nic ani jsme se na ten šrot škaredě nepodíval , vyskočilo okno "Opravdu se chcete odhlásit?" říkám NE! a znovu "NE!" (připomělo mi to dávné časy s windows kdy jsem vykradl CD z mechaniky dřív než jej widle odpojili a pak furt otravovaly jak malé dítě kterému vezmete jeho oblýbenou hračku ) no co už tak se odhlásím znovu přihlásím bude to ok říkám si... po odhlášení na mě vyskočily nekonečné zástupy "bublin" s informací správy napájení že "akce není podporována" nebo tak něco ... nakonec jsem skončil restartem jediná záchrana --> nonstop 4ever uspání se už nikdy nedotknu
Všiml jsem si zajímave věci -- uživatele dost často naprosto netuší, že něco jako uspávání existuje. A to mluvím o noteboocích! Stále svoje stroje vypínají klasickým způsobem a když jim náhodou někdo ukáže, že to jde i jinak a že jim pak systém naběhne za 5 sekund, tak jsou velmi překvapení...
Zdůvodňovat to argumentem "žere to baterku" dost dobře nejde, od toho tu přece máme suspend na disk, že Aspoň mezi mými kamarády navíc provozuje Linux na notebooku jen minimum lidí, takže ani argument "na jádře 2.6.x mi to nefunguje" by neprošel.
Koukal jsem u kolegy jak to mají widle a je to tam dost pochopitelně napsáno, tak nechápu, proč to lidi nepoužívají...
Těch 19% běžících nonstop jsou buď workoholici nebo nejsou ekologové.
A důvod? (je to jeho věc, ale pokud nepracuje přímo na serveru, tak nepotřebuje mít pc 7x24).
Jasan, jestli někdo podporuje vědecké výpočty... Časté vypínání také beru, ale 1 vypnutí/uspání denně na noc zas tak neuškodí, né?
Já to taky chápu tak, že teplo od počítače je dobré, ale vyzařování už je horší (pro člověka). A to ticho (mám desktop s vodou chlazeným větrákem, kt. by měl být tichý, ale mě to stejně ruší, když na pc nepracuji).
Jo, ticho taky rád. Do vodníka bych šel, ale jak jsem tak zkoumal, tak to chce buď sehnat chladič z auta nebo se hodně prásknout přes kapsu. Zkrátka aby ten radiátor uchladil to medium i bez ventilátorů.Co takhle pouzit radiator na klasicke topeni? Sice je ponekud neskladny a bude treba vyresit problemy s elektrochemickou korozi (leda ze by byl z medi, ale medene radiatory jsou o dost drazsi), ale pri te velikosti povrchu urcite nebude treba aktivni chlazeni.
... dále vyzařuje teplo (takže se nemusí topit nějak jinak), ...V jednom poradu o pasivnich domech se jeden majitel zminoval, ze na vytapeni pokoje mu naprosto postaci zapnuty pocitac a ze obyvak zas komplene vytopi plazmova televize.
nemá cenu ho vypínat
A nebo ti, kteri potrebuji rychly pristup k PC bez jakehokoliv uspavani, probouzeni... Ja treba kdyz rano vstanu (pokud spim), tak zapnu jenom LCD, kouknu na maily, prohlidnu statistiky... pustim si treba MP3 na chvili... a mam okamzity pristup k informacim. PC akorat uzamykam, jinak mi tu bezi 24/7. Vetracky jsou tak tichonke (skoro nebezi), da se pri tom i spat v pohode
a co wakeonlan?? jestli nemas linuxovej router, tak potom uz nic nerikam
Takže já jsem do ankety nemohl dát hlas protože u mě uspávání nefunguje. Fungovalo to jednou a pak bez USB v Ubuntu LTS (8.04) v Ubuntu 8.10 mi to nefunguje. Asi ještě nejsou pořádně napsané ovladače pro jisté grafické karty.
Takže já jsem do ankety nemohl dát hlas protože u mě uspávání nefunguje.Takže možnost č. 3 nebo 4, ne?
Na jednom kompu se neprobudí Nvidia (5700), na druhém síťovka, zatím jsem to neřešil bo to není vyloženě fce bez které bych se obešel. Na noťas se přihlašuje pravidelně několik členů rodiny, takže ač tam uspání funguje, tak ho nepoužívám, navíc často běží několik týdnů non-stop.
no tak to jsi ho ale nevypnul ... jen resnul .. to se nepocita .
jinak me doma komp jede uz asi dva roky nonstop (z duvodu webserveru a podobny pitchicakovin)
Neuspavam, protoze mi to nefunguje. Notebook ACER AS5730ZG
www.atcomp.cz/zbozi/acer-as5730zg-322g32mn15-4c-t3200-2g-320-w-c-b-vhp/detail.aspx
IBM Thinkpad x30, funguje na 99.9% - dela problemy kdyz uspim pri zadokovani a vzbudim ho vydokovanej... Proste se semnou nebavi... Ale jinak je to OK :-) (hibernate script, s2ram)... Super!
Windows se mi uspávají do paměti automaticky po 20 minutách, takže několikrát denně. Vždycky jen ťuknu to CTRL, a za 3 až 4 vteřiny to normálně běží, klidně i uprostřed nějaké gamesky. Prakticky s tím nejsou žádné problémy, zhruba jednou za 14 dnů udělám reboot, ale to je spíš preventivní. Na Linuxu mi suspend do paměti nefunguje skoro vůbec. Suspend je sice vždy ok, při aktivitě na klávesnici se počítač (větrák) taky znovu rozběhne, ale systém tak zhruba v jednom ze tří případů zatuhne, takže Linux neuspávám vůbec. Suspend to disk je podle mě úplná zbytečnost, protože uložení a obnovení netrvá o moc kratší dobu než obyčejný reboot, takže to ani nezkouším.
Suspend to disk je podle mě úplná zbytečnost, protože uložení a obnovení netrvá o moc kratší dobu než obyčejný reboot, takže to ani nezkouším.
No hlavne plni narozdiel od rebootu funkciu "suspend" ;)
Inak velmi zaujimavy suspend robi MacOS X: V podstate robi suspend to RAM, ale zaroven aj na disk. Pokial clovek zobudi pocitac, normalne sa preberie z ramky za sekundu, ked medzitym vypadne uplne napajanie, dojde bateria a podobne, obnovi sa system z disku, co trva o cosi dlhsie.
Jednoducho suspend to ram, pri ktorom sa clovek nemusi starat o to, ci ma este dostatok baterie, alebo ci ju moze vybrat/vymenit. Verim, ze nieco take by slo implementovat aj v Linuxe.
Verim, ze nieco take by slo implementovat aj v Linuxe.Pokud by se všichni uživatelé Linuxu dohodli, že budou používat striktně vymezenou skupinu hardwarových komponentů, pro které by se to otestovalo a vyladilo, tak určitě...
Kdyby výrobci HW nebili prasata
To je ale smutný, že dělají zmrvený hw, to by jim člověk nějak ještě odpustil, ale mlátit prasátka…
Co takhle raději uznat vlastní chybu místo pořvávání?
taketo nieco http://wiki.archlinux.org/index.php/Suspend_to_Disk#Combining_suspend_to_disk_with_suspend_to_RAM ?
Wow, zaspal som dobu Tak to sa tesim.. Zial na desktope to pre mna nema moc vyznam, mono to skusim rozbehat na eee pc..
Mám přenosný počítač Thinkpad R61i a obvykle ho vypínám. Většinou k němu totiž během dne jednou přijdu, zapnu ho, pracuju na něm a pak ho vypnu a už ho ten den nepotřebuju. Pokud nastane ta mimořádná situace, že se k tomu ještě chci vrátit, tak ho uspím.
Zajímalo by mě ale, jak je to s opotřebením hardwaru a spotřebou energie. Jestli je uspávání nějak šetrnější než vypínání, jaký je odběr počítače uspaného do RAM atd. Mimochodem, co baterka? Když jedu v 95 % ze sítě, je vhodné ji tam nechávat, nebo je lepší ji dávat ven?
S upsáváním nemám problémy, v Ubuntu to jelo úplně samo a já na to nemusel ani hamtnout.
ideálně naplno nabít a pak vybítIdeální cesta ke zkrácení žívotnosti baterky. Baterka zvládne omezený počet hlubokých cyklů, naopak mělké jí nijak neubližují.
někde jsem o tom četl článek (ale teď se mi ho nedaří bohužel najít)Jak byl starý? (Čiže o kterém typu baterek se tam mluvilo?)